Kreutzberk pro softmovery

Kreutzberk pro softmovery
Kreutzberk, lezecká radost na skalách..
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

CLIMBING ROCK Softmover je zvláštní horolezecký druh. Jestli měl někdy ambice, tak ho o ně přibývající roky a kilogramy připravily. Mladší softmovery zase nepustí do těžkých výstupů strach, lenost a neochota trénovat. Přesto jsou softmoveři celkem spokojení. Lezou na pohodu a s kamarády. To stačí. Jednu skalní oblast jim ušil na míru Zdeněk Dědek Hubka z roudnického oddílu. Zveme na Kreutzberk nad Litoměřicemi.

Jak na to

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazek, lano 40 m, lezecký batoh, 6 expresek2 karabiny se zámkem, jistítko, lezečky, helma, několik smyček, magnezium, outdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát, mapa a průvodce, jídlo a pití (do hospody je daleko), pojištění. Může se hodit sada vklíněnců a friendů

Pod skalami je ohniště. 

České středohoří skrývá nejednu lezeckou lahůdku.

Sladké lezecké Středohoří

Vyřelé horniny jako pozůstatky starých podzemních sopek umožňují lézt i v době, kdy je na pískovec příliš vlhko. Navíc je Středohoří teplá a slunečná oblast s jednoduchou dopravní obslužností. 

Na Horydoly jsme už několikrát doporučovali lezení na kopci Bořeň, který poskytuje nejlepší lezecké terény v Česku mimo pískovcová skalní města. Mezi další skály ve Středohoří patří třeba Kozí vrch, VrabinecZlatník a Mostecký Špičák. Další desítky skal čekají na naši návštěvu. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Kreutzberk nabízí instantní lezení. Je vhodné pro kondiční lezce, softmovery, staříky i děti. Jištění je zde bezpečné, materiál pevný, vždy se najde nějaký chyt a lezení s horním jištěním "na rybu" je zde tolerované.

HOROLEZCKÝ PRŮVODCE nabízí Skalní oblasti

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Vyvřelá hornina tefrit

Lezecká oblast Kreutzberk tvoří okrajové skály s výškou do patnácti metrů. Výjimečně dosahuje několik lezeckých cest délku dvacet metrů. Leze se po materiálu zvaném tefrit, což je vyvřelina jako v celém Českém středohoří.

Mimochodem - právě tyto rozpadlé vyvřeliny jsou základem nejúrodnějších půd Polabí zvaných Zahrada Čech. A ještě jedna nelezecká odbočka - stejný materiál se nachází třeba pod italským Vesuvem.

Ze skal Kreutzberku pozorujeme jako na dlani Litoměřice, Říp, Hazmburk, Milešovku a soutok Ohře s Labem.

VIDEO Kreutzberk

Kobercové nálety

Na Kreutzberku není moc co přemýšlet. Leze se tu jedna cesta za druhou jako při kobercovém náletu. Zleva doprava, nebo zprava doleva, to je jedno. Vybete si svoji obtížnost a lezete, dokud nejste na druhé straně masívu.

V současné době je zde zhruba šedesát cestami. Většina je zajištěná novými nýty a slaňovacími borháky velmi nahusto. Na dvacet metrů lezení jich očekávejte tři až pět. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Prostor pro tradiční lezení

Mezi ně lze občas založit vklíněnec, ale je to zbytečné. Naštěstí tvůrci zdejších cest (byli to spíše přejišťovači a čističi, protože litomeřičtí horolezci tu skobovali již v šedesátých letech minulého století), ponechali některé spáry bez nýtů.

Kdo si tedy chce užít tradičního lezení, má možnost zastrkávat do spár a komínů kovová hejblátka, textilní plocháče i tlusté lanovice. To se cení! 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Zdejší výstupy se pohybují v obtížnostní škále UIAA od dvojky do šestky. Cest všech obtížností je dostatek. 

Skály byly přejištné roku 2009 a nejsou ještě příliš olezené. Místy narazíte na volné kamínky a také na suchý mech. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Doprava

Kreutzberk je skalní vyhlídka Kavčí nebo Krkavčí vrch (cca 500 m) na předvrcholu Křížové hory (590 m) a ta je zase předvrcholem Panenského kamene (607 m) v masívu Dlouhého vrchu (655 m). První orientace tedy není úplně jednoduchá.

Autem jedeme do Litoměřic, pokračujeme do kopce do Žitenic, projedeme Pohořany a za nimi na křižovatce odbočíme doleva. Vystoupáme do sedla mezi Liščínem a Křížovou horou. Auto necháme na okraji silnice přímo v sedle. Dalo by se vyjet po poli až k lesu, kde je závora. Raději to ale nedělejte, protože majitelé zdejších polí a lesů to nemají vůbec rádi.

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

K závoře se dostaneme také pěšky za půl hodiny po modré turistické značce z Pohořan, kam jezdí autobus. 

Od závory stoupáme lesní cestou přímo vzhůru po modré turistické značce. Během pár stovek metrů se od nás oddělí doprava dvě lepší cesty. My uhneme doleva na širokou traverzovou lesní svážnici až v lese nad zanedbaným ovocným sadem.

Po ní jdeme asi tři sta metrů k velkému mužíku u cesty. Pokud si nejsme jistí, tak mužík se objeví v místech, kde se nám za hřebenem otevře pohled na Litomeřice. Od mužíku vystoupáme padesát výškových metrů po upravené pěšině pod skály.

STRAVA.com: Stáhněte přístup ke skalám ve formátu GPX 

 

Pokud se netrefíme na traverzovou cestu, stoupáme po modré značce stezkou prudce vzhůru lesem až k turistickému rozcestníku Pod Křížovou horou. Odtud seběhneme po značené odbočce na Laffitovu vyhlídku, která se nachází na temeni horolezeckých skal. Jsou tam lavičky, stůl a velký dřevený kříž.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: delka steny
Jo, to je v pohodě, to je obvyklá metoda "dvakrát větší než ve skutečnosti". Chlapi to trochu přifoukli :-) Nějakej trouba kdysi napsal, že Čelovky v Tisý "spadají směrem k obci až 70m srázy" (nebo tak podobně, ta cifra každopádně byla 70), no a vono je to ve skutečnosti jen 30 a chlup :-)
Reaguj
Re: Re: delka steny
OK. Díky za opravy. Budeme uvádět napříště Kreutzberk. Číslo 30 m jsem si nevycucal z prstu, ale vycházelo právě z poslední verze průvodce.
Reaguj
Re: delka steny
Jojo, 30 metrů je hausnumero (ledaže by se nějak brutálně traverzovalo stěnou :-)). Prosím konfrontovat např. s údolkou Čimy v Brné, která ma cca 33 metrů. Troufám si tvrdit, že výška skály je max. 20 metrů.Ještě k pravopisu: Většinou je v článku Kreutzberg, jednou snad i Kreutzberk. První (bibliofilní!) vydání průvodce mělo na obálce Kreutzberk, druhé má Kreutzberg. Místní znalcem Pepa Novotný mi objasnil, že Kreutzberk je OK. Tato verze je např. použita i pro zapisování cest do databáze na Lezec.cz. Čili KREUTZBERK.
Reaguj
delka steny
ahoj, maximalni delka cest je kolem 20 m, nejcasteji 15m. uvadenych 30m se mi teda velice nzda.ale jinak milá oblast.B
  • Autor ben
  • Datum a čas 23.6.2009 20:30
Reaguj
Nic zvláštního v tom nehledej :-)

Na levé ruce. Operace. Ještě to bolí na dotek. Viz:

Reaguj
Jakube
Na co ta rukavice? Hlubší význam?
  • Autor Radas
  • Datum a čas 22.6.2009 11:19
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,... celý článek

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,
Naučné stezky ve středních Čechách

Naučné stezky ve středních Čechách

TIP NA VÝLET Ve středních Čechách se turisté mohou vydat na procházku po desítkách naučných stezek. Všechny jsou doplněny panely se zajímavými informacemi o místní fauně, floře či životu místních osobností. Přinášíme
Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé
Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zatoužíte opustit každodenní život, užít si nedotčenou přírodu a dýchat čerstvý horský vzduch? Vydat se na procházku tichou zimní zasněženou krajinou, ozářenou sluncem, daleko od hluku velkoměsta a masové turistiky? Máme pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.

Diskuse

Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19