VIDEO Ledové lezení u Kytlice

VIDEO Ledové lezení u Kytlice
Kytlice, Břidličný vrch. Kuba oblézá skalnatý převis na hlavní stěně.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Horolezectví po ledopádech je velká radost. V Česku si mohou vyznavači vertikálního pohybu užít zmrzlou vodu jen pár týdnů v roce. Letos nastal správný čas právě teď. Vyrazili jsme proto do Kytlice v Lužických horách. Natekla tam ledová stěna v soutěsce.

VIDEO Ledové lezení u Kytlice
Kytlice. Alešák a Feu pozorně jistí.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Doprava

Autem přes Děčín a Českou Kamenici směrem na Kytlici. Za Českou Kamenicí se projíždí skalní soutěskou a pár metrů za ní stojí po levé straně dům. Vpravo zaparkujeme u železničního přechodu pro pěší. Je tam místo na čtyři auta.
Autem můžeme jet také přes Českou Lípu, Nový Bor do Kytlice (velké stoupání a klesání) a dál na Českou Kamenici.
Vlakem můžeme využít lokálku z Děčína do Rumburku. Vystoupíme v Horní Kamenici nebo v Mlýnech. K ledopádu je to po silnici přibližně stejně daleko, dva až tři kilometry. 

Doporučené vybavení

Kladivocepín a cepín, mačky, pevné plastové nebo kožené boty, lano 50 m, 5 ledovcových šroubů, 5 expresek, 3 karabiny s pojistkou, 3 smyčky, jistítko, sedací a hrudní úvazek, přilba, nepromokavé kalhoty a bunda, návleky na boty, nepromokavé teplé rukavice, funkční prádlo, sportovní brýle, lékárnička, čelovka, mobil, termoska, nůž, batoh 40 l, fotoaparát nebo kamera, sportovní hodinky.

Kde  jsme

Soutěska říčky Hřenská Kamenice prořezává znělcový skalní masiv mezi obcemi Kytlice a Česká Kamenice. Skze soutěsku vede silnice a železnice. Přetíná ji most, což je již nepoužívaný akvadukt. Turistické cesty sem nevedou. Na severním úbočí Břidličného vrchu ve starém opuštěném lomu padá do soutěsky ledopád. Naproti na vysoké skále je vyhlídka obehnaná zábradlím v místě, kde stával hrádek Fredevald (Pustý zámek). Skála je přírodní rezervace. Cesta na ní vede od naučné tabule u silnice. 

Ochrana přírody

Lezení na Břidličném vrchu je povoleno pouze po ledu. Jištění je možné pouze ledovcovými skobami a smyčkami o stromy na dolezu. Je zakázáno vrtat a tlouci skoby do skály a vytvářet mixové výstupy. Lezení na skále a případně ledu pod Fredevaldem naproti Břidličnému vrchu je zakázané zcela.

Podívejte se na video a fotografie z uplynulé neděle u Kytlice.

Lezitelný je mohutný sloup ledu uprostřed vysoký dvacet metrů a asi poloviční ledový nátek vpravo.

Férové lezení

Na skalní stěně už tvoří mráz a voda další lezecké směry, ale zatím jsou to jenom ledové záclony. Bohužel je svým necitlivým přístupem okopávají a ničí horolezci, kteří lezou lako ledové frézy s horním jištěním.

Lezec stoupající stylem RP, OS, nebo AF a jistící se vlastními ledovými skobami totiž musí dávat sakra dobrý pozor, aby lezl jen v silném ledu, nic velkého neukopl, anebo aby nesekl do ledové záclony, která by se na něj zřítila.

Když neodhadne nosnost ledu, anebo k němu bude necitlivý, spadne i s kusem ledové stěny v náručí.

Lezení jako v zimní tělocvičně

Lezci, kteří lezou stylem TR, a jistí se lanem visícím odshora, vlastně téměř nic neriskují a k ledu se mohou chovat jako barbaři. To se také v Kytlici často děje.

Horolezec vyleze tímto stylem k tenkému ledovému náteku nebo rampouchu, sekne do něj a on spadne. Lezce to nemusí nijak znepokojovat, protože i když se neudrží, zavěsí se jen do lana jako na houpačce.

Krkonoše raději měníme za Lužické hory

Přichází sněhová kalamita. Na víkend plánujeme výlet za ledem do Krkonoš do Labského dolu.

Kytlice, Břidličný vrch, ledové lezení.

V Praze se posbíráme do auta a teprve za jízda řešíme, že v Krkonoších to nemusí být úplně ono. Rádio varuje před neprůjezdným Hradeckým krajem, na horských pláních má foukat a možná budou padat laviny.

Sjíždíme tedy z boleslavské dálnice dřív a volíme náhradní cíl. Jedeme do Kytlice v Lužických horách. Za dvě a půl hodiny pomalé jízdy v závějích tam jsme.

VIDEO Kytlice, Břidličný vrch

Krátký přístup a pohodlné jištění

Ledopád je vidět už ze silnice. Parkujeme u železničního přechodu pro pěší a za pár minut chůze do prudkého kopce stojíme pod ledovou stěnou.

Můžeme si vybrat lezení položených ledů (cca 70 stupňů), nebo kolmých úseků. Vše je proloženo ledovými boulemi a plošinkami, což umožňuje pohodlné vrtání ledovcových skob pro zajištění proti pádu.

Horydoly.czPřehled zimního lezení: Ledopády v Česku


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Napřed se podívej do pusy, a pak vypusť svá slova
Ze tady vubec neco pisu je dopad veci na zajmy lezcu neb jsem presvedcen ze vedsina se chova slusne a to je treba zminit. Zde nastin:1. Lezec vedome porusujici zakaz lezeni s MG: mysli si ze zakon je spatnej, mysli si ze on ma pravdu proto ho klidne vedome porusuje, krome jineho tak poskozuje zajmy lezcu a jejich pozici pri vyjednavani vyjimek, jediny co mu brani jit lizt nekam kde to je povoleny je jeho ego.2. KT vedome porusujici zakaz lezeni v chranenych oblastech: mysli si ze zakon je spatnej, mysli si ze on ma pravdu proto ho klidne vedome porusuje, krome jineho tak poskozuje zajmy lezcu a jejich pozici pri vyjednavani vyjimek, jediny co mu brani jit lizt nekam kde to je povoleny je jeho ego.KT prvni hojne kritizuje druhe konaKT meri dvojim metrem sobe a ostatnim ale verim ze takto nekona lezecka vedsina (a snad se to nepromita do vychovy novacku u nich v oddile neb tam maji povest dobrou).
 • Autor Filipo
 • Datum a čas 15.1.2010 11:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Napřed se podívej do pusy, a pak vypusť svá slova
No tak Geohrdino. Jakou konkretni situaci u nas mas na mysli kdy nekterej instruktor propagoval neco nezakonyho. Jinak pokud se chces bavit (a nasledne zametat) vo nejakejch osobnich zivotnich vroubcich (jako ze se pije moc zeleny nebo ze ti nekdo prebral holku nebo nejakejch dulezitejch) tak myslim z KT tady netrumfneme ani vsichni dohromady.
 • Autor Filipo
 • Datum a čas 15.1.2010 09:52
Reaguj
Re: Re: Pro smrada odkudkoliv
Nedá.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Napřed se podívej do pusy, a pak vypusť svá slova
Děkuji za reakci. Jenom k bodu 2 dodávám, že plus minus jsem uvedl, protože se při lezení (na prvním i na druhém) různě střídáme, takže nelze jednoznačně určit, kdo v daném okamžiku ke komu patří a kdo tedy tvoří družstvo.
Reaguj
Je to asi necelá půlhodka, co jsem se vrátil z lyží. nahoře trochu fouká, ale sníh je parádní. Ve stopě nikdo, potkal jsem rolbu a skoro celou svoji trasu jsem jel po manšestru. Paráda, škoda, že to není podobné i na ledech. Stahuji poštu a čumím, jak se tady manipuluje s moji přezdívkou Hlína.Takže pro informaci, do této paradiskuze jsem nevstoupil a to ani pod svým občanským jménem, ani pod přezdívkou. Noc je pokročilá, hupsnu do sprchy a jdu spát, a vy se hádejte klidně dál.Vladimír "Hlína" Vršovský
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 14.1.2010 23:15
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Napřed se podívej do pusy, a pak vypusť svá slova
Stejne jsi mne nepresvedcil ze by se zakony nemeli dodrzovat jinak body 2+3 viz J.Husek
 • Autor Filipo
 • Datum a čas 14.1.2010 21:21
Reaguj
Re: Re: @Hlína
To JN : Máte to poněkud popletený, opravdu, ale opravdu nejsem Hlína. Pokud jde o Horskou službu, konstatuju, že jezdí skútrem po horách legálně, neb zákon jízdu vozidel záchranné služby připouští. Trénink horských slouhů z Jizerek na místních terénech je poměrně logický. Činnost v nár. rezervacích a NP má HS upravena příslušnými výjimkami, styl lezení není v podmínkách upraven. Pokud se Vám nezdá mravnou jejich doprava, lezení na rybu nebo Váš jemnocit uráží jejich jednoduchý jadrný slovník, směřujte prosím své námitky přímo jim. O jejich komentář se pak s námi podělte. A pokud se týká legálnost přespávání ve skalách, doporučuji přečíst moji poznámku o několik příspěvků výše.
 • Autor J.Hušek
 • Datum a čas 14.1.2010 20:06
Reaguj
Re: Re: Re: Napřed se podívej do pusy, a pak vypusť svá slova
Slušnost je odpovědět, ale hloupost je nadměrně se zaplétat do neplodných internetových diskusí. Pokusím se dostát obému. Ad 1)Skutečnost, že nováčci jsou členy ČHS, jsem připustil už ve svém prvním komentáři. Bez ohledu na to jsem toho názoru, že výcvik nováčků v provedení, které HO Humanita praktikuje ve Štolpichu, nepatří do národní přírodní rezervace a může stejně úspěšně probíhat jinde. Všimněte si, že jsem sám sobě uložil za domácí úkol naformulovat podmínky příštího rozhodnutí tak, aby se podobný výcvik jednoznačně přesunul ze zóny tmavě šedé do zóny černé. Ad 2) Informaci, že lanová družstva mají plus minus 3 členy čtu tak, že těch členů bývá méně, ale také více. A to "více" je v rozporu s podmínkami. Ad 3)Z pohledu práva je úplně lhostejné, jak si vykládá zákony Jakub Turek. Zákon aplikuje příslušný orgán státní správy (v tomto případě Správa CHKO) a závazně vykládá pouze soud. Jsme-li dosud v úrovni té aplikace, tvrdím, že nácvik záchranných technik jako takový je mimo rámec platného rozhodnutí. Kromě toho pohyb mimo vymezené úseky je nepochybně nelegální a je úplně fuk, je-li zapovězené místo historicky výtvorem lidských rukou (právě v takových místech, jako je opěrná zeď Štolpišské silnice, se často vyskytují mimořádně cenné druhotné biotopy). Aktivity nudících se dítek (viz metání kozelců a sjezdy po řiti zřejmé z videa) jsou rovněž mimo legalitu a jsou málo vhodným praktickým doplňkem vámi zmíněných teoretických přednášek o ochraně přírody. Přespávání jsem nijak zvlášť neskandalizoval. Zda se jedná o činnost povolenou nebo zakázanou, záleží na tom, zda ji posoudíme jako táboření či nikoli. Jednoduchý bivak jednoho nebo dvou lidí bez stavění stanu podle mého právního názoru tábořením není a není tedy ani v CHKO zakázán. Naopak organizovaný nocleh větší skupiny jako táboření hodnocen být může (netvrdím, že nutně vždy musí - záleží na konkrétních okolnostech). Pokud se týká výtek k mé osobě (spaní v jizerských lesích), nevím, kde berete tuto zaručenou informaci. Ještě jsem neměl tu čest se s Vámi v noci setkat a obávám se, že to ani nehrozí - dost si totiž vybírám, kde a s kým spím :-). Ad 4) Předvádíte klasický syndrom potrefené husy. Moje poznámka o anarchistickém stádu je mimo veškerou pochybnost zcela obecná a její projekce do vaší osoby je výsledkem bezpříkladné vztahovačnosti. Nazvat Vás volem bych si veřejně netroufl. To jste obstaral sám, jistě k nemalé radosti mnoha vašich oponentů. Ad 5) Odlišení výcviku od běžného lezení je skutečně obtížné, nicméně se o nalezení jisté dělicí čáry pokusím (viz ad 1). A konečně Ad 6) Popíchnutí ohledně nezákonného lezení v KRNAP ani náhodou není mojí řečnickou figurou, ale zcela zásadní námitkou. Vaše kluzká a účelová "ochranářsko právní" argumentace neudělá z černé bílou...
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Napřed se podívej do pusy, a pak vypusť svá slova
Nevim kdo ses Geo ani tu nemas jakejkoliv kontakt tak esli mas nejakej problem vo kterym si chces popovidat soukrome je to na tobe. Ja zde vzhledem k tomu ze ses anonymni. Mas teda proti mne neco konkretniho?
 • Autor Filipo
 • Datum a čas 14.1.2010 19:02
Reaguj
Re: Pro smrada odkudkoliv
Vzdyť já ale vůbec nic nemaskuju. Naopak otevřeně řikám, že mi vadíte. Vadíte no. Mně osobně vadíte. Moc. Do žádnejch internetovejch diskuzí většinou nepřispívám, je mi to putna. Ale vy osobně, mně fakt vadíte. Naprosto otevřeně-vadíte. Ale asi se s tim nedá nic dělat.
 • Autor Tomik
 • Datum a čas 14.1.2010 18:22
Reaguj
Celkem 66 příspěvků v diskuzi


registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Obludné pokuty v Krkonoších

Obludné pokuty v Krkonoších

Strážci KRNAP za loňský rok uložili 65 pokut v celkové výši 80 600 Kč a právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1 298 500 Kč.
Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

CYKLISTIKA Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Kaštan jedlý se nastěhoval do Čech

Kaštan jedlý se nastěhoval do Čech

Jak se v Evropě ohřívá a zase ochlazuje klima, tak se v Čechách pěstuje jedlý kaštan. V chladných stoletích mizí, aby se v teplých dobách zase vrátil. Právě teď zažívá renesanci a mohutné kaštanovníky lze vidět
Bruslení v Praze 2020/2021

Bruslení v Praze 2020/2021

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. LETOŠNÍ BRUSLAŘSKÁ SEZONA SKONČILA. VIDEO: Naposledy se bruslilo na Letné. 
Víte, jak správně vrstvit outdoorové oblečení na túru, na výlet nebo do práce?

Víte, jak správně vrstvit outdoorové oblečení na túru, na výlet nebo do práce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Dobře se obléct je základem komfortního pohybu venku. Pokud chcete vyrazit do přírody nebo se chcete chránit před nepohodou při práci, sáhněte po funkčních outdoorových oděvech. Mějte ale

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Čistá Sázava Kácov 9.-11.4. 9.4.
Moravice - kanoistické sjezdy Kružberk 10.-11.4. 10.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Jizera - odemykání Malá Skála 17.4.
Běhej lesy Lednice Lednice, zámek 17.4.
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.

Diskuse

Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek
sdačka na kolo LenkaS, 30.3.2021 21:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15
Skála na lezení s rodinou? Horydoly Open, 5.4.2021 23:20
PVZP se stala terčem dezi... Horydoly , 23.3.2021 10:46
85 % párů má rutinní sex Horydoly , 20.3.2021 0:04