Lehké cesty na Slepičí kostely (Hunskirche)

Lehké cesty na Slepičí kostely (Hunskirche)
Sasko, Papststein, Hunskirche.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

V prastarém horolezeckém průvodci marně hledáme skály, kde se nám před pár lety líbilo. Nemůžeme si vzpomenout dokonce na parkoviště ani nedaleký bivak. Nakonec to nějak riskneme. Zkusíme projet autem dvě lesní silnice okolo Papststeinu. Snad se nějak chytneme.

Lehké cesty na Slepičí kostely (Hunskirche)
Papststein. Tam je Hunskirche.
Autor snímku Opicakuz
Jak na to

Bivak v Gohrischstein je lehce dosažitelný po červené turistické značce od parkoviště na křižovatce mezi Papststein a Gohrischstein. Stoupáme okolo staré štoly po dřevených schodech až pod skály. V místě, kde cesta uhýbá v pravém úhlu doprava a míří na dřevěné můstky, uhneme po cestičce doleva. Stále pod skálami traverzujeme až pod nejvýraznější hranolovitou skalní věž ze světlého pískovce. Vpravo od ní je převis vybavený dřevenými sedátky. Pokud jsme znovu narazili na turistickou značku, musíme se sto metrů vrátit. Přístup trvá deset minut.

Jasně, tady to je! Shodujeme se na křižovatce mezi Gohrischsteinem a Papststeinem.

Legální bivak v národním parku

Na neplaceném parkovišti odstavíme auto a za deset minut házíme na zem karimatky a rozbalujeme spacáky. Spíme pod převisem. Vybraná místa zvaná boofen jsou totiž v národním parku Saské Švýcarsko povolená pro bivakování.

Platí zde zákaz rozdělávání ohně, vodu si každý musí donést sám a odpadky zase odnést. Přesto se nemůžeme zbavit dojmu, že ochránci přírody na německé straně jsou v tomto ohledu chytřejší než jejich čeští kolegové. Ti totiž zakazují spaní v přírodě na celém území národního parku České Švýcarsko.

Hlavy dubové si pletou opeřence

Pořád nám vrtá hlavou, že nedaleké skály, na které chceme zítra vylézt, nejsou v průvodci. Vždyť Malá i Velká Husa jsou dominantní v širokém okolí. Tak jak to že sakra není žádná Gans v průvodčíku?

Ráno jdeme pod obě věže. Průvodce nám stále nic neříká. Podezíráme renomované autory, že nám v roce 1965 něco zatajili. Pak se stydlivě zeptáme lezecké rodinky, kde že to vlastně jsme. "Huhnkirchen, natürlich," usmívá se Sasík.

Slepičí kostely! Těch pár let, co jsme tady nebyli, jsme fixovali husu a ona to byla slepice. Hlavy dubové!

Kleine Hunskirche

Obcházíme Malou Slepici. Měli jsme naplánovanou trojkovou Starou cestu od legendární trojice Oscar Schuster, Böhme, Klimmer z roku 1893, ale museli jsme ji vzdát. V půlce se bez jištění staví kvůli převisu. Do toho nejdeme.

Zkusíme tedy o deset let mladší a o stupeň těží Jihozápadní cestu od trojice Hermann Sattler, Kuhfahl, Stübel, ke které se tehdy připojil zase Oscar Schuster. Před námi to lezou dva staří rutinéři, ale další členové jejich rodinné výpravy se přes převisek v půlce výstupu nedostanou.

Já se taky nedostanu, ale za to nacházím možnost, jak se nahoru vydrápat a jak bezpečně zajistit založeným uzlem. Dobírám Hanku a pro ní už je naznačená cesta jako malina.

Dolézám za ní a dobíráme naše dva puberťáky. Oba na první pokus padají do pěkného kyvadla a rozdírají si kůži na nohou až jim teče krev. Dobře jim tak, měli si obléknout dlouhé kalhoty a neměli frajeřit v kraťasech.

Grosse Hunskirche

Velká Slepice je vyšší a normálka na ní vede jednodušší než na malou kolegyni. Starou cestu dobyli před rokem 1880 neznámí lezci. Dnes má dvojkovou obtížnost. Přesto stojí za vylezení. Je pevná a pěkná.

Lezeme bez lana do sedélka na jihozápadní straně věže. Odtud vede jasná ramenní spára necelých deset metrů na obrovskou plošinu. Pokud se chcete zajistit, udělejte to v hodinkách vlevo od spáry. Moc vám to ale v případě pádu nepomůže.

Lézt se dá opravdu spárově, levá ruka zabořená až po rameno do skály nachází dobré chyty, levé koleno se zakliňuje a pravá část těla slouží jako opora. Nebo si to dejte stěnově. Druholezci to tak obvykle dělávají.

Kousek pod plošinou jsou po pravé straně hodinky. Na plošině několik luxusních dobíracích hodin. U nich můžete sbalit lano a obejít vrcholovou stavbu věže zleva. Úplně zezadu vedou nahoru přírodní schody.

Kdo zdolá vrchol přímo nebo zleva jako minule my, nevěda co činíme, bude muset vyřešit několik nejištěných čtyřkových kroků.

Vertikální výlet

S dnešní čtyřkou a dvojkou jsme spokojeni. Přijeli jsme sem na vertikální výlet a v horku jsme se ani o nic jiného nepokoušeli.

Vracíme se po schodech k parkovišti. V půce sestupu nás zaujme bezpečnostní schránka. Jsou v ní nosítka, batoh, lékárnička, obvazy a pokyny co dělat v případě úrazu. Jak to Němci dělají, že mají vždycky všechno v pořádku?

Horydoly.cz Pískovcoví obři v Sasku

RATHEN Mönch (Uferweg III)
RATHEN Talwächter (Schusterweg II)
RATHEN Gansfels (Gühnekamin III)
RATHEN Lokomotive (Tři cesty obtížnosti III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Schusterweg III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Kotzwand VIIa)
ZITTAUER GEBIRGE Oybin (Polensprung 4)
HŘENSKO Pevnost (Stará cesta II)
PAPSTSTEIN Hunskirche (Alter Weg II)
RÁJEC Blíženci (Západní spára III/1)
TISÁ Krkavčí hrad (Frydolín V)
GEBIET DER STEINE Rauhe Zinne (Blockweg V)
BIELATAL Herkulessäule (Alter Weg V)
LUŽICKÉ HORY Křížová věž (Normální cesta I)

Sasko nabízí lezcům své vnady

Písek! Písek! Písek!

Na písek do Německa

Sasové lezou i v zimě


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

bivak pod gohrisch
není v seznamu povolených bivaků (bofe - kdo hledá, ten vygůgluje). je ovšem víceméně tolerovaný.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 30.6.2008 08:38
Reaguj
Slepičí kostely?
Kdepak. Skály se jmenují Hunskirchen a ne Huhnkirchen. Podle vysvětlení saských kamarádů (kdysi před léty) jsou skály pojmenovány podle Hunů, středověké metly křesťanů, i když Hun se německy píše der Hunne. Ale zdá se mi to pravděpodobnější než ty slepice.
  • Autor chc
  • Datum a čas 25.6.2008 15:42
Reaguj
  • Autor chc
  • Datum a čas 25.6.2008 15:38
Reaguj
Husí skály (Gansfelsen) jsou v Rathenu
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 25.6.2008 09:06
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

RECEPT Je brzy ráno, vzduch je ještě těžký vlhkostí a z kuchyně se line vůně kokosu, limetky a čerstvě připraveného chleba roshi. Na stole přistává miska mas huni - jednoduchá směs tuňáka, kokosu,... celý článek

Zpod Ledového štítu se zřítil polský turista

Kam nelézt 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se
Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ekvádor na kajaku - diashow Příbram, knihovna Jana Drdy Přednáší Mikuláš Heger 27.4. 18:00
Final Expedition - diashow Praha, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 28.4.
Norsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 28.4. 19:00
Norsko - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 29.4. 19:00
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 30.4.
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Běh na Doubravku Teplice, Beethowen 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
S Vesnou na vodu Váh 1.5.

Diskuse

get antibiotics quickly Eliaswenry, 27.4.2026 3:51, 48 příspěvků
ivermectin cream 5% EdgarPiolo, 27.4.2026 3:46, 120 příspěvků
slon8.cc Aaronted, 27.4.2026 3:38, 13 příspěvků
cost of ivermectin 1% cream Pedroobsem, 27.4.2026 2:24, 18 příspěvků
buy antibiotics online sa... JamesMub, 27.4.2026 1:42, 48 příspěvků
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek
APP Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky
Inu Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky
SCIC Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek
Dvojí ceny! Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41