Schusterweg na Falkenstein

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, 4.délka cesty Schusterweg.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jednoznačně nejslavnější pískovcový výstup Schusterweg je pětidélková štreka na obří skalní blok Falkenstein. Najdete ho v německém Sasku kousek za Hřenskem.

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, Schusterweg, Spodní kůň (Untererer Reitgrat).
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava

Přes hranici v Hřensku, dále na Schmilku a Postelwitz směrem na Ostrau. Podél silničky je několik malých parkovišť, poslední možné zastavení je přímo v Ostrau. Parkování jinde, než na vyhrazených místech, by vás přišlo velmi draho!

Po žluté, modré, nebo zelené turistické značce se dostaneme do blízkosti Falkensteinu a po vyšlapaných stezkách podél horolezeckých značek dojdeme pod jeho stěny.

Ochrana přírody

Sasové nemusejí díky pevnému pískovci omezovat lezení ročním období. Je tedy možné stoupat i na podzim a v zimě. Velmi vážně se ovšem bere zákaz lezení za vlhka.

Zakázáno je také bivakování a stanování v národním parku. Výjimkou jsou tradiční převisy a jeskyně, kde je možné přespávat s tím, že si nepostavíte stan ani nebudete rozdělávat oheň. Vařiče jsou tolerovány. V jejich blízkosti není voda, a tak i pití si musíte donést od auta.

Schusterweg není nejstarší cesta na dominantní Falkenstein. Ten doslova dobyli řemeslníci z okolí v roce 1864, když vzali sekery, žebříky a háky a prosekali se na vrchol trasou, které se dnes říká Turnerweg (II).

Schuster s Klimmerem

O necelé tři desetiletí později, přesně 27. září 1892, přišli pod Falkenstein Oscar Schuster a Martin Klimmer a prokličkovali východní stěnou na vrchol. Výstup tehdy vedl Schuster, a proto se cesta jmenuje po něm. Ani on se ovšem neubránil několika zásekům do skály.

Klimmer převzal vedení o rok později a spolu se Schusterem a dalším spolulezcem Böhmem vylezl první variantu v jejich cestě a zároveň udělal první čistý přelez v duchu pravidel pískovcového lezení. Do dnešního dne bylo přelezeno dalších pět hlavních variant.

Tři hvězdy

Schusterweg obtížnosti III dostává ve všech průvodcích největší počet tří hvězdiček jako krásné, vyrovnané a poměrně bezpečné lezení v dobré skále. Přesto se nejedná o výstup pro začátečníky. Je to totiž dlouhý, orientačně náročný a psychicky obtížný výstup své obtížnosti. Dobré jištění je potřeba vymyslet a založit, místy je potřeba nemít strach.

Na této cestě si vyzkoušíme snad všechny lezecké techniky, které umíme. Potkáme plotnu, stěnu, spáru, kout, komín, rajbas i sokolík.

Sestup na čtyři slanění

Sestup také není zadarmo. Se dvěma padesátimetrovými lany ho zvládnete na třikrát, padesátimetrové lano vyjde tak akorát bez rezervy na čtyři slanění.

První slaňovací kruh najdete těsně vpravo pod vrcholovým blokem, pod který se dostanete po dolezu Schusterweg. U kruhu je vrcholová knížka a pod ním hrazdička, aby se neodírala skála. Ke druhému kruhu slaňujete vzduchem na malou kazatelnu v mohutném komíně. Třetí kruh je ve stěně pod komínem (při slaňovaní na dvou lanech ho lze vynechat) a od něho se slaňuje na Pískovou polici (Sandband). Po ní se jde patnáct metrů ve směru výstupu a na balkoně je zatlučený poslední čtvrtý kruh s hrazdičkou, od kterého se slaňuje až na zem.

Falkenstein, Schusterweg, druhé slanění.

Popis výstupu

1. délka: V levé části východní stěny Falkensteinu je mohutné vhloubení, uprostřed něhož vede členitá rokle. Nejprve zprava, poté zleva (hodiny, trhliny) se vyleze na širokou Pískovou polici (Sandband), kde se štanduje o nepříliš důvěryhodný kámen přímo nad roklí.

2. délka: Přejdeme patnáct metrů doprava po polici ke slaňovacímu kruhu. Nad skalním blokem se zvedá kout protkaný spoustou hodin. V jeho pravé stěnce stoupáme až pod převis, kde překročíme trhlinu doleva (kruh). O dva metry výše ji překročíme znovu doprava a pokračujeme šikmým komínem, kterým se musíme částečně plazit. Na konci komína u oblé hrany štandujeme (kruh).

3. délka: Vzhůru lezeme rajbasem (kruh) a dále pod kolmé stěny. V nich vede doprava tunel, který poznáme podle pamětní desky na prvovýstupce (Schusterplakette). V tunelu štandujeme pomocí dlouhé smyčky o zaklíněný balvan.

4. délka: Na konci tunelu začíná úzký ohlazený komín. Komínovou technikou jím vylezeme na úzký hřbítek Dolního koně (Unterer Reitgrat). Pozor, abychom se nedostali v komíně moc daleko, protože ten se čím dál, tím více uzavírá. Po koni přejdeme pod koutek (uzly) a jím vylezeme na plošinu pod výstupovými spárami. Štanduje se tu ve smyčkách okolo bloků nebo do spár.

5. délka: Překročíme úzký komín pod námi a vylezeme do spáry Horního koně (Oberer Reitgrat), která mírně stoupá zprava doleva (uzly). Spára se rozšíří na úzký, ale lehký komín a my vylezeme na obrovské temeno Falkensteinu. Jistit lze o nedaleký strom.

Falkenstein, Schusterweg, Horní kůň (Oberer Reitgrat).

Horydoly.czPískovcoví obři v Sasku

RATHEN Mönch (Uferweg III)
RATHEN Talwächter (Schusterweg II)
RATHEN Gansfels (Gühnekamin III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Schusterweg III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Kotzwand VIIa)
ZITTAUER GEBIRGE Oybin (Polensprung 4)
HŘENSKO Pevnost (Stará cesta II)
PAPSTSTEIN Hunskirche (Alter Weg II)
RÁJEC Blíženci (Západní spára III/1)
GEBIET DER STEINE Rauhe Zine (Blockweg V)
BIELATAL Herkulessäule (Alter Weg V)
LUŽICKÉ HORY Křížová věž (Normální cesta I)


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Brdy AKTUÁLNĚ 2019

Brdy AKTUÁLNĚ 2019

KALENDÁŘ TURISTICKÝCH AKCÍ Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd.... celý článek

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Slevy, akce, kódy, kupony, výhody a doprava zdarma! Internetový portál Kuponovnik.cz zpřístupňuje zákazníkům slevové kupony, kódy a akční nabídky českých internetových obchodů i kamenných prodejen. Přináší stovky slev, zvýhodněných nabídek a slevových kódů z e-shopů.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
Babia Hora - diashow Oravská Polhora, Slaná voda 22.-24.2. 22.2.
Cyklocestování - festival Frýdek-Místek, Vlast 22.-24.2. 22.2.
Horobál Frenštát pod Radhoštěm 22.-23.2. 22.2.
Rovaniemi 150 - cyklomaraton Norsko 22-28.2. Snowbike 22.2.

Diskuse

Bez peněz do chaty nelez pieda, 22.2.2019 16:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 22.2.2019 14:25, 6 příspěvků
Orthomol Pavel, 22.2.2019 13:17, 3 příspěvky
Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 6 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 6 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35