Pár slov o rekordu Kristin Harila a Tenjen Lama Sherpa

Pár slov o rekordu Kristin Harila a Tenjen Lama Sherpa
K2.
Autor snímku Jan Tráva Trávníček
SDÍLEJ:

KOMENTÁŘ 27. července, vylezla Kristin Harila s podporou Tenjen Lama Sherpa svou poslední osmitisícovku - K2. Dokončila tak letošní projekt She Moves Mountains, ve kterém překonala 14x8000 v co nejkratší době. Konečný čas je 92 dní.

Jak na to

She Moves Mountains

* Sherpa je horský vůdce, Harila jeho klientka.
* Používá se umělý kyslík.
* Trasy jsou vystrojené lany a prošlapané.
* Některé výstupy nejsou zahájené v základním táboře, ale na svah hory vynáší horolezce i s vybavením vrtulník.

K problematické himálajské akci se vyjadřuje největší polský horolezecký web Wspinanie.pl. Přečtěte překlad kritického článku O rekordzie Kristin Harili i Tenjen Lamy Sherpy słów kilka.

Na tomto místě se můžete vrátit k diskusi, která projekt Norky a Šerpy provází již řadu měsíců.

Polarizace vypadá takto: Někteří protestují a věří, že tento typ honby za rekordem deformuje a ničí moderní himalájské horolezectví a nakonec jej přeměňuje v extrémní (nebo dokonce patologický) komercialismus. Jiní se snaží vidět jedinečnost této snahy, efektivní logistiku, statečnost a houževnatost týmu i Harily samotné.

Je zřejmé, že tento typ projektu vyžaduje velké finanční výdaje.

Je také těžké nesouhlasit s názorem, že díky pomoci Šerpů je i nezkušený klient schopen vylézt na vysoké hory. To jasně dokazují groteskní scény, které se každý rok v květnu odehrávají na Mount Everestu a dalších osmitisícovkách, obsazených komerčními expedicemi.

Za zmínku ovšem stojí, že Kristin na začátku svého dobrodružství se sběrem 14x8000 neměla žádnou finanční podporu a neustále apelovala na dary. Loni projekt chtěla realizovat s agenturou 8Kexpeditions. Tehdy se jí nepodařilo získat povolení pro čínské Shisha Pangma a Cho Oyu a musela tam v zimě.

Teprve podpora agentury Seven Summit Treks se stala katalyzátorem nejen povolení, ale také hladké realizace projektu She Moves Mountains. SST považovala Harilin nápad za odrazový můstek k propagaci svých služeb. Nutno přiznat, že prokázala historickou účinnost a efektivitu.

Když už jsme u agentur, je nutné vzít v úvahu fenomén komerčních, kyslíkových expedic provozovaných s podporou Šerpů. Horolezecké a trekingové agentury přesunuly tento model z Mount Everestu do celého Himálaje a Karakoramu. Davy zákazníků jdou nahoru po připravených liniích na všech osmitisícovkách. Na K2 vylezl tým Seven Summit Treks, který zahrnoval 8 zákazníků včetně Harily a 12 Šerpů. Za nimi čekalo více než 150 dalších lidí ve frontě. O rok dříve 22. července 2022 se na vrchol dostalo během jednoho dne 141 horolezců.

Nepálské agentury, které se na expedice specializují, své podnikání dovedly k dokonalosti. Jejich klienty vysoké hory tak přitahují, že jsou ochotni platit desítky tisíc dolarů za výstup s asistencí, někdy i několika Šerpů najednou, k vysněným 8000 metrů.

V roce 2019 Nirmal Purja realizoval svůj projekt Project Possible 14/7. Vylezl 14 osmitisícovek za 189 dní, samozřejmě za podpory kolegů Šerpů kyslíkem a s využitím vrtulníku. Nebyl v tom žádný sportovní styl, ale svět, včetně horolezeckého, tomuto počinu vyjádřil uznání. Nims vstoupil do popkultury s velkým úspěchem. Film o jeho dobrodružství, uvedený na Netflixu, se stal mezinárodním hitem. Jeho agentura Elite Exped se vystřelila mezi elitu expedičního byznysu. Svět také obletěla zpráva: "O2 je v pořádku!"

Poté, co K2 v zimě 2021 dobylo deset Šerpů, z nichž 9, kromě Nirmaly, šlo na kyslík z lahví, tleskal celý svět. Horolezci a odborníci o tomto činu mluvili s obdivem. Jen málo hlasů (Urubko, Bielecki) naznačovalo, že Šerpové dosáhli úspěchu díky kyslíkové podpoře, dokonce nazývané doping. Nezapomínejte také, že měli štěstí na počasí.

Nelze popřít, že to byl právě kyslík z lahve, který změnil historii himálajského horolezectví a připravil ostatní lezce o možnost postavit se zimní K2 ve sportovnějším stylu. Nadšený aplaus umožnil vznik dalším kyslíkovým projektům, které vyústily v loňskou Korunu Himálaje Harily a nakonec i ten letošní, zakončený výstupem na K2.

Rekordy vyžadují statistiky, časové výpočty, srovnání. Je paradoxem, že oznámené výsledky se dají snadno analyzovat. A to někdy vede k jejich revizi. To se stalo také s Nirmalovým projektem. Překvapivý obrat vyplynul ze závěrů zprávy Eberharda Jurgalského, v níž byly zkoumány historické výstupy na osmitisícovky. Ukázalo se, že skutečných vrcholů všech 14 osmitisícovek dosáhli pouze tři horalé. Byl mezi nimi i Nirmal Purja, ale těchto vrcholů dosáhl ne za 189 dní, ale za 2 roky, 5 měsíců a 15 dní.

Skutečnou Korunu Himálaje získali zatím jen tři horolezci:

VIESTURS Edmund - USA (1989-2005) - bez umělého kyslíku
GUSTAFSSON Veikka - Finsko (1993-2009) - bez umělého kyslíku
PURJA PUN MAGAR Nirmal - Nepál (2016-2021) - s umělým kyslíkem

Loňské lezení Kristin Harila mělo rekordní hodnotu. Výstupem na Shisha Pangma a Cho Oyu letos nejen zahájila běh 2023, ale od roku 2022 dokončila 14x8000. Již v dubnu se stala majitelkou "mistrovského pásu" v kategorii aerobní běh 14x8000 s výsledkem 1 rok a 5 dní. Takže v projektu She Moves Mountains 2023 závodila sama se sebou.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Seven Summit Treks (SST) (@sevensummittreks)

Je tedy 14x8000 v norském podání jen komerční zájezd? Je to možné, ale zároveň je spravedlivé přiznat něco dobyvatelského. Prokázala neuvěřitelnou tvrdohlavost a odhodlání. Strávila tucet měsíců v horách a vystavovala se všem objektivním nebezpečím. Ano, Šerpové jí pomohli. Na Manaslu dokonce vrtulníkem dopravili vybavení a lidi do C2 (sic!), ale na vrcholy a do výškových táborů tábory ji nevynesli. Umělý kyslík samozřejmě pomáhá - říká se, že z 8000 merů dělá 6000 metrů, ale není to lék na povětrnostní podmínky. Pomáhá také se lépe se vyrovnat s nízkými teplotami, ale mnoho dalších prvků vysokohorského horolezeckého řemesla zůstalo zachováno.

Kristin patří úcta za vytrvalost, ženskou sílu a odhodlání. Ostatně sama zdůrazňuje ženský rozměr projektu. Seven Summits Trek zase uznání za skvělou logistiku a podporu šerpského týmu, v čele s Tenjen Lama Sherpa, který s Kristin vylezl na všechny na vrcholy a drží rekord spolu s ní.

Doufejme však, že rekord Kristin a Lamyho ukončí honbu za nejkratším časem s ppužitím kyslíkových bomb na 14y8000. Nechť je tento typ kyslíkových závodů ve vysokých horách minulostí. Ať jsou oba dva poslední epigoni tohoto druhu himálajského horolezectví - což by v tomto případě mnozí horolezci rádi uvedli do uvozovek.

Těžko očekávat, že se pozornost světa, včetně horolezeckého, zaměří pouze na opravdové horolezecké počiny, ale určitě stojí za to poukázat na správnou hodnotu výstupů. Protože skutečným grálem himálajského horolezectví není rekordní zlato, plné diamantové podpory Šerpů, zářící na Netflixu jako produkt slávy. Jde spíše o obyčejný pohár, který má blíže k horolezectví malých týmů na strmých stěnách, ne nutně osmitisíccových vrcholech.

Co nás čeká? Himalájismus tohoto typu netoleruje vakuum. Nirmal už přihodil 14#peaks without O2. Na splnění této výzvy mu už chybí jen Shisha Pangma a Cho Oyo. Jak na to Kristin zareaguje? Letos sice začala se sloganem no O2, který musela rychle přepracovat. Uvidíme! Stay tuned!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Loužecká vyhrála mistrovství světa i světový pohár v ledovém lezení

Loužecká vyhrála mistrovství světa i světový pohár v ledovém lezení

AKTUALIZACE Aneta Loužecká je mistryní světa a zároveň vítězkou Světového poháru v ledovém lezení na rychlost. Poslední letošní závod se konal v kanadském Edmontonu.... celý článek

Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

Dolomity a Julské Alpy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Jak letos vypadají ledopády 2024

Jak letos vypadají ledopády 2024

AKTUALIZACE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do
V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako
Dolomity a Julské Alpy 2024

Dolomity a Julské Alpy 2024

TRIGLAV Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Výprava děčínských horolezců do USA 1983 - diashow Děčín, knihovna Přednáší Jaroslav Uher 22.2. 18:00
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.

Diskuse

ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky
pinové vázání neodpouští Horydoly - Andrea Černá, 16.2.2024 0:08, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44