Kreutzberk pro softmovery

Kreutzberk pro softmovery
Kreutzberk, lezecká radost na skalách..
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

CLIMBING ROCK Softmover je zvláštní horolezecký druh. Jestli měl někdy ambice, tak ho o ně přibývající roky a kilogramy připravily. Mladší softmovery zase nepustí do těžkých výstupů strach, lenost a neochota trénovat. Přesto jsou softmoveři celkem spokojení. Lezou na pohodu a s kamarády. To stačí. Jednu skalní oblast jim ušil na míru Zdeněk Dědek Hubka z roudnického oddílu. Zveme na Kreutzberk nad Litoměřicemi.

Jak na to

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazek, lano 40 m, lezecký batoh, 6 expresek2 karabiny se zámkem, jistítko, lezečky, helma, několik smyček, magnezium, outdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát, mapa a průvodce, jídlo a pití (do hospody je daleko), pojištění. Může se hodit sada vklíněnců a friendů

Pod skalami je ohniště. 

České středohoří skrývá nejednu lezeckou lahůdku.

Sladké lezecké Středohoří

Vyřelé horniny jako pozůstatky starých podzemních sopek umožňují lézt i v době, kdy je na pískovec příliš vlhko. Navíc je Středohoří teplá a slunečná oblast s jednoduchou dopravní obslužností. 

Na Horydoly jsme už několikrát doporučovali lezení na kopci Bořeň, který poskytuje nejlepší lezecké terény v Česku mimo pískovcová skalní města. Mezi další skály ve Středohoří patří třeba Kozí vrch, VrabinecZlatník a Mostecký Špičák. Další desítky skal čekají na naši návštěvu. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Kreutzberk nabízí instantní lezení. Je vhodné pro kondiční lezce, softmovery, staříky i děti. Jištění je zde bezpečné, materiál pevný, vždy se najde nějaký chyt a lezení s horním jištěním "na rybu" je zde tolerované.

HOROLEZCKÝ PRŮVODCE nabízí Skalní oblasti

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Vyvřelá hornina tefrit

Lezecká oblast Kreutzberk tvoří okrajové skály s výškou do patnácti metrů. Výjimečně dosahuje několik lezeckých cest délku dvacet metrů. Leze se po materiálu zvaném tefrit, což je vyvřelina jako v celém Českém středohoří.

Mimochodem - právě tyto rozpadlé vyvřeliny jsou základem nejúrodnějších půd Polabí zvaných Zahrada Čech. A ještě jedna nelezecká odbočka - stejný materiál se nachází třeba pod italským Vesuvem.

Ze skal Kreutzberku pozorujeme jako na dlani Litoměřice, Říp, Hazmburk, Milešovku a soutok Ohře s Labem.

VIDEO Kreutzberk

Kobercové nálety

Na Kreutzberku není moc co přemýšlet. Leze se tu jedna cesta za druhou jako při kobercovém náletu. Zleva doprava, nebo zprava doleva, to je jedno. Vybete si svoji obtížnost a lezete, dokud nejste na druhé straně masívu.

V současné době je zde zhruba šedesát cestami. Většina je zajištěná novými nýty a slaňovacími borháky velmi nahusto. Na dvacet metrů lezení jich očekávejte tři až pět. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Prostor pro tradiční lezení

Mezi ně lze občas založit vklíněnec, ale je to zbytečné. Naštěstí tvůrci zdejších cest (byli to spíše přejišťovači a čističi, protože litomeřičtí horolezci tu skobovali již v šedesátých letech minulého století), ponechali některé spáry bez nýtů.

Kdo si tedy chce užít tradičního lezení, má možnost zastrkávat do spár a komínů kovová hejblátka, textilní plocháče i tlusté lanovice. To se cení! 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Zdejší výstupy se pohybují v obtížnostní škále UIAA od dvojky do šestky. Cest všech obtížností je dostatek. 

Skály byly přejištné roku 2009 a nejsou ještě příliš olezené. Místy narazíte na volné kamínky a také na suchý mech. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Doprava

Kreutzberk je skalní vyhlídka Kavčí nebo Krkavčí vrch (cca 500 m) na předvrcholu Křížové hory (590 m) a ta je zase předvrcholem Panenského kamene (607 m) v masívu Dlouhého vrchu (655 m). První orientace tedy není úplně jednoduchá.

Autem jedeme do Litoměřic, pokračujeme do kopce do Žitenic, projedeme Pohořany a za nimi na křižovatce odbočíme doleva. Vystoupáme do sedla mezi Liščínem a Křížovou horou. Auto necháme na okraji silnice přímo v sedle. Dalo by se vyjet po poli až k lesu, kde je závora. Raději to ale nedělejte, protože majitelé zdejších polí a lesů to nemají vůbec rádi.

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

K závoře se dostaneme také pěšky za půl hodiny po modré turistické značce z Pohořan, kam jezdí autobus. 

Od závory stoupáme lesní cestou přímo vzhůru po modré turistické značce. Během pár stovek metrů se od nás oddělí doprava dvě lepší cesty. My uhneme doleva na širokou traverzovou lesní svážnici až v lese nad zanedbaným ovocným sadem.

Po ní jdeme asi tři sta metrů k velkému mužíku u cesty. Pokud si nejsme jistí, tak mužík se objeví v místech, kde se nám za hřebenem otevře pohled na Litomeřice. Od mužíku vystoupáme padesát výškových metrů po upravené pěšině pod skály.

STRAVA.com: Stáhněte přístup ke skalám ve formátu GPX 

 

Pokud se netrefíme na traverzovou cestu, stoupáme po modré značce stezkou prudce vzhůru lesem až k turistickému rozcestníku Pod Křížovou horou. Odtud seběhneme po značené odbočce na Laffitovu vyhlídku, která se nachází na temeni horolezeckých skal. Jsou tam lavičky, stůl a velký dřevený kříž.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: delka steny
Jo, to je v pohodě, to je obvyklá metoda "dvakrát větší než ve skutečnosti". Chlapi to trochu přifoukli :-) Nějakej trouba kdysi napsal, že Čelovky v Tisý "spadají směrem k obci až 70m srázy" (nebo tak podobně, ta cifra každopádně byla 70), no a vono je to ve skutečnosti jen 30 a chlup :-)
Reaguj
Re: Re: delka steny
OK. Díky za opravy. Budeme uvádět napříště Kreutzberk. Číslo 30 m jsem si nevycucal z prstu, ale vycházelo právě z poslední verze průvodce.
Reaguj
Re: delka steny
Jojo, 30 metrů je hausnumero (ledaže by se nějak brutálně traverzovalo stěnou :-)). Prosím konfrontovat např. s údolkou Čimy v Brné, která ma cca 33 metrů. Troufám si tvrdit, že výška skály je max. 20 metrů.Ještě k pravopisu: Většinou je v článku Kreutzberg, jednou snad i Kreutzberk. První (bibliofilní!) vydání průvodce mělo na obálce Kreutzberk, druhé má Kreutzberg. Místní znalcem Pepa Novotný mi objasnil, že Kreutzberk je OK. Tato verze je např. použita i pro zapisování cest do databáze na Lezec.cz. Čili KREUTZBERK.
Reaguj
delka steny
ahoj, maximalni delka cest je kolem 20 m, nejcasteji 15m. uvadenych 30m se mi teda velice nzda.ale jinak milá oblast.B
  • Autor ben
  • Datum a čas 23.6.2009 20:30
Reaguj
Nic zvláštního v tom nehledej :-)

Na levé ruce. Operace. Ještě to bolí na dotek. Viz:

Reaguj
Jakube
Na co ta rukavice? Hlubší význam?
  • Autor Radas
  • Datum a čas 22.6.2009 11:19
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

GROSSVENEDIGER Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

Památky zadarmo AKTUALIZACE

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Nejkrásnější vodácký úsek Vltavy začíná u kláštera Zlatá Koruna a končí v metropoli České Budějovice. Dva dni pádlujeme v přírodním korytě mezi zalesněnými kopci, pod středověkými hrady a na vltavské poměry tudy pluje jen málo
Sázava AKTUÁLNĚ 2022

Sázava AKTUÁLNĚ 2022

ŽELEZNICE DALECKÝ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Masážní podložka na nohy - přínos nebo škoda?

Masážní podložka na nohy - přínos nebo škoda?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ V pravěku se lidé málokdy dožívali 20 let, ale nikdo neměl ploché nohy, protože všichni chodili naboso. Dnes máme k dispozici antibiotika a další lékařské výhody, ale ztratili jsme sílu a odolnost
Odpovědnost na letních dětských táborech

Odpovědnost na letních dětských táborech

S počátkem prázdnin přichází čas dětských táborů. Účast na nich přináší různé právní otázky pro děti, rodiče i vedoucí.
Přírodní koupání v pískovnách podél Labe nabízí turistické zázemí

Přírodní koupání v pískovnách podél Labe nabízí turistické zázemí

Letní osvěžení je zaručeno v přírodních koupalištích, pískovnách a jezerech. Na čerstvém vzduchu a ve vodě bez chemie. Ve středočeském Polabí jsou desítky přírodních koupališť se zázemím v podobě toalet, sprch, převlékacích kabinek, stánků

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.

Diskuse

k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 3 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 11:00, 1 příspěvek
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 10:58, 1 příspěvek
Idaho? Kuba Turek, 1.8.2022 22:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41