Ochránci v přírody v Krkonoších si stěžují na horolezce, ale pokutu jim dát neumějí

Ochránci v přírody v Krkonoších si stěžují na horolezce, ale pokutu jim dát neumějí
Sokol stěhovavý.
Autor snímku Správa Národního parku České Švýcarsko
SDÍLEJ:

Neznámí horolezci v Krkonoších údajně vyrušili hnízdící pár sokola stěhovavého a ptáci opustili hnízdiště. Lezci tak prý zmařili novou generaci jednoho z pěti sokolích párů na české straně pohoří. Správa Krkonošského národního parku neuvedla, kde se politování hodná událost stala. Skála se má nacházet ve východních Krkonoších.

AKTUALIZACE: Ze Správy Krkonošského národního parku pomalu leze jako z chlupaté deky, kde se incident odehrál. Nejprve byly 2. června uvedeny jen východní Krkonoše. Dnes 4. června se na Facebooku objevilo vyjádření, že to nebylo v 1. zóně národního parku. Z toho lze odvodit, že se jednalo o skalky, ke kterým se normálně může chodit a neplatí na ně zákaz vstupu. Uvidíme, kdy nám ochránci přírody sdělí, o jaké skály se opravdu jedná. 

Vyčistili skalku a vyhnali sokola

"V minulých týdnech zmařili neukáznění horolezci ve východních Krkonoších hnízdění jednoho z párů tím, že na skále, kde pár hnízdil, vyčistili stěnu a její okolí od náletových dřevin, nýtováním upravili skálu a opakovaně na ní lezli," uvedl tiskový mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. "V té době již hnízdící sokoli toto hrubé rušení nevydrželi a hnízdo opustili."

Skála, na které sokol hnízdil, a kde lezci lezli, není povolená k tomuto sportu.

Zda ochranné podmínky porušili čeští, polští, nebo jiní horolezci, ochránci přírody dosud nevědí.

Sokol se vrátil do Krkonoš

V současné době odhadují ornitologové četnost sokolů v českých i polských Krkonoších na šest až osm párů. Sokol stěhovavý v Krkonoších pravidelně hnízdil do 60. let minulého století, pak jako hnízdící druh na více než třicet let vymizel. Od 90. let se v Krkonoších opět vyskytuje.

Horydoly.czOCHRANA PŘÍRODY: Kam nelézt 2017

Radek Drahný k tomu dále uvádí: "Správa KRNAP vyvolá jednání s Českým horolezeckým svazem, aby zjistila viníky. S nimi pak zahájíme správní řízení. Následně bude v mezích možností celá skála uvedena do původního stavu, technické pomůcky budou odstraněny."

"Jednání, kterého se (zatím) anonymní lezci dopustili, je z hlediska Českého horolezeckého svazu naprosto nepřijatelné, neboť při něm došlo k porušení hned několika omezení: Lezení a hlavně vytvoření nových cest včetně osazení jištění na skalách, které nejsou pro provozování horolezectví vůbec povoleny, a konečně nerespektování hnízdění," se píše ve stanovisku Českého horolezeckého svazu k tomuto incidentu.

K čemu jsou strážci a právníci?

Připomeňme, že od krkonošských ochránců přírody je to stejné přiznání bezmocnosti, jako když si v zimě stěžovali, že jim jezdí skútry po národním parku a oni nejsou schopni jim v tom zabránit, ani zjistit identitu řidičů.

V tom případě ovšem nemají lidé pod vedením ředitele Jana Hřebačky v represivním státním orgánu co dělat. Mají v popisu práce chránit přírodu, k tomu chodí po národním parku strážci, kteří rozdávají pokutové bloky, v kanceláři sedí právníci, kteří řeší správní řízení a všichni jsou za to slušně placeni.

V Krkonošském národním parku na jižní české straně je horolezectví povolené pouze na Hnědé a Hranostají skály u Strážného, Eminy kameny na Labské a Lubošské skály u Harrachova. Na severní polské straně se leze na daleko více skalách.

INFO: Krkonošský národní park a Krkonoše na Horydoly

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

BATIZOVSKÝ ŠTÍT Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Dolomity a Julské Alpy 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Hokejka v Řeži - pětková krása nad Vltavou

Hokejka v Řeži - pětková krása nad Vltavou

CLIMBING GUIDE Populární horolezecká cesta Hokejka v Řeži se názvem odkazuje na nejhezčí výstup Vysokých Tater se stejným jménem.
Kam nelézt 2025

Kam nelézt 2025

DIVOKÁ ŠÁRKA Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Nejstarší alpský spolek Alpine Club

Nejstarší alpský spolek Alpine Club

Nejstarší alpský spolek nevznikl v Alpách nýbrž ve Velké Británii. Byl založen roku 1857 v Londýně.
Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Málo známý vrchol Batura Muztagh (7795 m) je 25. nejvyšší hora světa. Leží v pohoří Karakorum. Jedná se vlastně o 10 kilometrů dlouhou a minimálně 7000 m vysokou horskou stěnu bez dominantního vrcholu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 30.10.
Orientační běh pražských horolezců Malečov 31.10.-2.11. 31.10.
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Hradec Králové, Bio Central 3.-5.11. 3.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 4.-6.11. Cestování 4.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 6.-9.11. Cyklistika a motocykly 6.11.
Caravaning - veletrh Brno, Výstaviště 6.-9.11. 6.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava, Minikino 6.-8.11. 6.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 7.-9.11. 7.11.
Koruna Himálají - diashow Bratislava, Stará tržnica Přednáší Peter Hámor a Radek Jaroš 9.11.

Diskuse

Russia's continued attack... RonnieNum, 27.10.2025 7:48, 15 příspěvků
дизайнерский ремонт апарт... JamesTrorm, 27.10.2025 6:53, 15 příspěvků
дизайнерский ремонт комна... JacobHes, 27.10.2025 6:01, 15 příspěvků
https://cannabismo.org/pr... moonrocks for sale, 27.10.2025 4:26, 1 příspěvek
How daily life is changin... JamesJourl, 27.10.2025 2:25, 1 příspěvek
jinak možná Pišišvor, 26.10.2025 22:50, 1 příspěvek
traverz climber, 25.10.2025 12:48, 3 příspěvky
opravy Nenufer, 25.10.2025 9:57, 5 příspěvků
??? Elektrika, 23.10.2025 16:41, 2 příspěvky
??? Honza, 20.10.2025 10:55, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velké Popovice Horydoly , 26.10.2025 23:07
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41