Alpy AKTUÁLNĚ 2009

Alpy AKTUÁLNĚ 2009
Sestup z vrcholu Grossglockner.
Autor snímku Jan Urban
SDÍLEJ:

Kde je co nového, jaké vládnou na horách podmínky, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co může zajímat návštěvníky nejvyšších evropských hor.

23. prosince
Engadin
Na olympijské bobové dráze ve Svatém Mořici se mohou zájemci svézt díky službě Bob Taxi. Jedna jízda v ledovém korytě s řidičem přijde na 250 švýcarských franků za osobu. V ceně je zapůjčení přilby, drink, doprava a certifikát o sjezdu.

9. prosince
Sölden
Aktuální fotogalerie ze Söldenu. Středisko je otevřené a lyžuje se.

Booking.com

4. prosince
Zimní kempy u Svatého Mořice
V nejbližším okolí švýcarského St. Moritz v Engadinu jsou přes zimu otevřené tři kempy. V Pontresině funguje Plauns (15.12.-15.4.), v Samedanu je Punt Muragl (28.11.-19.4.) a v Madulainu je možné se ubytovat v v kempu Madulain (15.12.-15.4.).

2. prosince
Sněhový optimismus v Itálii
Většina vleků a lanovek v alpských lyžařských střediscích se o víkendu poprvé tuto zimní sezónu rozjede. V italských zimních střediscích napadlo od neděle do úterního rána ve 2000 metrech až 120 cm nového sněhu. V nadmořských výškách nad 2,5 km napadlo dokonce až 150 cm, naopak v nižších nadmořských polohách kolem 1500 m je pouze kolem 30 cm nového sněhu. Čeká se ochlazení a tedy i možnost uměle zasněžovat a zejména v pátek má opět začít poměrně silně sněžit. Stavy nového sněhu ve vybraných střediscích v cca. 2.000 metrech nad mořem uvádí zprávy cestovní kanceláře Nev Dama: Livigno 70 cm, Bormio 70 cm, Aprica 70 cm, Tonale 110 cm, Paganella 50 cm, Monte Bondone 30 cm, Val di Fassa 70 cm, San Martino 60 cm, Val di Fiemme 50 cm.

27. listopadu
Zermatt
Nová kabinková lanovka je v provozu z Zermattu přes Schwarzsee na Trockener Steg. Z města se lyžaři dostanou na jeden zátah až pod vrcholky Walliských Alp za 25 minut.

26. listopadu
Belalp
V lokalitě Rosswald ve švýcarském skiareálu Belalp vzniklo nové velké dětské lyžařské hřiště se zázemím.

24. listopadu
Korutany pro děti
V rakouských Korutanech mají děti do 14 let lyžování zdarma. Nabídka platí od 7. ledna do konce lyžařské sezony.

23. listopadu
Vrtulníkové výlety v Engadinu
Ve švýcarském Engadinu létají s turisty tři vrtulníkové společnosti Heli Bernina, Air Grischa a Air Engiadina.

22. listopadu
Vůdci v zimě na Dachsteinu
Horští vůdci ze sdružení Outdoor Leadership na Krippensteinu pod Dachsteinem oznámili letošní zimní ceny za své služby. Jednodenní skitouring, freeriding nebo sněžnicová túra stojí pod jejich vedením 195 E prvního klienta a každý další účastník zaplatí 16 E.

18. listopadu
Hinterer Brochkogel
V Ötztalu stále trvá sezona ledových stěn. Podívejte se na fotoreportáž z lezení na Hinterer Brochkogel severní stěnou. 

11. listopadu
Sulden a Schnalstal
V Jižním Tyrolsku se již lyžuje. Ve Schnalstal / Val Senales sezóna začala již 13. června a v Suldenu běží od 31. října. Ve většině alpských i dolomitických středisek Jižního Tyrolska právě probíhají poslední přípravy před zahájením zimní sezóny, které je plánováno na konec listopadu případně na první prosincový týden.

1. listopadu
Lanový park Engelberg
Lanový park Engelberg ve Švýcarsku bude v provozu po celou zimu. Vzhledem k tomu, že region zakázal vjezd osobních aut, doprava je vlakem na nádraží Engelberg a dále autobusem do zastávky Fürenalp. 

23. října
Engadin lyžuje až koncem listopadu
Ve švýcarském Engadinu okolo Svatého Mořice otevírají menší lyžařská střediska poměrně pozdě. Sjezdovky budou v provozu v Corvatsch od 21. listopadu, v Corviglia také od 21. listopadu a v Muragl dokonce až od 19. prosince. V Diavolezza se ovšem lyžuje už od minulého víkendu.

15. října
Val d´Isére
První sjezdovky ve francouzském Val d´Isére se otevírají 28. listopadu 2009 a zavírají 2. května 2010.

14. října
Nekuřácké Saas-Fee
Zákaz kouření v barech a restauracích platí ve švýcarském horském středisku Saas-Fee. Protikuřácké tažení bylo zahájeno 1. července v celém kantonu Valais.

9. října
Valais Skicard
Bezdotyková permanentka Vailas Skicard umožní v letošní zimní sezoně přístup do padesáti skiareálů ve švýcarském Wallisu. Ty upravují celkem dva tisíce kilometrů sjezdovek.

18. září
Erzherzog Johann Hütte
Nejvyšší rakouská chata Erzherzog Johann Hüte bude letos otevřená do pondělí 28. září včetně.

15. září
První sníh v Rakousku
V rakouských Alpách napadl první sníh. Udržel se od nadmořské výšky 1500 m.

8. září
Ötztalské Alpy
Okolí chaty Hochwildehaus v Ötztalských Alpách je bez sněhu a ledovce jsou odtálé až na led. Pohyb je na nich tedy bezpečný. 

5. září
Grossglockner
Horští vůdci z Kalsu tradičně vodí turisty a horolezce na Grossglockner. Zde jsou základní ceny: Severozápadní hřeben 200 E (dvě osoby) nebo 320 E (jedna osoba), pokud se leze přes Teufelshorn, bere vůdce jen jednu osobu za 340 E. Glocknerwand stojí 440 E. Pallaviciniho žlab stojí také 440 E. Stüdlgrat přelezou za 220 E (2 osoby) nebo 320 E (1 osoba). Teufelskamp a Romariswandkopf přijdou na 72 E (4 osoby), 88 E (3 osoby), 121 E (2 osoby) a 220 E (1 osoba). Výstup Starou Kalskou cestou stojí 120 E (4 osoby), 135 E (3 osoby), 180 E (2 osoby) a 300 E (1 osoba).

22. srpna
Švýcarsko-italská hranice
Státní hranice švýcarsko-italská se posunula v neprospěch Itálie o 150 metrů. Důvodem je odtávání ledovců a odklon říčního toku v oblasti Furgsattel nedaleko Matterhornu. Horní stanice stejnojmenné lanovky z Itálie se tak ocitla na švýcarském území.

20. srpna
Vedro v Itálii, Francii a Španělsku
Italské a španělské úřady varují před nadcházející vlnou veder, které mají dosahovat až 40 stupňů Celsia. Stejné horko se očekává také ve Francii.

20. srpna
Velké výstupy v Dolomitech
Nechejte se inspirovat článkem s aktuálními tipy na klasické horolezecké výstupy v Dolomitech.

17. srpna
Matterhorn
Na klasické výstupové trase Hörnligrat se změnil směr nad 2. kuloárem. Nový směr je vyznačený zelenými značkami nastříkanými na skále.

9. srpna
Wilder Kaiser
Podívejte se na snímky z Dülferovy cesty na Fleischbank ve Wilder Kaiser.

8. srpna
Stüdlgrat na Grossglockner
Známá hřebenová horolezecká túra Stüdlgrat na Grossglockner má pravé zimní podmínky. Celý výstup (5-6 hodin, max 4- UIAA) se leze ve sněhu, s pomocí maček a cepínu. Sestup po Staré Kalské cestě přes Kleinglockner a chatu Erzherzog Johann je po skále bez sněhu, feráta je také bez sněhu a ledovec večer je dost utuhlý, aby nehrozilo proboření do trhlin. Během dne je ovšem nutné jištění pomocí lana. Chata Stüdl je nacpaná k prasknutí, rezervace je absolutně nutná nejen o víkendech, ale i během týdne. Připravujeme fotorepotáž.

7. srpna
Dachstein
Jižní stěna Dachsteinu od Torsteinu po Dirndl je bez sněhu. Místy jsou vlhké komíny a police od nedávného sněžení a deště. Nástupy k horolezeckým výstupům vedou po strmém tvrdém sněhu či ledu. Nutné jsou mačky, velmi se hodí cepín.

6. srpna
Horská světla v Brixentalu
Slavnost horských světel v Brixentalu připadá letos na sobotu 8. srpna. Na svazích a vrcholcích Kitzbühelských Alp zaplane čtyřicet tisíc loučí. Zapáleny budou jednotně ve 21:30 hodin.

3. srpna
Chamonix
V nižších skalních stěnách nad Chamonix vládnou skvělé podmínky pro horolezectví. Podívejte se na fotogalerii z okolí chaty Envers nad ledovcem Mer de Glace. Další fotogalerie ze stejné akce.

14. července
Vysoké Taury
V zaledněném pohoří Hohe Tauern stále vládnou zimní podmínky. Přinášíme aktuální zprávu z okolí chaty Oberwalderhütte nad ledovcem Pasterze. Do tunelů na Gamsgrubenweg přibyly další zvukové a optické efekty (kutání permoníků, duchové...). Sníh začíná až na ledovci Wasserfallwinkel (odtud se dá stoupat na lyžích). Na chatě Oberwalderhütte chtějí za nejlevnější ubytování 35 E/noc/průkazka OEAV (v ceně je jednoduchá večeře a snídaně), samotné přespání v Matrazenlager koupit nelze. Lezitelné jsou všechny obvyklé firnové stěny s výjimkou Fuscher-kar-kopf (FKK), kde malé množství sněhu ve stěně umožňuje průstup snad už jenom pro zkušené lezce. Dvojkový severozápadní hřeben na FKK je už suchý a lezitelný v letních podmínkách. Přechody od Oberwalderhütte k Weisssee a Mooserboden jsou průchodné, ale jde se mokrým hlubokým sněhem. Hrozí velké nebezpečí skrytých trhlin! Bivak v Gruberscharte je dobře přístupný, sníh okolo něj roztál. Podívejte se na videoreportáž.

7. července
100 let cesty Steinerů na Dachstein
22. září 2009 uplyne přesně 100 let od chvíle, kdy bratři Franz a Irg (Georg) Steinerovi dokázali poprvé přímou cestou překonat jižní stěnu Dachsteinu. K tomuto výročí bude 29. srpna osvětlen pochodněmi celý horský hřeben Dachsteinského masivu Torstein, Mitterspitz, Hoher Dachstein a také cesta Steinerů.

17. června
Nová feráta v Pontresině
Nová feráta pod názvem La Resgia byla vybudovaná na okraji švýcarského letoviska Pontresina. Zajistili ji horští vůdci v blízkosti hotelu Palü. Nabízí velkolepé výhledy na čtyřtisícovou Berninu. Je schůdná i v případě zhoršeného počasí.
(Switzerland Tourism)

19. května
Zácpa na německých a rakouských dálnicích
Od zítřka až do konce víkendu budou jako každý rok ucpané dálnice v Německu a Rakousku. Největší problémy budou mít řidiči jedoucí v severojižním směru. Důvodem je katolický svátek Nanebevstoupení Páně. Hlavním cílem cestovatelů v tuto dobu budou Jaderské moře a Alpy. Aktuální informace sledujte na webu rakouského Automotoklubu. Dopravní zácpa se německy řekne Stau.
(Horydoly)

7. května
Venediger
V okolí Venedigeru v Rakousku jsou perfektní podmínky pro jarní skialpinistické túry.
(ClimbOn)

20. dubna
Sedlo Forclaz
Na okraji Walliských Alp v sedle Forclaz (1527 m n.m.) už mizí sníh. Stále se ale ještě chodí na sněžnicích směrem k salaším a loukám Bovine (1987). Skialpinisté lyžují hřebenovou túru lesem na chatu Dessus (2113), dál na sedlo Balme (2196) a dolů do Vallorcine nebo Argentiére. Sjezd z Balme do vesnice Trient už není možný kvůli základovým lavinám. Na sedle Forclaz se objevují první cyklisté. Podívejte se na aktuální fotogalerii.
(Horydoly)

13. dubna
Passo Tonale
V italském středisku Passo Tonale napadl prašan. Podívejte se na lyžování a snowboarding v kotlech a svazích pod horou Presena.
(Rampikegno)

3. dubna
Heliskiing ve Vorarlbersku
V lyžařské oblasti Lech-Zürs am Arlberg je povolený heliskiing, použití vrtulníků místo lanovek. V souladu s ochranou přírody a příslušnými nařízeními je to možné letět jen v doprovodu lyžařských průvodců, na určených místech a výhradně během pracovního týdne. Nejlevnější let stojí 300 eur a společně mohou letět čtyři osoby. K ceně je nutné připočíst ještě náklady na lyžařského průvodce, které se pohybují mezi 210 a 400 eury pro jednoho až sedm účastníků.
(Österreich Werbung)

31. března
Schwarzwald
V bavorském Schwarzwald (Černém lese) leží stále obrovské množství sběhu.
(Münchner Pfeil)

30. března
Savojské Alpy
Skiareál Val Thorens hlásí 220 cm přírodního sněhu ve výšce 3200 m n.m. a 180 cm sněhu ve výšce 2300 m n.m. Provoz lanovek a vleků končí 3. května.
(Val Thorens)

23. března
Hohe Tauern
Okolí chaty Rudolfshütte ve Vysokých Taurách nabízí ideální zimní podmínky pro freeriding, skitouring a skialpinismus.
(Climb On)

17. března
Bayerischer Oberland
V Bavorském Hornozemí na rakouských hranicích vládnou lavinové podmínky. Túry je tedy nutné volit s největší obezřetností. Podívejte se na lyžařský výlet k Schliersee.
(Münchner Pfeil)

16. března
Dolomity
Ve Val Gardena v italských Dolomitech je vrcholná lyžařská sezona. Podívejte se na fotky ze skiareálu
(Jan Tatermusch)

12. března
Italské ledopády bez nohy
Ledopády ve Valsogana v Itálii se dají vylézt i bez jedné nohy. Podívejte se na video.
(Oliviero Bellinzani)

11. března
Dolomity
Severní svahy Marmolady jsou vhodné pro skialpinistické túry. Podívejte se, jak to tam teď na ledovci vypadá.
(Euroclimbing)

10. března
Bergell
Horská údolí Val di Mello a Valmasino na italské straně Bergellu letos mají hodně sněhu.
(Rampikegno)

 

9. března
Chamonix
Ledopády a mixové túry v okolí Chamonix nabízejí ideální podmínky pro výstupy.
(Alpine Exposures)

3. března
Berner Voralpen
V Bernském Předalpí jsou stále dobré podmínky pro lyžařské túry. Vid nas posledny lyziarsky vylet na kopcek Meniggrat (cca 1950) v doline Diemtigtal. Vo vyssich polohach bolo lavinove nebezpecie 3 a sneh bol silne ovplyvneny vetrom. Ale na pasienkoch bol krasny prasan s nebezpecim lavin 0. Svah nebol strmsi ako 30° a hlbka noveho snehu nebola väcsia ako 30 cm. Sprevadzala ma moja manzelka Monique.
(Alex Luczy)

1. března
Julské Alpy
V dolině Tamar v Kamnických Alpách jsou pořád dobře narostlé ledopády. Zimní lezení má ideální podmínky.
(Anže Čokl)

25. února
Lago di Garda
Skialpinismus nad Lago di Garda je úžasný. Podívejte se na aktuální video.
(Münchner Pfeil)

21. února
Lyžařský taxík ve Val Thorens
Nejvyšší francouzské lyžařské středisko Val Thorens zavedlo lyžařský taxík pro nelyžaře. Instruktoři vozí zájemce v křeslech posazených na jakýchsi saních.
(Valtho)

9. února
Slunce v Dolomitech
"Tady u nás v Bolzanu zase svítí slunce o sto šest," píše Daniela Čermáková z Dolomit.
(Horydoly)

7. února
Konec sezony v Nassfeldu
Poslední den lyžování v rakouském skiareálu Nassfeld je naplánován na 19. dubna. Po tomto datu se zastaví lanovky a vleky, i kdyby bylo ještě spousta sněhu.
(Kärnten Werbung)

1. února
Povinné přilby v Dolním Rakousku
Úřady Dolního Rakouska ohlásily povinné nošení přilby na sjezdovkách dětmi do 15 let. Opatření vstoupí v platnost 20. března. Povinné nošení přileb do 14 let platí už několik let v Itálii.
(Česká televize)

29. ledna
Weissensee
Na korutanském jezeře Weissensee je v plném proudu sezóna bruslení. Kromě rekreačních bruslařů se zde scházejí sportovci na ledové maratony.
(Weissensee.nl)

27. ledna
Maltatal
Korutanská ledová aréna Maltatal je v ideálním stavu. Ledopády jsou dobře vymrzlé a nateklé. Pouze v položených částech se horolezci musí brodit sněhem.
(Maltatal Alpin)

23. ledna
Francouzská Jura
I v nižších polohách francouzského pohoří Jura je dost sněhu na lyžařské túry. Alex Luczy píše o výstupu Le Houbel (1503 m n.m.) v oblasti Chasseral: "Boli sme v Jure v rokline ako napr. Slovensky raj. Len vystup. Zjazd krasnymi lukami so super-prasanom. Aj vystup bol krasny, je tam vela ladopadov a krasna, ale strma a exponovana priroda."
(Alex Luczy)

22. ledna
Nassfeld
Včera bylo v Nassfeldu šedivo. Napadl metr sněhu.
(Jan Herget)

20. ledna
Erlaufboden
Aktuální podmínky v Erlaufboden: Hintere Tormauer - výukové ledy na levé straně řeky v dobrých podmínkách. Blue box - ledy rostou, vše co nejsou visící rampouchy, je v obecně dobrých podmínkách, pouze odpoledne na řadě ledů teče voda z horních pater doliny.
(Climb On)

18. ledna
Julské Alpy
Ledopády v oblasti Logarské doliny v Julských Alpách jsou díky velmi nízkým teplotám dobře narostlé.
(Anže Čokl)

15. ledna
Kitzbühelské Alpy
Jižní stěna masivu Weissen se dá sjet na lyžích.
(Münchner Pfeil)

14. ledna
Nassfeld
Podívejte se na včerejší fotku z mobilu a poslechněte si aktuální zprávu pro rádio přímo ze sjezdovky Carnia - Talabfahrt. Připravili jsme obsáhlou videoreportáž z Nassfeldu.
(Kuba Turek) 

12. ledna
Nassfeld
Nejvíc sněhu za posledních 40 let, ale prašan je už rozježděný. Leží tam 270 cm sněhu. Skialpování je bez nebezpečí lavin.
(Horydoly)

5. ledna
Julské Alpy
Ledopády v Julských Alpách jsou dobře narostlé. Pohoří je zasněžené, proto pozor na menší laviny. Podívejte se také na mixy.
(Horydoly)

3. ledna
Kitzbühelské Alpy
Masív Geissstein v Kitzbühelských Alpách nabízí pravé zimní podmínky pro skialpinismus.
(Münchner Pfeil)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Jizerský guláš 2024

Jizerský guláš 2024

TRAMVAJ Malé zprávičky z Jizerských hor a Lužických hor na severu.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

PATRIA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
ODKAZY pro horolezce

ODKAZY pro horolezce

AKTUALIZACE Kam na internet. Podívejte se na užitečné odkazy.
TEST Horolezecká helma Simond Rock

TEST Horolezecká helma Simond Rock

Začátečníci, softmoveři, rekreační horolezci, ferátisté - pro ně je určená horolezecká helma Simond Rock, která se prodává v Decathlonu za 749 korun.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00
Frankenjura Kletterfestival Německo, Königstein 30.5.-2.6. Horolezectví 30.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.

Diskuse

Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37