Matterhorn: Lví hřeben (Italská cesta)

Matterhorn: Lví hřeben (Italská cesta)
Matterhorn z italské strany.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Italský vlastenec J. A. Carrel s druhy se dostal na vrchol nejkrásnější hory světa Matterhornu čnícího do výšky 4478 metrů nad mořem 17. června 1865. O tři dni tak prohrál nevypsaný, ale o to urputnější závod se svým sokem a později přítelem Angličanem Edwardem Whymperem. Oběma výstupy skončila Zlatá éra alpinismu.

Jak na to

Doporučené vybavení pro družstvo

Dvojité lano 50 m, horolezecký úvazekpřilba, mačky, cepín, 10 karabin, 5-7 smyček (nějakou asi necháte na sestupu), jistítko, základní sada vklíněnců, batoh 40 l, zimní oblečení (bunda, kalhoty, spodky, triko, ponožky, čepice, rukavice), pevné kožené nebo plastové pohorky, čelovka, tištěný průvodce, mobil, hodinky s výškoměrem, bivakovací pytel, lékárnička, ledovcové brýle, opalovací krém, jídlo na dva dni, 2 l pití (nebo 1 l a vařič), nůž, kompaktní fotoaparát.

Pozor! Kvůli značné nadmořské výšce je potřeba dobrá aklimatizace na okolních kopcích.

Orientace

Jihozápadní hřeben. Při přechodu Matterhornu se používá jako sestupová trasa.

Obtížnost

Skalní lezení IV (všechna těžká místa lze však přelézt pomocí fixních lan)

Délka túry

Z chaty Carrel 9 hodin nahoru a 6 hodin dolů.

Přístup

Z Breuilu po cestě, potom chodníkem, který vede až na jižní úpatí Lví hlavy. Cesta jde přes Coriore Batzé (2172 m n.m.), podél skalní stěny a stoupá k chatě Eura (2544). Od ní dvěma velkými oklikami k chatě Oriondé (2802) postavené na jižním okraji malého plesa na pěkné plošině, kde roste poslední tráva (2:30 hod z Breuilu). Dále se chodník klikatí přes suťoviska, sněhové pole a mezi balvany až k Velkým Lvím schodům. Když vystoupíme na první terasu, jsme u Carrelova kříže (2920).

V suťovisku se dá nalézt chodníček, který vede až k místu, kde začíná prudké sněhové pole nebo suťový kužel. Přes něj, potom traverz doleva ke stěně, nacházející se vlevo na západ.

Stěnou vzhůru lehkým kuloárem, stoupajícím východozápadním směrem. Terasovitý kamenitý hřbet vede k velkému strmému sněhovému poli ležícímu na jihozápadním svahu Lví hlavy. Odpoledne zde hrozí pád kamenů ze Lví hlavy. Podél dolního okraje sněhového pole po skalách vpravo dostaneme co nejrychleji z ohrožených míst. Odtud rovně vzhůru terénem podobným žebru po lehkých skálách až pod Lví hlavu. Z tohoto bezpečného místa je vhodné prozkoumat další cestu pod Tyndallovu věž. Odtud vedou úzké skalní terasy přerušované sněhovými a ledovými žlaby téměř vodorovně do Lvího sedla (3851).

Tam začíná samotný Lví hřeben. Podél něho po italské straně po sněhovém poli a po suťoviskách, která vedou na začátek prvních ploten. Traverzujeme je šikmo pomocí lan a skob. Potom se plotny a terasy střídají. Fixní lano vede vodorovně vpravo na Seilerovu plotnu, která bývá často zasněžená nebo zledovatělá. Těsně nad plotnou se otevírá komín, vysoký asi deset metrů, ve kterém visí lano s uzly. Ústí rovnou na hřeben. Po plotnách s fixními lany se dostaneme do nové chaty J. A. Carrel (3835) vybavené dekami a plynovým vařičem (7 hod z chaty Oriondé).

Popis výstupu

Z chaty až na úpatí Velké věže stoupáme podél hřebenu po jeho pravé jižní straně, kde je fixní lano. Přes stupně věže a šindelovitě poskládané plotny dále. Věž obejdeme z pravé jižní strany, projdeme oknem mezi dvěma balvany a stoupáme šikmo vzhůru po italské straně hřebene. Přetraverzujeme dolinku Krápníků, kde přechod přes často zledovatělý stupeň ulehčuje fixní lano. Dále po úzké terase několik metrů vpravo, potom rovně vzhůru k hřebenu po plotnách a puklinami až na hřeben za Velkou věží. Tam se nachází malá plošina s Giordanovým bivakem. Na hřebenu je plno zubů a věžiček zvaných Kohoutí hřeben. Nelezeme bezprostředně po hřebeni, ale přecházíme pod ním stále na italské straně po lehkých lávkách. Na Zlém kroku umožňuje přechod po úzké lávce vodorovné fixní lano. Brzy se dostaneme k Rubáši, sněhové a ledové čtyřhranné plotně a po jejím levém západním okraji dál.

Trochu výše dojdeme k Velkému neboli Tyndallovu lanu, dlouhému třicet metrů. Visí podél strmé stěny, na které je však několik dobrých stupů. Po laně namáhavě na hřeben a po něm ke Kravatě, široké lávce na italské straně hřebenu. Několika kroky přetraverzujeme lávku a postupujeme stále po hřebeni, případně po švýcarské straně obejdeme těžší místa, až pod Tyndallovu věž (4241, 2-3 hod od chaty). Tyndallovou věží začíná Rameno neboli Tyndallův hřeben. Tento téměř vodorovný hřeben se stále víc zužuje a po 3/4 hodině nás dovede k Překroku (4249), úzké a hluboké štěrbině, která odděluje hřeben od vrcholové pyramidy. Za štěrbinou je hřeben znovu velmi široký. Stoupáme kuloárem, potom po suťovisku nebo sněhu a za půl hodiny se dostaneme do sedla Štěstí. Není to vlastně sedlo, ale malá plošinka u skalního stupně, který obejdeme vlevo, po Tiefmattské straně. Odtud je vidět Carrelova galérie. Tak se dostaneme na úpatí Hlavy Matterhornu, na místo, kde se hřeben znovu zvedá. Přejdeme vlevo od hřebenu a vylezeme několik metrů a potom se vrátíme na pravou jižní stranu hřebenu po úzké lávce až k lanu. Lano ulehčuje průstup asi desetimetrovým výšvihem.

Odtud šikmo vpravo přetraverzujeme podélnou plotnu.Tam najdeme desetimetrové lano, které vede na začátek Jordanova žebříku. Je na něm dvanáct příček a táhne se přes převislou stěnku. Po žebříku následuje fixní lano, které ulehčuje přechod plotnou. Dále po dobré lávce zvané Wenwortův bivak přijdeme na hřeben, po něm se za pomoci posledního fixního lana po krátké úzké lávce Thioliho krok a po lehkých skalách dostaneme na italský vrchol. Dále po vrcholovém hřebeni na švýcarský nejvyšší vrchol štítu (2 hod od Překroku).

Horydoly.cz Matterhorn na Horydoly

INFO Kudy na Matterhorn?
GUIDE Liongrat (Italská cesta)
GUIDE Hörnligrat (Švýcarská cesta)
GUIDE Schmid route
SKI GUIDE Matterhorn - východní stěna na lyžích 
REPORT 25 hodin na Matterhornu 
REPORT Matterhorn Speed Record
VIDEO Matterhorn vidělo už sto tisíc lidí 
VIDEO Matterhorn The Peak 
VIDEO Podchlazený horolezec na Solvay 
VIDEO Matterhorn na lyžích
HISTORIE Prvovýstupy na Matterhorn
HISTORIE 150 Years Day of Silence
AUDIO Normální cesty na známé ledovcové hory
AUDIO Proč horolezci umírají při návratu?
CESTOVNÍ KANCELÁŘ Mont Blanc a Matterhorn za 5000 Kč
ESEJ O nespravedlnosti olympijské


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Otvírací doba
Richarde neboj Křupík
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 23.4.2007 18:07
Reaguj
nevíme co nás čeká
....,ale už se s Křupikem na červenec moc těšíme jak se pokusíme o zdolání vrcholu.Jak se ve výšce nad 4000 metrů dýchá?Vylezem něco nižšího v okolí skrz aklimatizaci.Má někdo s více zkušenostma nějakej tip?
  • Autor richard
  • Datum a čas 8.2.2007 20:28
Reaguj
neví
  • Autor richard
  • Datum a čas 8.2.2007 20:20
Reaguj
Cesty na Mates
Na Matterhorn se dá lézt mimo Hornligratu a Liongratu ještě Zmuttgratem a Furgengratem. Pravda, Liongrat lze ještě považovat za turistickou cestu, Zmutt už moc ne a Furgen už je poměrně hodnotný výstup. A pak je tu ještě severní stěna...
  • Autor jh
  • Datum a čas 25.7.2003 15:05
Reaguj
Liongrat
Jenže Liongrat je teď jediná cesta na Matterhorn, když je Hornligrat zavřený. Spadla tam skála.
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 24.7.2003 11:24
Reaguj
Švýcarsko
Už jsem byl na obou hřebenech, ale jestli si mám vybrat tak lezte radši ze Švýcarska, je to hezčí a zajímavější.
  • Autor Marek
  • Datum a čas 17.7.2003 12:42
Reaguj
skoby ne
Skoby jsou zbytečný! Cesta je vyskobovaná a vystrojená lanama. Je to zbytečná zátěž.
  • Autor Ivan N.
  • Datum a čas 17.7.2003 09:22
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Hledáte nejlepší SPF na obličej, který vaši pokožku spolehlivě ochrání před předčasným stárnutím, pigmentovými skvrnami a vráskami, ale zároveň na pleti nevytvoří mastný film? Časy, kdy byly krémy s ochranným faktorem husté,... celý článek

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Vinoř: rondel z doby kamenné a slovanské hradiště

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cestování po stopách zlata není jen příležitostí vidět neobyčejná místa, ale také způsob, jak poznat historii, která po staletí formovala ekonomiky a přitahovala lidi snící o bohatství. Zlatá stezka vede napříč různými
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

AKTUALIZACE Začínající jezdci divokých vod a rekreační kajakáři se na dolní Kamenici svezou po ideální vodě. Dvojkové peřejky sice následují jedna za druhou, ale vždycky se mezi nimi najde pár desítek
Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

CLIMBING GUIDE Roku 1920 to v Jizerských horách bylo jinak než dnes. Pohoří se jmenovalo Isergebirge, horolezectvím se zabývali rakouští Němci a k prvovýstupům se nabízela spousta logických směrů. Na Geierkopf (dnes známe
Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne?

Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne?

Při výběru lyžařského vybavení se většina lyžařů soustředí především na lyže a lyžařské boty. Lyžařské hůlky však hrají důležitou roli ve stabilitě, rytmu i celkovém komfortu na svahu. Jednou z častých otázek je,
Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

RECEPT Je brzy ráno, vzduch je ještě těžký vlhkostí a z kuchyně se line vůně kokosu, limetky a čerstvě připraveného chleba roshi. Na stole přistává miska mas huni - jednoduchá směs tuňáka, kokosu,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
The Dirtbag Past - přednáška Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Alexander Megos (anglicky) 14.5. 18:00
Open House Praha 18.-24.5. 18.5.
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 6.-15.6. 19.5.
Sochy z písku - výstava Písek 20.5.-28.11. 20.5.
Rybářské dny - festival Vodňany 21.-23.5. 21.5.
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Pískoviště Písek 22.-24.5. Městská slavnost 22.5.
Muzejní noc
Plzeň 22.5.
Berounka Trails cyklomaraton Plzeň Horská kola 23.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   23.5.

Diskuse

Timsothyenush OLanebal, 19.5.2026 23:20, 13 příspěvků
viagra without prescription DavidFrurf, 19.5.2026 22:23, 49 příspěvků
https://luminous-blog.co.za Elwoodfug, 19.5.2026 22:15, 1 příspěvek
https://luminous-blog.co.za Elwoodfug, 19.5.2026 22:02, 8 příspěvků
Viagra generic over the c... Richarddiz, 19.5.2026 21:03, 49 příspěvků
Inu Honza, 19.5.2026 20:48, 4 příspěvky
https://luminous-blog.co.za Elwoodfug, 19.5.2026 20:44, 13 příspěvků
Generic Viagra for sale ClintGlida, 19.5.2026 19:51, 49 příspěvků
cheap viagra AnthonyBrurl, 19.5.2026 19:40, 19 příspěvků
Order Viagra 50 mg online RandallFar, 19.5.2026 19:35, 19 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

THE MARCHE REGION AT ITW ... Horydoly , 16.5.2026 23:19
Aparthotel Svatý Vavřinec... Horydoly , 14.5.2026 22:16
Velký jarní úklid apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00
Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03
Zimní dovolená se psem nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03
SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48