Zahrada Evoluce AnnoVino v Lednici

Zahrada Evoluce AnnoVino v Lednici
AnnoVino Lednice.
Autor snímku AnnoVino
SDÍLEJ:

Lednicko-valtický areál je v české turistice známý pojem. Velkou zásluhu na zdejším turistickém rozvoji má společnost AnnoVino, která provozuje vinařské Valtické podzemí, podílí se na splavnosti Zámecké Dyje a otevřela poblíž svého vinařství netradičně řešenou Zahradu Evoluce.

Roman Žďárský, jeden ze dvou majitelů vinařství vysvětluje: "AnnoVino v názvu našeho vinařství latinsky znamená zrození vína a my to myslíme vážně. Našim vínům opravdu věnujeme velikou pozornost a péči. Lednické vinařství zpracovává hrozny z přibližně 200 hektarů vinohradů. Jedná se o naše vlastní vinohrady a dále o vinohrady Mendelovy univerzity - Vinařské fakulty z Lednice, se kterou těsně spolupracujeme. Naše roční produkce činí kolem půl mil. litrů vína. Kapacitu ovšem můžeme navyšovat. Díky rekonstrukci a investicím už jsme ji téměř zdvojnásobili."

Valtice, hlavní město vína.

Jindřich Sobota, druhý z majitelů, je hrdý, co se jim podařilo vybudovat. "Víme, že vinohrady a výborné víno jsou ne sice přímo lukrativní, ale vcelku dobrý byznys. Ovšem na dnešní dobu to nestačí. Nejenže jsme vyčistili a revitalizovali 900 metrů podzemního labyrintu Valtické podzemí, ze kterého se stala turistická atrakce číslo jedna, ale také jsme vybudovali v Lednici na Vinařském náměstí na Nejdecké ulici velké vinařské prezentačně-prodejní centrum s reprezentačními degustačními místnostmi a prostorami vhodnými i pro velké akce. Nelitovali jsme námahy a celou budovu a část vnitřku obložili balvany z mušličkového vápence, které jsme našli na našich vinicích. Kdysi tady bylo moře a pod našimi pozemky se rozkládal prvohorní korálový útes. Jeho části občas nacházíme na vinicích."

Zahrada, vodácká stezka a cyklotrasy

Zdejší vápenec tvoří zkamenělé kusy korálů, lastury a ulity amonitů, což jsou dávno vyhynulí hlavonožci.

Na bývalém parkovišti vybudovalo AnnoVino botanickou zahradu s rostlinami, kterým zdejší stepní klima vyhovuje. Nazvali ji Zahrada Evoluce. Návštěvníci tu najdou kromě rostlin a stromů také vápencové kameny s fosiliemi dávno vyhynulých živočichů. Kromě poučení tu nezapomněli ani na místa, kde lze posedět, popřípadě piknikovat a popít zdejšího vína.

Zámek Břeclav a Janův hrad Lednice.

Poloha vinařství poblíž Zámecké Dyje, přivedla majitele k dalšímu nápadu. Otevřeli pro vodáky, kteří plují tímto bočním ramenem Dyje, netradiční prohlídku Lednicko-valtického areálu po vodě. Základem je několik přístavišť se sociálním zařízením.

Vedle toho je Lednicko-valtický areál připravený i na rodiny s dětmi. Mohou si zde vypůjčit kola nebo koloběžky a projet se po cyklostezkách.

UBYTOVÁNÍ: Objednejte penziony v Lednicko-valtickém areálu 

Booking.com

Víno s tváří enologa

AnnoVino nezapomíná na propagaci. Při příležitosti otevření Zahrady Evoluce se představily tři řady vín, na která se vinařství hodlá specializovat, dále řadu moderních cuvée a vín typu frizzante. "Kromě naší řady Amonit s vůdčím Hibernalem, které prodáváme především v našem Valtickém podzemí, jsme představili řadu výběrových vín Evoluce a vína, kterým poskytl tvář náš mladý enolog Jan Koubek," uvádí Petr Krejčík.

Valtice, hlavní město vína.

Když před lety ve zdejší střední odborné škole vinařské poptávali, zda by některý ze studentů neměl zájem o práci ve firmě, přihlásili se tři zájemci. Z nich vytrval pouze shora jmenovaný. Po úspěšné maturitě ho slovy ředitele a spolumajitele firmy Jindřicha Soboty doslova dokopali k tomu, aby absolvoval ještě vysokou školu. Investice se jim vyplatila. Ani nedostudoval a už jeho produkty získaly na Fest Wine v Brně ocenění Šampion, v Londýně na salónu Decanter obdržely bronzovou medaili, ze světové výstavy v Bruselu si majitelé přivezli za zdejší vína stříbrné medaile. V současnosti má ocenění a úspěchů tento mladý odborník na kontě ještě mnohem více. Vloni ho firma dokonce vyslala na stáž do Jihoafrické republiky, takže se celkem logické, že má svoji profesionální kariéru ještě před sebou. Proto AnnoVino neváhalo, a učinilo z něj tvář další speciální řady vín Mladý enolog Jan Koubek

Valtice, hlavní město vína.

Za zmínku stojí ještě lednické frizzante a speciální cuvée řady, zvané Pohádkové. Vína typu frizante jsou moderní vína, jemně sycená oxidem uhelnatým, a tedy jemně perlí. Vyrábí je v bílém a růžovém provedení. Vinařství vsadilo na jistotu. Bílé Pohádkové tvoří směs Ryzlinku vlašského, Rulandského šedého a Tramínu červeného. Pohádkové růžové nabízí Svatovavřinecké rose a Rulandské modré rose. Červené cuvée je ze Svatovavřineckého a Rulandského modrého.

VIDEO Vinohrad U Cihelny Valtice 

Firma nabízí i speciality, jako je řada Honey´s, což je zdejší víno s medem a s příchutí našeho ovoce. Vinařské odborníky tento nápoj asi nenadchne, ale ženy na něj nedají dopustit. Něco obdobného je Višňové, což je čistě ovocné víno z višňové šťávy. 

KOSMAS.cz: Vyberte si z široké palety knih o vínu   Burčákomat

Majitelé společnosti AnnoVino mají za sebou celou řadu zajímavých projektů. Jeden se podílel na firmě Soare, která kdysi zádně konkurovala našemu největšímu vinařství Bohemiasekt a proslavila se řadou vín šampaňského typu sekt Mucha se secesními motivy tohoto umělce na etiketě a také výrobou šumivých nápojů pro dětské oslavy Rychlé špunty. Následně se rozhodli se přesunout do Lednice a zkusit štěstí v historicky vinorodém kraji. Podnikají spolu už 30 let. Ovšem oba myslí na budoucnost, takže do podnikání v oboru zapojili i své potomky.

AnnoVino provozuje ještě jeden unikát. Asi nikde na světě nenajdete nápojový automat, ze kterého byste si mohli načepovat na podzim populární burčák, tedy rozkvašený vinný mošt. Ve firmě stroj vyvinuli a nechali patentovat. Na Jižní Moravě už zmíněných burčákomatů funguje několik.

INFO: Annovino

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Lednice a Valtice na Horydoly.cz

CYKLISTÉ Lednicko-valtický areál

VODÁCI Zámecká Dyje: čtyři lehké řeky na jaro

TURISTÉ Vinice ve Valticích: příroda určila podmínky před 16 miliony let

VINAŘI Vinařství Lednice AnnoVino a Valtické podzemí

VINAŘI TOP vinařský cíl byl udělen ve Valticích

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Elegantní restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro láká na gastronomii i design

Elegantní restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro láká na gastronomii i design

Kousek za Prahou v Nebřenicích se nedávno zrodila nová restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro. Kromě gastronomického zážitku z italské kuchyně zaujme moderním designem a zajímavou kombinací vybavení, materiálů i bare. Za konceptem stojí
MAPA: Výlovy rybníků v Česku

MAPA: Výlovy rybníků v Česku

Přinášíme vám mapu rybníků v České republice, kde jsou organizovány veřejné výlovy.
Houby AKTUÁLNĚ 2022

Houby AKTUÁLNĚ 2022

VYSOČINA Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu.
Výlovy rybníků 2022 říjen - 1. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 1. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Skotské hry Sychrov, zámek 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Pálavské vinobraní Mikulov 9.-11.9. 9.9.
Znojemské vinobraní Znojmo 9.-11.9. 9.9.
Hrnčířské trhy Beroun 10.-11.9. 10.9.
Dožínky Přerov nad Labem, skanzen 10.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.

Diskuse

Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 19.8.2022 11:00, 5 příspěvků
ke kráse jižní stěny malé... Lukas B., 18.8.2022 15:11, 5 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 18.8.2022 14:50, 5 příspěvků
Velký kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:11, 5 příspěvků
Velký Kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:08, 5 příspěvků
Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53