Berg Heil! V Ojvíně!

Berg Heil! V Ojvíně!
SDÍLEJ:

Bombastické pískovcové výstupy v zapomenutém koutě Německa! Kousek za hranicemi - levné pivo u nás, výborné lezení za čárou. To jsou věže z pevného pískovce v Lužických horách. Velké skály najdeme především v jejich německé části Zittauer Gebirge (Žitavské hory). Místní znalec LukasB v prvním dílu seriálu o Lužických horách doporučuje nejlepší výstupy obtížnosti II až VIIc v oblasti Töpfer.

Jak na to

Jak se tam dostat

Nejlépe na kole z české strany. Oybin je z Polesí 10 km, z Petrovic 5 km nebo z Krompachu 5 km. Do Jonsdorfu ze Světlé pod Luží asi 3 km. Na české straně se dá zdarma zaparkovat.

České vesnice jsou přístupné autobusem z Jablonného v Podještědí, ale ten nejezdí moc často. Pěší přechody jsou v Hartavě, Petrovicích a v Krompachu. Je lidovým zvykem přecházet hranici po turistických značkách, kde se komu zlíbí, ale je potřeba mít u sebe cestovní pas.

Dá se přijet autem do Oybinu nebo Jonsdorfu, je to však asi 20 kilometrů zajížďka (přechod pro automobily je v Hrádku nad Nisou a ve Varnsdorfu), parkování v Německu je relativně drahé.

Pro movité milovníky železnic je nejlepší výlet úzkokolejnou parní železnicí ze Žitavy (do Žitavy vlakem z Liberce nebo Varnsdorfu). Zajímavé jsou víkendové slevy, ale pro člověka bez ajzboňáckého myšlení těžko pochopitelné. Je nutné se po nich pídit.

Popisované výstupy

*** nádherná cesta

** hezká cesta

* ujde to

+ hnusná cesta

Popisuji pouze cesty, které jsem lezl. Hodnotím celkový dojem, kterým na mne cesta zapůsobila. Všechny popisované cesty jsem lezl, ale ne všechny jsem vyváděl. Hvězdičky vyjadřují můj názor, názor někoho jiného se může dost lišit. Klasifikace a názvy cest uvádím podle průvodce z r. 2001 a podle vrcholových knih. Žádná z popisovaných cest není opravdu nebezpečná (takovou bych nevylezl), některé jsou však trochu vzdušnější.

Snažím se popisovat věže a cesty tak, aby bylo možno vyrazit do skal jen s mapou a tímto povídáním, nicméně průvodce s půdorysy věží tím určitě nenahradím.

Skály Žitavských hor jsou soustředěny kolem obcí Oybin (Ojvín) a Jonsdorf sedm kilometrů na jihozápad od Žitavy a dva kilometry od hranice s Českou republikou. Jedná se o nejvýchodnější saskou pískovcovou oblast.

Přirozeným centrem oblasti je Zittau (Žitava), která leží na Nise při hranici s Polskem a několik kilometrů od hranic s Českou republikou.

SKÁLY NA KOPCI TÖPFER

Skály na Töpferu (Hrnčíř) jsou tvořeny velmi pevným pískovcem. Po dešti skála velmi rychle osychá.

Ernst Schultze Stein (Schultzův kámen)

Asi 700 m na východ od vyhlídky Scharfenstein. Přístup po značené cestě od Scharfensteinu po hřebeni návrší na sever a sestup úzkou značenou stezkou doprava dolů.

+ Alter weg – IV – v levé části J. stěny spárou (nelidská dřina) ke kruhu, traverz vlevo do S stěny na hlinitý balkon a komínem. Namáhavá, ošklivá a podhodnocená cesta, nic moc jištění.

*** Hüttler Weg – VI – středem J. stěny spárkou ke kruhu, převislou stěnou přes 2. kruh a vlevo úzkým komínem (na začátku uzel). Nádherná cesta po madlech, trochu tahá za ruce.

** Ostkante - VIIc (VIIIa), RP VIIIb - východní hranou (kruh, post.) přes převis a komínem na vrchol. Bouldr v převisu.

Onkel und Tante (Strýc a Teta)

Masiv naproti jižní stěně Ernst Schultze Steinu.

** Ostweg – IV – od východu zužujícím se komínem na konec a vpravo komínem na vrchol

*** Paralelle – VIIc – středem s. stěny po železitých plackách přímo nad krabicí s nosítky do římsy (kruh), přes převis a spárou nebo zleva stěnou na tření přímo ke slaň. kruhu. Exponované.

* Südwand – IV – od jihovýchodní hrany podél sokolíků šikmo doleva kolem zubu (nebo mírně doprava přes balkonek) na polici (dobírání). Doprava za hranou komínem na vrchol

***Bergfreundenweg – VIIb. Vlevo v severní stěně a žlábkem (kruh) do římsy (velké hodiny). Vpravo stěnou (kruh) na vrchol. Vytrvalostní, těžký dolez přes obliny.

Gratzer Höhle (Hradecké jeskyně)

V úbočí kopce Töpfer nad zastávkou vlaku Teufelsmühle, slanění 12 + 20 m. přístup buď zespoda od silnice nebo od Scharfensteinu přes Töpferbaude (vhodnější při příjezdu na bicyklu z Polesí nebo z Petrovic, bicykl nechat u Töpferbaude nebo pod Ernst-Schultze-Stein).

* Alter Weg – II – krátkou spárou na plato, průchod mezi balvany a hranou na hlavičku. Vrcholová knížka není na nejvyšším bodě, ale na hlavičce, kousek pod slaněním. Nejjednodušší a logická cesta , vhodná pro sestup, pozor, shora se špatně hledá.

* Kurze Kante – III – vpravo od AW překrokem na hranu a hranou na plato

** Ameisenweg – IV, RP VI - vpravo za hranou od hladké plotny (pod slaněním) vlevo za hranou od nosítek spárou přecházející v komín na plato. Převislý nástup se leze asi 2 m zprava (stavění).

*** Teufelswand – VIIIa – vlevo za hranou od plotny (pod slaněním) stěnou přes tři kruhy na plato

** Dreierweg – VIIc – vlevo od široké spáry, vpravo od balvanů pod stěnou (balvany jsou vpravo od nástupu AW) stěnou přes 2 kruhy.

** Schartenwand – VII – oblou hranou a stěnou vlevo podél hrany přes kruh. Hrana naproti boxu s nosítky. Pozor, nejtěžší místo je asi 6 m nad zemí bez jištění a s mizerným dopadem.

** Feuerwand – VIIc – spárou a stěnou přes kruh do rajbasu a přes 2. kruh na plato. Stěna naproti boxu s nosítky, těsně vlevo od markantní spáry s kruhem

** Südriss – VIIb – vydatně převislou spárou naproti cestě Teufelswand do římsy (kruh), spárkou vlevo (2. kruh) a stěnou na plato

** Ostrippe – direkt variant - VI – z náměstíčka s boxem s nosítky doprava ubíhajícím žebrem (v žebru skryté hodiny) a ke kruhu. Doprava do komína, jím 2 metry a šikmo doleva na tření na plato.

Gratzer Felsen (Hradecké skály)

Věž na jih od Gratze Höhle, nejspodnější z věží, z údolní strany převislá stěna.

*** Südriss – IV – na nejnižší vrchol - v jižní stěně vlevo dole vpravo od výrazného převisu spárou (smyčky). Nádherná, ale bohužel krátká cesta.

* Adwentwändel – VII. V pravé části jižní stěny přes kruh do římsy a na vrchol. Rajbas.

Gratzer Steine (Hradecké kameny)

Rozložitá věž/polomasiv sousedící z jihu s Gratzer Höhle.

*** Rechte Ostkante – VI – od jihu na nejvyšší (prostřední) masiv pravou hranou. Vlevo od oblé hrany a hranou (smyčky) na železitou římsu (velké hodiny) a na tření ke kruhu. Přes výšvih na vrchol. Jasná linie. Pod kruhem poškádlí morál.

** Plumshangel – VIIc – z údolní stěny vlevo od vnitřní soutěsky stěnou ke kruhu a sokolíkem (2. kruh) na hřbet a jako Rechte Nordkamin na vrchol.

*** Rechte Nordkamin – IV. Od severu komínem, doprava po hřbetu a opět komínem na odštípnutou věžičku (smyčka, dobírání). Spárou na plato, překrok přes komín a průlezem oknem do komína a na polici (hodinky). Doleva a po hřbetě na vrchol.

* Blanke Sahne – VIIa. Z nástupu Rechte Nordkamin doprava na hranu (hodiny), ke kruhu, na polici (2. kruh) a post. na rameno a jako Rechte ostkamin na vrchol. Divná cesta.

** Südkamin – III. komínem v jižní stěně na vrchol.

** Unten Abseile (pod slaněním) – III. z předskalí hladkou stěnkou přímo ke slaňovacímu kruhu.

Gratzer Zinnen

** Kiefernriss – VII – v levé části jižní stěny spárou s převislým nástupem a podél ní vpravo stěnou na vrchol. Hezké, slušně jistitelné velkým uzlem.

Krumme Tante (Hrbatá teta)

Věžička u severovýchodní stěny Gratzer Höhle.

* Alter Weg – IV - z nejnižšího místa šikmo doleva a komínem (nic moc smyčka) ke kruhu. Přes bříško na vrchol. Bohužel značně ošlapané.

Kücken (Kuřátko)

Věž sto metrů nad vozovou cestou, přímo nad Gratzer Höhle. Není ani v nejnovějším průvodci.

* Alterweg – II. Ze sedélka po železitých plackách

*** Plattenwand – IV. Z jihozápadní strany vpravo od velké borovice podél spárky přes převísek a placákovitou stěnou na polici a na vrchol

* Oybiner Kante – VI. Hranou od velké borovice na polici.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou... celý článek

Himálaje AKTUÁLNĚ 2022

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Bivak Fourche už neexistuje

Bivak Fourche už neexistuje

Jeden z nejdůležitějších bivaků v Alpách je zničený. Útulek Bivacco della Fourche spadl během skalně-ledového řícení na sedle Col de la Fourche. 
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

COSMIQUES Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Výstupy roku 2021

Výstupy roku 2021

Výstup roku* s hvězdičkou získali Marek Holeček a Radoslav Groh za dramatický a celosvětově vysoce hodnocený prvovýstup Nebeská past na Baruntse. Toto ocenění bylo naposledy uděleno Adamu Ondrovi za první světový flash přelez
Horolezecký časopis Hory a Minihory

Horolezecký časopis Hory a Minihory

RETRO Horolezecký časopis Hory, později doplněný o aktuálnější Minihory byl prestižní tiskovinou české horolezecké scény v letech 1975 - 1991.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Chrousti na písku i velehorách - film Mnichovo Hradiště, kino Natočil Karel Vlček 27.9. 18:00
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Rábl Fest - outdoorový festival Rabštejn 14.-16.10. 14.10.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky, Koupák Horolezecká brigáda 22.10. 09:00
Skotské hory - diashow Neratovice, knihovna Přednáší David Hainall 31.10. 18:00
50. výročí CHKO Český kras - konference Svatý Jan pod Skálou, klášter 3.-4.11. 3.11.
Skotské hory - diashow Chotěboř, knihovna Přednáší David Hainall 7.11. 16:00

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16