V Alpách vašim dětem rozumějí

V Alpách vašim dětem rozumějí
Lyžování s dětmi ve Stubai.
Autor snímku Tourismusverband Stubai
SDÍLEJ:

Máte chuť vyrazit do velehor a bezstarostně fičet po sjezdovce jako za svobodna, aniž byste se nervovali, co právě tropí váš potomek? Šoupněte ho do lyžařské školy a hurá na svah. A žádný strach, i v rakouských Alpách jsou školičky, kde se o děti postarají česky mluvící instruktoři.

Jak na to

Protože jsou okamžiky, kdy děti jsou děti, nikoliv malí dospělí, berte při výběru střediska v úvahu:

● vzdálenost od parkoviště k lanovce

● přiměřenou velikost areálu - je dost velký, abyste si ho užili, ale dost malý, abyste neztratili přehled a dítě našli, kdyby vám ujelo?

● dostatek modrých sjezdovek a cvičných plácků

● alespoň nějakou zábavnou alternativu lyžování – skákací hrad, bazén, kluziště...

● zázemí na svahu – občerstvení či chata v místech, kde budete lyžovat (s ohledem na zahřátí zmrzlých rukou a nohou, občerstvení, toaletu, úkryt při zhoršení počasí)

Beskydy, Jeseníky, Krkonoše, Krušné hory … české hory jsou nádherné a k lyžařům vstřícné. Jenže marná sláva, Alpy jsou prostě jiná liga. Jestli vás trápí představa, že malé děti jsou ta brzda, která vás na nejbližší roky připoutá k tuzemskému pidiareálu s jednou sjezdovkou modrou a druhou ještě modřejší, není to tak.

Ta brzda je jen ve vaší hlavě, protože zrovna rakouské Alpy umí splnit i ty nejtajnější rodičovské sny o tom, kterak skloubit touhu zalyžovat si a současně obstarat děti. Stačí jen pozorně vybírat, kam vyrazíte.

Pokud jste se pokoušeli naučit děti lyžovat sami, ale vzdali jste to kvůli jejich vzdoru, zlobení, slzám a podobně, je lyžařská škola správná volba. Co se týče lektora, můžete-li si vybrat, dopřejte synovi mužskou autoritu, u děvčete je to zpravidla jedno. Nabízíme vám tipy na střediska a lyžařské školy v Tyrolsku, kde mají k dispozici česky mluvící instruktory.

Serfaus-Fiss-Ladis.

Medvědí tlama v Serfaus-Fiss-Ladis

Tři lanovkami propojené horské vesničky Serfaus-Fiss-Ladis na náhorní plošině, které se říká "sluneční terasa Tyrolska," sice patří ke vzdálenějším destinacím, ale tuto nevýhodu kompenzují velkorysou nabídkou. Rodičům nabízejí 212 kilometry lyžařských tratí. A pro děti jsou zde podél sjezdovek připravené atrakce a herní prvky. Třešinkou na dortu je Bärenpistel, snadná sjezdovka s medvědem, kterému malí lyžaři vjedou přímo do tlamy. Na sjezdovce směřující do Ladis narazíte pro změnu na indiánskou vesnici. Co se týče skipasu, bude se vám jistě líbit, že děti do ročníku 2011 mají lanovky zdarma.

Ve středisku Serfaus-Fiss-Ladis jsou hned tři velké dětské parky: obrovské lyžařské hřiště Kinderschneealm (Serfaus) se zážitkovou restaurací, dále Murmli-Park (rovněž v Serfausu), kde se malí návštěvníci vyřádí v nafukovacím hradě, při sáňkování nebo na kolotoči a jehož součástí je i školka. A do třetice Berta´s Kinderland, umístěný u mezistanice kabinky Sonnenbahn mezi Fiss a Ladis.

TIP Horydoly: Posledně jmenovaný park provozuje vyhlášená lyžařská škola Skischule Fiss-Ladis, která si získala renomé právě výukou dětí. Dítě sem lze přihlásit od věku tří let (za půldenní kurz zaplatíte 48 eur) a pokud se se školou domluvíte s předstihem, rádi vám zarezervují výuku s česky mluvícím instruktorem. Kontakt: http://www.skischule-fiss-ladis.at/

Apres ski v Söldenu.

Česká škola v Söldenu

Ne náhodou se právě v tyrolském Söldenu zahajuje Světový pohár ve sjezdovém lyžování. Tato lyžařská oblast se chlubí výbornými sněhovými podmínkami a dvěma ledovci a lyžařům nabízí celkem 144 kilometrů sjezdovek. Třešinkou na dortu je speciální trasa Big 3 Rally, která vás provede okolo všech tří třítisícovek.

Větším a vůbec všem hravým dětem se bude líbit snowpark, boulový svah a také měřený slalom, kdy automat odpočítá start, projedete bránou, jakou znáte ze závodů z televize, a reproduktory vás odmění aplausem v podobě cinkotu kravských zvonců. Nejmenším lyžařům je určen malý lyžařský park. Po lyžování na vás čeká volnočasové centrum Freizeit Arena s dětským bazénem se skluzavkou, hracím koutkem, s kanálem s divokou vodou a vířivými lehátky. A abychom nezapomněli, v Söldenu lyžují děti do osmi let zdarma.

TIP Horydoly: V Söldenu funguje první rakouská lyžařská škola v českých rukou Snowlines. Nemusíte se bát zvednout telefon, pokud neumíte německy, a také webové stránky jsou k dispozici v češtině. V týmu zde mají několik českých instruktorů. Cena za 2 hodiny výuky je od 130 eur. Kontakt: www.slowlines.eu.

Rodinné lyžování ve Stubai.

Mickey Mouse na Stubai

Stubai jako největší rakouská lyžařská oblast s celoročním lyžováním je pro nás snadno dosažitelná pohodlně po dálnici. Stubaiské údolí zahrnuje ledovcový areál a tři střední až malé klasické areály – Schlick, Elfer a Serles, tedy celkem 140 kilometrů sjezdovek. A až vás omrzí lyžování, můžete si vyzkoušet své lezecké schopnosti na umělé ledové věži nebo si sjet některou z pěti sáňkařských drah.

Jako rodiče oceníte nabízené služby péče o děti, od hlídání dětí ve školce na sjezdovce přes vyzvedávání v hotelu až po dopravu do lyžařské školy. V rezortu Stubaie lyžují děti do 10 let v doprovodu dospělého zdarma. Jim a vůbec všem méně zkušeným lyžařům jsou k dispozici přehledné, minimálně obtížné terény a dobře vybavené výukové parky. Lyžování dětem zpestřuje přítomnost maskotů. Ti nejmenší mohou řádit v dětském klubu Ski Club Micky Maus a také v skiareálu Schlick 2000 v Ronny’s Kinderland. A líbit se jim bude i v malém akvaparku v údolí.

TIP Horydoly: Lyžařskou školu Ski- und Snowboardschule Neustift-Olympia s možností výuky v češtině najdete v Neustiftu. Dvě hodiny skupinové výuky zde stojí 45 eur a termín si můžete rezervovat online na stránkách školy. Kontakt: www.skischule-neustift.com.

VIDEO Happy Sport - co lze koupit a co se půjčuje na hory

Kupovat dětem výstroj se nevyplatí

Středisek pro rodiny s dětmi, která lze doporučit, je v Rakousku samozřejmě víc, například korutanský Nassfeld nebo štýrské Ramsau, a pokud netrváte na přítomnosti školy s českými instruktory, bude se vám líbit například i ve Wilder Kaiser-Brixentalu (Tyrolsko), Tannheim Talu (Tyrolsko) nebo Weissensee (Korutany).

Ale ať už se vydáte kamkoliv, chcete-li si pobyt užít, měli byste potomkovi pořídit dobrou výbavu. Což může být problematické – jednak cena za pořízení nové výstroje je dost vysoká, jednak za půl roku nebo za rok můžete kupovat nové věci, protože dítě mezitím vyroste.

Odpovídající dětské lyže jsou základem pro lyžování na celý život.

Zvlášť chystáte-li se vyjet na hory jednou nebo dvakrát za zimu, vyplatí se vám lyžařský set pořídit v bazaru nebo vypůjčit, a to ideálně ještě v Česku,“ říká Petr Křivánek, manažer sítě prodejen a půjčoven Happy Sport. Ušetříte tak peníze i čas, který byste strávili návštěvou půjčovny na horách (znáte vlastní nedočkavost – už abyste byli na svahu), a také stres spojený se zkoušením (kombinace neposedné dítě a jiným jazykem hovořící zaměstnanec půjčovny může být smrtící).

Dětská lyžovačka.

Jen jako příklad: za roční zapůjčení dětského lyžařského kompletu (lyže 100-129 cm, boty, hole) zaplatíte 1890 Kč. Juniorský komplet (lyže od 130 cm, boty, hole) bude na celý rok váš za 2090 Kč. Jsou to částky, za které nepořídíte dětem ani nové lyže, natož celou výbavu. Lyžařskou helmu vám v Happysportu půjčí zdarma, jako bonus.

Velikáni za rohem

Takže proč zamířit do Alp? Máme je nejblíž, takže cestu tam vydrží i neposedné děti. Navíc jako velehory nabízejí jistotu sněhu, kterou v českých střediscích nenajdete. Ostatně podle výsledků průzkumu ERV Evropské pojišťovny z loňského roku k našim jižním sousedům vyráží 61 procent našinců, kteří plánují zahraniční zimní dovolenou. A pro Rakušany jsme v zimě na šestém místě, co se týče počtu návštěvníků jejich země. Jsme tedy zajímaví hosté.

A že je dětem jedno, kde se učí lyžovat, protože na tu vyhlášenou několikakilometrovou černou sjezdovku pod vrcholem třítisícovky se stejně nedostanou? Nevěřte tomu, rozlehlý prostor a majestátní přítomnost skalnatých velikánů jim udělá dobře na duši, i když se budou prohánět jen na lyžařské louce za hotelem.

Dovolená na horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.... celý článek

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PADDLEBOARDING Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu
Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

PRVNÍ DOJMY Jak se jezdí na cestovním elektrokole v ceně ojetého kombíku, jsme si vyzkoušeli Radotíně na okraji Prahy. Riese & Müller Multicharger GT Touring 750 poskytl příjemné svezení na rušné
Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Přemýšlíte kam vyrazit v létě s rodinou na dovolenou? Tradiční pobyt u moře vás neláká a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Sdružení farem Roter Hahn v Jižním Tyrolsku nabízí odpočinek a pohodu uprostřed nádherné přírody na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 28.6. 14:00
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Mezinárodní letní turistický sraz Polsko, Bieszczady 8.-11.9. 8.9.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48