Z Nymburka do Brandýsa za koupáním v pískovnách na koloběžce

Z Nymburka do Brandýsa za koupáním v pískovnách na koloběžce
Odpočinek na Labské stezce pod Nymburkem. Travnatá pláž u pískovny Kostomlátky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Je horko. Dusno. Pálí slunce. Mezi Nymburkem a Brandýsem nad Labem se vykoupeme v čistých pískovnách a svezeme na koloběžkách po Labské stezce.

Z Nymburka do Brandýsa za koupáním v pískovnách na koloběžce
Koloběžka se jednoduše přepravuje ve vlaku.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 35 km
Čas výletu: 6-8 h
Náročnost: lehká 
Terén: cyklostezky, polní cesty, vedlejší silnice
Highlights: Kostomlátky
Koloběžka: Crussis Urban 4.2

Trasa je vhodná pro rodiny s dětmi, neboť vede mimo provoz. 

Celodenní nepříliš náročný výlet začíná na nádraží v Nymburce. Vystupujeme z vlaku a za pár minut se napojujeme na Labskou cyklostezku.

Prohlídku historických hradeb máme za sebou již dříve z kajaku, takže dnes si středověké město v rozpáleném poledni odpustíme.

VIDEO Koloběžky a koupání z Nymburka do Brandýsa



TIP:
odebírejte 
videa z kanálu KOLOBĚŽKY na YouTube!

Nebereme s sebou plavky, protože se budeme koupat na Adama a Evu. Ušetříme v batohu pár desítek gramů a to se na koloběžce počítá.

Pískovna Kostomlátky

Musíme si vybrat, zda pojedeme po pravém nebo levém břehu Labe. Vlevo bychom se koupali v Sadské. Volba padla na Kostomlátky, protože mají čistější vodu. Cyklostezka Labská 2 je současně vedená jako modrá turistická značka. 

K pískovně Doubrava vede od Labské stezky nenápadná cestička prošlapaná v obilí. Orientujeme se podle mohutné výsypky, na kterou vylezeme. Výhled na modrou vodu v pískovně je fenomenální. Na druhém břehu se ještě těží písek, a tak je filtrace labské vody zajištěna.

Vedle této výsypky na východním břehu funguje neoficiální smíšená textilně-nudistická pláž na louce a pod stromy.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Pískovna Doubrava Kostomlátky

Pískovna Doubrava Kostomlátky.

Jezero Ostrá

Asfaltová cyklostezka se mění na prašnou cestu. Objíždíme jez Hradištko, přejíždíme po mostku Vlkavu, míjíme Mydlovarský luh.

Koupeme se v bývalé pískovně Ostrá. Voda je tu už horší, ale stále velmi čistá. Na severním břehu funguje buřtostánek a můžeme poobědvat. Nudistické koupání je zde toletováno poněkud stranou od hlavní pláže.

Kvůli vypitému pivu nám poněkud těžknou nohy. V horku se ovšem alkohol vypaří z našich těl velmi rychle.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Jezero Ostrá

Malvíny mezi mosty

Cyklostezka Labská 2 zůstává na pravém břehu a modrá turistická značka se mění na žlutou.

Litolský most Bohumila Hrabala nás převede na levý břeh Labe. Vynecháváme zdejší říční pláž, protože jsme namlsaní z teplých pískoven.

Vede nás cyklostezka Labská 2A a zároveň zelená turistická značka. Pod našimi koly se střídají prašné polňačky, kamenitá říční navigace a občasné asfaltové úseky. Projedeme skrze Čelákovice ocitneme na velkých pískovnách zvaných Malvíny. Na mapách se obvykle označují technickým názvem Mezi mosty.

Vybíráme menší vodní plochu na severozápadním cípu, protože ta je vyhrazená naháčům. Nudistická pláž není sice od hlavního jezera oddělená ničím jiným, než loukou, ale všichni respektují, kde se koupe bez plavek a kde je slušné je mít na těle.

Blíží se večer, proto se moc nezdržujeme. Zaplaveme si v čisté vodě, oschneme na nízkém slunci a rychlé tradá znovu na Labskou stezku.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Malvíny Čelákovice

Malvíny, západní břeh.

Přes Lázně Toušeň, kde Labe přijímá zprava Jizeru, dojedeme do Brandýsa. Jako poslední bonbónek nás čeká strmý výjezd po klikatých turistických lávkách k brandýském zámku a pak ještě jeden na náměstí a na nádraží. Lokálka odtud jezdí na jednu stranu do Neratovic a druhou do Čelákovic. Na obou nádražích se přesedá na rychlé vlaky do Prahy.

 


Doporučené vybavení

Koloběžka nebo trekingové koloteniskycyklistický drescyklistické rukavicehelmablikačkasvětlo na kolocyklistické brýle, funkční prádlo, lehká bundachytré hodinky, mapa, mobillékárničkapojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolokompaktní fotoaparát, jídlo a pití. Ručník, krém na opalování, repelent, případně plavky

Horydoly.czREGION: Polabí

 

 

Horydoly.cz Koupání v Polabí

Malvíny: Modrá voda a modrá obloha

Pískovny mezi Brandýsem, Kostelcem a Neratovicemi

Z Nymburka do Brandýsa za koupáním v pískovnách na koloběžce

Poslední koupání u Neratovic

Koupání v pískovnách Poděbrady a Sadská

Nejčistší koupání v pískovně Doubrava Kostomlátky

Podél Labe na koloběžce do Staré Boleslavi

Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí

Unikátní vlastivědy z Prahy k Labi do Tišic

Kokořínskem na koloběžce od koupaliště ke koupališti

V pískovně Kopa Ovčáry se už nevykoupete

KRÁTKÉ ZPRÁVY: Polabí aktuálně 2025 


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom

Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom

ČERNÁ VDOVA Horská záchranná služba roku 2023 šiesty deň pátrala v lokalite Ľadového štítu vo Vysokých Tatrách po 50ročnom nezvestnom mužovi poľskej národnosti. Pátracej akcie sa zúčastnili desiatky horských záchranárov, niekoľko psovodov... celý článek

Z Nymburka do Brandýsa za koupáním v pískovnách na koloběžce

ČEKU - Čína, Evropa, Kanada, USA

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Online hraní v České republice se během posledních let proměnilo v jeden z hlavních zdrojů zábavy. Trendem se stávají nejen tradiční automaty a karetní hry, ale především originální koncepty, které dokážou oslovit nové i zkušené
Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy jsou nejvyšší a nejdelší evropské hory. Táhnou se do délky zhruba 1200 km a na šířku 130 až 300 km. Hlavní hřeben měří 1600 kilometrů.
Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Pozorovatel technologických trendů vidí, že výkon telefonů vzrostl: vícejádrové čipy, rychlé grafické jednotky, velké množství RAM, displeje s vysokým jasem i obnovovací frekvencí. Přesto většina lidí při skutečné práci - psaní delších textů,
Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Plánování výletu do přírody už dávno není jen o papírových mapách a kompasu. Moderní technologie nabízí řadu aplikací, které zvyšují bezpečnost, komfort i zážitek z každé outdoorové výpravy.
Ohníčkové desatero

Ohníčkové desatero

Každý zálesák, skaut i turista ví, jak uvařit na ohni v přírodě. Neškodí zopakovat 10 základních pravidel šetrného založení ohniště, vaření a nakonec opuštění tábořiště.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Sail Amsterdam Nizozemsko, Amsterdam 20.-24.8. Historické plachetnice 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Memoriál generála Custera Všetice 21.-23.8. 21.8.
Dračí lodě Uherské Hradiště 22.-24.8. 22.8.
Chachar - cyklomaraton Ostrava Horská kola 22.8.
Sušický cyklomaraton Sušice, koupaliště Horská kola 23.8.
OC Manie Roztoky u Křivoklátu 23.-24.8. Otevřené kanoe na divokou vodu 23.8.
Dračí lodě Hluboká nad Vltavou, Bezdrev 23.8.
Bike Čeladná - cyklomaraton Čeladná Horská kola 23.8.

Diskuse

Výborně! Honza, 22.8.2025 19:02, 2 příspěvky
Výborně! zeměpisář, 21.8.2025 12:52, 2 příspěvky
odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky
Via Ferrata Pišišvor, 19.8.2025 12:58, 1 příspěvek
boulderista boulderista, 17.8.2025 23:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.8.2025 17:46, 1 příspěvek
Hádky na dovolené Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek
Inu Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44