Schusterweg na Falkenstein

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, 4.délka cesty Schusterweg.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jednoznačně nejslavnější pískovcový výstup Schusterweg je pětidélková štreka na obří skalní blok Falkenstein. Najdete ho v německém Sasku kousek za Hřenskem.

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, Schusterweg, Spodní kůň (Untererer Reitgrat).
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava

Přes hranici v Hřensku, dále na Schmilku a Postelwitz směrem na Ostrau. Podél silničky je několik malých parkovišť, poslední možné zastavení je přímo v Ostrau. Parkování jinde, než na vyhrazených místech, by vás přišlo velmi draho!

Po žluté, modré, nebo zelené turistické značce se dostaneme do blízkosti Falkensteinu a po vyšlapaných stezkách podél horolezeckých značek dojdeme pod jeho stěny.

Ochrana přírody

Sasové nemusejí díky pevnému pískovci omezovat lezení ročním období. Je tedy možné stoupat i na podzim a v zimě. Velmi vážně se ovšem bere zákaz lezení za vlhka.

Zakázáno je také bivakování a stanování v národním parku. Výjimkou jsou tradiční převisy a jeskyně, kde je možné přespávat s tím, že si nepostavíte stan ani nebudete rozdělávat oheň. Vařiče jsou tolerovány. V jejich blízkosti není voda, a tak i pití si musíte donést od auta.

Schusterweg není nejstarší cesta na dominantní Falkenstein. Ten doslova dobyli řemeslníci z okolí v roce 1864, když vzali sekery, žebříky a háky a prosekali se na vrchol trasou, které se dnes říká Turnerweg (II).

Schuster s Klimmerem

O necelé tři desetiletí později, přesně 27. září 1892, přišli pod Falkenstein Oscar Schuster a Martin Klimmer a prokličkovali východní stěnou na vrchol. Výstup tehdy vedl Schuster, a proto se cesta jmenuje po něm. Ani on se ovšem neubránil několika zásekům do skály.

Klimmer převzal vedení o rok později a spolu se Schusterem a dalším spolulezcem Böhmem vylezl první variantu v jejich cestě a zároveň udělal první čistý přelez v duchu pravidel pískovcového lezení. Do dnešního dne bylo přelezeno dalších pět hlavních variant.

Tři hvězdy

Schusterweg obtížnosti III dostává ve všech průvodcích největší počet tří hvězdiček jako krásné, vyrovnané a poměrně bezpečné lezení v dobré skále. Přesto se nejedná o výstup pro začátečníky. Je to totiž dlouhý, orientačně náročný a psychicky obtížný výstup své obtížnosti. Dobré jištění je potřeba vymyslet a založit, místy je potřeba nemít strach.

Na této cestě si vyzkoušíme snad všechny lezecké techniky, které umíme. Potkáme plotnu, stěnu, spáru, kout, komín, rajbas i sokolík.

Sestup na čtyři slanění

Sestup také není zadarmo. Se dvěma padesátimetrovými lany ho zvládnete na třikrát, padesátimetrové lano vyjde tak akorát bez rezervy na čtyři slanění.

První slaňovací kruh najdete těsně vpravo pod vrcholovým blokem, pod který se dostanete po dolezu Schusterweg. U kruhu je vrcholová knížka a pod ním hrazdička, aby se neodírala skála. Ke druhému kruhu slaňujete vzduchem na malou kazatelnu v mohutném komíně. Třetí kruh je ve stěně pod komínem (při slaňovaní na dvou lanech ho lze vynechat) a od něho se slaňuje na Pískovou polici (Sandband). Po ní se jde patnáct metrů ve směru výstupu a na balkoně je zatlučený poslední čtvrtý kruh s hrazdičkou, od kterého se slaňuje až na zem.

Falkenstein, Schusterweg, druhé slanění.

Popis výstupu

1. délka: V levé části východní stěny Falkensteinu je mohutné vhloubení, uprostřed něhož vede členitá rokle. Nejprve zprava, poté zleva (hodiny, trhliny) se vyleze na širokou Pískovou polici (Sandband), kde se štanduje o nepříliš důvěryhodný kámen přímo nad roklí.

2. délka: Přejdeme patnáct metrů doprava po polici ke slaňovacímu kruhu. Nad skalním blokem se zvedá kout protkaný spoustou hodin. V jeho pravé stěnce stoupáme až pod převis, kde překročíme trhlinu doleva (kruh). O dva metry výše ji překročíme znovu doprava a pokračujeme šikmým komínem, kterým se musíme částečně plazit. Na konci komína u oblé hrany štandujeme (kruh).

3. délka: Vzhůru lezeme rajbasem (kruh) a dále pod kolmé stěny. V nich vede doprava tunel, který poznáme podle pamětní desky na prvovýstupce (Schusterplakette). V tunelu štandujeme pomocí dlouhé smyčky o zaklíněný balvan.

4. délka: Na konci tunelu začíná úzký ohlazený komín. Komínovou technikou jím vylezeme na úzký hřbítek Dolního koně (Unterer Reitgrat). Pozor, abychom se nedostali v komíně moc daleko, protože ten se čím dál, tím více uzavírá. Po koni přejdeme pod koutek (uzly) a jím vylezeme na plošinu pod výstupovými spárami. Štanduje se tu ve smyčkách okolo bloků nebo do spár.

5. délka: Překročíme úzký komín pod námi a vylezeme do spáry Horního koně (Oberer Reitgrat), která mírně stoupá zprava doleva (uzly). Spára se rozšíří na úzký, ale lehký komín a my vylezeme na obrovské temeno Falkensteinu. Jistit lze o nedaleký strom.

Falkenstein, Schusterweg, Horní kůň (Oberer Reitgrat).

Horydoly.czPískovcoví obři v Sasku

RATHEN Mönch (Uferweg III)
RATHEN Talwächter (Schusterweg II)
RATHEN Gansfels (Gühnekamin III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Schusterweg III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Kotzwand VIIa)
ZITTAUER GEBIRGE Oybin (Polensprung 4)
HŘENSKO Pevnost (Stará cesta II)
PAPSTSTEIN Hunskirche (Alter Weg II)
RÁJEC Blíženci (Západní spára III/1)
GEBIET DER STEINE Rauhe Zine (Blockweg V)
BIELATAL Herkulessäule (Alter Weg V)
LUŽICKÉ HORY Křížová věž (Normální cesta I)


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Annapurna Region Trekking: 7 Days Poon Hill Trek

Annapurna Region Trekking: 7 Days Poon Hill Trek

Would you want to trek Poon Hill 3210m? So then let chose this comfortable Ghorepani Poon Hill Trek 7 days it's perfect trekking package in Annapurna region and offers some nearest world’s highest... celý článek

Vránová se utopila na Slezské Hartě, když zachraňovala štěně

Safe stay in Croatia / Bezpečný pobyt v Chorvatsku

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Strie - drobné jizvy na těle

Strie - drobné jizvy na těle

Strie představují jeden z nejčastějších kosmetických problémů. Jsou to drobné jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky. Jejich zabarvení se s věkem mění od jasně červené až po bílo-stříbřitou barvu. Není možné
Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal has been a worldwide adventure destination in Himalayan. Since 1960 Col Jimmy Robert's had done organized the trek and Nepal succeeded in attracting the world by beautiful trekking regions.
Úplně zbytečné hledání

Úplně zbytečné hledání "ztraceného" v Krkonoších

V neděli 31. ledna v podvečerních hodinách přijala policie oznámení od horské služby, která začala pátrat po 33letém muži. Pohřešování oznámila jeho přítelkyně, s níž a jejím bratrem byl muž v Krkonoších na výletě. Okolo
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Příbraz je zapadlá jihočeská vesnice, kam nevede cyklostezka a dokonce ani turistická značka. Jediná pamětihodnost byl do nedávna Husův sbor z roku 1925 a před šesti lety k němu přibyla katolická kaple Nejsvětějšího Srdce
Koloběžkovou značku Morxes koupil Kostka

Koloběžkovou značku Morxes koupil Kostka

Koloběžková firma Kostka pohltila konkurenční značku Morxes. "Značka Morxes zůstává zachovaná, stejně jako charakteristický design a konstrukce koloběžek," píše Marek Kostka na firemním facebookovém profilu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Modřanská 60 - běh Praha, Modřany 6.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 9.-12.3. Virtuální veletrh 9.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč ZRUŠENO! 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.

Diskuse

Značka “ Zákaz vjezdu jí... bi, 3.3.2021 11:48, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Lukas B., 3.3.2021 10:00, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... ČEMBA, 2.3.2021 20:41, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 12 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků
Nesmysly Michael Beranek, 27.2.2021 10:24, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ITB Berlin NOW Convention Horydoly , 2.3.2021 20:50
Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56