Zimní hřeben Tater byl zopakován po 35 letech!

Zimní hřeben Tater byl zopakován po 35 letech!
Belianské Tatry, Ždiarska Vidla a Havran.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Kompletní zimní hřeben Tater přelezli Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík. Byli první, kterým se to podařilo po Pavlu Pochylém, který před pětatřiceti lety tuto túru zdolal sólo. Slovenští horolezci lezli patnáct dní a zdolali Roháče, Červené vrchy, Vysoké tatry a Belianské Tatry. 

Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík zdolali kompletní Tatry ve velmi čistém stylu. Veškeré vybavení a jídlo nesli s sebou a zůstávali stále na hřebeni. Nikdy nesestoupili do doliny nebo dokonce k horské chatě. 

Poslední dva dni neměli jídlo a nepili, protože jim došlo palivo ve vařiči. Ještě k tomu se probíjeli orkánem po hřebeni Belianských Tater.

Dvojice odstartovala v Hutianskom sedle, kterými začínají Západní Tatry, a skončila na Muráňskom sedle pod Muráněm v Belianských Tatrách.

Poslední, kdo se přechod seriozně pokoušel, byl Libor Hroza, ale několikrát ho zastavily sněhové podmínky již na začátku Vysokých Tater.

INFO: Stopy na hrebeni 

Den po dni (podle webu JAMES.sk)

• začiatok 28. 02. 2013 Biela skala horáreň
• C1 – Brestová tesne za vrcholom
• C2 – Ostrý Roháč. Pre vietor a hmlu sme nedokázali zostúpiť do Jamnického sedla. 
• C3 – Pyšné sedlo.
• C4 – Kasprov vrch. Po rozložení stanu a ľahnutí do spacákov vedľa stanice lanovky sme neodmietli pozvanie na čaj a rum od miestnych a prespali dnu v stanici lanovky = málo spánku :). Na ďalší deň v Hladkom sedle nás Gabo bohužiaľ opúšťa, ma problém s palcom a kolenom.
• C5 – Chalubinského vráta. Sme psychicky unavení z Gabovho odchodu, čo nás našťastie relatívne rýchlo prešlo a čakajú nás náročné Mengušáky. 
• C6 – Veľké Hincovo pleso. Zostup z Vyšného Mengusovského sedla kvôli zlej možnosti na bivak, silnému vetru a tme.
• C7 – Mengusovské sedlo. V silnom vetre sme sa ráno vrátili na Prostredný Mengusovský štít a zvyšok dňa sme prečkali silný 27m/s vietor v stane v Mengusovskom sedle.
• C8 – Žabie sedlo. Veľmi ťažký deň za nami. Problémy so zlanením do Vyšného Žabieho sedla – vietor, dážď a ťažké lezenie na Žabom koňovi. V sedle asi najkrajšie a najlepšie miesto pre bivak 10 m pod sedlom na sever. Zlaňák do Žabieho sedla je v tom vetre o držku. Mne sa sekli laná, Adamovi sa sekol prusík do zlanítka, strácame tam nožík a slnečné okuliare. Ja následné strácam lyžiarske okuliare. 
• C9 - Východné Rumanové sedlo. Dostali sme info, že tam je taška s jedlom. To jedlo bolo asi 5 rokov staré, roztrhané a zhnité. Prespali sme pri ňom asi 20metrov na sever ). Pekný stenový bivak. Ďalej sme pokračovali hrebeňom na Ganek.
• C10 – Východná Železná brána. Večer sme stihli vyliezť prvú dĺžku Tilleho hrany. Nemali sme materiál na hákovanie, tak sme na ďalší deň v Tilleho hrane urobili variant vpravo do cesty Kývala-Zeitler a tretiu dĺžku doliezli Tilleho hranou. Ak by sme tam robili prvovýstup, tak to určite lezieme takto (na zimu je to pre nás logickejšie a hlavne, že sme to preliezli voľne za poctivých 6.
• C11 – Gerlachovské spády. Deň predtým sme zlanili dole z Batizovského štítu, kvôli hmle a blížiacej sa tme. Tento úsek nás neskutočne prekvapil a preveril poriadne našu psychiku. Urobili sme chybu, že sme si vopred niektoré úseky neprešli a nenaštudovali, ale potom by to nebolo také dobrodružné :). Hrebeň z Kačáku na Batizák – neskutočne komplikované lezenie. Na druhý deň sme vystúpili rovno na Zadný Gerlach. 
• C12 – Svišťové sedlo. Konečne prišla tá jednoduchšia a psychicky menej náročná časť hrebeňa.
• C13 – Sedielko. V Javorovom sedle sme si po piatich bivakoch v mokrých spacákoch, konečne troška presušili spacáky na slnku. Takže už žiadne budenie, klepanie a ohrievanie sa varičom. Dochádzal nám plyn, jedlo a museli sme šetriť energiu.
• C14 – Biele pleso. Najdlhší deň za nami. Snehový hrebeň bol neskutočne zlý, nespevnené snehy, rozbitá skala, no všetko zlé... Veľmi nás to zdržalo, a tak sme sa rozhodli tesne pred Nižnou Baraňou strážou zlaniť z hrebeňa dole a vystúpiť do sedla Baranej Strážnice žľabom. Chceli sme mať už pokoj, tak sme riadne zamakali. Na Kolovom štíte sa zotmelo a zostup cez Belasú vežu bol zaujímavý. Na Jahňací štít sme ledva vyšli a na Bielom plese sme boli o 22.30. Správy o zlom počasí na ďalší deň nás ani nezaujímali, veď sme mali Vysoké Tatry za sebou a Belianky predsa prejdeme aj keby čo bolo. 
• Ráno zostup na chatu Plesnivec, brodenie sa v hlbokom snehu na hrebeň. „Čerti sa začali hnať“, najprv sme z toho vetra mali zábavku, ale potom keď sa to zmixovalo s hustou hmlou, kryštálikmi ľadu a lavínami, sranda prešla. Neskutočný extrém a boj o život...   
• Cez Belianky šiel s nami ako kameraman aj Tono. S Adamom boli presvedčení, že zo Širokého sedla zostúpia dole, no ja som vedel, že to nevzdáme pár metrov pred koncom „maratónu“. Ďalšia prachová lavína nás skoro zadusila. Potom ďalšie a ďalšie dosky, omrznuté ruky a nohy to pociťovali tiež, keďže boli obuté v mokrých topánkach a rukaviciach. O 17.00 sme v Novom sedle medzi Muráňom a Novým vrchom, vietor, sneh, hmla... dáme cigu a zbehneme dole k horárni popod Muráň ku kámošom.

Prohlédněte si podrobný nákres hřebenovky Vysokých Tater, lezecky nejtěžší části přechodu. Jeho autorem je zřejmě Ivan Dieška, který ho měl zopracovat pro Pavla Pochylého

Horydoly.cz ZIMNÍ HŘEBEN VYSOKÝCH TATER

Dieška: Tatranská hřebenovka na papíře

Pochylý: Podrobná zpráva Pavla Pochylého

Duba: 150 kilometrů pro hřebenu Tater

Hroza: Co je potřeba na zimní tatranskou hřebenovku

Hroza: Tatry si zaslouží zimní hřeben


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Přechod Tater

Super výkon!!!

  • Autor Blahouš
  • Datum a čas 20.3.2013 10:59
Reaguj
Tatry - z říše snů

To je výkon. Obrovská gratulace. Už jsem nedočkavý na Babarabášův film

  • Autor JN
  • Datum a čas 15.3.2013 12:31
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Paypal Login Lucas Amelia, 6.2.2023 7:39, 118 příspěvků
SBCglobal.net email jennieferstone, 6.2.2023 6:38, 118 příspěvků
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 2 příspěvky
Rychlá a spolehlivá nabíd... Dragounova Jaroslava, 5.2.2023 10:25, 1 příspěvek
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19