Černá strouha na lyžích do Svatého Petra

Černá strouha na lyžích do Svatého Petra
Zadní Planina, Krkonoše.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Mezi Stohem a Přední planinou  spadají do severního zalesněného svahu tři úzká strmá údolíčka. Terénními zářezy protékají (počítaje od východu na západ) Hluboká struha, Černá struha a Vysoká struha. Lyžařsky nejzábavnější je prostřední Černá struha. 

Sjezd Černou strouhou je vhodný jen pro zdatné terénní lyžaře s dobrými orientačními schopnostmi. Jízda se odehrává v odlehlém území, a proto je nanejvýš vhodné lyžovat ve dvojici nebo ve trojici.

Sjet na lyžích převýšení 400 metrů může podle podmínek trvat půl hodiny až dvě hodiny.

Projíždíme Krkonošským národním parkem a trasa je v celé délce pro lyžaře zakázaná.

Sedlo mezi Stohem a Přední Planinou

Potůček pramení v mělkém sedle v bažinách ve výšce zhruba 1160 metrů nad mořem. Na prameniště se dostaneme nejlépe sjezdem od horní stanice lanovky Na pláni po zelené turistické značce. U pramene Jehněčího potoka v označeném bodě záchrany TK 817 uhneme do stoupání na cyklotrasu K17. 

V nadmořské výšce přibližně 1150 m odbočíme z cesty na sever doleva do řídkého a nízkého lesa. Jedeme téměř po rovině mezi smrčky přes nevýrazné a široké sedlo.

Když se terén začne sklánět na sever, překřížíme znovu cyklotrasu K17, která mezi tím objela terénní vyvýšeninu a klesá doleva do Špindlerova Mlýna.

Ve výšce 1155 m projedeme hradbu mladých smrčků a po chvíli zastihneme Černou struhu. Strmě klesá k severoseverovýchodu.

Stále podél potoka

Paličatě se držíme potoka, protože pokud uhneme příliš doleva na západ, zdá se, že je tam více místa pro lyže, ale to po pár stovkách metrů skončí a museli bychom se probíjet nízkým lesem přes krátké ale nepříjemně hluboké přítoky Černé struhy zleva.

Ve vrcholné zimě tu bývá spousta prašanu. Je potřeba rychle a při tom s rozmyslem točit jeden krátký oblouček za druhým, aby se nám lyže moc nerozjely, a zároveň abychom měli čas hledat trasu co nejdál před sebou. Strmé úzké úseky vyžadují místy dokonce přeskakované oblouky.

Na jaře mezi stromky můžeme narazit na cokoliv - jarní měkký firn, ale také krustu nebo ještě zbytky ztuhlého prašanu.

Horydoly.czFREERIDE: Krkonošské terénní sjezdy

 

Černá struha křižuje modrou turistickou značku ve výšce 925 m n.m. Pokud jste znechuceni obtížnou jízdou, je to pro vás vítaný únik. Značka klesá po široké lesní svážnici k dolní stanici lanovek ve Svatém Petru.

Pokračování terénního sjezdu vede spíše po pravé straně potoka, který mezi tím zesílil a údolíčko se rozšířilo. Strmost si ovšem zachovává.

Ve výšce 815 m n.m. objíždíme lesem vodopády Černé strouhy, což je poněkud nadnesené označení pro několik malých skalních prahů. Pod vodopády se údolíčko poněkud rozšíří, les se stane vyšší a údolí dostane jméno Černý důl. Do Svatopetrského potoka ústí v nadmořské výšce 750 m.

Podle stavu sněhu, ledu a vodního stavu, buď Svatopetrský potok překonáme na pravý břeh a lyžařskou cestou dojedeme k dolním stanicím lanovek, nebo se dáme obtížněji nevyšlapaným terénem podél levého břehu pod vodopádem Vysoké strouhy k lanovkám.


Zobrazit místo Krkonoše - skialpinismus na větší mapě

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Skialpinistická výbava: skialpové lyžeskialpové pásyskialpové holeskialpové botylyžařské brýlehelma
Turistická výbava: batoh 20 lmapalékárničkamobil.
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundarukavicefunkční prádloponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištěníkompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zvláštní svět JT

Teda tati ...

  • Autor Ondra
  • Datum a čas 29.3.2022 15:24
Reaguj
zvláštní svět JT
Opsal jsi fakta z mého článku. V pořádku. V ostatním se mýlíš.
Reaguj
zvláštní svět JT

A v čem se mýlím? Naviguješ tady lyžaře v podrobném popisu trasy, kde se lyžovat nesmí, dáváš rady, a trasa je přitom přísně zakázaná první zóna, sám to v úvodu článku píšeš, že trasa je po celé délce zakázaná a já se mýlím? To snad ne. V čem se tedy mýlím?

  • Autor Ochránce
  • Datum a čas 28.3.2022 12:26
Reaguj
zvláštní svět JT

Poněkud se mýlíš. Téměř ve všem, co jsi tady napsal.

Reaguj
zvláštní svět JT

Jakub Turek si vytvořil svůj zvláštní, podivuhodný svět. Sám jezdí zřejmě od malička do přírody, leze po skalách, chodí přírodou. Dalo by se předpokládat, že ví, co to je ochrana přírody, měl by k tomu přispívat. Už i proto, že vlastní outdoorový portál, kde by se zřejmě mělo k ochraně přírody nabádat. Nijak přehnaně, žádný zelená aktivismus. Místo toho bezostyšně posílá lidi do přísně chráněné oblasti Národního parku, aby lyžovali tam, kde se to nemá, kde se s ohledem na charakter těžkého "lyžařského" terénu určitě zničí nějaký ten porost. Upozorní v článku, že se tam lyžovat nesmí a pak podrobně ukáže cestu. Neuvěřitelné, sobecké a pokrytecké.

  • Autor Ochránce
  • Datum a čas 28.3.2022 08:47
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Letos je to sněhem v Tatrách bída. Napadlo ho málo, jezdí laviny a tvoří se krusta. Tyto podmínky ovšem prospěly Belianským Tatrám, kde se dají lyžovat svahy, kam bychom se jindy neodvážili.... celý článek

Mistrovství Česka ve skialpinismu 2026

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

6x lyžařské okruhy v Alpách

6x lyžařské okruhy v Alpách

Okružní trasy okolo skiareálů patří mezi nejlepší zážitky na sjezdovkách. Ikonická Sella Ronda není jediná. Na výběr je po celé Evropě mnoho tras, kterým se v příslušných zemích říká Runde, Ronda,
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

ZELENÉ PLESO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Alpy AKTUÁLNĚ 2026

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

Výrazného úspěchu dosáhla česká reprezentace na mistrovství světa v zimním triatlonu v italské Padole. Edita Pozlerová vybojovala třetí místo v kategorii juniorek a zároveň obsadila osmé místo v absolutním pořadí žen. Český tým navíc přidal
TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000

TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000

Zimní péřové spacáky vždy šetříme jen do nejhorších podmínek. Proto nám také dlouho vydrží. Po 35 letech tvrdé služby spacáků Freud jsme je vyměnili za za Sir Joseph Rimo II 1000.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Hory a mesto - festival Bratislava, Cinema City Eurovea 25.-29.3. 25.3.
Hančův memoriál - běžky Horní Mísečky 26.-29.3. 26.3.
Freeride World Tour Švýcarsko, Verbier 28.3.-5.4. 28.3.
Gardenissima - obří slalom Itálie, Val Gardena 6 km sjezdu 28.3.
Nordenskiöldsloppet - běžky Buš, Jílová 28.3.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 28.-29.3. 28.3.
Norsko - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 31.3. 18:00
Adamello Ski Raid Itálie, Ponte di Legno Skialpinismus 3.4.

Diskuse

Пробив по номеру телефона Jessecipsy, 24.3.2026 5:50, 9 příspěvků
Перезват сообщений в тг JerryDal, 24.3.2026 5:39, 9 příspěvků
где в уфе дешевле купить ... Michaelbib, 24.3.2026 4:29, 1 příspěvek
Inu Honza, 23.3.2026 10:15, 1 příspěvek
Skitour- Unglück im Walli... dedek Bretislav, 21.3.2026 11:18, 1 příspěvek
Nez zacaly kolobezky, byl... Bretislav, 20.3.2026 23:53, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 20.3.2026 22:38, 4 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... Horydoly, 20.3.2026 21:13, 2 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... dedek Bretislav, 20.3.2026 19:42, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Herní klub uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01
Herní klub uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01
Re: Lyžování v Itálii Kuba Turek, 22.3.2026 22:32
Prosba o radu Horydoly Open, 22.3.2026 21:14
Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37