O nespravedlnosti olympijské

O nespravedlnosti olympijské
Matterhorn. Na vrcholu jako za starých časů.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když vylezete na Matterhorn, zjistíte, že zdánlivě špičatá hora má dva vrcholy: švýcarský a ten evropský, italský. Ať se rozhlédnete kolem dokola na kteroukoliv stranu a máte štěstí na inverzní počasí, spatříte pod pokličkou přikrytý evropský smog.

Na západě na vás vykukuje masiv Mont Blancu a za ním země Pierra de Coubertina, zakladatele obnovené a na nových základech postavené olympijské myšlenky: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se."

Co vidím

Na jihu můžete tušit Turín, dějiště letošních zimních olympijských her, město Fiatů, producentů toho smogu. Na severu vykukují kultovní čtyřtisícovky centrálního Švýcarska a pod nimi banky nerozlišující společně s naším prezidentem špinavé peníze. Napadají mě dobře uložené peníze za únosové výkupné.

Tam také někde u Svatého Mořice pod Berninou je Davos, kde se našemu přednášejícímu smáli, zatímco my doma si mysleli , že je poučuje. Na východě je náš osud, země rakousko-uherské s nejvyšším vrcholem Východních Alp, skoro čtyřtisícovým Ortlerem, který však spolu s celou Horní Adiží, rodištěm Messnerovým, patří od první světové války Italům.

Co si myslím

Maně mě napadá, jak zlí jazykové tvrdí, že u zrodu balkánského konfliktu stáli také nacionální choutky na znovunabytí vlivu v lukrativních rekreačních územích.

Vladimír Špidla tvrdí, že neskutečných padesát let míru v Evropě zapříčinila skutečnost integrování se v Evropské unii. Přiznávám mu 40 % pravdy. Stejných 40 % přiznávám Margareth Thatcherové, která tvrdí že tentýž mír zapříčinily jaderné hlavice bipolárním světem proti sobě namířené ve Studené válce. 20 % ponechávám dalším vlivům včetně tradičně mírumilovné lidské povahy.

Jak tak stojím na vrcholu, neublížil bych ani mouše, jak jsem spokojeně unavený. Vím, že při jiných sportech bych vyvinul mnohem větší míru agresivity. Peníze, čisté i špinavé, mi na vrcholu Matterhornu a ještě dlouho pod ním (celých 1200 výškových metrů ) jsou na dvě česká přirovnání.

Co neovlivním

Vzpomínám na vágní monetarismus, který skončil jakýmisy balíčky. Po něm nastoupivší archaický keynesiánismus nám podobně jako turínská automobilka přináší hmotný pokrok.

Budeme vyrábět na našem území milion aut ročně. Až už na ně nebude odbyt (není to naše starost), postavíme další dálnice, zničíme další přírodu, donutíme každého řídit, ať má každý víc aut. Zdravotní pojišťovně automobilová lobby za náklady na předsmrtnou léčbu vybouraných nezaplatí, naopak, dostane daňové úlevy, protože místo robotů zaměstnáme nezaměstnané.

To, že konvenční válka znamená meně obětí na lidských životech politiky konvenčního myšlení, ne že nezajímá, ale při jejich omezenosti ani nenapadne. Co je změřitelné (např. počet vyrobených aut ) a hmatatelné, to je pokrok. A tak hrubý domácí produkt v ústech lidí z vyšších sfér konvenčního myšlení, mezi něž bohužel patří i někteří profesionální ekonomové, naši moudrost a zdravý rozum vždy odkáže do patřičných mezí nucené volby.

Co se mě netýká

Pomalu a opatrně slézám dolů z vrcholové sněhové čepice, raději za použití maček a cepínu, a v hlavě mi zůstává jistota, že ještě dlouho zůstanu ryzím amatérem. Můj sport je totiž těžko změřitelný, tudíž neolympijský.

V České republice jdou výnosy ze sportovních loterií hlavně na sporty olympijské, v menší míře na sporty neolympijské změřitelné. A tak si pro sebe obracím: "Není důležité se zúčastnit, ale vyhrát sám nad sebou." Vždyť i slovo sport je z latinského "disportivo" znamenající "rozptýlení".

Jde jen o to, pro koho je to rozptýlení, za kolik a komu ku prospěchu. La Manchský průliv od konopných lan v severní stěně nevidím, je přikrytý smogem, a ani za čistého nebe by vidět nebyl.

Angličtí novináři při lobbingu u bafuňářů Mezinárodního olympijského výboru za Londýn 2012 také vidět nebyli a s nimi možná ani mezinárodní korupce.

Horydoly.cz Matterhorn na Horydoly

INFO Kudy na Matterhorn?
GUIDE Liongrat (Italská cesta)
GUIDE Hörnligrat (Švýcarská cesta)
GUIDE Schmid route
SKI GUIDE Matterhorn - východní stěna na lyžích 
REPORT 25 hodin na Matterhornu 
REPORT Matterhorn Speed Record
VIDEO Matterhorn vidělo už sto tisíc lidí 
VIDEO Matterhorn The Peak 
VIDEO Podchlazený horolezec na Solvay 
HISTORIE Prvovýstupy na Matterhorn
AUDIO Normální cesty na známé ledovcové hory
VŮDCI Mont Blanc a Matterhorn za 5000 Kč 


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Zaplať pánbůh za takové lidi, jako je autor článku. Je sečtělý, nad věcmi přemýšlí a myšlenky kokáže formulovat. Bez urážek ostatních. Ale přeci jenom. Kde asi tak přibližně by se měl pokrok zastavit? Nepředpokládám, že se autor do Alp vydal ve střevících z lýčí, poté co se prodral zbytky pohraničního pralesa cestičkami zvěře, někde u Pasova přeplaval Dunaj a poté co si v Altersee nalovil dostatek ryb a obalil se čerstvě vydělanou kůží z (chráněného) bobra, vydal se neohroženě do sněhem zasypaných alpských průsmyků...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 27.3.2006 07:35
Reaguj
Pěkně napsaný.Jako názor je to dobrý,ale co udělat ,aby to Čechy alespoň zajímalo,když už tomu nebudou rozumět.
 • Autor maak
 • Datum a čas 2.3.2006 21:34
Reaguj
Re: qwer
Až si to vylezeš sólo,budeš taky bachnutý,ale pochopíš, že je to o něčem vícnež se honit ve stopě nebo šplhat v hale.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:51
Reaguj
Re: je to
Volby jsou 2. a 3. června.Zelení mají 5.6%
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:47
Reaguj
Re: Dobrý!!!
Z tou prací Tě zase odkážu na Johna Kennetha Galbraitha (výše v diskuzi ). Až budou nezaměstnaní místo robotů vyrábět milion aut ročně (a ke všemu všichni z ČR jako dělnické delty - Aldous Huxley - pozn. autora ) a automobilová lobby prosadí a uplatí další dálnice; a zkurvíme si všechno co doma ještě máme; tak se z toho poserou i zaměstnaní.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:44
Reaguj
Re: nic není černé a bílé
Za prvé: přečti si Johna Kennetha Galbraitha: Společnost hojnosti; byl autorem cenové politiky USA za druhé světové války a tvůrcem politického programu Kennedyů; nebudeš se stačit divit, co to je levice v americké demokratické straně (už tehdy se dumalo o udržitelném rozvoji a životě; bodejť ne, v Americe bylo aktuální to, co dnes archaičtí keynesiánovci předvádějí u nás doma ).Za druhé: Olympijskou zlatou nabízeli i Reinholdovi v Calgary, s úsměvem ji odmítl; to si bratři Schmidtové v německém totáči dovolit nemohli.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:39
Reaguj
Dobrý!!!
Fakt pěkný, kámo. Víc takových "bachnutých po hlave"! BTW: Proč by se měli všichni živit prací?! Na obou koncích sociálního spektra je přeci spousta lidí, co nedělaj vůbec nic. I s tím se dá žít... :)))))
 • Autor Split
 • Datum a čas 17.2.2006 10:54
Reaguj
qwer
Teba niekto musel na tom vrchole dobre bachnut po hlave...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 15.2.2006 13:58
Reaguj
Re: nic není černé a bílé
Dostali za to olympijske medaile.
BTW Takze prvni olympijskou medaily za lezeni v historii dneska nikdo dostat nemuze, protoze uz byla dana. Bude se vymyslet, ze tahle vlastne nebyla prvni protoze neco... ale malo platne.
 • Autor dag
 • Datum a čas 15.2.2006 08:33
Reaguj
nic není černé a bílé
AhojVíce méně souhlas až na dvě drobnosti. Za prvé: čím se mají lidé živit když né prací? Při tom musejí vznikat škodliviny. Za druhé: Co dostali za prvovýstup severní stěnou Matterhornu?Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 14.2.2006 10:14
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

V některých horských oblastech ve Východních Alpách dosáhla lavinová situace 4. stupně.... celý článek

Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Vysočina AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19