Schusterweg na Falkenstein

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, 4.délka cesty Schusterweg.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jednoznačně nejslavnější pískovcový výstup Schusterweg je pětidélková štreka na obří skalní blok Falkenstein. Najdete ho v německém Sasku kousek za Hřenskem.

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, Schusterweg, Spodní kůň (Untererer Reitgrat).
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava

Přes hranici v Hřensku, dále na Schmilku a Postelwitz směrem na Ostrau. Podél silničky je několik malých parkovišť, poslední možné zastavení je přímo v Ostrau. Parkování jinde, než na vyhrazených místech, by vás přišlo velmi draho!

Po žluté, modré, nebo zelené turistické značce se dostaneme do blízkosti Falkensteinu a po vyšlapaných stezkách podél horolezeckých značek dojdeme pod jeho stěny.

Ochrana přírody

Sasové nemusejí díky pevnému pískovci omezovat lezení ročním období. Je tedy možné stoupat i na podzim a v zimě. Velmi vážně se ovšem bere zákaz lezení za vlhka.

Zakázáno je také bivakování a stanování v národním parku. Výjimkou jsou tradiční převisy a jeskyně, kde je možné přespávat s tím, že si nepostavíte stan ani nebudete rozdělávat oheň. Vařiče jsou tolerovány. V jejich blízkosti není voda, a tak i pití si musíte donést od auta.

Schusterweg není nejstarší cesta na dominantní Falkenstein. Ten doslova dobyli řemeslníci z okolí v roce 1864, když vzali sekery, žebříky a háky a prosekali se na vrchol trasou, které se dnes říká Turnerweg (II).

Schuster s Klimmerem

O necelé tři desetiletí později, přesně 27. září 1892, přišli pod Falkenstein Oscar Schuster a Martin Klimmer a prokličkovali východní stěnou na vrchol. Výstup tehdy vedl Schuster, a proto se cesta jmenuje po něm. Ani on se ovšem neubránil několika zásekům do skály.

Klimmer převzal vedení o rok později a spolu se Schusterem a dalším spolulezcem Böhmem vylezl první variantu v jejich cestě a zároveň udělal první čistý přelez v duchu pravidel pískovcového lezení. Do dnešního dne bylo přelezeno dalších pět hlavních variant.

Tři hvězdy

Schusterweg obtížnosti III dostává ve všech průvodcích největší počet tří hvězdiček jako krásné, vyrovnané a poměrně bezpečné lezení v dobré skále. Přesto se nejedná o výstup pro začátečníky. Je to totiž dlouhý, orientačně náročný a psychicky obtížný výstup své obtížnosti. Dobré jištění je potřeba vymyslet a založit, místy je potřeba nemít strach.

Na této cestě si vyzkoušíme snad všechny lezecké techniky, které umíme. Potkáme plotnu, stěnu, spáru, kout, komín, rajbas i sokolík.

Sestup na čtyři slanění

Sestup také není zadarmo. Se dvěma padesátimetrovými lany ho zvládnete na třikrát, padesátimetrové lano vyjde tak akorát bez rezervy na čtyři slanění.

První slaňovací kruh najdete těsně vpravo pod vrcholovým blokem, pod který se dostanete po dolezu Schusterweg. U kruhu je vrcholová knížka a pod ním hrazdička, aby se neodírala skála. Ke druhému kruhu slaňujete vzduchem na malou kazatelnu v mohutném komíně. Třetí kruh je ve stěně pod komínem (při slaňovaní na dvou lanech ho lze vynechat) a od něho se slaňuje na Pískovou polici (Sandband). Po ní se jde patnáct metrů ve směru výstupu a na balkoně je zatlučený poslední čtvrtý kruh s hrazdičkou, od kterého se slaňuje až na zem.

Falkenstein, Schusterweg, druhé slanění.

Popis výstupu

1. délka: V levé části východní stěny Falkensteinu je mohutné vhloubení, uprostřed něhož vede členitá rokle. Nejprve zprava, poté zleva (hodiny, trhliny) se vyleze na širokou Pískovou polici (Sandband), kde se štanduje o nepříliš důvěryhodný kámen přímo nad roklí.

2. délka: Přejdeme patnáct metrů doprava po polici ke slaňovacímu kruhu. Nad skalním blokem se zvedá kout protkaný spoustou hodin. V jeho pravé stěnce stoupáme až pod převis, kde překročíme trhlinu doleva (kruh). O dva metry výše ji překročíme znovu doprava a pokračujeme šikmým komínem, kterým se musíme částečně plazit. Na konci komína u oblé hrany štandujeme (kruh).

3. délka: Vzhůru lezeme rajbasem (kruh) a dále pod kolmé stěny. V nich vede doprava tunel, který poznáme podle pamětní desky na prvovýstupce (Schusterplakette). V tunelu štandujeme pomocí dlouhé smyčky o zaklíněný balvan.

4. délka: Na konci tunelu začíná úzký ohlazený komín. Komínovou technikou jím vylezeme na úzký hřbítek Dolního koně (Unterer Reitgrat). Pozor, abychom se nedostali v komíně moc daleko, protože ten se čím dál, tím více uzavírá. Po koni přejdeme pod koutek (uzly) a jím vylezeme na plošinu pod výstupovými spárami. Štanduje se tu ve smyčkách okolo bloků nebo do spár.

5. délka: Překročíme úzký komín pod námi a vylezeme do spáry Horního koně (Oberer Reitgrat), která mírně stoupá zprava doleva (uzly). Spára se rozšíří na úzký, ale lehký komín a my vylezeme na obrovské temeno Falkensteinu. Jistit lze o nedaleký strom.

Falkenstein, Schusterweg, Horní kůň (Oberer Reitgrat).

Horydoly.czPískovcoví obři v Sasku

RATHEN Mönch (Uferweg III)
RATHEN Talwächter (Schusterweg II)
RATHEN Gansfels (Gühnekamin III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Schusterweg III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Kotzwand VIIa)
ZITTAUER GEBIRGE Oybin (Polensprung 4)
HŘENSKO Pevnost (Stará cesta II)
PAPSTSTEIN Hunskirche (Alter Weg II)
RÁJEC Blíženci (Západní spára III/1)
GEBIET DER STEINE Rauhe Zine (Blockweg V)
BIELATAL Herkulessäule (Alter Weg V)
LUŽICKÉ HORY Křížová věž (Normální cesta I)


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Běhání pro začátečníky. Jak začít?

Běhání pro začátečníky. Jak začít?

Léto je zde a mnoho z vás chce začít běhat. Jak ale na to, abyste z běhání měli radost a ne starosti?... celý článek

Batohy: kolik jich potřebujete?

Jak využít čas, když se zaseknete v zácpě?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Pražské vinice

Pražské vinice

Praha bývala obkroužena pásem vinic. Víno bylo zdravější než voda a omezilo nákazy ze zkažených pramenů. Vinice se rozšiřovaly vždy s teplým klimatem (za prvních Přemyslovců a za Karla IV.) a mizely v malých dobách
3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

Self storage je oblíbený anglický termín. Takto se popisují samoobslužné skladovací prostory, v nichž si zákazníci mohou pronajmout ideální prostor pro skladování a využívat jej podle svých představ. Proč je ale tato

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48