Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí

Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí
Pískovna Račice má uprostřed ostrov.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Polabí znají milovnící plavání a koupání v přírodě jako krajinu zaslíbenou. Podél Labe je v naprosté rovině spousta zatopených pískoven. Račte si vybrat - zarostlé, udržované, placené s mnoha službami, neznámé bez lidí a dokonce i s probíhající těžbou štěrkopísku. Tentokrát jsme si zaplavali v méně známých pískovnách mezi Mělníkem a Roudnicí.

Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí
Okolo soustavy pískoven Baraba vede cyklostezka.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: cca 40 km
Obtížnost: stále po rovině
Vhodné pro děti: spíše ne, protože část trasy vede po silnicích s automobilovým provozem

Nejlepším dopravním prostředkem pro průzkum zdejších pískoven je kolo. Trekkingové, silniční nebo horské - to je jedno.

Pískovny jsou od sebe dost daleko, autem se ke břehu někde dostanete jen těžko a hlavně na kole jednoduše objevíte nejkrásnější kouty na koupání i táboření.

 

Soustava pískoven Baraba u Mělníka

Z Mělníka od nádraží projedeme městem, přejedeme přes Labe po starém nebo novém mostě a zatočíme doprava. Budeme se držet už po celý výlet na levém břehu Labe. Někdy blíž a někdy dál od řeky.

Po Labské cyklostezce dojedeme za pár kilometrů do Vliněvsi, kde odbočíme doleva. Panelová polňačka nás dovede k soustavě starých pískoven. Břehy už jsou zarostlé, místy kazí dojem černé skládky odpadků a malé plážičky ke vstupu do vody musíme hledat mezi rákosím a olšemi.

KOUPÁNÍ.cz Baraba Cítov Mělník

Mezi stromy parkují karavany a stojí tu mnoho stanů. Téměř všichni tady patří do rodinných rybářských klanů. Koupajících je pomálu. Je vidět, že se plavci přesunuli o pád desítek kilometrů dál do udržovaných pískoven mezi Neratovicemi a Brandýsem.

Zato se dá na Barabě dobře tábořit. Nic se neplatí, kde sebou plácnete, tam si postavíte stan. Malý ohníček není problém až na to, že je těžké tady sehnat suché dřevo. My jsme to také tak udělali. Nevýhodu je, že pitnou vodu si musíte dovézt s sebou.

Opuštěná soustava pískoven Baraba slouží především rybářům.

Račický veslařský kanál a pískovna

Ráno se vrátíme do Vliněvsi a po silnici pokračujeme Labskou cyklostezkou až k elektrárně Mělník. tam se mění na opravdovou cyklostezky oddělenou od aut, a tak si užíváme jízdu přes Horní Počaply do Račic.

Tady zase uhneme doleva a šipky nás dovedou do Sportovního centra Račice. Je to známý veslařský Račický kanál s inlinovou asfaltovou dráhou okolo a doplněný mnoha sportovními aktivitami.

KOUPÁNÍ.czRačický vodácký kanál

Vjezd do areálu je zdarma, protože jím prochází cyklostezka. Kanál objedeme až na jihozápadní roh, odkud vede vyšlapaná cesta do krátké strmého kopce. Oplocení areálu je tady přerušené a my můžeme dotlačit kola k další koupací pískovně.

Sjedeme na břeh pískovny Račice, která byla teprve nedávno dotěžená. Voda je tu čistší než na Barabě, ale také chladnější. Uprostřed láká zarostlý ostrov. Nikdo tada není. Na protějším břehu vidíme jeden rybářský stan a okolo projede cyklista na horském kole.

KOUPÁNÍ.czPískovna Račice

Po vykoupání v Račicích sedáme znovu na bicykly a objíždíme zleva Račický kanál. Těsně před pracující štěrkovnou uhneme doprava a po lesních cestách na sever od kanálu dojedeme nazpátek na cyklostezku. Ta nás vrátí zase na silnici.

Pískovna Roudnice. Na jedné straně se těží písek a na druhé se již koupe a rybaří.

Pískovna Dobřín u Roudnice

Jedeme podél železnice až do Dobříně. Okolo nádražíčka uhneme doleva a za chvíli jsme u poslední pískovny Roudnice. Tady se ještě těží štěrkopísek. Naštěstí štěrkovna, kterou jsme objeli u Račic, pracuje na druhé straně jezera, a tak nám nevadí. Protože jsme prakticky na okraji Roudnice, lidí na břehu už je víc. Z poloviny jsou to rybáři, zbytek v horkém dni plave.

KOUPÁNÍ.czPískovna Dobříň Roudnice

Pro dnešek jsme vynechali obecní koupaliště v nedalekém Cítově. Lákala nás přírodní voda, když je letošní léto tak horké. Sjedeme proto rychle z Dobříně po Labské cyklostezce dolů k Labi a po břehu dojedeme k historickému mostu, na náměstí a na nádraží. Užili jsme si víkend plný koupání a šlapání na kole po rovině.

Booking.com

Horydoly.cz Pískovny v Polabí na HORYDOLY

Kokořínskem na koloběžce od koupaliště ke koupališti

Malvíny: modrá voda a modrá obloha a Na Malvínách se koupeme za odměnu

Podél Labe na koloběžce do Staré Boleslavi

Pískovny mezi Kostelcem, Brandýsem a Neratovicemi

Poslední koupání u Neratovic

Zimní výlet po Labi na kajaku

Vltavský okruh po vodě

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

změna na Barabě

Přátelé,pozor!

Na všech přístupech k Barabě jsou čerstvě umístěny tabule se zákazem všeho.

-zákaz zastavení,táboření,rozdělávání ohňů,přespávání ve vozidlech i "pod širákem,"

POČÍTEJTE S TÍM PŘI PLÁNOVÁNÍ SVÝCH CEST. 

  • Autor Franta
  • Datum a čas 29.5.2016 12:55
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Mlékojedy - první koupání v Polabí

Mlékojedy - první koupání v Polabí

Letní počasí umožnilo koupání v přírodě. Až na otužilce mohli plavci skočit do vody poprvé o uplynulém víkendu. Vyrazili jsme z Prahy na kole do pískovny Mlékojedy u Neratovic. ... celý článek

Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Lepší časy pro labskou vodní turistiku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pražská komise pro cyklodopravu

Pražská komise pro cyklodopravu

Rada hlavního města Prahy jmenovala novou komisi pro cyklodopravu. Má 14 členů. Předsedkyní je Bára Soukupová (Piráti).
Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Konečně je to zase tu! Celý cyklistický region se skvělými traily se ponoří do nejlepší hudby, skvělé atmosféry a epických značek! Tohle je recept na Bike and Music Festival, který se
Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

K příjemným jarním aktivitám patří pobyt a sportování v přírodě na čerstvém vzduchu. Rozkvetlá zeleň, hřejivé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a pohyb vzpruží celý organismus. Příroda a sport, to je ten pravý balzám na tělo
Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Via dell'Acqua se v roce 2021 stala nejlepší zelenou cestou. v Itálii. 140 kilometrů cyklostezky je propojených modrou nití vody, po kterých můžete šlapat na trase vedoucí podél řek až k nejkrásnějším jezerům
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

PADDLEBOARD Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 3.6.
Světová cyklojízda Praha, Výstaviště Manifestace za práva cyklistů 3.6. 13:00
Úštecký masakr Úštěk u Litoměřic Orientační závod na horském kole 3.6.
Tour de Kozovazy Kozovazy Cyklistická časovka do vrchu 3.6. 14:15
Iprima Cup - cyklomaraton Dolní Morava Horská kola 3.6.
Cyklomaraton Hradec Králové Hradec Králové 4.6.
Sázava - cyklomaraton Sázava Horská kola 10.6.
Fofr Cup Prysk  Horská kola 10.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.

Diskuse

pechanhaiskopp mehag9 mehag9, 3.6.2023 8:31, 1 příspěvek
aayhihalpoddd mehag9 mehag9, 3.6.2023 8:30, 1 příspěvek
How secure is the MetaMas... Chris, 3.6.2023 6:15, 117 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 2.6.2023 21:35, 10 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Honza, 2.6.2023 21:02, 10 příspěvků
tusapyatdddd mehag9 mehag9, 2.6.2023 20:45, 1 příspěvek
barstakjaisdsdd mehag9 mehag9, 2.6.2023 20:44, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 2.6.2023 17:05, 10 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Andy, 2.6.2023 11:36, 10 příspěvků
WTF? Martin, 1.6.2023 21:42, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05