Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení
Podzimní lezení na Hodkovických a Bezděčínských skálách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Na pískovcových skalách u Hodkovic a Bezděčína plánuje podnikatel vybudovat ferátu. Kašle na pískovcová pravidla lezení, které chrání měkkou skálu.

Dovolte jménem oddílu H. O. Hodkovice sepsat prohlášení týkající lezecké pískovcové oblasti Bezděčín. Jedná se o oblast, která po dlouhá léta spadá pod správu našeho člena Petra Slůněte Bočka. Pro upřesnění se momentálně jedná o čtyři skalní pískovcové útvary – Hřebenovou věž, Bezděčínskou věž, Sestroňovickou vež a Malou Zarostlou věž.

Tato oblast oficiálně leží mimo hranice CHKO, spadá do péče OVK Jizerskolužická a vždy se nacházela na soukromých pozemcích. I přesto zde v této oblasti vzniklo spousta lezeckých cest zásadně v souladu se standardními pískovcovými pravidly. Spousty práce zde odvedl zejména Petr ,,Slůně" B. a naši další členové oddílu, kteří zde strávili hromady času při údržbě. Oblast Bezděčín se tak za dlouhá léta našeho působení stala jakýmsi odkazem našeho oddílu, kdy zde nejen naši členové udělali spoustu nádherných prvovýstupů. Lezení si na Bezděčíně oblíbili nejen místní, ale i lezci z jiných krajů. Nezřídka se tedy Bezděčín spojoval s hodkovickými horolezci a naopak.

Bezděčín, Bezděčínský hřeben v Českém ráji.

Oblast Bezděčínských skal a okolních lesů změnila v minulém roce majitele. Bohužel jsme se o možnosti koupě nedozvěděli, byť jsme s majiteli pozemků byli průběžně v kontaktu. Samotné skalní útvary přešly do vlastnictví panu R.K. Nedlouho poté jsme se z různých zdrojů dozvídali, že tento pán hodlá oblast využívat zejména ke komerční činnosti. Při osobním jednání nám bylo sděleno, že při jeho činnosti nebude brát zřetel na pravidla lezení na pískovci.

S obavami jsme sledovali, jaký vývoj bude mít jeho činnost. Tento týden jsme zjistili, že na Bezděčínské věži vzniká ferrata a je zcela jasné, že touto činností se zcela mění způsob využívání této oblasti. Ani po jednání s OVK stále nemáme žádné páky jak toto jednání zastavit. Jednání s majitelem jsou prozatím zcela bezúspěšná, neboť své konání obhajuje konstatováním, že skály jsou výhradně jeho majetkem a může tak provádět jakoukoliv činnost bez ohledu na pravidla, která jsme tu vždy dodržovali.

Nechceme se rozhodně vzdát našeho přesvědčení, že Bezděčín má coby pískovcová oblast nadále zůstat poplatná klasickým pískovcovým pravidlům a má zůstat oblastí s historií a odkazem na naše předchůdce. Bezděčínské skály jsou zajímavým přírodním útvarem a je s podivem, že nespadají pod péči ochrany přírody. I přesto jsme se k oblasti vždy chovali tak, jak kdyby byla součástí ostatních pískovcových oblastí. Velice nás mrzí fakt, že se oblast Bezděčínských skal dostala do rukou majiteli, který upřednostňuje komerční využití bez ohledu k tradicím. Do budoucna hrozí i zpoplatnění lezení v této oblasti.

Bezděčín, Bezděčínský hřeben v Českém ráji.

Vzhledem k výše uvedeným faktům se H. O. Hodkovice veřejně distancuje od aktivit současného majitele. Oficiálně jsme ukončili správcovství této oblasti, tudíž Petr Slůně Boček nebude provádět údržbu jistících prvků a kontrolu cest. Ostatní věže Bezdečínského hřebene ve správě zůstávají.

Nechceme být spojovány se současnými plány pana majitele, s ničením cest a s celkovou devastací měkkého pískovce, ke kterému zcela jistě při komercionalizaci bude docházet. Naším cílem je rozšířit povědomí o této situaci a věříme, že najdeme podporu od lezců a přátel přírody, kterým jde v prvé řadě o úctu k přírodě a k odkazu předchozích generací.

Za stanoviskem stojí hromadně členové
H.O. Hodkovice nad Mohelkou

INFO: horolezecký průvodce Bezděčín a Bezděčínský hřeben


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Bezděčínský hřeben pro lezce

Hodkovické Kvočny

Hodkovické plotny a Bezděčínské skály

Poslední pískovcový víkend v Bezděčíně

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Skály Bezděčín - otázka za milión
Reaguj
Skály Bezděčín

Přeložil bys to do češtiny? Díky.

Reaguj
Skály Bezděčín - otázka za milión

Upřesnění ze dneška: už jsou do skály natlučené kramle, stačí přes ně natáhnout lano.

Reaguj
Skály Bezděčín - otázka za milión

Žádná ferrata se dělat nebude ,nevím kde to H.O Hodkovice vzali asi by si měli správně informovat jako lezec jsem si tedy informace sehnal 

Reaguj
Skály Bezděčín - otázka za milión

Takže když tam teď zabetonuješ dráty a naženeš outdooristy a dětičky - pomůžeš přírodě?

  • Autor Piký
  • Datum a čas 18.6.2024 09:33
Reaguj
Skály Bezděčín

Kdyby jen to! O tu oblast se už léta nikdo nestará! Z celkového počtu devíti věží v oblasti jsou lezitelné dvě a z celkových cca. 180ti cest je reálně lezitelných tak 30 a to ještě přeháním! Ostatní je mech a lišejníky!Léta to nikoho nezajímá! Teď tam odpadl z Hřebenové věže celkem velký blok. Vím o minimálně dalších dvou velkých blocích které jsou součástí cest a které odpadnou jen co za ně někdo pořádně vezme. Opět to nikdy nikdo neřešil. Už léta se tam žádná "pravidla pískovcového lezení" nedodržují! Takže ten obrázek z článku, kdy zlý podnikatel ničí dnem i nocí opečovávanou oblast kterou HO Hodkovice považuje za svůj odkaz a o kterou se tak pečlivě stará, kulhá na obě nohy!!! 

  • Autor Honza
  • Datum a čas 18.6.2024 08:53
Reaguj
Skály Bezděčín

H.O Hodkovice si Bezděčíně dělali co chtěli prvo výstup nikdy nehlásili majitelům skal který bylo v soukromé, takže nedodržovali pravidla 

Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

NOCKBERGE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

MUCHU CHHISH Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Kam nelézt 2024

Kam nelézt 2024

LABSKÉ ÚDOLÍ Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Lezu, lezeš, lezeme. Motto, které známe ze skal nebo umělých stěn, odkazuje do Muzea Českého ráje v Turnově. Každý čtvrtek o prázdninách pod odborným dohledem je možné vyzkoušet různé horolezecké discipliny.
John Middendorf už nevyleze žádný big wall

John Middendorf už nevyleze žádný big wall

Extrémní americký horolezec John Middendorf zemřel ve spánku na rodinné návštěvě. Komu z jeho branže se poklidná smrt podaří?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Prachovská 24 Prachov 2.-3.8. Horolezecký závod 2.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 12.-18.8. 12.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 7.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.

Diskuse

Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38