Zprávy od horolezců 2015

Zprávy od horolezců 2015
Branické skály. Tobogan 5.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

NOVÉ POJIŠTĚNÍ Co se děje důležitého v Českém horolezeckém svazu?

15. prosince

Nové pojištění pro horolezce

Členové Českého horolezeckého svazu se mohou pojistit na svoji činnost a především na záchranné práce spojené s horolezectvím a horskou turistikou pomocí nového pojištění. ČHS ho nabízí svým členům u pojišťovny UNIQA jako zvláštní druh cestovního pojištění. Oproti zaběhnutému celoročnímu pojištění německého nebo rakouského alpského spolku (ÖAV/DAV) se dá pojistit ve více tarifech (například 590 Kč/měsíc v Evropě, 1770 Kč/rok v Evropě, 5310 Kč/ rok ve světě). Chybí ovšem možnost přespávat v alpských horských chatách za polovinu běžné ceny. V některých situacích může být pojištění od ČHS výhodnější, ale redakce Horydoly.cz považuje produkt ÖAV/DAV stále za lepší - je léty ověřený, každý záchranář v Evropě ho zná, během záchranné akce není potřeba nic vysvětlovat a pouze se předkládá kartička členství.  

Horydoly.cz Zároveň zaniklo tzv. kombinované členství ČHS + ÖAV, protože česká strana nebyla pro rakouskou dostatečně důvěryhodná. Čtěte podrobnosti na Horyinfo nebo shrnutí Finanční koncepce ČHS se hroutí na Horydoly.cz

25. listopadu

Brigády v Řeži a Braníku

Nadcházející sobotu 28. listopadu se konají dvě horolezecké brigády na odstranění vegetace pod skalami a opravy přístupových cest. V Praze - Braníku organizuje práce horolezecký oddíl Hokas. V Řeži u Prahy si vzal na starost brigádu horolezecký oddíl Řež.  

Řež. Hanka leze cestu Strmá 4. Trénuje s batohem na hory.

14. listopadu

Teplické skály

V oblasti Teplických skal proběhla kontrola dodržování základních ochranných podmínek národní přírodní rezervace a podmínek platného vyhrazení horolezeckých terénů v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Bylo zjištěno, že v oblasti Amfiteátru, v těsné blízkosti skalních věží a na vrcholcích skal, byly v roce 2014 nebo 2013 pokáceny a vyřezány více než tři desítky stromů -  smrky, jedle, borovice. Pokácené stromy byly ponechány na místě, smrkové kmeny byly následně napadeny kůrovci. Stromy byly s největší pravděpodobností pokáceny v souvislosti s prováděním horolezecké činnosti za účelem odclonění a očištění skal a zajištění jejich suchého povrchu za účelem provádění prvovýstupů. O aktivním využívání tohoto horolezeckého terénu svědčily vyšlapané stezičky, obnažený písek pod skalami, stopy magnézia na chytech apod. Zjištěné skutečnosti považuje Správa CHKO Broumovsko za porušení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Pachatel přestupku je k datu sepsání protokolu o kontrole neznámý. Toto chování může mít za následek nejen sankcionování jednotlivců, kteří se ho dopouštějí, ale může mít negativní dopad i na celkové možnosti a podmínky lezení, které s orgány ochrany přírody a vlastníky vyjednává Český horolezecký svaz. Prohlédněte fotogalerii zničených stromů.

11. srpna

Tenkrát v Ráji

Josef Urban napsal knihu Tenkrát v Ráji o životě legendárního pískovcového lezce Josky Smítky z Českého ráje. V září by se měl začít natáčet film na toto téma, hlavní roli má hrát kajakář Vařinec Hradilek, režírovat Lordan Zafranovič a titulní píseň nazpívala Radůza. Oficiální podporu filmu poskytl Český horolezecký svaz. Poslechněte si rozhovor s Josefem Urbanem na DVTV.

1. srpna

Skialpinismus pro mládež

Tréninkový skialpinistický kemp pro mládež se koná 10.-13. prosince v německém Bad Reichenhall. Pořádá ho Mezinárodní federece skialpinismu (ISMF) spolu s Německým alpským spolkem (DAV). Cena je 120-140 eur. 

16. června

Soutěž pro pískaře: Smitkův poklad

K 70. výročí úmrtí Josky Smitky vyhlásil horolezecký odddíl Český ráj poznávací soutěž pro pískovcové lezce Smitkův poklad. Úkolem soutěžícího je přelézt co nejvíce Joskových cest během letošní lezecké sezony. Celkem jde o 108 cest. Za každou cestu je bod, za každou cestu zdolanou naboso na prvním konci lana jsou dva body. Pokud někdo vyleze všechny cesty naboso a před uzávěrkou, vyhrává.

Horolezec Joska Smítka a jeho kamarádi z Turnova zahynuli v koncentračním táboře Terezín.

29. května

Zozulák odstoupil z Výkonného výboru

Z vrcholného orgánu Českého horolezeckého svazu - Výkonného výboru - odstoupil Jan Zozulák.

22. května

Němci zjišťovali chyby na umělých stěnách

Úrazy na umělých stěnách se stávají zřídka. Lezec by musel chodit na stěnu více než 100 let dvakrát týdně na 3 hodiny, než by se mu stal úraz. Chyby při jištění jsou naproti tomu velice časté. Bezpečnostní komise DAV (Německý alpský spolek) analyzovala úrazy na umělých stěnách a Český horolezecký svaz je zveřejnil v češtině. Zde jsou nejdůležitější poznatky: 58 % pádů na zem (kromě úrazů při spouštění) je následkem chybného nebo nesprávného jištění. S kyblíky se stane 70 % úrazů (přestože jen asi 60 % lezců s kyblíkem jistí). Tři nejčastější chyby při obsluze jistící pomůcky jsou 1) porušení principu brzdící ruky, 2) ledabylé držení brzdného lana a 3) špatná pozice brzdící ruky. Při spouštění je stále znovu uváděno příliš rychlé spouštění.

Úrazy na německých umělých stěnách podle jistítek (DAV 2012-13):

20. března

Databáze skal

Český horolezecký svaz právě spustil svoji Databázi skal, která má ambici pokrýt všechny skály, po kterých se v Česku leze. Jaká náhodička: začala fungovat dnes před Valnou hromadou, kde se bude volit nové vedení svazu. Připomeňmě, že databáze skal fungovala pod svazem jako Skalní oblasti a právě toto vedení ČHS ji "zařízlo" z nikdy pořádně nevysvětlených důvodů.  Dodejme, že současné Databáze skal ČHS nesahá dnes soukromému webu Skalní oblasti ani po kolena. Více čtěte: Co funguje, to zničíme.

18. března

Diskuse o vzdělávání v horolezectví

Metodická komise Českého horolezeckého svazu zve zájemce o vzdělávání v oblasti lezení a horolezectví na diskusní setkání, které se uskuteční 28. března od 10 do 15 hodin ve Fakultní nemocnici Motol, Praha 5. Dotazy k programu můžete adresovat na předsedu metodické komise Jiřího Vogela jiri.vogel@horosvaz.cz

Horydoly.cz Zprávy od horolezců: 20142013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009

INFO: Český horolezecký svaz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

MČR Drytool

Bude? Další šéf odstoupil?

  • Autor PK
  • Datum a čas 26.11.2015 13:37
Reaguj
Štěnice

Dobrý den milá Štěnice, co v těchto krátkých zprávičkách prosím shledáváte bulvárního?

Reaguj
Štěnice

Horydoly.cz - největší lezecký bulvár ve střední evropě.

  • Autor Ivan
  • Datum a čas 12.8.2015 12:55
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Horolezci jsou spokojeni se současným názvem Český horolezecký svaz a jeho logem. Předseda Jan Bloudek sice novou identitu nechal vytvořit, ale kvůli všeobecnému posměchu se ji neodvážil předložit Valné hromadě ke... celý článek

Horolezecké lano Tendon Master Pro 9,2 vraťte Lanexu

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Horolezectví je náročný sport, který vyžaduje sílu, vytrvalost a obratnost. Horolezci tlačí svá těla na limity, uchopují se kamenů a šplhají po vertikálních útesech, což může způsobit napětí a bolest jejich
Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Horolezci jsou spokojeni se současným názvem Český horolezecký svaz a jeho logem. Předseda Jan Bloudek sice novou identitu nechal vytvořit, ale kvůli všeobecnému posměchu se ji neodvážil předložit Valné hromadě ke
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

MERIBEL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Horolezecké lano Tendon Master Pro 9,2 vraťte Lanexu

Horolezecké lano Tendon Master Pro 9,2 vraťte Lanexu

Horolezecká lana Tendon Master Pro 9,2 nedpovídají bezpečnostním normám. Jejich český výrobce Lanex je proto stahuje z trhu. 
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Balkán - diashow Semily, Golf Přednáší David Hainall 5.4. 18:00
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 13.-16.4. 13.4.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 13.4. 18:00
Bouldering - mistrovství Slovenska Zvolen, Brutalka 15.4.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.
Flora - veletrh Olomouc 20.-23.4. 20.4.
Trofeo Mezzalama - skialp  Itálie, Gressoney   22.4.
Jeskyně v kresbě a grafice - výstava Praha, Veletržní palác 24.1.-23.4. 23.4.
Fotokurz Praha, Botanická zahrada Přednáší Petr Jan Juračka 24.4.

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Modrá Petřínská rozhledna Horydoly , 1.4.2023 20:09
Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59