Oštěpařka je patronkou Středoškolského atletického poháru

Oštěpařka je patronkou Středoškolského atletického poháru
SDÍLEJ:
\"Každý si může prožít svou Olympiádu,\" říká Barbora Špotáková. Její slova mají váhu, protože se ziskem zlaté olympijské medaile a světovým rekordem stala královnou sportu. Čím by však bylo toto krásné sportovní odvětví, kdyby se neobjevovaly stále nové adeptky a adepti na královský trůn?

Středoškolský atletický pohár je svou dlouholetou tradicí a pojetím ideální příležitostí, jak si mladí mohou změřit síly a prokázat sportovního ducha.

Úspěch nabudí

Výzva je to jistě lákavá, zvlášť když jeho patronkou je čerstvá olympijská vítězka a světová rekordmanka Bára Špotáková.

Letošní ročník je již sedmadvacátý a právě teď nadchází jeho čas. Atletická soutěž pro mladé středoškoláky probíhá ve třech kolech, vrcholem je celorepublikové finále.

Co pro Báru znamená být tváří poháru? Především se účastní soutěží a její osobní příběh je tahákem. Úspěch nabudí každého sportovce a je motivací i pro druhé.

Je soutěž pro mládež zajímavá? Není jen pro úzký kruh těch, kdo se atletice věnují?

Kdepak, pohár je tu pro všechny všeobecně nadané děti, které si chtějí zkusit zasoutěžit a změřit své síly. Zažila jsem kluka, který přišel, předvedl úžasný skok do výšky, a pak se ukázalo, že "jenom" hraje fotbal, žádný atlet to nebyl.

Děti prožijí opravdovou závodní atmosféru, a ač je atletika individuální sport, uplatní týmového ducha, protože se soutěží v družstvech. A navíc – hlásí se ke své škole, což jim mnohdy moc neříká.

Co sport člověku do života dává. Vždyť ne každý dosáhne vysněného vrcholu, sportovní kariéru provázejí i neúspěchy.

Smysl to samozřejmě má vždy! Nejpodstatnější je, že si člověk změří své síly, pozná své možnosti i limity. Někteří lidé k tomu nemají vůbec příležitost a nejsou soudní. A vlastní prožitek se nedá s ničím srovnat. A už vůbec ne s hrami, kde má každý deset životů a dostává se tak trochu mimo realitu. Nemluvě o trpělivosti, žádný úspěch nepřijde sám a málokdy se dostaví rychle.

Přednosti atletiky?

Je to sport, který si může zkusit každý. Stačí vzít tenisky a jít si něco uběhnout, doskočit…To je na ní úžasné. A je to spravedlivý sport – změří se čas nebo vzdálenost a je to. Atletika není tak zkažená penězi.

Je atletika stále královnou sportu?

Určitě je, během atletických soutěží bylo na olympiádě stále nabito!

Co vás nejvíc lákalo v dětství – radost z pohybu nebo soutěžení?

Oboje! Ale radost z pohybu je to hlavní. Člověku je potom dobře.

Co vzkážete svým možným nástupcům a nástupkyním?

Sport stojí za to! Olympiáda je krásný vrchol, ale každý závod na dlouhé cestě k němu byl důležitý. Olympiáda je něčím navíc, v čem jsem dostala šanci. Každý závod v mém životě mi přinesl srovnatelné prožitky, znamenalo to pro mě vždycky hrozně moc. I ti, kdo si zasoutěží na Středoškolském atletickém poháru, poznají krásu závodění, radost, dojetí i zklamání. Jako na Olympiádě.

V duchu hesla...

...ne každý je vítěz, ale každý může vyhrát. Někteří k tomu potřebují naši pomoc. Vloni došlo na loňském finále ke spojení sportovního výkonu s charitativním počinem, které posloužilo dennímu centru pro těžce postižené Utilis. Za každý metr, kam doletěl oštěp vedený mjí rukou, poskytla společnost Hero, výrobce cereálních tyčinek Corny, tisíc korun. Loni činila celková částka 57 570 korun.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak vybrat nejlepší kojenecké mléko pro vaše miminko

Jak vybrat nejlepší kojenecké mléko pro vaše miminko

Výběr správného kojeneckého mléka je pro mnoho rodičů jedním z prvních velkých rozhodnutí. Nabídka na trhu je široká a každé miminko je jiné, proto není divu, že se v diskuzích na Modrém koníku... celý článek

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Attersee - Attergau: bohatství ve vodě

Attersee - Attergau: bohatství ve vodě

Třetí největší rakouské jezero Attersee má jméno po vodní víle Adhaře, která kdysi v jezeře žila. Místní lidi obdarovala zlatem a drahokamy, což byla její velká chyba. S bohatstvím se mezi zdejší obyvatele
Eurovelo 10 Baltic Sea. Polská část je přívětivá pro cyklisty

Eurovelo 10 Baltic Sea. Polská část je přívětivá pro cyklisty

Okolo celého Baltského moře vede cyklotrasa Eurovelo 10. Patří do systému nejvýznamnějších dálkových tras na evropském kontinentu. Měří celkem 9000 kilometrů, z čehož pět set kilometrů patří Polsku.
Ohníčkové desatero

Ohníčkové desatero

Každý zálesák, skaut i turista ví, jak uvařit na ohni v přírodě. Neškodí zopakovat 10 základních pravidel šetrného založení ohniště, vaření a nakonec opuštění tábořiště.
Český les AKTUÁLNĚ 2025

Český les AKTUÁLNĚ 2025

MODRÝ RYBNÍK Turistické novinky z Chebska, Domažlicka, Tachovska a Karlovarska. Hory na západě, známé lázně a výlety daleko od lidí.
Polabí AKTUÁLNĚ 2025

Polabí AKTUÁLNĚ 2025

BRANDÝS NAD LABEM Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-31.8. 15.8.
Pozorování Perseid Prašivá Přednáší Jan Kondziolek 15.8. 18:30
Vltava - noční splutí Český Krumlov 16.8.
Přísečnická dráha - 25 let Německo, Steinbach 16.-17.8. Nostalgická železnice 16.8.
Velká a Malá Amerika autobusem Praha, Smíchovské nádraží 17.8. 10:00
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Memoriál generála Custera Všetice 21.-23.8. 21.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.-31.8. 22.8.
Bike Čeladná - cyklomaraton Čeladná Horská kola 23.8.

Diskuse

Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 16:26, 18 příspěvků
Celá Praha Vodák, 14.8.2025 15:33, 3 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 15:27, 18 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 13:55, 18 příspěvků
centrum Kuba Turek, 14.8.2025 13:52, 3 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 12:04, 18 příspěvků
centrum Střelec, 14.8.2025 11:29, 3 příspěvky
.citlivost? Andy, 13.8.2025 10:23, 4 příspěvky
salát z hub Andreas, 13.8.2025 9:56, 1 příspěvek
ahoj Karel, 13.8.2025 9:23, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44
Do Prachatic míří 1000 sp... Horydoly , 8.8.2025 1:36
Emirates mapují top letní... Horydoly , 29.7.2025 23:31
Emirates opět vítězí Horydoly , 29.7.2025 23:21
Re: Lyžařské vybavení Naomi Smith, 29.7.2025 12:25