TEST Batoh Boll Ranger

TEST Batoh Boll Ranger
SDÍLEJ:
Boll jako jediný tuzemský výrobce prodává ucelenou řadu batohů pro děti. Můžete jim koupit pětilitrový batůžek hned, jak začnou chodit, a pokračovat přes čtyři další modely až po pětatřicetilitrový Ranger. Ten je určený pro pubertální výrostky mezi třinácti a sedmnácti lety. Zpočátku jim bude sloužit jako univerzální batoh na delší akce, až vyrostou, tak jako ruksak na víkend.

Batoh Boll Ranger jsme nechali nosit patnáctiletého mladíka po celý rok.

Odolný pomocník

Je to člen dětského turistického oddílu, aktivní lyžař, vodák, cyklista a horolezec. Navíc se ke svým věcem nechová příliš šetrně, úměrně ke svému věku. Takže batoh dostával zabrat nejméně každý druhý víkend a celé letní, podzimní i jarní prázdniny k tomu,

Můžeme konstatovat, že Boll Ranger veškeré drsné zacházení přežil se ctí. Téměř na něm není vidět opotřebení. Nikde nepovolily švy, nic se neroztrhlo, netřepilo ani neprořízlo.

Většinu poznatků do tohoto testu jsme získali od majitele Rangeru, ale na závěr jsme si batoh půjčili a vyzkoušeli ho v těžkém terénu třídenní tatranské horolezecké túry, jejímž jádrem bylo přelezení Vidlového hřebenu (tři dny lezení, max. 4 UIAA, dva bivaky, tři slanění).

Z této túry jsou ilustrační fotografie.

Boll myslí na děti

Batoh Boll Ranger má objem 35 litrů, který se dá zvětšit posunutím a zvýšením víka o dalších deset litrů. To plně postačuje na spací pytel, oblečení, jídlo a případné pomůcky na vybrané sporty (lano, neopren, či lyžařské boty).

Výrobce doporučuje použití ruksaku pro postavy 135 cm a vyšší. Při tom respektuje dětskou anatomii. Nejmarkantnější je to na tvarovaných úzkých ramenních popruzích, které odpovídají útlým ramenům dospívajících dívek a chlapců. Také bederní popruh je užší a méně masivní, než bývá u batohů pro dospělé. Jiné je také umístění těžiště.

Klasická konstrukce vyspělého ruksaku

Boll Ranger má klasickou konstrukci vyspělých batohů současnosti. Hlavní prostor se plní shora, uzavítá se víkem a pod ním dvěma stahovacími šňůrami. Dolní prostor, určený především pro spací pytel, se plní zepředu a je uzavřený na zip. Oba prostory lze spojit do jednoho jednoduchým rozepnutím přepážky.

Nosný systém sestává ze zad a popruhů. Záda jsou stavitelná, a tak batoh může růst spolu se svým majitelem. Popruhy jsou jako u všech dobrých batohů pro dospělé - ramenní, bederní, hrudní, dva balanční přítahy mezi víkem a ramenními popruhy a další dva z boku na bederním popruhu. Všechny lze utahovat a povolovat také za chůze.

Po dvou kompresníh popruzích je našito po stranách batohu ke zmenšení objemu, pokud není ruksak plný. Batoh se uzavírá na jednu masivní přezku.

Kapes je dost a jsou na správných místech

Při pohledu ze strany i ze zadu zaujmou oči reflexní odrazové plošky. Pro zvýšení bezpečnosti nejen na horách a v tmavém lese, ale také na silnici či v městském provozu hrají velkou roli. Především barva batohu tmavá khaki splývá se šedou oblohou i přicházejícím soumrakem, a tak je každá odrazka dobrá.

Kapsy nejsou nijak originální, ale přesně plní svoji funkci. Zádová uvnitř hlavního prostoru je připravená na vak s pitím (ale může sloužit tako na ploché předměty, jako mapy nebo časopisy).

Víko má jednu kapsu zeshora (s příchytkou na klíče) a jednu zespoda uvnitř. Popruh pod víkem slouží k uchycení horolezeckého lana.

Dvě síťované kapsy po stranách jsou určené na drobnosti, které jsou potřeba po cestě. Majitel testovaného ruksaku v nich nosí láhev s pitím, kapesníky a pokud potřebuje, tak zápisník. Po návratu z víkendu se v nich ovšem dají najít i použité ponožky, sandále, nebo třeba šišky z lesní přestřelky.

Poslední velká kapsa na ploché předměty je všitá do předního dílu batohu. Je nejméně využívaná. Vejde se do ní třeba mapa.

Ranger pořídíte do dvou tisíc korun

Na batoh lze navěsit mnoho dalšícho materiálu. Jeden cepín nebo pár trekingových hůlek, karimatku, v nouzi i stan, horolezeckou či vodáckou přilbu.

Cena batohu Boll Ranger se v obchodech pohybuje od sedmnácti set do dvou tisíc korun. Prodává se v barvách tmavá khaki (algae), oranžovo-červená (grenadine) a modrá (kobalt). Váží jeden a půl kilogramu. Je ušitý z materiálu TechTex/Quasar.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.... celý článek

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Radotínské skály a Slavičí údolí

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.

Diskuse

Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15