O nespravedlnosti olympijské

O nespravedlnosti olympijské
Matterhorn. Na vrcholu jako za starých časů.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když vylezete na Matterhorn, zjistíte, že zdánlivě špičatá hora má dva vrcholy: švýcarský a ten evropský, italský. Ať se rozhlédnete kolem dokola na kteroukoliv stranu a máte štěstí na inverzní počasí, spatříte pod pokličkou přikrytý evropský smog.

Na západě na vás vykukuje masiv Mont Blancu a za ním země Pierra de Coubertina, zakladatele obnovené a na nových základech postavené olympijské myšlenky: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se."

Co vidím

Na jihu můžete tušit Turín, dějiště letošních zimních olympijských her, město Fiatů, producentů toho smogu. Na severu vykukují kultovní čtyřtisícovky centrálního Švýcarska a pod nimi banky nerozlišující společně s naším prezidentem špinavé peníze. Napadají mě dobře uložené peníze za únosové výkupné.

Tam také někde u Svatého Mořice pod Berninou je Davos, kde se našemu přednášejícímu smáli, zatímco my doma si mysleli , že je poučuje. Na východě je náš osud, země rakousko-uherské s nejvyšším vrcholem Východních Alp, skoro čtyřtisícovým Ortlerem, který však spolu s celou Horní Adiží, rodištěm Messnerovým, patří od první světové války Italům.

Co si myslím

Maně mě napadá, jak zlí jazykové tvrdí, že u zrodu balkánského konfliktu stáli také nacionální choutky na znovunabytí vlivu v lukrativních rekreačních územích.

Vladimír Špidla tvrdí, že neskutečných padesát let míru v Evropě zapříčinila skutečnost integrování se v Evropské unii. Přiznávám mu 40 % pravdy. Stejných 40 % přiznávám Margareth Thatcherové, která tvrdí že tentýž mír zapříčinily jaderné hlavice bipolárním světem proti sobě namířené ve Studené válce. 20 % ponechávám dalším vlivům včetně tradičně mírumilovné lidské povahy.

Jak tak stojím na vrcholu, neublížil bych ani mouše, jak jsem spokojeně unavený. Vím, že při jiných sportech bych vyvinul mnohem větší míru agresivity. Peníze, čisté i špinavé, mi na vrcholu Matterhornu a ještě dlouho pod ním (celých 1200 výškových metrů ) jsou na dvě česká přirovnání.

Co neovlivním

Vzpomínám na vágní monetarismus, který skončil jakýmisy balíčky. Po něm nastoupivší archaický keynesiánismus nám podobně jako turínská automobilka přináší hmotný pokrok.

Budeme vyrábět na našem území milion aut ročně. Až už na ně nebude odbyt (není to naše starost), postavíme další dálnice, zničíme další přírodu, donutíme každého řídit, ať má každý víc aut. Zdravotní pojišťovně automobilová lobby za náklady na předsmrtnou léčbu vybouraných nezaplatí, naopak, dostane daňové úlevy, protože místo robotů zaměstnáme nezaměstnané.

To, že konvenční válka znamená meně obětí na lidských životech politiky konvenčního myšlení, ne že nezajímá, ale při jejich omezenosti ani nenapadne. Co je změřitelné (např. počet vyrobených aut ) a hmatatelné, to je pokrok. A tak hrubý domácí produkt v ústech lidí z vyšších sfér konvenčního myšlení, mezi něž bohužel patří i někteří profesionální ekonomové, naši moudrost a zdravý rozum vždy odkáže do patřičných mezí nucené volby.

Co se mě netýká

Pomalu a opatrně slézám dolů z vrcholové sněhové čepice, raději za použití maček a cepínu, a v hlavě mi zůstává jistota, že ještě dlouho zůstanu ryzím amatérem. Můj sport je totiž těžko změřitelný, tudíž neolympijský.

V České republice jdou výnosy ze sportovních loterií hlavně na sporty olympijské, v menší míře na sporty neolympijské změřitelné. A tak si pro sebe obracím: "Není důležité se zúčastnit, ale vyhrát sám nad sebou." Vždyť i slovo sport je z latinského "disportivo" znamenající "rozptýlení".

Jde jen o to, pro koho je to rozptýlení, za kolik a komu ku prospěchu. La Manchský průliv od konopných lan v severní stěně nevidím, je přikrytý smogem, a ani za čistého nebe by vidět nebyl.

Angličtí novináři při lobbingu u bafuňářů Mezinárodního olympijského výboru za Londýn 2012 také vidět nebyli a s nimi možná ani mezinárodní korupce.

Horydoly.cz Matterhorn na Horydoly

INFO Kudy na Matterhorn?
GUIDE Liongrat (Italská cesta)
GUIDE Hörnligrat (Švýcarská cesta)
GUIDE Schmid route
SKI GUIDE Matterhorn - východní stěna na lyžích 
REPORT 25 hodin na Matterhornu 
REPORT Matterhorn Speed Record
VIDEO Matterhorn vidělo už sto tisíc lidí 
VIDEO Matterhorn The Peak 
VIDEO Podchlazený horolezec na Solvay 
HISTORIE Prvovýstupy na Matterhorn
AUDIO Normální cesty na známé ledovcové hory
VŮDCI Mont Blanc a Matterhorn za 5000 Kč 


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Zaplať pánbůh za takové lidi, jako je autor článku. Je sečtělý, nad věcmi přemýšlí a myšlenky kokáže formulovat. Bez urážek ostatních. Ale přeci jenom. Kde asi tak přibližně by se měl pokrok zastavit? Nepředpokládám, že se autor do Alp vydal ve střevících z lýčí, poté co se prodral zbytky pohraničního pralesa cestičkami zvěře, někde u Pasova přeplaval Dunaj a poté co si v Altersee nalovil dostatek ryb a obalil se čerstvě vydělanou kůží z (chráněného) bobra, vydal se neohroženě do sněhem zasypaných alpských průsmyků...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 27.3.2006 07:35
Reaguj
Pěkně napsaný.Jako názor je to dobrý,ale co udělat ,aby to Čechy alespoň zajímalo,když už tomu nebudou rozumět.
 • Autor maak
 • Datum a čas 2.3.2006 21:34
Reaguj
Re: qwer
Až si to vylezeš sólo,budeš taky bachnutý,ale pochopíš, že je to o něčem vícnež se honit ve stopě nebo šplhat v hale.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:51
Reaguj
Re: je to
Volby jsou 2. a 3. června.Zelení mají 5.6%
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:47
Reaguj
Re: Dobrý!!!
Z tou prací Tě zase odkážu na Johna Kennetha Galbraitha (výše v diskuzi ). Až budou nezaměstnaní místo robotů vyrábět milion aut ročně (a ke všemu všichni z ČR jako dělnické delty - Aldous Huxley - pozn. autora ) a automobilová lobby prosadí a uplatí další dálnice; a zkurvíme si všechno co doma ještě máme; tak se z toho poserou i zaměstnaní.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:44
Reaguj
Re: nic není černé a bílé
Za prvé: přečti si Johna Kennetha Galbraitha: Společnost hojnosti; byl autorem cenové politiky USA za druhé světové války a tvůrcem politického programu Kennedyů; nebudeš se stačit divit, co to je levice v americké demokratické straně (už tehdy se dumalo o udržitelném rozvoji a životě; bodejť ne, v Americe bylo aktuální to, co dnes archaičtí keynesiánovci předvádějí u nás doma ).Za druhé: Olympijskou zlatou nabízeli i Reinholdovi v Calgary, s úsměvem ji odmítl; to si bratři Schmidtové v německém totáči dovolit nemohli.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:39
Reaguj
Dobrý!!!
Fakt pěkný, kámo. Víc takových "bachnutých po hlave"! BTW: Proč by se měli všichni živit prací?! Na obou koncích sociálního spektra je přeci spousta lidí, co nedělaj vůbec nic. I s tím se dá žít... :)))))
 • Autor Split
 • Datum a čas 17.2.2006 10:54
Reaguj
qwer
Teba niekto musel na tom vrchole dobre bachnut po hlave...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 15.2.2006 13:58
Reaguj
Re: nic není černé a bílé
Dostali za to olympijske medaile.
BTW Takze prvni olympijskou medaily za lezeni v historii dneska nikdo dostat nemuze, protoze uz byla dana. Bude se vymyslet, ze tahle vlastne nebyla prvni protoze neco... ale malo platne.
 • Autor dag
 • Datum a čas 15.2.2006 08:33
Reaguj
nic není černé a bílé
AhojVíce méně souhlas až na dvě drobnosti. Za prvé: čím se mají lidé živit když né prací? Při tom musejí vznikat škodliviny. Za druhé: Co dostali za prvovýstup severní stěnou Matterhornu?Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 14.2.2006 10:14
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55