Jak vlekaři lákají hosty

Jak vlekaři lákají  hosty
SDÍLEJ:
V pražském hotelu Yasmin byla včera zahájena lyžařská sezóna 2009/2010 na tuzemských horách. Proběhla každoroční nejdůležitější tisková konference Svazu provozovatelů lanovek a vleků. Kromě vlekařů a lanovkářů se ukázali také přestavitelé ministerstva pro místní rozvoj, České centrály cestovního ruchu, jednotlivých lyžařských středisek a Horské služby.
Jak na to

Polemika

Jiří Lhota (spoluvlastník skiareálu Bublava):
V Česku se lyžuje levně

Hana Turková (rekreační lyžařka a skialpinistka):
Dvacet důvodů, proč lyžuji v Itálii

Maykl Brůžek (cestovatel a snowboardista):
La Norma na snowboardu

Ivan Sosna (sjezdový expert a bývalý závodník):
Ještě ke kolotoči bezduchých plků

Zbyněk Frauenterk (provozovatel chaty Na Rezku v Krkonoších):
Kolotoč bezduchých plků

Pavel Miškovský (redaktor Horydoly a běžkař-turista):
Kam pojedete letos na lyže?

Tiskové konference vlekařů se rovněž zúčastnil náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Koliba, který přišel pozdě, ale s nádhernou omluvou jako ze starého filmu Hotel Modrá hvězda: "Přišel bych včas, ale až teprve v hotelu Jasmín, jsem zjistil, že tisková konference je v Yasminu."

Kromě povinné chvály na české lyžování připomněl zajímavé zjištění: "V Rakousku vypočítali, že jeden vlek v zimě vytvoří pět pracovních míst."

V Česku při tom lyžování zaměstnává lidi v místech, kde je velká nezaměstnanost. "Zvažte pobyt na našich horách," neodpustil si brnknutí na sociální strunu Jiří Koliba, který je náměstkem ministra Rostislava Vondrušky, jehož nejprve do funkce ředitele CzechTourismu a poté do vlády dosadil socialista Jiří Paroubek.

Bylo to ovšem velmi laciné gesto, protože čeští lyžaři stejně jako minulé roky pojedou lyžovat tam, kde jim poskytnou lepší poměr ceny a kvality. Za posledních deset let se stále zvyšuje počet českých lyžařů, kteří jezdí do zahraničí a stagnuje, nebo se snižuje počet lyžařů v tuzemsku. Možná už letos můžeme očekávat vyrovnání obou čísel.  

Na co se máme těšit?

Nadcházející lyžařská sezóna prý bude ve znamení nových lanovek, strojů na úpravu sjezdových i běžeckých tratí, zasněžovacích zařízení, ale i nových ubytovacích a gastronomických služeb. Novinky se vztahují i na postupné rozšiřování nabídky nelyžařských služeb včetně těch, které směřují až do letního provozu.

Na tiskové besedě nemohl nikdo přeslechnout, že propojování jednotlivých provozovatelů a celých středisek do systémů společných skipasů není v Česku už vyjímkou, ale ještě dál se rozšiřuje při společném zajišťování kyvadlové dopravy od ubytovacích zařízení a záchytných parkovišť k lyžařským areálům.

Stále ale chybí, a zřejmě ještě mnoho let budou chybět, jednoduché permanentky zahrnující celý region, lyžování a dopravu v něm. Vždyť třeba Orlické hory by odpovídaly množství sjezdovek jednomu malému alpskému skiareálku. Krkonoše by snad mohly konkurovat středně velkému středisku v Rakousku.

Dneska je to tak, že lyžař si koupí permanentku například do Harrachova, ale když přejede o pár set metrů dál přes kopec do Rokytnice, už musí mít jinou jízdenku. V Rokytnici si ještě k tomu musí dávat pozor, aby nevjel na sjezdovku, která nespadá do rokytnického sytému a udělala se sama pro sebe.

Nové nebo zvelebené skiareály

Bagry, rypadla a silniční stroje se přes léto oháněly na horách, kde vznikla nová zařízení, retenční nádrže na zachycování vody pro zasněžování a asfaltové parkovací plochy pro lyžaře, kteří se na jaře nechtějí v lyžákách brodit k autu blátem.

Mezi nejvýznamnější investice provedené v českých lyžařských střediscích patří Černá hora, Ski areál Synot Kyčerka, Skicentrum Kohátka a lyžařský areál Paprsek.

Ceny za celodenní využívání lanovek v lyžařských areálech zůstávají převážně na stejné úrovni jako v předchozí sezóně.

Vloni však právě kvůli vysokým cenám lyžování v Česku v porovnání s jeho kvalitou nastal všeobecný úprk lyžařů do Alp, Dolomit, anebo aspoň německo-rakouského Předalpí či na zahraniční Šumavu.

Všude dobře, doma nejlíp

Tuzemští vlekaři si pravidelně stěžují na české novináře. Ani letos tomu nebylo jinak. Prý se veřejnost ze zpráv v médiích o českých horách moc nedozví.

To je samozřejmě nesmysl. Po celou zimu jsou stránky deníků a časopisů, televizní i rádiové zpravodajství a také web plné zpráv, fotek a videí z tuzemského lyžování. Mnohdy zřejmě vyznívají jinak, než by si vlekaři přáli. Až budou nabízet dobré služby za slušnou cenu, bude o nich více pozitivních zpráv. To je je jednoduchá rovnice.

Vlekaři na to jdou ovšem jinak. Místo zlepšování služeb a snižování cen se obrátili na stát a ten jim z našich daní vyrobil reklamní kampaň. Bohužel ji neplatí vlekaři, ale všichni občané, tedy i ti, kteří v Česku nelyžují, nebo dokonce nelyžují vůbec.

Akce nazvaná Všude dobře, doma nejlíp, je organizovaná vládní agenturou na podporu cestovního ruchu CzechTourism. V rádiích zazní přes dvě stovky spotů spotů v délce 30 vteřin v období od 19.listopadu do 22. prosince.

K tomu přibudou tematicky zaměřené reportáže o českých lyžařských areálech a pro rozhlas bude připravován sněhový servis.

Na tiskové konferenci kdosi na ukázku spustil jeden z propagačních spotů a bylo po radosti z očekávané sezóny. Jestli má do hor nalákat zrovna rychle přečtený text připomínající výkřiky náboženského fanatika se závěrečným odkazem na webové stránky Kudyznudy.cz, tak to by snad bylo lepší dvěstěkrát po třiceti vteřinách opakovat informaci, že na české hory jezdí rád lyžovat nejznámější český klimatolog toho času úřadující na Pražském hradě. To by si lidi alespoň zapamatovali už napoprvé a jeli by opravdu, ale opravdu do českých hor.

Na stovce billboardů po celé České republice si zase přečteme, že propukla "Česká lyžařská sezona 2009/2010, aneb všude dobře, doma nejlíp." Televize bude v každodenním vysílání mít záběry z 37 lyžařských areálů. Odkud prostřednictvím panoramatických kamer v programu Panorama na ČT2 budete vidět, jak je na horách v pondělí až pátek v čase 8:30 - 9:10 a o víkendu od 7:50 - 8:30 hodin. Sněhové informace budou i na ČT4 Sport od čtvrtka do neděle od 12:00 do 14:00 hodin. Servis bude připravován i pro novináře pracující v novinách a v dalších mediích.

Všimli jsme si, že na tiskové besedě mluvili jen chlapi. Takže chlapi, ať vám na českých lyžařských střediscích nasněží, ať tam máte plno i v krizi. Hlavně ať nemusíte psát v létě příští rok Poučení z krizového vývoje po lyžařské sezóně 2009/2010.

Petr Skála je vydavatelem serveru Vímevíte.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dolomity a Julské Alpy 2025

Dolomity a Julské Alpy 2025

MADONNA DI CAMPIGLIO Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.... celý článek

Armádní Winter Survival 2026 opět proběhne v Jeseníkách

Na Štrbskom Plese predstavili najmodernejšiu lanovku na Slovensku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Sport do bytu, hůl do ruky

Sport do bytu, hůl do ruky

AKTUALIZACE Čtyřčlenná rodina aktivně sportuje - to je nadělení! Jestli nebydlí v rodinném domě s velkou komorou a skladem, určitě řeší velmi složitě, kam všechno vybavení uloží.
České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

KRUŠNÉ HORY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Armádní Winter Survival 2026 opět proběhne v Jeseníkách

Armádní Winter Survival 2026 opět proběhne v Jeseníkách

Mezinárodního mistrovství Armády České republiky Winter Survival 2026 v zimním přírodním víceboji se bude konat 25.-30. ledna v Jeseníkách. Soutěž je otevřená pro výhradně vojenská družstva.
Na Štrbskom Plese predstavili najmodernejšiu lanovku na Slovensku

Na Štrbskom Plese predstavili najmodernejšiu lanovku na Slovensku

Na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách odštartovala lyžiarska sezóna. Spustili do prevádzky novú 8-miestnu sedačkovú lanovú dráhu na Medvediu kopu.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

ROZTOKA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní slunovrat Česko 21.12.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Králičák - skialpinismus Stříbrnice 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.

Diskuse

amarket стерлитамак Carlosfat, 20.12.2025 6:17, 1 příspěvek
WC Honza, 19.12.2025 14:52, 3 příspěvky
Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 3 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 3 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04
Cyklistické závody 2026 Horydoly , 9.12.2025 11:59
Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:45