Je nelegální skialp škodlivý?

Je nelegální skialp škodlivý?
Krkonoše. Luční bouda a Studniční hora vlevo nad ní.
Autor snímku Vítězslav Klika
SDÍLEJ:

Napadl sníh, zasvítilo sluníčko a ochránci přírody v Krkonoších se zděsili. Lyžaři vyrazili do terénu. ...kdo by to čekal? Skialpinisté a později snowboardisté lyžovali v Krkonoších stovku let a jen posledních pár desitek let na upravených sjezdovkách. Ti tedy překvapení nebyli. Ochránci však dělají, jako by pár desítek lidí na zasněžených svazích způsobilo ekologickou katastrofu.

Poslechněte si záznam dnešní rozhlasové debaty na Českém rozhlase 6:
ZEMĚŽLUČ: Porušování ochrany přírody při skialpinismu

O skialpinismu a snowboardingu v krkonošském terénu mluvili Jakub Kašpar (náměstek pro komunikaci Správy Krkonošského národního parku), Zdeněk Hrubý (předseda Českého horolezeckého svazu) a Petr Jandík (vydavatel Horyinfo.cz).

Osm stop v Kotelní jámě

Podívejte se na snímky, které dokumentují, o čem pánové mluvili.

Svahy Kotle (1435 m) nafotografovali zaměstnanci Krkonošského národního parku a uveřejnili na Facebooku:

Od skialpinistů, kteří na Kotli v Krkonoších během minulých týdnů lyžovali, jsme se dozvěděli, že vrchol i úbočí hory byly rozježděné od sněžných skútrů.

To dá rozum, že motorový mnohasetkilogramový stroj do chráněného území nepatří, protože dělá hluk, vypouští spaliny a ničí přírodu. O tom jsme se však v hlášení ochránců přírody nedozvěděli.

Na Kotli se vždycky lyžovalo a zdá se, že i nadále bude lyžovat bez ohledu na mínění některých zelených úředníků.

Pokud dobře počítáme, tak na aktuálním snímku ve Velké Kotelní jámě vidíme osm stop dolů a jednu nahoru. To odpovídá jedné až dvěma skupinkám lyžařů či skialpinistů. Posuďte sami, zda se jedná o ohrožení přírody.

Historie lyžování v Krkonoších se z velké části se odehrála tam, kde jsou dnes lyžaři lovnou zvěří ochránců přírody. Například na Studniční hoře, v Obřím dole, Labském dole, na Vysokém Kole, Kotli a Sněžce.

Horydoly.cz Ochránci přírody proti lyžařům na HORYDOLY

Krkonošské paseky po imisní katastrofě zarůstají, tetřívci ubývají

Podáte prst... a pryč je celá ruka

Krkonoše povolí skialpinismus

Nemusíme dělat studie, abychom vám zakázali pohyb v Krkonoších

Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!

Chceme pustit skialpinisty do Krkonoše, ale neřekneme kam

Skialp, freeride, Krkonoše

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Skiering

Lyžování ve volném terénu, tak tím to vše začalo. Pan hrábě nakoupil myslivcům skije, aby se dostali v zimě v lese ke krmelcům.  Co se týče přírody, škody jsou téměř nulové. Mírně diskutabilní je ochrana zvířat, jako jsou třeba srny. Je dokola tvrzeno, že lyžaři jezdící v lese plaší zvěř, která se pak uštve, a zemře. Moje pozorování však svědčí o opaku. Skier, nebo biker, to je fuk, jsou pro zvířata jen "další zvířátko v lese". Ta zvířata nejsou blbá, jak je nám neustále předhazováno. Poměrně rychle umí zjistit, že je nelovíte, a nejste hrozba. A jste jim ukradení. Takže, ochranářské kecy.

 • Autor Black
 • Datum a čas 14.2.2013 15:06
Reaguj
Tak jsem se na jedne fotce nasel - NADHERHA :-)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 13.3.2011 21:27
Reaguj
Re: Re: Aby bylo jasno... tetřívkovi nepomohli
Tetřívka je chránit důležité stejně jako celou přírodu - o tom nepochybujeme tady asi nikdo, jenže tady něco smrdí a nemá to s tetřívkem nic společného. Tetřívek v Kotelních jamách nežije (mapy KRNAP). Na fotce nejsou stopy stovky skialpinistů i když to tvrdí popis pod ní (Facebook KRNAP). Fotografka šla mimo zimní značenou cestu a přesto nedostala pokutu ale ještě KRNAP používá její fotky oficiálně i když zná její identitu (diskuse na HORYDOLY). Ochránce přírody sledoval celý den jezdit skútry do zakázaných míst národního parku a přesto nic neudělal (diskuse na HORYDOLY). Co by mělo okamžitě nastat, aby ochrana přírody nebyla za Kašpárky: Pokutovat fotografku, vyhodit neschopného ochránce, ukázat fotku se stovkou stop, vysvětlit čemu reálně skialpinisti uškodili a ukázat škody. Všechno jmenovitě a co nejdřív, nejpozdějc během několika dní.
 • Autor JN
 • Datum a čas 18.2.2011 14:48
Reaguj
Re: Aby bylo jasno...
V tom případě tetřívku bude lepší, když vyhyneš. Oháníš se tady ničením přírody a svého zimoviště. Argumentuješ fotkou z rána, místo toho, abys dodal na důkaz svého tvrzení aktuální fotku, na které by to příšerné ničení přírody bylo vidět. Tetřívku, tomu se ve světě slušných lidí říká demagogie. To je asi tak, jako ranní fotka člověka jak vede své dítě do školky a odpoledne vykrade banku. Nevím, nevím, ale na odsouzení za loupež by ta fotka ze školky asi nestačila. Ona by nestačila ani na začátek vyšetřování. Proč jsi tetřívku ty nebo jiný aktivista nefotil odpoledne ? Ono je to v NP zakázáno ? Vlastně máš pravdu - ten zvuk tě ruší při zimování.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 18.2.2011 12:33
Reaguj
Re: Aby bylo jasno...
Činy a slova: ta paní to nefotila z turistické značené cesty. Co tam dělala? Rušila zvířata a ulamovala stromům špičky? Ten kdo psal popis nás buď oblbuje nebo si myslí že jsme idioti. Je tam fotka z osmi stopama a k tomu vážně míněný popis: Sjet si Kotel. To v sobotu 29. ledna napadlo desítky lidí. Problém je, že je to porušení pravidel, které znamená ohrožení řady chráněných přírodních prvků - zimující populace ohroženého tetřívka obecného, poškození porostů, především lesních a v této době i riziko pro pomalu počínající hnízdění sokola stěhovavého. Takže to není pravda, co vidíme na fotce se liší od toho co se dělo skutečně? A pak mě ještě zajímá - ochránce stál celý den na nějakém výhledu a sledoval, co se děje. Proč nezastavil skůtry co jezdili po Kotli a taky na Výrovku, kam nesmí? Nebo si aspoň nenafotil jejich SPZ?
 • Autor JN
 • Datum a čas 17.2.2011 17:59
Reaguj
Aby bylo jasno...
Jenze fotky se porizovaly rano, kdy tam prochazela zcela nahodou jedna znama fotografka, pani chytri. Ten kdo tam stal cely vikend tak napocital kolem stovky lyzaru a to jeste snizil cislo, aby neprehanel. Fotka je samozrrejme jen dokumentacni. O cisle existuje zapis ze strazni sluzby.
 • Autor Tetrivek
 • Datum a čas 17.2.2011 17:33
Reaguj
KRNAP by měl začít u sebe
K té ochraně tetřívků. Hlavní problém je v dřívějším vedení KRNAP, který nezodpovědně vůči celé veřejnosti budovatelsky zalesnil každou volnou mýtinu, kterou tetřívci potřebují jako biotop tokání. Teď zde předhazují,že za současný stav může par víkendových skialpinistů. V Krkonoších chybí dobytkem vypáslé holiny, jak to bývalo dříve. Průklest porostu jen a jen pomůže. Svádět to na skialpinisty je jejich totální ubohost.Když se posadíte na chvíli z jara např. v lyžařském středisku Planai už 20 m za sjezdovkou,uvidíte tam 2-3 kusy (přitom denně tam lyžuje tolik lidí jako ve 4 střediscích Krkonoš),takže ruchem lidí to určitě nebude. Někde k tomu zahlédnete i plachého bělokura a taky u sjezdovky. Přitom mají možnost odběhnout do zcela jiných klidných prostor.Faktem je ,že ruch diska a motoru tam není. Takže Krnap by měl spíš začít hranami mlátit ve vlastních řadách.
 • Autor Thomas
 • Datum a čas 16.2.2011 20:45
Reaguj
Re: Tak to ale bude už pořád ...
Stejně tak u mě. Naprosto souhlasím.
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 16.2.2011 19:12
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tendenčně napsané
Podobné fotky jsou známé třeba od bývalých Rennerovek - slalomy (je to ta louka z Luční hory do Bílého Labe) nebo ze Studně do Obřího dolu - sjezd. Ale třeba taky mnoho tratí z hřebenů do Slezska, bývalého Německa, kudy jezdily saně, dřív daleko oblíbenější než lyže. A těch bud taky bylo o moc víc než dneska včetně hospod pro místní a pozdějc i pro turisty a taky cest. Naše Riesengebirge byly prostě Berlinere und Breslauere Hausberge.
 • Autor JN
 • Datum a čas 16.2.2011 18:30
Reaguj
Tak to ale bude už pořád ...
... protože zeleným je jednoduchší zakazovat neozbrojené menšiny než si nechat dát po čuni namachrovaným zazobaným skutristem. To samé je třeba v beskydech. Všichni ochranáři jsou frajeři na obyčejné lidi ale pod kola ožralému řidiči lakatoše, který se to razí lesem nejkratší cestou do hospody, si lehnout nepůjde. Co kdyby ho třeba přejel že? Že je lesák v podstatě produkt manažer daného mu svěřeného obvodu a ochranář by měl být jeho supervizor aby se nedělaly nové průseky při těžbě, aby ze strojů nekypal olej, aby se zbytečně nerozjezdilo okolí těžby atd. Na to neslyší, protože na to jsou krátcí ale jakmile se tam nachomejtneš s kolem nebo lyžemi tak by tě nejraději zastřelili. Na našince si hold dovolí ale na korporaci ne. To mají půlky stažené. Ochranáři už dávno u mě ztratili kredit. Bohužel.
 • Autor Aldo
 • Datum a čas 16.2.2011 18:15
Reaguj
Celkem 31 příspěvků v diskuzi


Senior na elektrokole se zabil u Trhových Svinů

Senior na elektrokole se zabil u Trhových Svinů

ČERNÁ VDOVA 70letý cyklista na elektrokole sjel do potoka u Trhových Svinů. Náhodný svědek ho zahlédl už polomrtvého. Než mu mohli pomoci záchranáři, muž zemřel. ... celý článek

Mountopolis: nové jméno pro Zillertal ski safari

Kábele je ředitelem České tiskové kanceláře

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.
Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.
Casino Pupp miloval James Bond

Casino Pupp miloval James Bond

Česká republika je krásná země, která každoročně přiláká miliony turistů svou úžasnou architekturou, bohatým kulturním dědictvím a fascinující historií. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí při cestování je Casino Pupp v Karlových Varech, které láká turisty
Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Nepříliš nápaditá kovbojka Zlatokopové z Arkansasu se natáčela v Alkazaru, na Chlumu a ve Velké Americe. Německo-italsko-francouzská produkce vybrala pro imitaci Divokého západu opuštěné lomy v Českém krasu.
Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední led ve Štolpichu na nás zbyl v barierách Na Zatáčkou. Vše ostatní roztálo. Snad by se ještě dalo vylézt několik malých a šikmých stoků ve svazích nad Štolpišským potokem. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 23.-26.2. 23.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Zimní táboření Darkovičky 24.-26.3. 24.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Zakončení zimní tábornické sezony Orlické hory, Adam 24.-26.6. 24.3.
Bahno Karlovy Vary, Tři Kříže Horská kola, běh, canisross 25.3.
Valná hromada ČHS Praha 25.3.
Nigh Run
Ostrava, Běh 25.3.
Chrudimka - splutí Seč 25.3.

Diskuse

Aol Mail Lucas Amelia, 23.3.2023 5:01, 117 příspěvků
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek
INU Lomnické sedlo Skiák, 15.3.2023 13:21, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44