O nespravedlnosti olympijské

O nespravedlnosti olympijské
Matterhorn. Na vrcholu jako za starých časů.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když vylezete na Matterhorn, zjistíte, že zdánlivě špičatá hora má dva vrcholy: švýcarský a ten evropský, italský. Ať se rozhlédnete kolem dokola na kteroukoliv stranu a máte štěstí na inverzní počasí, spatříte pod pokličkou přikrytý evropský smog.

Na západě na vás vykukuje masiv Mont Blancu a za ním země Pierra de Coubertina, zakladatele obnovené a na nových základech postavené olympijské myšlenky: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se."

Co vidím

Na jihu můžete tušit Turín, dějiště letošních zimních olympijských her, město Fiatů, producentů toho smogu. Na severu vykukují kultovní čtyřtisícovky centrálního Švýcarska a pod nimi banky nerozlišující společně s naším prezidentem špinavé peníze. Napadají mě dobře uložené peníze za únosové výkupné.

Tam také někde u Svatého Mořice pod Berninou je Davos, kde se našemu přednášejícímu smáli, zatímco my doma si mysleli , že je poučuje. Na východě je náš osud, země rakousko-uherské s nejvyšším vrcholem Východních Alp, skoro čtyřtisícovým Ortlerem, který však spolu s celou Horní Adiží, rodištěm Messnerovým, patří od první světové války Italům.

Co si myslím

Maně mě napadá, jak zlí jazykové tvrdí, že u zrodu balkánského konfliktu stáli také nacionální choutky na znovunabytí vlivu v lukrativních rekreačních územích.

Vladimír Špidla tvrdí, že neskutečných padesát let míru v Evropě zapříčinila skutečnost integrování se v Evropské unii. Přiznávám mu 40 % pravdy. Stejných 40 % přiznávám Margareth Thatcherové, která tvrdí že tentýž mír zapříčinily jaderné hlavice bipolárním světem proti sobě namířené ve Studené válce. 20 % ponechávám dalším vlivům včetně tradičně mírumilovné lidské povahy.

Jak tak stojím na vrcholu, neublížil bych ani mouše, jak jsem spokojeně unavený. Vím, že při jiných sportech bych vyvinul mnohem větší míru agresivity. Peníze, čisté i špinavé, mi na vrcholu Matterhornu a ještě dlouho pod ním (celých 1200 výškových metrů ) jsou na dvě česká přirovnání.

Co neovlivním

Vzpomínám na vágní monetarismus, který skončil jakýmisy balíčky. Po něm nastoupivší archaický keynesiánismus nám podobně jako turínská automobilka přináší hmotný pokrok.

Budeme vyrábět na našem území milion aut ročně. Až už na ně nebude odbyt (není to naše starost), postavíme další dálnice, zničíme další přírodu, donutíme každého řídit, ať má každý víc aut. Zdravotní pojišťovně automobilová lobby za náklady na předsmrtnou léčbu vybouraných nezaplatí, naopak, dostane daňové úlevy, protože místo robotů zaměstnáme nezaměstnané.

To, že konvenční válka znamená meně obětí na lidských životech politiky konvenčního myšlení, ne že nezajímá, ale při jejich omezenosti ani nenapadne. Co je změřitelné (např. počet vyrobených aut ) a hmatatelné, to je pokrok. A tak hrubý domácí produkt v ústech lidí z vyšších sfér konvenčního myšlení, mezi něž bohužel patří i někteří profesionální ekonomové, naši moudrost a zdravý rozum vždy odkáže do patřičných mezí nucené volby.

Co se mě netýká

Pomalu a opatrně slézám dolů z vrcholové sněhové čepice, raději za použití maček a cepínu, a v hlavě mi zůstává jistota, že ještě dlouho zůstanu ryzím amatérem. Můj sport je totiž těžko změřitelný, tudíž neolympijský.

V České republice jdou výnosy ze sportovních loterií hlavně na sporty olympijské, v menší míře na sporty neolympijské změřitelné. A tak si pro sebe obracím: "Není důležité se zúčastnit, ale vyhrát sám nad sebou." Vždyť i slovo sport je z latinského "disportivo" znamenající "rozptýlení".

Jde jen o to, pro koho je to rozptýlení, za kolik a komu ku prospěchu. La Manchský průliv od konopných lan v severní stěně nevidím, je přikrytý smogem, a ani za čistého nebe by vidět nebyl.

Angličtí novináři při lobbingu u bafuňářů Mezinárodního olympijského výboru za Londýn 2012 také vidět nebyli a s nimi možná ani mezinárodní korupce.

Horydoly.cz Matterhorn na Horydoly

INFO Kudy na Matterhorn?
GUIDE Liongrat (Italská cesta)
GUIDE Hörnligrat (Švýcarská cesta)
GUIDE Schmid route
SKI GUIDE Matterhorn - východní stěna na lyžích 
REPORT 25 hodin na Matterhornu 
REPORT Matterhorn Speed Record
VIDEO Matterhorn vidělo už sto tisíc lidí 
VIDEO Matterhorn The Peak 
VIDEO Podchlazený horolezec na Solvay 
HISTORIE Prvovýstupy na Matterhorn
AUDIO Normální cesty na známé ledovcové hory
VŮDCI Mont Blanc a Matterhorn za 5000 Kč 


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Zaplať pánbůh za takové lidi, jako je autor článku. Je sečtělý, nad věcmi přemýšlí a myšlenky kokáže formulovat. Bez urážek ostatních. Ale přeci jenom. Kde asi tak přibližně by se měl pokrok zastavit? Nepředpokládám, že se autor do Alp vydal ve střevících z lýčí, poté co se prodral zbytky pohraničního pralesa cestičkami zvěře, někde u Pasova přeplaval Dunaj a poté co si v Altersee nalovil dostatek ryb a obalil se čerstvě vydělanou kůží z (chráněného) bobra, vydal se neohroženě do sněhem zasypaných alpských průsmyků...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 27.3.2006 07:35
Reaguj
Pěkně napsaný.Jako názor je to dobrý,ale co udělat ,aby to Čechy alespoň zajímalo,když už tomu nebudou rozumět.
 • Autor maak
 • Datum a čas 2.3.2006 21:34
Reaguj
Re: qwer
Až si to vylezeš sólo,budeš taky bachnutý,ale pochopíš, že je to o něčem vícnež se honit ve stopě nebo šplhat v hale.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:51
Reaguj
Re: je to
Volby jsou 2. a 3. června.Zelení mají 5.6%
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:47
Reaguj
Re: Dobrý!!!
Z tou prací Tě zase odkážu na Johna Kennetha Galbraitha (výše v diskuzi ). Až budou nezaměstnaní místo robotů vyrábět milion aut ročně (a ke všemu všichni z ČR jako dělnické delty - Aldous Huxley - pozn. autora ) a automobilová lobby prosadí a uplatí další dálnice; a zkurvíme si všechno co doma ještě máme; tak se z toho poserou i zaměstnaní.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:44
Reaguj
Re: nic není černé a bílé
Za prvé: přečti si Johna Kennetha Galbraitha: Společnost hojnosti; byl autorem cenové politiky USA za druhé světové války a tvůrcem politického programu Kennedyů; nebudeš se stačit divit, co to je levice v americké demokratické straně (už tehdy se dumalo o udržitelném rozvoji a životě; bodejť ne, v Americe bylo aktuální to, co dnes archaičtí keynesiánovci předvádějí u nás doma ).Za druhé: Olympijskou zlatou nabízeli i Reinholdovi v Calgary, s úsměvem ji odmítl; to si bratři Schmidtové v německém totáči dovolit nemohli.
 • Autor Červ
 • Datum a čas 22.2.2006 15:39
Reaguj
Dobrý!!!
Fakt pěkný, kámo. Víc takových "bachnutých po hlave"! BTW: Proč by se měli všichni živit prací?! Na obou koncích sociálního spektra je přeci spousta lidí, co nedělaj vůbec nic. I s tím se dá žít... :)))))
 • Autor Split
 • Datum a čas 17.2.2006 10:54
Reaguj
qwer
Teba niekto musel na tom vrchole dobre bachnut po hlave...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 15.2.2006 13:58
Reaguj
Re: nic není černé a bílé
Dostali za to olympijske medaile.
BTW Takze prvni olympijskou medaily za lezeni v historii dneska nikdo dostat nemuze, protoze uz byla dana. Bude se vymyslet, ze tahle vlastne nebyla prvni protoze neco... ale malo platne.
 • Autor dag
 • Datum a čas 15.2.2006 08:33
Reaguj
nic není černé a bílé
AhojVíce méně souhlas až na dvě drobnosti. Za prvé: čím se mají lidé živit když né prací? Při tom musejí vznikat škodliviny. Za druhé: Co dostali za prvovýstup severní stěnou Matterhornu?Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 14.2.2006 10:14
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


TEST Cyklistická helma Crussis

TEST Cyklistická helma Crussis

Helma Crussis patří do střední cenové kategorie přileb na cyklistiku, koloběžky a in-line bruslení. Jezdíme v ní už skoro dva roky a jsme spokojeni. Za tisíc korun to byla dobrá koupě.... celý článek

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.

Diskuse

Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 10 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 10 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky
Všechno Špatně Prkoš, 8.7.2019 12:27, 3 příspěvky
Všechno Špatně Peter, 8.7.2019 11:09, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Buy Fake UK ID CARD, FAKe... Patela Patela, 15.7.2019 16:13
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29