Pohřbeni v oblacích

Pohřbeni v oblacích
Peter Zuckerman a Amanda Padoanová: Pohřbeni v oblacích.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE Další důkaz, že novináři by neměli psát knihy, předložil americký žurnalista Peter Zuckerman. Napsal knihu o výstupu na K2, nejtěžší himálajskou horu a druhou nejvyšší na světě (8611 m). Ačkoliv se při tom úzkostlivě držel pravidel své profese, vyšla z toho publikace, která může zajímat jen nadšené horolezce a případně znalce tamních poměrů.

Jak na to

Verdikt Horydoly *** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci koupíte u vydavatele Jota nebo u běžných knihkupců na internetu i v obchodech.

"David Sharp, šestačtyřicetiletý učitel matematiky, zkolaboval pouhých 250 metrů nad vrcholovým táborem, stále připnutý na jistící lano. Během dalších dvanácti hodin, než zemřel, jej překročilo celých čtyřicet vrcholu chtivých horolezců," píše novinář Peter Zuckermann spolu se svojí sestřenicí, právničkou a spoluautorkou knihy Amandou Padoanovou.

Jako začátek novinové reportáže o poměrech na normálkách v Himálaji to nezní špatně. Editor by reportérovi zřejmě jeho příliš dlouhé souvětí zkrátil a zjednodušil, aby bylo údernější, ale nešť.

Jenže takových vět  je v dlouhém textu velmi málo. Zuckerman, věrný své žurnalistické praxi, zdlouhavě popisuje, jak to chodí v základním táboře pod K2, věnuje se motivaci jednotlivých horolezců, rodinnému pozadí jejich šerpských pomocníků, dlouze vysvětluje, kudy a jak se leze a sestupuje. Ano, je to důkladná novinářská práce.

Ale co z toho má čtenář? Poučenějšímu horolezci netřeba vysvětlovat, co je to cepín a jak se slaňuje, milovník dobrodružství technické podrobnosti nepotřebuje ke čtenářskému zážitku, a podrobná dokumentace výstupů na osmitisícovky včetně K2 je dnes samozřejmostí. Každý, koho takové věci zajímají, si už o nešťastném výstupu, který je středobodem knihy Ztraceni v oblacích, přečetl na webu, zhlédl fotky a rozbory.

Tehdy v roce 2008 zahynulo na K2 jedenáct horolezců v jednom dni. O této tragédii bylo napsáno několik knih a natočeno několik dokumentů. Šerpové Čiring Dordže a Pemba Gjalje v nich rají hlavní roli. Přežili, organizovali záchranu a sami zachránili další lidi. 

"Proč jsou horolezci takoví slaboši, že si ani nedokáží na zádech vynést své vlastní jídlo a vybavení, jako to dělají jiní lidé na světě?" teatrálně se ptá Čiring Dordže v Zuckermanově knize. Tento Šerpa se při tom velmi dobře živí prací právě během horolezeckých výprav v Himálaji.

Kniha Pohřbeni v oblacích směřuje od začátku do konce jako správná reportáž k jasnému konci a jasnému vyústění. Šerpové jsou v Himálaji doma, riskují krky pro bílé a žluté klienty, jejich altruismus je bezbřehý a svět jim neposkytuje úctu ani slávu.

Svým způsobem je to pravda, ale ne úplná. Tihle chlapi si dobře vydělávají jenom proto, že se narodili zrovna na úpatí nejvyšších hor. Že v této době jsou výstupy na osmitisícovky sice stále riskantní, ale  zdaleka ne tak jako dřív, a jsou už dost pohodlné na to, aby se o ně mohl pokusit téměř každý. Že zrovna teď jsou v kurzu Himálaje, tak jako před sto lety byly Alpy. Že se málokomu chce trpět a riskovat na prvovýstupech, nebo aspoň na těžkých cestách, ale na normálky se už vydávají i lepší turisté.

A že Šerpové jsou soucitní, také není pravda. To by nemohli se  svými klienty překračovat mrtvoly svých druhů i obětí jiných expedic při komerčních výstupech. 

Pokud vám nevadí, že vás autoři knihy povedou svými cestami ke svému cíli, klidně si knihu kupte. Až ji budete číst, užijete si ji v blahé nevědomosti, nebo budete v mnohém nesouhlasit, případně si budete říkat: "Herdek, co to na nás ten novinář šije za boudu?"

Jenže od dobré knihy očekáváme něco navíc. Katarzi, pochyby, místo na vlastní přemýšlení, krásu, hluboké emoce. Toho se v podání novináře a právničky nedočkáme.

Bohužel nejde ani o dobrý dokument, protože ani po sedmi letech od tragédie se nedozvíme víc, než z prvních zpráv na internetu. Spíš méně. Pár fotek nevalné kvality to nezachrání. 

Brno, Jota 2014. Orientační cena 250 Kč. Vázané.

Čtěte recenze jinde: Marek Holeček, Lucy King, Topí Pigula

 

Peter Zuckerman je držitelem novinářské ceny Livingston Award. Specializuje se na investigativní žurnalistiku, reportáže z velkých soudních procesů a dobrodružné příběhy. Je kenovým autorem deníkuThe Oregonian.

Amanada Padoanová (Amana Padoan) je právnička. Jako horolezekyně zdola manoho výstupů v Karakoramu i Himálaji. V roce 2003 se při lezení zabil její bratr a ona se pokusila najít klid v horách mezi místními lidmi. Spřátelila se mimo jiné s Karímem Meherbánem, který zahynul na K2 během popisované tragédie v roce 2008.

INFO: Buried in the Sky

Peter Zuckerman a Amanda Padoanová: Pohřbeni v oblacích.

Horydoly.cz K2 na Horydoly

Radek Jaroš (2014)

Pavel Bém (2012)

Libor Uher (2007)

Nezdařené expedice (2007)

Treking na ledovec Baltoro


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kolešovka pojede v sobotu o prázdninách

Kolešovka pojede v sobotu o prázdninách

Více než 130 let jezdí vlaky po železniční trati Krupá - Kolešovice (Koleschowitz). Nejlepší časy zažila jedna z nejstarších středočeských železnic při prudkém rozvoji chmelařství, dnes už jenom živoří při turistickém provozu.... celý článek

Program nostalgických vlaků v Lužné u Rakovníka

Hudba, tanec a kreativita: V Grébovce se koná Spring Music and Arts Festival

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Skála Marie Terezie v Brdech

Skála Marie Terezie v Brdech

CLIMBING GUIDE Hluboké brdské lesy ukrývají nejednu skálu, které se ruka horolezce dotkne jen málokdy. Buližníková skála Marie Terezie je lehce dostupná - nejlépe na kole - po lesní silničce z Trokavce na
Trpaslíci v Krušných horách

Trpaslíci v Krušných horách

Pro nás, kteří jsme se do Krušných hor přistěhovali ze všech koutů naší republiky, to byl po válce jen kus země nikoho. Bylo odtud odsunuto dva miliony a šest set tisíc
11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

Jinak se mluví a jinak řeči rozumí. Co znamenají rčení? Jedná se o ustálené výroky, které zrychlují dorozumění mezi lidmi a vycházejí z aktuálního komunikačného kódu společnosti. Poslat někoho do háje, dostat világoš nebo kout
Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoměny se těší stále větší popularitě nejen mezi investory, ale i mezi lidmi, kteří hledají alternativu ke klasické hotovosti. Zájem o ně se odráží i ve zvyšujícím se počtu služeb, které lze platit
TEST Trekingové kotníkové boty Columbia Escape

TEST Trekingové kotníkové boty Columbia Escape

Pohodlné kotníkové boty na rychlý treking nesou plný název Columbia Men's Escape Thrive Titanium Mid Outdry Hiking Shoe. Co americký výrobce slibuje, to plní do puntíku. Navíc jsme botám dali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tramping v okolí Prahy - přednáška Praha, Městská knihovna Přednáší Marek Toman 13.5. 16:00
Czech Travel Press - valná hromada Praha, CzechTourism 13.5. 14:00
Burian 120 - výstava Dvůr Králové nad Labem, ZOO 11.2.-15.5. Maloval Zdeněk Burian 15.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 15.-18.5. 15.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 15.-18.5. 15.5.
Pískoviště Písek 16.-18.5. Městská slavnost 16.5.
Dragon Boat Festival Praha, Žluté lázně 16.-18.5. Dračí lodě 16.5.
Bike Trans - cyklomaraton Poříčí nad Sázavou Horská kola 17.5.
Jindřichohradecký pedál Jindřichův Hradec Cykloturistika 17.5.
Pochod Praha - Prčice Prčice   17.5.

Diskuse

Рецепты Из Подмора Пчел Veronaxmf, 14.5.2025 0:44, 6 příspěvků
Свечи С Прополисом Инстру... Veronaijo, 14.5.2025 0:29, 10 příspěvků
Мазь Прополиса Veronabca, 14.5.2025 0:12, 1 příspěvek
Экстракт Пчелиного Подмора Veronaxho, 14.5.2025 0:12, 2 příspěvky
Doping na horách Piký, 13.5.2025 20:09, 1 příspěvek
vlaky JHMD? Horydoly, 13.5.2025 19:19, 2 příspěvky
vlaky JHMD? strašný news, 13.5.2025 17:25, 2 příspěvky
Všeználek Honza, 10.5.2025 15:46, 3 příspěvky
Všeználek Loukota, 10.5.2025 11:26, 3 příspěvky
Inu Honza, 9.5.2025 12:29, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Paddle Worldwide Horydoly , 7.5.2025 19:44
Vodácké závody 2025 Horydoly , 7.5.2025 19:39
Lodě na Labi Horydoly , 7.5.2025 19:29
60 let Czech Travel Press... Horydoly , 4.5.2025 19:06
Proběhněte Prahou s Janke... Horydoly , 2.5.2025 14:29
Jižní Čechy startují cykl... Horydoly , 2.5.2025 10:03
Payments To Uzbekistan Horydoly , 30.4.2025 1:30
Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52