Berg Heil! V Ojvíně!

Berg Heil! V Ojvíně!
Gratzer Steine, Jihozápadní stěna (vlevo). Gratze Felsen, Východní spára.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Bombastické pískovcové výstupy v zapomenutém koutě Německa! Kousek za hranicemi - levné pivo u nás, výborné lezení za čárou. To jsou věže z pevného pískovce v Lužických horách. Velké skály najdeme především v jejich německé části Zittauer Gebirge (Žitavské hory). Místní znalec LukasB v prvním dílu seriálu o Lužických horách doporučuje nejlepší výstupy obtížnosti II až VIIc v oblasti Töpfer.

Jak na to

Jak se tam dostat

Nejlépe na kole z české strany. Oybin je z Polesí 10 km, z Petrovic 5 km nebo z Krompachu 5 km. Do Jonsdorfu ze Světlé pod Luží asi 3 km. Na české straně se dá zdarma zaparkovat.

České vesnice jsou přístupné autobusem z Jablonného v Podještědí, ale ten nejezdí moc často. Pěší přechody jsou v Hartavě, Petrovicích a v Krompachu. Je lidovým zvykem přecházet hranici po turistických značkách, kde se komu zlíbí.

Dá se přijet autem do Oybinu nebo Jonsdorfu, je to však asi 20 kilometrů zajížďka (přechod pro automobily je v Hrádku nad Nisou a ve Varnsdorfu), parkování v Německu je relativně drahé.

Pro movité milovníky železnic je nejlepší výlet úzkokolejnou parní železnicí ze Žitavy (do Žitavy vlakem z Liberce nebo Varnsdorfu). Zajímavé jsou víkendové slevy, ale pro člověka bez ajzboňáckého myšlení těžko pochopitelné. Je nutné se po nich pídit.

Skály Žitavských hor jsou soustředěny kolem obcí Oybin (Ojvín) a Jonsdorf sedm kilometrů na jihozápad od Žitavy a dva kilometry od hranice s Českou republikou. Jedná se o nejvýchodnější saskou pískovcovou oblast.

Přirozeným centrem oblasti je Zittau (Žitava), která leží na Nise při hranici s Polskem a několik kilometrů od hranic s Českou republikou.

SKÁLY NA KOPCI TÖPFER

Skály na Töpferu (Hrnčíř) jsou tvořeny velmi pevným pískovcem. Po dešti skála velmi rychle osychá.

Ernst Schultze Stein (Schultzův kámen)

Asi 700 m na východ od vyhlídky Scharfenstein. Přístup po značené cestě od Scharfensteinu po hřebeni návrší na sever a sestup úzkou značenou stezkou doprava dolů.

+ Alter weg – IV – v levé části J. stěny spárou (nelidská dřina) ke kruhu, traverz vlevo do S stěny na hlinitý balkon a komínem. Namáhavá, ošklivá a podhodnocená cesta, nic moc jištění.

*** Hüttler Weg – VI – středem J. stěny spárkou ke kruhu, převislou stěnou přes 2. kruh a vlevo úzkým komínem (na začátku uzel). Nádherná cesta po madlech, trochu tahá za ruce.

** Ostkante - VIIc (VIIIa), RP VIIIb - východní hranou (kruh, post.) přes převis a komínem na vrchol. Bouldr v převisu.

Onkel und Tante (Strýc a Teta)

Masiv naproti jižní stěně Ernst Schultze Steinu.

** Ostweg – IV – od východu zužujícím se komínem na konec a vpravo komínem na vrchol

*** Paralelle – VIIc – středem s. stěny po železitých plackách přímo nad krabicí s nosítky do římsy (kruh), přes převis a spárou nebo zleva stěnou na tření přímo ke slaň. kruhu. Exponované.

* Südwand – IV – od jihovýchodní hrany podél sokolíků šikmo doleva kolem zubu (nebo mírně doprava přes balkonek) na polici (dobírání). Doprava za hranou komínem na vrchol

***Bergfreundenweg – VIIb. Vlevo v severní stěně a žlábkem (kruh) do římsy (velké hodiny). Vpravo stěnou (kruh) na vrchol. Vytrvalostní, těžký dolez přes obliny.

VIDEO RETRO Když na pískovci začne pršet

Gratzer Höhle (Hradecké jeskyně)

V úbočí kopce Töpfer nad zastávkou vlaku Teufelsmühle, slanění 12 + 20 m. přístup buď zespoda od silnice nebo od Scharfensteinu přes Töpferbaude (vhodnější při příjezdu na bicyklu z Polesí nebo z Petrovic, bicykl nechat u Töpferbaude nebo pod Ernst-Schultze-Stein).

* Alter Weg – II – krátkou spárou na plato, průchod mezi balvany a hranou na hlavičku. Vrcholová knížka není na nejvyšším bodě, ale na hlavičce, kousek pod slaněním. Nejjednodušší a logická cesta , vhodná pro sestup, pozor, shora se špatně hledá.

* Kurze Kante – III – vpravo od AW překrokem na hranu a hranou na plato

** Ameisenweg – IV, RP VI - vpravo za hranou od hladké plotny (pod slaněním) vlevo za hranou od nosítek spárou přecházející v komín na plato. Převislý nástup se leze asi 2 m zprava (stavění).

*** Teufelswand – VIIIa – vlevo za hranou od plotny (pod slaněním) stěnou přes tři kruhy na plato

** Dreierweg – VIIc – vlevo od široké spáry, vpravo od balvanů pod stěnou (balvany jsou vpravo od nástupu AW) stěnou přes 2 kruhy.

** Schartenwand – VII – oblou hranou a stěnou vlevo podél hrany přes kruh. Hrana naproti boxu s nosítky. Pozor, nejtěžší místo je asi 6 m nad zemí bez jištění a s mizerným dopadem.

** Feuerwand – VIIc – spárou a stěnou přes kruh do rajbasu a přes 2. kruh na plato. Stěna naproti boxu s nosítky, těsně vlevo od markantní spáry s kruhem

** Südriss – VIIb – vydatně převislou spárou naproti cestě Teufelswand do římsy (kruh), spárkou vlevo (2. kruh) a stěnou na plato

** Ostrippe – direkt variant - VI – z náměstíčka s boxem s nosítky doprava ubíhajícím žebrem (v žebru skryté hodiny) a ke kruhu. Doprava do komína, jím 2 metry a šikmo doleva na tření na plato.

 

Gratzer Felsen (Hradecké skály)

Věž na jih od Gratze Höhle, nejspodnější z věží, z údolní strany převislá stěna.

*** Südriss – IV – na nejnižší vrchol - v jižní stěně vlevo dole vpravo od výrazného převisu spárou (smyčky). Nádherná, ale bohužel krátká cesta.

* Adwentwändel – VII. V pravé části jižní stěny přes kruh do římsy a na vrchol. Rajbas.

Gratzer Steine (Hradecké kameny)

Rozložitá věž/polomasiv sousedící z jihu s Gratzer Höhle.

*** Rechte Ostkante – VI – od jihu na nejvyšší (prostřední) masiv pravou hranou. Vlevo od oblé hrany a hranou (smyčky) na železitou římsu (velké hodiny) a na tření ke kruhu. Přes výšvih na vrchol. Jasná linie. Pod kruhem poškádlí morál.

** Plumshangel – VIIc – z údolní stěny vlevo od vnitřní soutěsky stěnou ke kruhu a sokolíkem (2. kruh) na hřbet a jako Rechte Nordkamin na vrchol.

*** Rechte Nordkamin – IV. Od severu komínem, doprava po hřbetu a opět komínem na odštípnutou věžičku (smyčka, dobírání). Spárou na plato, překrok přes komín a průlezem oknem do komína a na polici (hodinky). Doleva a po hřbetě na vrchol.

* Blanke Sahne – VIIa. Z nástupu Rechte Nordkamin doprava na hranu (hodiny), ke kruhu, na polici (2. kruh) a post. na rameno a jako Rechte ostkamin na vrchol. Divná cesta.

** Südkamin – III. komínem v jižní stěně na vrchol.

** Unten Abseile (pod slaněním) – III. z předskalí hladkou stěnkou přímo ke slaňovacímu kruhu.

Gratzer Zinnen

** Kiefernriss – VII – v levé části jižní stěny spárou s převislým nástupem a podél ní vpravo stěnou na vrchol. Hezké, slušně jistitelné velkým uzlem.

Krumme Tante (Hrbatá teta)

Věžička u severovýchodní stěny Gratzer Höhle.

* Alter Weg – IV - z nejnižšího místa šikmo doleva a komínem (nic moc smyčka) ke kruhu. Přes bříško na vrchol. Bohužel značně ošlapané.

Kücken (Kuřátko)

Věž sto metrů nad vozovou cestou, přímo nad Gratzer Höhle. Není ani v nejnovějším průvodci.

* Alterweg – II. Ze sedélka po železitých plackách

*** Plattenwand – IV. Z jihozápadní strany vpravo od velké borovice podél spárky přes převísek a placákovitou stěnou na polici a na vrchol

* Oybiner Kante – VI. Hranou od velké borovice na polici.

Horydoly.cz SERIÁL Berg Heil!

I. V Ojvíně

II. Na skrytých věžičkách

III. V podhradí

IV. V lázních

V. V Čechách

Popisované výstupy

*** nádherná cesta
** hezká cesta
* ujde to
+ hnusná cesta

Popisuji pouze cesty, které jsem lezl. Hodnotím celkový dojem, kterým na mne cesta zapůsobila. Všechny popisované cesty jsem lezl, ale ne všechny jsem vyváděl. Hvězdičky vyjadřují můj názor, názor někoho jiného se může dost lišit. Klasifikace a názvy cest uvádím podle průvodce z r. 2001 a podle vrcholových knih. Žádná z popisovaných cest není opravdu nebezpečná (takovou bych nevylezl), některé jsou však trochu vzdušnější.

Snažím se popisovat věže a cesty tak, aby bylo možno vyrazit do skal jen s mapou a tímto povídáním, nicméně průvodce s půdorysy věží tím určitě nenahradím.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jonsdorf

Při nedávném pěším výletě jsme u Jonsdorfu narazili na "Ferrata Zadrátovaná jeptiška (Nonnenfelsen)" - s cedulí "zákaz lezení za mokra" pod pokutou 300 EUR". Tak by mě zajímalo, jestli ten podešťový limit je takto měkký všude. 

Z druhé strany hřebene od schodů tam vedly nějaké normální lezecké výstupy, podle skalních oblastí asi nejhodnotější "Schluchtwand" - http://www.skalnioblasti.cz/5_index.asp?cmd=6&skala_id=14659 "Nonnenfelsen" http://www.skalnioblasti.cz/5_index.asp?cmd=6&skala_id=14658 nebo "Jonsdorfer Monch" http://www.skalnioblasti.cz/5_index.asp?cmd=6&skala_id=14671, ale nelezl jsem, soudě jen podle počtu žlutých tenisáků u cest.

 

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Na pískovcových skalách u Hodkovic a Bezděčína plánuje podnikatel vybudovat ferátu. Kašle na pískovcová pravidla lezení, které chrání měkkou skálu.... celý článek

Lanové parky a centra

Jizerský guláš 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

LOMNICKÉ SEDLO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Bouldering na Modřínu v Labských pískovcích

Bouldering na Modřínu v Labských pískovcích

Intenzivnímu sportovnímu lezení bez lana se říká bouldering neboli lezení po kamenech. Nejlepší oblast pro tento sport je Modřín nedaleko Děčínského Sněžníku.
Via ferrata v létě: Nejlepší cesty pro adrenalinové nadšence v Česku

Via ferrata v létě: Nejlepší cesty pro adrenalinové nadšence v Česku

Via ferrata je stále oblíbenějším způsobem, jak vyrazit na obtížně přístupná horská místa. Spousta takových míst už je dnes i v Česku. Kam vyrazit za adrenalinovým zážitkem?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Prachovská 24 Prachov 2.-3.8. Horolezecký závod 2.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 12.-18.8. 12.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.

Diskuse

IsmaelEvirm FobertProft, 25.6.2024 13:43, 12 příspěvků
The Importance of Brandin... Floydjonse, 25.6.2024 13:27, 1 příspěvek
omyl brutusacek, 25.6.2024 13:12, 1 příspěvek
INU Horydoly, 25.6.2024 12:39, 7 příspěvků
INU Honza, 25.6.2024 10:27, 7 příspěvků
Další fotky a videa Horydoly, 25.6.2024 9:23, 1 příspěvek
INU - 100% vina řidičů - ... Lukas B., 24.6.2024 11:45, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů - ... Kuba Turek, 24.6.2024 10:22, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Lukas B., 24.6.2024 9:18, 11 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Kuba Turek, 23.6.2024 18:49, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22