Podzimní lezení: inspirace do skal

Podzimní lezení: inspirace do skal
Strážce Divé Máří, Jizerské hory. Mnoho horolezců na malém vrcholu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Horolezecká sezona se otáčí jako na obrtlíku. Rychle se uzavírají lezecké možnosti na měkkých pískovcových věžích a lezci se vrhají na tvrdé žulové, rulové, vápencové a čedičové útesy.

Pískařské výstupy po oblých a teplých skalách střídá dobrodružné lezení nad barevnou krajinou plnou padajícího listí, mlhy a dalekých rozhledů. Česko nabízí mnoho možností, kde se frhnout do adrenalinového rauše.

 

Jizerské hory

Nejdrsnější, nejdobrodružnější, nejodlehlejší! Tři stovky skal a dva a půl tisíce výstupů nabízejí Jizerky. Ale pozor – žuloví jsou roztroušení po lesích, kudy vede jenom málo cest. Skály se proto velmi špatně hledají a ještě k tomu stojí daleko od silnic a parkovišť. Navíc je zdejší hrubozrnná skála vyhlášená díky krystalům, které vyčnívají ze žuly. Na jednu stranu se po nich dobře leze, protože po nich nekloužou boty, ale na druhou stranu jakýkoliv pád znamená velmi hluboké nepříjemné odřeniny. Další hrozbou pro nezkušené lezce je velká vzdálenost mezi jištěními a tedy hrozí dlouhé pády, pokud se neudrží na skále.

PODZIMNÍ TIP: Vyhlášená cesta je dlouhá stometrová Hřebenovka na Kohoutí hřeben pod Paličníkem. Sice stále vede šikmo, ale to jí neubírá na obtížnosti a naopak přidává na kráse. (Obtížnost: 5 UIAA)

Horydoly.czČTĚTE REGIONÁLNÍ RUBRIKU: Jizerské a Lužické hory

Kláruše řeší klíčové místo Kohoutího hřebenu. Žlábek na tření ve druhé délce vysoko na divným kroužkem.

Hodkovické Kvočny

Pravý opak lezení v Jizerských horách najdete v pásu pískovcových skal mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Bezděčínem. Lézt se tu může celý rok, ačkoliv se jedná o pískovec, protože je to jeho velmi tvrdá varianta. Chyty jsou přátelsky oblé, na stupech dobře drží podrážky a jištění je ve velmi rozumných vzdálenostech. Zdejši specialitou jsou tak zvané rajbuňky, neboli nakloněné skalní plotny zdánlivě bez prasklin a polišek, kterých by bylo možné se přidržet. Leze se po nich pouze pomocí tření dlaní a nohou.
Tady si dobře zalezou začátečníci i bojácní lezci.

PODZIMNÍ TIP: Sluneční plotna je šikmá stěna s několika dobře zajištěnými cestami, kde není potřeba moc přemýšlet a lezení je tu přesto zajímavé. Skála odpovídá svému názvu a je na ní příjemně, i když dole v údolí Mohelky se válí mlha. (Obtížnost 4-5 UIAA)

Hodkovice, Sluneční stěna. Dva lezci ve dvou cestách vedle sebe: Vlastní zděšení IV a Červotočivá V.

Bořeň

České TOP lezení mimo pískovce má jméno Bořeň. Obrovské černé srázy spadají z vrcholku znělcové kupy do údolí k Bílině. Zdejší klasické hřebenové výstupy jsou vyhlášené mezi milovníky nižších obtížností a dalekých výhledů. Stěny a pilíře jsou tvrdší, ale za to elegantní a přímé linie na temena skal. Na Bořni si zalezou úplně všichni od rekreačních horolezců po extrémní sportovní lezce.

PODZIMNÍ TIP: Západní hřebenovka je kochací klasika, kde na třech lanových délkách musíte ukázat všechno, co jste se na skalách naučili: Ukloněnou stěnu střídá komín a nad ním vzdušný hřebínek. Je potřeba využít speciálních pohybů jako je sokolík, rozpor a tření. Pokud si s sebou vezmete pohorky, můžete zarostlým úbočím vystoupat až na rozhledový vrcholek Bořně a sejít po turistické cestě. (Obtížnost 3 UIAA)

Bořeň, vstup do komína Staré cesty 3+ na Západní hřebenovce.

Kreutzberk

Co jsou Hodkovické Kvočny pro pískaře, to je Kreutzberk nad Litoměřicemi pro milovníky něčeho tvrdého. Tefritové srázy nejsou nijak vysoké, je na nich mnoho chytů a stupů, a také mnoho bezpečných skob. Tady se vyřádí všichni rekreační lezci a za každého počasí. Obtížnost zdejších výstupů se pohybuje od dvojky do šestky, takže nic pro trénující sportovce.

PODZIMNÍ TIP: Na Kreutzberku se leze jedna cesta za druhou jako při kobercovém náletu. Zleva doprava, nebo zprava doleva, to je jedno. Vybete si svoji obtížnost a lezete, dokud nejste na druhé straně masívu. (Obtížnost 3-6 UIAA)

Kreutzberg, pod námi Pohořany a dál soutok Labe a Ohře.

Sokoliki

Oblíbené "české" žulové masivy stojí kousek za hranicemi v Polsku nad Jelení Horou. Tady lezly a lezou od stáří do dětství největší legendy polského horolezeckého sportu, které září v Himálajích a Alpách. Sokoliky jsou sice přeplněné lezci i turisty, na hlavním vrcholu se dokonce střetávají mailovníci přírody v pohorkách i s lanem, ale přesto nepostrádají romantiku. Dlouhé tradiční výstupy i krátké super obtížné moderny tu v poklidu existují vede sebe. Chlapík v roztrhaném triku a prošoupaných pumpkách tu stoupá těsně vedle vytrénované sportovkyně v elestickém dresu a ještě si stačí mezi sebou popovídat.

PODZIMNÍ TIP: Americká spára v západní stěna Křivé věže je dlouhá cesta, leze se na tři lanové délky a poskytuje rozmanité úseky skály. Vždy je ovšem pevná, bez lámavých míst a dobře zajistitelná vlastními prostředky (smyčky, vklíněnce a friendy). Nejkrásnější je sruhá lanová délka samotnou spárou, která hladce rozčísla skálu vedví. (Obtížnost 5 UIAA.) 

Sokoliki. Hanka leze klíčový sokolík v cestě Grzbiet Żubra V na Křivé věži.

Doporučené vybavení na skály

K horolezeckému lanu, lezečkám, karabinám, sedacímu úvazku a slaňovátku je potřeba přibrat ještě další vybavení. Určitě se hodí helma a hrudní část úvazku kvůli bezpečnosti. Nezbytný je materiál na sebezajištění ve skále, protože ne všude jsou předem zavrtané nebo zatlučené skoby. Využívají se k tomu sady smyček (lanové popruhy dlouhé několik desítek centimetrů), vklíněnce (kovová tělíska na lanku) a friendy (rozpěrné vačky), které se vkládají do skalních spár a slouží pro zachycení případného pádu horolezce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

NOVÉ FOTKY Slavný horolezec Hans Dülfer nám jako odkaz nechal nejen spoustu překrásných výstupů ve spárách, komínech a sokolících, ale také techniku, jak slanit ze skály pouze s pomocí lana. Tak zvaný... celý článek

Cyklonovinky 2021

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 16.-19.9. 16.9.
Šlapanický dogtrekking Roštín 16.-19.9. 16.9.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Zittauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 18.-19.9. 18.9.
Moravice - splutí Kružberk 18.-19.9. 18.9.
Střela - splutí Žlutice 19.9.
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.

Diskuse

Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 2 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky
Nadýmání a zažívací potíže markinka, 14.9.2021 8:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30