Podzimní lezení: inspirace do skal

Podzimní lezení: inspirace do skal
Strážce Divé Máří, Jizerské hory. Mnoho horolezců na malém vrcholu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Horolezecká sezona se otáčí jako na obrtlíku. Rychle se uzavírají lezecké možnosti na měkkých pískovcových věžích a lezci se vrhají na tvrdé žulové, rulové, vápencové a čedičové útesy.

Pískařské výstupy po oblých a teplých skalách střídá dobrodružné lezení nad barevnou krajinou plnou padajícího listí, mlhy a dalekých rozhledů. Česko nabízí mnoho možností, kde se frhnout do adrenalinového rauše.

 

Jizerské hory

Nejdrsnější, nejdobrodružnější, nejodlehlejší! Tři stovky skal a dva a půl tisíce výstupů nabízejí Jizerky. Ale pozor – žuloví jsou roztroušení po lesích, kudy vede jenom málo cest. Skály se proto velmi špatně hledají a ještě k tomu stojí daleko od silnic a parkovišť. Navíc je zdejší hrubozrnná skála vyhlášená díky krystalům, které vyčnívají ze žuly. Na jednu stranu se po nich dobře leze, protože po nich nekloužou boty, ale na druhou stranu jakýkoliv pád znamená velmi hluboké nepříjemné odřeniny. Další hrozbou pro nezkušené lezce je velká vzdálenost mezi jištěními a tedy hrozí dlouhé pády, pokud se neudrží na skále.

PODZIMNÍ TIP: Vyhlášená cesta je dlouhá stometrová Hřebenovka na Kohoutí hřeben pod Paličníkem. Sice stále vede šikmo, ale to jí neubírá na obtížnosti a naopak přidává na kráse. (Obtížnost: 5 UIAA)

Horydoly.czČTĚTE REGIONÁLNÍ RUBRIKU: Jizerské a Lužické hory

Kláruše řeší klíčové místo Kohoutího hřebenu. Žlábek na tření ve druhé délce vysoko na divným kroužkem.

Hodkovické Kvočny

Pravý opak lezení v Jizerských horách najdete v pásu pískovcových skal mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Bezděčínem. Lézt se tu může celý rok, ačkoliv se jedná o pískovec, protože je to jeho velmi tvrdá varianta. Chyty jsou přátelsky oblé, na stupech dobře drží podrážky a jištění je ve velmi rozumných vzdálenostech. Zdejši specialitou jsou tak zvané rajbuňky, neboli nakloněné skalní plotny zdánlivě bez prasklin a polišek, kterých by bylo možné se přidržet. Leze se po nich pouze pomocí tření dlaní a nohou.
Tady si dobře zalezou začátečníci i bojácní lezci.

PODZIMNÍ TIP: Sluneční plotna je šikmá stěna s několika dobře zajištěnými cestami, kde není potřeba moc přemýšlet a lezení je tu přesto zajímavé. Skála odpovídá svému názvu a je na ní příjemně, i když dole v údolí Mohelky se válí mlha. (Obtížnost 4-5 UIAA)

Hodkovice, Sluneční stěna. Dva lezci ve dvou cestách vedle sebe: Vlastní zděšení IV a Červotočivá V.

Bořeň

České TOP lezení mimo pískovce má jméno Bořeň. Obrovské černé srázy spadají z vrcholku znělcové kupy do údolí k Bílině. Zdejší klasické hřebenové výstupy jsou vyhlášené mezi milovníky nižších obtížností a dalekých výhledů. Stěny a pilíře jsou tvrdší, ale za to elegantní a přímé linie na temena skal. Na Bořni si zalezou úplně všichni od rekreačních horolezců po extrémní sportovní lezce.

PODZIMNÍ TIP: Západní hřebenovka je kochací klasika, kde na třech lanových délkách musíte ukázat všechno, co jste se na skalách naučili: Ukloněnou stěnu střídá komín a nad ním vzdušný hřebínek. Je potřeba využít speciálních pohybů jako je sokolík, rozpor a tření. Pokud si s sebou vezmete pohorky, můžete zarostlým úbočím vystoupat až na rozhledový vrcholek Bořně a sejít po turistické cestě. (Obtížnost 3 UIAA)

Bořeň, vstup do komína Staré cesty 3+ na Západní hřebenovce.

Kreutzberk

Co jsou Hodkovické Kvočny pro pískaře, to je Kreutzberk nad Litoměřicemi pro milovníky něčeho tvrdého. Tefritové srázy nejsou nijak vysoké, je na nich mnoho chytů a stupů, a také mnoho bezpečných skob. Tady se vyřádí všichni rekreační lezci a za každého počasí. Obtížnost zdejších výstupů se pohybuje od dvojky do šestky, takže nic pro trénující sportovce.

PODZIMNÍ TIP: Na Kreutzberku se leze jedna cesta za druhou jako při kobercovém náletu. Zleva doprava, nebo zprava doleva, to je jedno. Vybete si svoji obtížnost a lezete, dokud nejste na druhé straně masívu. (Obtížnost 3-6 UIAA)

Kreutzberg, pod námi Pohořany a dál soutok Labe a Ohře.

Sokoliki

Oblíbené "české" žulové masivy stojí kousek za hranicemi v Polsku nad Jelení Horou. Tady lezly a lezou od stáří do dětství největší legendy polského horolezeckého sportu, které září v Himálajích a Alpách. Sokoliky jsou sice přeplněné lezci i turisty, na hlavním vrcholu se dokonce střetávají mailovníci přírody v pohorkách i s lanem, ale přesto nepostrádají romantiku. Dlouhé tradiční výstupy i krátké super obtížné moderny tu v poklidu existují vede sebe. Chlapík v roztrhaném triku a prošoupaných pumpkách tu stoupá těsně vedle vytrénované sportovkyně v elestickém dresu a ještě si stačí mezi sebou popovídat.

PODZIMNÍ TIP: Americká spára v západní stěna Křivé věže je dlouhá cesta, leze se na tři lanové délky a poskytuje rozmanité úseky skály. Vždy je ovšem pevná, bez lámavých míst a dobře zajistitelná vlastními prostředky (smyčky, vklíněnce a friendy). Nejkrásnější je sruhá lanová délka samotnou spárou, která hladce rozčísla skálu vedví. (Obtížnost 5 UIAA.) 

Sokoliki. Hanka leze klíčový sokolík v cestě Grzbiet Żubra V na Křivé věži.

Doporučené vybavení na skály

K horolezeckému lanu, lezečkám, karabinám, sedacímu úvazku a slaňovátku je potřeba přibrat ještě další vybavení. Určitě se hodí helma a hrudní část úvazku kvůli bezpečnosti. Nezbytný je materiál na sebezajištění ve skále, protože ne všude jsou předem zavrtané nebo zatlučené skoby. Využívají se k tomu sady smyček (lanové popruhy dlouhé několik desítek centimetrů), vklíněnce (kovová tělíska na lanku) a friendy (rozpěrné vačky), které se vkládají do skalních spár a slouží pro zachycení případného pádu horolezce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Polabské lány jsou na první pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. Nad nimi se zvedá jediná hora. Bájný Říp, kam přiovedl praotec Čech své lidi, aby se zde... celý článek

První sníh v Praze 2021

Lyžařská sezóna se blíží. Kam letos vyrazit na zimní dovolenou?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Kdo si počká, ten se dočká

Kdo si počká, ten se dočká

Blíží se sice nejkrásnější ale zároveň také nejnáročnější období roku – adventní čas a po něm Vánoce. Navzdory očekávání, jež s sebou tyto svátky nesou a v kontextu událostí, které nyní hýbou celou
Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Italian tackles extreme powder, ice caves, castles and crevasses in the Alps.
Ďáblova prdel v České Kanadě

Ďáblova prdel v České Kanadě

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak trefně je pojmenován jeden z nejbizardnějších skalních útvarů České Kanady. Tato přírodní kuriozita se nachází mezi obcemi Terezín, Nový
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že
Jágr nebo Pastrňák?

Jágr nebo Pastrňák?

OUTDOOR V KOSTCE Za pár měsíců začne zimní olympiáda. Mnozí z nás zasednou k televizi či před monitor počítače a budou napjatě sledovat výkony našich sportovců. A fandit! Každý podle svého gusta. Disciplín, ve kterých máme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Piolets d´Or Francie, Briancon 26.-29.11. Vyhlášení nejlepších horolezců 26.11.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Kolem světa Praha, Letňany 27.-28.11. Cestovatelský festival 27.11.
Ozvěny - festival Ostrava 4.-28.11. 28.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Himálaje - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Bičíková 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 6 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 6 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 6 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36