Bliggspitze, klasický jarní skialp v Ötztalských Alpách

Bliggspitze, klasický jarní skialp v Ötztalských Alpách
Letní mužík vykukuje skrze sníh pod Bliggschartl.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Na třítisícovku Bliggspitze se dá chodit téměř kdykoliv. V létě na ní stoupají pěší turisté, v zimě lyžaři. Túra z Pitztalu, přes chatu Taschachhaus a na sedélko Bliggscharte a pěšky na vrchol ovšem patří mezi klasické jarní firnové podniky. Skialpinisté si od března do května užijí bezpečný výstup i strmý sjezd po pevném sněhu.

Bliggspitze, klasický jarní skialp v Ötztalských Alpách
Taschachhaus a nad ním Bliggspitze.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Ubytování v Pitztalu:

Na Bliggspitze se chodí krásnou lyžařskou trasou jakoby za roh. Nejdříve se vystoupá na sedélko Bliggschartl, potom z něho trochu sjedeme dolů, přetraverzuje svah na druhé straně hory a pak teprve zamíříme na vrchol.

Strmý výstup na Bliggscharte (Bliggschartl)

Vyrážíme z Taschachhaus (2432 m). Lyže připínáme rovnou přede dveřmi. Sklouzneme se přibližně padesát výškových metrů do údolí Sexegerten a širokým údolím podél potoka snadno stoupáme přímo na jih. Když podejdeme skalní vrchol Pitztaler Urkund, ocitneme se na ledovci. Při troše zkušeností se můžeme vyhnout několika málo ledovcovým trhlinám, které málokdy bývají otevřené. Obvykle bývají bezpečně zasypané sněhem a ledem. 

Až se otevře výhled na Bliggscharte, zabočíme doprava k severu a stoupáme širokým sněhovým svahem. Pod nohama máme zbytky ledovce Ölgrubenferner, který během léta velmi rychle odtává stejně jako všechny ledovce v Ötztalských Alpách. 

Svah nabírá na sklonu a poslední výškové metry na sedélko Bliggscharte (3210 m) se často musí chodit pěšky s lyžemi na ramenou, protože strmost dosahuje 40 stupňů.

Skialpinisté stoupají na Bliggschartl.

Dál už jen pěšky 

Překročíme sedélko a za sněhovou hranou zanecháme lyže. Přezouváme se do maček a bereme do rukou cepín. Jen perfektní lyžaři s absolutní jistotou jízdy se mohou za bezpečných podmínek vydat dál. 

Skalnatý jižní hřeben podcházíme zleva na západní straně po zavěšeném ledovci Bliggferner a nakonec západními sněhovými plotnami vystoupáme až za vrcholem na severní hřeben, po kterém se jakoby vrátíme na Bliggspitze (3453 m). Strmost může podle stavu sněhu dosáhnout až 45 stupňů.

Krásný, dlouhý, bezpečný sjezd

Návrat vede stejnou cestou k lyžím. Ze sedélka Bliggscharte se jede na lyžích až k chatě Taschachhaus a případně dolů do Pitztalu. Sjezd je zpočátku strmý, ale bezpečný a dostatečně široký. Po první stovce ujetých metrů si již jenom užíváme nádhernou jízdu ve fantastických horských kulisách.

Pokud není vyloženě ošklivě, orientace je jednoduchá. Jedeme pořád dolů. Za dobré lavinové situace můžeme traverzovat pravý (severní) svah Urkundkopf a dostat se k chatě Taschachhaus bez jediného píchnutí hůlkami. Pokud pojedeme bezpečnějším dnem údolí, musíte nakonec vystoupat asi padesát výškových metrů k chatě.

Traverz Bliggspitze

Abychom nezapomněli: Existuje ještě jedna trasa, jak se z Bliggscpitze dostat rovnou dolů k Taschachhaus. Z vrcholu sestoupíme pád desítek výškových metrů severním hřebenem. Poté sjíždíme na severovýchod ledovcem Eiskarstenferner (zde se hodí lano, protože trhliny jsou opravdu nebezpečné) k bezejmennému jezírku a dál rovnou dolů na východ divokým údolím mezi Vordere Köpfle a Mittlere Eiskarstenkopf rovnou k vodárně v údolí pod Taschachhausem.

Tento sjezd lze doporučit jen znalcům zdejší horské oblasti za dobrého počasí.

KRUHOVÉ PANORAMA: SEXEGERSEE

Kliknutím na snímek otevřete velké panorama:

Kliknutím na snímek otevřete velké panorama s popisem hor a sedel:

Orientační časy

VÝSTUP: Za dobrých podmínek 3:30 hodiny pro družstvo rekreačních skialpinistů. 
SJEZD: Za velmi dobrých podmínek lze sjet až z vrcholu na lyžích. Bez zastávek trvá zpáteční cesta na chatu necelou hodinou, ale počítejte raději dvakrát tolik. 

Prvovýstup: Theodor Petersen 

Na vrchol poprvé vystoupili známý horolezec a objevitel Ötztalských Alp Theodor Petersen a Alois Ennemoser 24. září 1874. Stoupali i vraceli se stejnou cestou, která je dnes považována za normálku v zimě i v létě. 

Horydoly.czHORSKÁ CHATA: Taschachhaus v Ötztalských Alpách

VIDEO Sjezd na lyžích Taschachhaus - Pitztal

Doprava

Z Prahy jedeme po dálnici přes Plzeň, Rozvadov a Mnichov. Pokračujeme do údolí Innu stále po dálnici (rychlostní omezení a časté dopravní zácpy) nebo přes Garmisch-Partenkirchen a horské sedlo Fernpass rovnou do Pitztalu (občas dopravní zácpy v Mnichově nebo pod sedlem). Parkujeme až na posledním nejvyšším parkovišti P4 u podzemní lanovky na Pitztalský ledovec. Parkování je zdarma. K dispozici je záchod, voda teče pouze teplá na mytí rukou. 

Doporučené vybavení

* Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hůlky, boty, lyžařské brýle)
* Horolezecká výbava na ledovec (turistický cepínmačkypřilba) - není zcela nutné lano, karabiny, smyčkyprusiky, ledovcové skoby.
* Turistická výbava (batoh 45 l, zapalovač, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krémtmavé brýlebivakovací pytel)
* Teplé oblečení (čepice, kalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell)
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na celý den.
* Lehký spací pytel nebo vložka do spacího pytle
* Na chatě není sekera, pouze pila!
* Ubytování ve Winterhausu stojí 12 E / noc pro členy Alpských spolků a dvojnásobek pro ostatní. Platí se do samoobslužné kasičky v jídelně. V ceně je dřevo na topení, palanda, dvě deky a polštář. 

Taschachhaus - zimní ubytovna tzv. Winterhaus (Winterraum).

Horydoly.cz Lyžování v Ötztalských Alpách na HORYDOLY

Skialpinismus u Hohenzollermhaus (skialp VIDEO)

Z Taschachhaus vysoko do hor (skialp VIDEO)

Sexegertenspitze excelentní túra (skialp VIDEO)

První prašan v Ötztalských Alpách (skialp)

Ledovcové túry u Vernagt-Hütte (skialp)

Jarní túra na Wildspitze (skialp VIDEO)

BIG3 Sölden 3x3000 m (sjezdovky)

Jaro v Söldenu začalo (sjezdovky)

Lyžování v Pitztalu (sjezdovky)

Studené vibrace v Hochgurgl (sjezdovky)

V létě k Ötzimu na lyže (sjezdovky)

Sölden a Pitztal končí v neděli (freeride)

Poprvé na Pitztalu (handicap monoski)

Držte nám palce (handicap monoski)

Sáňkování ve Val Senales (saně)

Spadla do ledovcové trhliny. Co následovalo? (záchrana)

Přestřelka s Jamesem Bondem (film)

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Domácí silový trénink je stále populárnější. Mnoho lidí chce posilovat pravidelně bez návštěvy fitness centra. Proto roste zájem o kvalitní fitness vybavení.... celý článek

V Řecku se také lyžuje

Smrtelný pád na Pantheonu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Horolezec Thomas Plamberger nechal zemřít přítelkyni Kerstin Gurtner na hřebeni Stüdlgrat na Grossglockner (3798 m) 18. - 19. ledna 2025. Soud v Innsbrucku ho odsoudil za zabití z hrubé nedbalosti. Rozsudek zní na 5 měsíců odnětí svobody s podmínkou.
Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Když si prohlížíte freestyle koloběžku SKITT Venom s plnými hliníkovými koly, možná vás napadne otázka: Jak je možné, že koloběžka s prémiovými komponenty a českým zázemím stojí méně než srovnatelné modely
Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Plánování outdoorových výprav prošlo v posledních letech výraznou proměnou. Zatímco dříve se turisté spoléhali především na papírové mapy, tištěné průvodce a osobní zkušenosti, dnes využívají širokou škálu digitálních nástrojů.
Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Sychravé počasí, brzká tma a všudypřítomné bacily ve školkách, školách i kancelářích. Zima dokáže dát imunitnímu systému celé rodiny pořádně zabrat. Nekonečný kolotoč rýmy a kašle se ale nemusí stát vaším každoročním údělem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Oregon - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.3. 19:00
Národná asociácia horských záchranárov - snem Ružomberok, Kultúrny dom Andreja Hlinku 18.3. 15:00
Jeskyně Trucovna a Medvědí - diashow Vrchlabí, Krtek Přednáší Radko Tásler 19.3. 18:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 19.-21.3. Skialpinismus 19.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00
Norsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 23.3. 18:00

Diskuse

Inu omyl Horydoly, 16.3.2026 19:23, 4 příspěvky
Inu Honza, 16.3.2026 18:56, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:42, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:40, 4 příspěvky
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Honza, 12.3.2026 13:26, 8 příspěvků
Pohrobci Klausovi Kladivo, 12.3.2026 10:05, 1 příspěvek
Hmm Honza, 11.3.2026 9:55, 1 příspěvek
Dobrý odkaz Kuba Turek, 10.3.2026 17:51, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 17:48, 10 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Paulse, 10.3.2026 12:42, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42