Schusterweg na Falkenstein

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, 4.délka cesty Schusterweg.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jednoznačně nejslavnější pískovcový výstup Schusterweg je pětidélková štreka na obří skalní blok Falkenstein. Najdete ho v německém Sasku kousek za Hřenskem.

Schusterweg na Falkenstein
Falkenstein, Schusterweg, Spodní kůň (Untererer Reitgrat).
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava

Přes hranici v Hřensku, dále na Schmilku a Postelwitz směrem na Ostrau. Podél silničky je několik malých parkovišť, poslední možné zastavení je přímo v Ostrau. Parkování jinde, než na vyhrazených místech, by vás přišlo velmi draho!

Po žluté, modré, nebo zelené turistické značce se dostaneme do blízkosti Falkensteinu a po vyšlapaných stezkách podél horolezeckých značek dojdeme pod jeho stěny.

Ochrana přírody

Sasové nemusejí díky pevnému pískovci omezovat lezení ročním období. Je tedy možné stoupat i na podzim a v zimě. Velmi vážně se ovšem bere zákaz lezení za vlhka.

Zakázáno je také bivakování a stanování v národním parku. Výjimkou jsou tradiční převisy a jeskyně, kde je možné přespávat s tím, že si nepostavíte stan ani nebudete rozdělávat oheň. Vařiče jsou tolerovány. V jejich blízkosti není voda, a tak i pití si musíte donést od auta.

Schusterweg není nejstarší cesta na dominantní Falkenstein. Ten doslova dobyli řemeslníci z okolí v roce 1864, když vzali sekery, žebříky a háky a prosekali se na vrchol trasou, které se dnes říká Turnerweg (II).

Schuster s Klimmerem

O necelé tři desetiletí později, přesně 27. září 1892, přišli pod Falkenstein Oscar Schuster a Martin Klimmer a prokličkovali východní stěnou na vrchol. Výstup tehdy vedl Schuster, a proto se cesta jmenuje po něm. Ani on se ovšem neubránil několika zásekům do skály.

Klimmer převzal vedení o rok později a spolu se Schusterem a dalším spolulezcem Böhmem vylezl první variantu v jejich cestě a zároveň udělal první čistý přelez v duchu pravidel pískovcového lezení. Do dnešního dne bylo přelezeno dalších pět hlavních variant.

Tři hvězdy

Schusterweg obtížnosti III dostává ve všech průvodcích největší počet tří hvězdiček jako krásné, vyrovnané a poměrně bezpečné lezení v dobré skále. Přesto se nejedná o výstup pro začátečníky. Je to totiž dlouhý, orientačně náročný a psychicky obtížný výstup své obtížnosti. Dobré jištění je potřeba vymyslet a založit, místy je potřeba nemít strach.

Na této cestě si vyzkoušíme snad všechny lezecké techniky, které umíme. Potkáme plotnu, stěnu, spáru, kout, komín, rajbas i sokolík.

Sestup na čtyři slanění

Sestup také není zadarmo. Se dvěma padesátimetrovými lany ho zvládnete na třikrát, padesátimetrové lano vyjde tak akorát bez rezervy na čtyři slanění.

První slaňovací kruh najdete těsně vpravo pod vrcholovým blokem, pod který se dostanete po dolezu Schusterweg. U kruhu je vrcholová knížka a pod ním hrazdička, aby se neodírala skála. Ke druhému kruhu slaňujete vzduchem na malou kazatelnu v mohutném komíně. Třetí kruh je ve stěně pod komínem (při slaňovaní na dvou lanech ho lze vynechat) a od něho se slaňuje na Pískovou polici (Sandband). Po ní se jde patnáct metrů ve směru výstupu a na balkoně je zatlučený poslední čtvrtý kruh s hrazdičkou, od kterého se slaňuje až na zem.

Falkenstein, Schusterweg, druhé slanění.

Popis výstupu

1. délka: V levé části východní stěny Falkensteinu je mohutné vhloubení, uprostřed něhož vede členitá rokle. Nejprve zprava, poté zleva (hodiny, trhliny) se vyleze na širokou Pískovou polici (Sandband), kde se štanduje o nepříliš důvěryhodný kámen přímo nad roklí.

2. délka: Přejdeme patnáct metrů doprava po polici ke slaňovacímu kruhu. Nad skalním blokem se zvedá kout protkaný spoustou hodin. V jeho pravé stěnce stoupáme až pod převis, kde překročíme trhlinu doleva (kruh). O dva metry výše ji překročíme znovu doprava a pokračujeme šikmým komínem, kterým se musíme částečně plazit. Na konci komína u oblé hrany štandujeme (kruh).

3. délka: Vzhůru lezeme rajbasem (kruh) a dále pod kolmé stěny. V nich vede doprava tunel, který poznáme podle pamětní desky na prvovýstupce (Schusterplakette). V tunelu štandujeme pomocí dlouhé smyčky o zaklíněný balvan.

4. délka: Na konci tunelu začíná úzký ohlazený komín. Komínovou technikou jím vylezeme na úzký hřbítek Dolního koně (Unterer Reitgrat). Pozor, abychom se nedostali v komíně moc daleko, protože ten se čím dál, tím více uzavírá. Po koni přejdeme pod koutek (uzly) a jím vylezeme na plošinu pod výstupovými spárami. Štanduje se tu ve smyčkách okolo bloků nebo do spár.

5. délka: Překročíme úzký komín pod námi a vylezeme do spáry Horního koně (Oberer Reitgrat), která mírně stoupá zprava doleva (uzly). Spára se rozšíří na úzký, ale lehký komín a my vylezeme na obrovské temeno Falkensteinu. Jistit lze o nedaleký strom.

Falkenstein, Schusterweg, Horní kůň (Oberer Reitgrat).

Horydoly.czPískovcoví obři v Sasku

RATHEN Mönch (Uferweg III)
RATHEN Talwächter (Schusterweg II)
RATHEN Gansfels (Gühnekamin III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Schusterweg III)
SCHRAMMSTEINE Falkenstein (Kotzwand VIIa)
ZITTAUER GEBIRGE Oybin (Polensprung 4)
HŘENSKO Pevnost (Stará cesta II)
PAPSTSTEIN Hunskirche (Alter Weg II)
RÁJEC Blíženci (Západní spára III/1)
GEBIET DER STEINE Rauhe Zine (Blockweg V)
BIELATAL Herkulessäule (Alter Weg V)
LUŽICKÉ HORY Křížová věž (Normální cesta I)


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hřenská Kamenice - zakázaná řeka

Hřenská Kamenice - zakázaná řeka

RIVER GUIDE Hřenská Kamenice protéká národním parkem České Švýcarsko. Okamžitě po vyhlášení parku roku 2000 ochránci přírody  zakázali vodákům splutí. Skrytou plavbu si jen občas troufne parta odhodlaných vodáků.... celý článek

Mount Everest: 70 let od vylezení nejvyšší hory planety

Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

Dámské pohorky na těžší turistiku, lehčí lezení a feráty prodává renomovaný německý výrobce Meindl pod názvem Litepeak GTX Lady. Pánský model stejného jména je stejný, jen trochu těžší a pevnější.
Houby AKTUÁLNĚ 2023

Houby AKTUÁLNĚ 2023

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Jako hráč se musíte naučit rozpoznat rizika, která jsou pro vás příliš velká, stejně jako správně rozdělit své síly a finance a kontrolovat své zapojení do herního procesu a náladu, když sedíte u black
Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Papírové modely gotických staveb - výstava Jílové u Prahy, muzeum Do 30.5. 30.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Vydra - konec splutí Modrava 15.3.-31.5. Jen víkendy 31.5.
Opylování - výstava Praha, Botanická zahrada 1.6.-30.9. 1.6.
O poklad zubaté Žáby
Česko 1.-4.6. Etapový koloběžkový závod 1.6.
Primátorky Praha 2.-4.6. Veslařský závod 2.6.
Setkání čtenářů časopisu Turista Prášily, chata KČT 2.-4.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 2.-18.6. 2.6.
Dračí lodě Kadaň 2.-3.6. 2.6.
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.

Diskuse

Sněhové podmínky Šlojíř, 30.5.2023 13:20, 10 příspěvků
Winchill Michael Beranek, 30.5.2023 10:29, 4 příspěvky
naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05