Kam nelézt 2021

Kam nelézt 2021
Branické skály v Praze.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

TEPLICKÉ SKÁLY Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.

16. listopadu

Teplické skály

Z Krápníkové věže v Teplických skalách se odlomil obrovský blok a dopadl na turistickou cestu skrze soutěsku Sibiř.

7. října

Sklapsko

Boulderingová skalní oblast Sklapsko na Vysočině bude 8.-20. října cílem několika mysliveckých honů. Myslivci žádají lezce, aby se z důvodu bezpečnosti této oblasti vyhnuli.

5. srpna

České Švýcarsko

Růžový hřeben v Českém Švýcarsku je uzavřen pro lezení od Golema po Růžový pilíř až do 20. srpna. Zákaz lezení je prodloužen kvůli letošnímu chladnému počasí, které zapříčinilo pozdější dospívání mláďat čápa černého. 

6. července

Rokytnice a Paseky nad Jizerou

Několik lokálně významných skal v západních Krkonoších bylo v posledních letech opatřeno stabilním jištěním. To se nelíbí správě Krkonošského národního parku, která prostřednictvím tiskové zprávy žádá horolezce o odstranění borháků a a nýtů. Tomu se brání místní horolezecký oddíl Alpin club, jehož členové mají jištění na triku, a píše odmítavý článek na specializovaný web Lezec.cz. Ochránci přírody ani horolezci přímo konkrétní skály nejmenují, ale jedná se o oblast v okolí Rokytnice nad Jizerou a Pasek nad Jizerou. 

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

1. června

Pašinka

"Pokud byste se někdo chystal na Pašinku, tak na skále u Kohoutova mlýna v cestě Jihovýchodní spára hnízdí sýkorky," varuje Eva Martínková.

17. května

Ještěd

Z Mezihřebenu na Ještědu upadl skalní převis, kudy vedla cesta Rubikova kostka.

13. května

Jizerské hory

Hnízdění dravců vede k zákazu lezení do konce června na těchto věžích v Jizerských horách: Věž Grálu,  Pohovka, Polední stěna a Zahradní stěna - Velká plotna, Koutová plotna, Orlí hnízdo, Homole, Plotna nad Orlím hnízdem, Ametyst, Žlutá a malá Žlutá stěna. 

12. května

Děvínské polesí

Na Zářivé věži v Děvínském polesí se objevilo několik hnízd s mladými ptáčaty.

11. května

Vajoletky

Ve spáře cesty Jankovitá na Vajoletkách zahnízdili dravci.

30 dubna

Kokořínsko

Na vrcholu Vřesové věže u Nedvězí na Kokořínsku sedí ptačí pár na vejcích. Věž vynechte ze svých lezeckých cílů.

7. dubna

Moravský kras

Z důvodu hnízdění dravých ptáků jsou vyhlášeny tyto uzávěry skal do 16. července: Stěny u Sloupské jeskyně (horní patro cesty Neplatná a Potměšilý domácí), stěna nad Sloupskou jeskyní (Antikoro - Přímo žlábkem), Vaňousovy díry (Pan kloaka - Na věky věků), Lidomorna (Rovně vzhůru - Perlorodka), Rudice (pravá část Hradu), Saxifraga (Kamenný déšť - Jarní cesta). Do 1. července je uzavřen Kostelík. 

3. dubna

Hruboskalsko

Kvůli hnízdění ptactva platí až do odvolání zákaz lezení těchto cest na Hruboskalsku: Dračí věž - Zdechlina, Dechová stěna, Dračí stěna, Všechno je jinak, Rudá hrana a Dračí zub - Kauschkova hrana, Katapult.

6. dubna

Květnice u Tišnova

Skála Květnice u Tišnova je pro lezení i nadále zakázaná.

1. března

Bratislava

Slovenský horolezecký spolek JAMES upozorňuje na časově omezené zákazy lezení v okolí Bratislavy.  

Kamenné srdce - zákaz lezenia do 1. 6.

Kršlenica
Jaskynky - zákaz lezenia do 15. 6.
Pes Filipes - zákaz lezenia do 15. 4.
Hrad - zákaz lezenia do 15. 4.
Lahôdka - zákaz lezenia do 15. 6.
Slnečný hrebeň - zákaz lezenia do 15. 6.

27. února

Český ráj

Dočasný zákaz lezení na Suchých skalách v Českém ráji platí na Sokolí věži. Nesmí se lézt vpravo od Velké plotny až po Nepovedenou cestu a také hřeben Sokolí věže. Velkou plotnu, Vykuka a Motýlí variantu Sokolí stěny je povoleno lézt pouze k prvnímu slaňovacímu kruhu. Zákaz platí do 30. června kvůli hnízdění dravců.

Suché skály, hřeben.

13. února

České Středohoří

V severozápadních Čechách je zakázáno kvůli ochraně přírody jarní lezení ve vybraných lokalitách. Zákaz se týká především těchto významných skal:
Bořeň (sever) únor - červen
Zlatník únor - červen
Vrabinec únor - červen
Výří skály (Průčelská rokla) březen - červen
Tušimice 15. ledna - 15. července 

Bořeň, Západní hřebenovka.  

11. února

Zákaz vstupu do Chebu, Sokolova a Trutnova

Do okresů Cheb, Sokolov a Trutnov je zakázáno cestovat. Stejně tak obyvatelé těchto okresů nemohou vycestovat ven. Zakázala to vláda Anderje Babiše (ANO). Důvodem je koronavirová epidemie. Výjimku mají cesty za prací a do školy. V těchto okresech je povinné nosit respirátor FFP2 nebo chirurgickou roušku. 

Přopomeňme, že v trutnovský okres pokrývá velkou část východních Krkonoš a spadá do něj i oblíbený krkonošský ledopád nad Špindlerovým Mlýnem. Na Sokolovsku je pro cizí nepřístupná skála Bohunka poblíž Krudumu a skály okolo krušnohorských Kraslic. Na Chebsku se nesmí na Goethovy skály.

Krkonoše, Labský důl, ledopád u stezky Buď Fit.

Horydoly.cz Kam nelézt:

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

schopnost porozumět psanému textu

Tak je to jasný. Děkuju za péči že si mi to vysvětlil,protože jsem to nikde nečet.

Reaguj
schopnost porozumět psanému textu

1. protože jedna z vynýtovaných lokalit je na území krnapu, byť v jeho nejnižší zóně (postaru 3. zóna, nyní zóna soustředěné péče)

2. protože některé oblasti jsou sice mimo krnap, ale v jeho ochranném pásmu, na pozemku, kde je majitelem ČR a majitele zastupuje správa krnapu, a na těchto lokalitách bylo anonymně použito nějaké podivné trvalé jištění, dle fotelk na internetech nějaké lešenářské kotvy (ne, nejedná se o okolí rokytnice zveřejněné na obou databázích a na stránkách rokytnického oddílu, ale jakési skalky u janských lázní)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 9.7.2021 08:35
Reaguj
schopnost porozumět psanému textu

Proč teda KRNAP tak prudí když se tam lízt může?

Reaguj
schopnost porozumět psanému textu

jasná odpověď:

1. na skalách povolených krnapem a výslovně vyjmenovaných a vyhrazených na území krnapu a na skalách v ochranném pásmu krnapu, které nejsou maloplošných chráněným územím se zákazem lezení (tj. skály uvedené v obou databázích a na stránkách rokytnického oddílu), se lézt smí.

2. na skalách na území krnapu, které nejsou výslovně vyjmenovány ve vyhrazení, se lézt nesmí. 

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 8.7.2021 12:36
Reaguj
schopnost porozumět psanému textu

Já teda nerozumím. Může se tam lézt nebo ne? 

Reaguj
schopnost porozumět psanému textu

je čím dál tím vzácnější. tedy obdivuhodně ji projevili téměř všichni zúčastnění.

faktická poznámka: skály v okolí rokytnice, zvěřejněné na obou databázích skal v české republice, jsou "legální", tedy v tom smyslu, že se vyskytují v ochranném pásmu krnapu, a byly s krnapem zhruba před plusmínus osmi lety projednány (některé z nich jsou na pozemku, kdy je majitelem čr a správce správa krnapu, obecně v ochanném pásmu krnapu je lezení na hraně rozlišovací schopnosti ochrany přírody) uznány za nekonfliktní (lezlo se zde poměrně odjaktěživa a projednávala se výměna historických rezatých jištění za moderní nýty a doplnění nýtů). jak se ostatně při schopnosti poradit si s psaným textem dá přečíst v tom vyjádření rokytnického oddílu.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 6.7.2021 19:30
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Line van den Berg: My Phantom poprvé a naposled

Line van den Berg: My Phantom poprvé a naposled

Film My Phantom sleduje intimní a upřímnou cestu holandské alpinistky Line van den Berg, která si kladla otázku, co znamená být ženou v lezecké komunitě. Promítá se na Mezinárodním festivalu outdoorových sportů. ... celý článek

Ralsko AKTUÁLNĚ 2023

Třídélkový Žabák v Divoké Šárce

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Pracanti za pár šupů Planika Lhotse

Pracanti za pár šupů Planika Lhotse

Planika končila před 20 lety se svými pohorkami a měla je vyrábět pod cizími značkami. V českých obchodech bylo tehdy jugoslávských bot dost, a tak jsme jedny koupili a podrobili redakčnímu testu. Přečtěte si
Hlubočepy pro pražské horolezce

Hlubočepy pro pražské horolezce

CLIMBING GUIDE Teplé dny a chladné podvečery lákají na odpoledne do skal. Kam teď chodí Pražáci lézt? No přece do Hlubočep. Na jih orientované hladké plotny nabízejí teplo, položené i kolmé cesty
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Svatý Jan - konec lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 31.12.
Vilém Heckel - fotovýstava Adršpach, zámek 20.5.-31.12. 31.12.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 10.-12.1. Horské technologie 10.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 12.-14.1. 12.1.

Diskuse

Chyba v článku Lucka, 9.12.2023 16:09, 4 příspěvky
Chyba v článku Honza, 9.12.2023 8:40, 4 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 8.12.2023 16:58, 4 příspěvky
Ze Záběhlic ze Záběhlic, 8.12.2023 16:13, 1 příspěvek
Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 6.12.2023 8:19, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 36 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bruslení v Podolí Horydoly , 8.12.2023 13:00
Re: Beskydy a Javorníky Horydoly , 8.12.2023 12:23
Změny ve vedení sportu Horydoly , 8.12.2023 12:00
Praha 5 otevře nad náplav... Horydoly , 8.12.2023 10:55
Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50