Je nelegální skialp škodlivý?

Je nelegální skialp škodlivý?
Krkonoše. Luční bouda a Studniční hora vlevo nad ní.
Autor snímku Vítězslav Klika
SDÍLEJ:

Napadl sníh, zasvítilo sluníčko a ochránci přírody v Krkonoších se zděsili. Lyžaři vyrazili do terénu. ...kdo by to čekal? Skialpinisté a později snowboardisté lyžovali v Krkonoších stovku let a jen posledních pár desitek let na upravených sjezdovkách. Ti tedy překvapení nebyli. Ochránci však dělají, jako by pár desítek lidí na zasněžených svazích způsobilo ekologickou katastrofu.

Poslechněte si záznam dnešní rozhlasové debaty na Českém rozhlase 6:
ZEMĚŽLUČ: Porušování ochrany přírody při skialpinismu

O skialpinismu a snowboardingu v krkonošském terénu mluvili Jakub Kašpar (náměstek pro komunikaci Správy Krkonošského národního parku), Zdeněk Hrubý (předseda Českého horolezeckého svazu) a Petr Jandík (vydavatel Horyinfo.cz).

Osm stop v Kotelní jámě

Podívejte se na snímky, které dokumentují, o čem pánové mluvili.

Svahy Kotle (1435 m) nafotografovali zaměstnanci Krkonošského národního parku a uveřejnili na Facebooku:

Od skialpinistů, kteří na Kotli v Krkonoších během minulých týdnů lyžovali, jsme se dozvěděli, že vrchol i úbočí hory byly rozježděné od sněžných skútrů.

To dá rozum, že motorový mnohasetkilogramový stroj do chráněného území nepatří, protože dělá hluk, vypouští spaliny a ničí přírodu. O tom jsme se však v hlášení ochránců přírody nedozvěděli:

Na Kotli se vždycky lyžovalo a zdá se, že i nadále bude lyžovat bez ohledu na mínění některých zelených úředníků.

Pokud dobře počítáme, tak na aktuálním snímku ve Velké Kotelní jámě vidíme osm stop dolů a jednu nahoru. To odpovídá jedné až dvěma skupinkám lyžařů či skialpinistů. Posuďte sami, zda se jedná o ohrožení přírody:

Historie lyžování v Krkonoších se z velké části se odehrála tam, kde jsou dnes lyžaři lovnou zvěří ochránců přírody. Například na Studniční hoře, v Obřím dole, Labském dole, na Vysokém Kole, Kotli a Sněžce.

Horydoly.cz Ochránci přírody proti lyžařům na HORYDOLY

Krkonošské paseky po imisní katastrofě zarůstají, tetřívci ubývají

Podáte prst... a pryč je celá ruka

Krkonoše povolí skialpinismus

Nemusíme dělat studie, abychom vám zakázali pohyb v Krkonoších

Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!

Chceme pustit skialpinisty do Krkonoše, ale neřekneme kam

Skialp, freeride, Krkonoše

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Skiering

Lyžování ve volném terénu, tak tím to vše začalo. Pan hrábě nakoupil myslivcům skije, aby se dostali v zimě v lese ke krmelcům.  Co se týče přírody, škody jsou téměř nulové. Mírně diskutabilní je ochrana zvířat, jako jsou třeba srny. Je dokola tvrzeno, že lyžaři jezdící v lese plaší zvěř, která se pak uštve, a zemře. Moje pozorování však svědčí o opaku. Skier, nebo biker, to je fuk, jsou pro zvířata jen "další zvířátko v lese". Ta zvířata nejsou blbá, jak je nám neustále předhazováno. Poměrně rychle umí zjistit, že je nelovíte, a nejste hrozba. A jste jim ukradení. Takže, ochranářské kecy.

 • Autor Black
 • Datum a čas 14.2.2013 15:06
Reaguj
Tak jsem se na jedne fotce nasel - NADHERHA :-)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 13.3.2011 21:27
Reaguj
Re: Re: Aby bylo jasno... tetřívkovi nepomohli
Tetřívka je chránit důležité stejně jako celou přírodu - o tom nepochybujeme tady asi nikdo, jenže tady něco smrdí a nemá to s tetřívkem nic společného. Tetřívek v Kotelních jamách nežije (mapy KRNAP). Na fotce nejsou stopy stovky skialpinistů i když to tvrdí popis pod ní (Facebook KRNAP). Fotografka šla mimo zimní značenou cestu a přesto nedostala pokutu ale ještě KRNAP používá její fotky oficiálně i když zná její identitu (diskuse na HORYDOLY). Ochránce přírody sledoval celý den jezdit skútry do zakázaných míst národního parku a přesto nic neudělal (diskuse na HORYDOLY). Co by mělo okamžitě nastat, aby ochrana přírody nebyla za Kašpárky: Pokutovat fotografku, vyhodit neschopného ochránce, ukázat fotku se stovkou stop, vysvětlit čemu reálně skialpinisti uškodili a ukázat škody. Všechno jmenovitě a co nejdřív, nejpozdějc během několika dní.
 • Autor JN
 • Datum a čas 18.2.2011 14:48
Reaguj
Re: Aby bylo jasno...
V tom případě tetřívku bude lepší, když vyhyneš. Oháníš se tady ničením přírody a svého zimoviště. Argumentuješ fotkou z rána, místo toho, abys dodal na důkaz svého tvrzení aktuální fotku, na které by to příšerné ničení přírody bylo vidět. Tetřívku, tomu se ve světě slušných lidí říká demagogie. To je asi tak, jako ranní fotka člověka jak vede své dítě do školky a odpoledne vykrade banku. Nevím, nevím, ale na odsouzení za loupež by ta fotka ze školky asi nestačila. Ona by nestačila ani na začátek vyšetřování. Proč jsi tetřívku ty nebo jiný aktivista nefotil odpoledne ? Ono je to v NP zakázáno ? Vlastně máš pravdu - ten zvuk tě ruší při zimování.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 18.2.2011 12:33
Reaguj
Re: Aby bylo jasno...
Činy a slova: ta paní to nefotila z turistické značené cesty. Co tam dělala? Rušila zvířata a ulamovala stromům špičky? Ten kdo psal popis nás buď oblbuje nebo si myslí že jsme idioti. Je tam fotka z osmi stopama a k tomu vážně míněný popis: Sjet si Kotel. To v sobotu 29. ledna napadlo desítky lidí. Problém je, že je to porušení pravidel, které znamená ohrožení řady chráněných přírodních prvků - zimující populace ohroženého tetřívka obecného, poškození porostů, především lesních a v této době i riziko pro pomalu počínající hnízdění sokola stěhovavého. Takže to není pravda, co vidíme na fotce se liší od toho co se dělo skutečně? A pak mě ještě zajímá - ochránce stál celý den na nějakém výhledu a sledoval, co se děje. Proč nezastavil skůtry co jezdili po Kotli a taky na Výrovku, kam nesmí? Nebo si aspoň nenafotil jejich SPZ?
 • Autor JN
 • Datum a čas 17.2.2011 17:59
Reaguj
Aby bylo jasno...
Jenze fotky se porizovaly rano, kdy tam prochazela zcela nahodou jedna znama fotografka, pani chytri. Ten kdo tam stal cely vikend tak napocital kolem stovky lyzaru a to jeste snizil cislo, aby neprehanel. Fotka je samozrrejme jen dokumentacni. O cisle existuje zapis ze strazni sluzby.
 • Autor Tetrivek
 • Datum a čas 17.2.2011 17:33
Reaguj
KRNAP by měl začít u sebe
K té ochraně tetřívků. Hlavní problém je v dřívějším vedení KRNAP, který nezodpovědně vůči celé veřejnosti budovatelsky zalesnil každou volnou mýtinu, kterou tetřívci potřebují jako biotop tokání. Teď zde předhazují,že za současný stav může par víkendových skialpinistů. V Krkonoších chybí dobytkem vypáslé holiny, jak to bývalo dříve. Průklest porostu jen a jen pomůže. Svádět to na skialpinisty je jejich totální ubohost.Když se posadíte na chvíli z jara např. v lyžařském středisku Planai už 20 m za sjezdovkou,uvidíte tam 2-3 kusy (přitom denně tam lyžuje tolik lidí jako ve 4 střediscích Krkonoš),takže ruchem lidí to určitě nebude. Někde k tomu zahlédnete i plachého bělokura a taky u sjezdovky. Přitom mají možnost odběhnout do zcela jiných klidných prostor.Faktem je ,že ruch diska a motoru tam není. Takže Krnap by měl spíš začít hranami mlátit ve vlastních řadách.
 • Autor Thomas
 • Datum a čas 16.2.2011 20:45
Reaguj
Re: Tak to ale bude už pořád ...
Stejně tak u mě. Naprosto souhlasím.
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 16.2.2011 19:12
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tendenčně napsané
Podobné fotky jsou známé třeba od bývalých Rennerovek - slalomy (je to ta louka z Luční hory do Bílého Labe) nebo ze Studně do Obřího dolu - sjezd. Ale třeba taky mnoho tratí z hřebenů do Slezska, bývalého Německa, kudy jezdily saně, dřív daleko oblíbenější než lyže. A těch bud taky bylo o moc víc než dneska včetně hospod pro místní a pozdějc i pro turisty a taky cest. Naše Riesengebirge byly prostě Berlinere und Breslauere Hausberge.
 • Autor JN
 • Datum a čas 16.2.2011 18:30
Reaguj
Tak to ale bude už pořád ...
... protože zeleným je jednoduchší zakazovat neozbrojené menšiny než si nechat dát po čuni namachrovaným zazobaným skutristem. To samé je třeba v beskydech. Všichni ochranáři jsou frajeři na obyčejné lidi ale pod kola ožralému řidiči lakatoše, který se to razí lesem nejkratší cestou do hospody, si lehnout nepůjde. Co kdyby ho třeba přejel že? Že je lesák v podstatě produkt manažer daného mu svěřeného obvodu a ochranář by měl být jeho supervizor aby se nedělaly nové průseky při těžbě, aby ze strojů nekypal olej, aby se zbytečně nerozjezdilo okolí těžby atd. Na to neslyší, protože na to jsou krátcí ale jakmile se tam nachomejtneš s kolem nebo lyžemi tak by tě nejraději zastřelili. Na našince si hold dovolí ale na korporaci ne. To mají půlky stažené. Ochranáři už dávno u mě ztratili kredit. Bohužel.
 • Autor Aldo
 • Datum a čas 16.2.2011 18:15
Reaguj
Celkem 31 příspěvků v diskuzi


Sivek se potřetí stává osobností cestovního ruchu

Sivek se potřetí stává osobností cestovního ruchu

Hoteliér  a předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek se stává osobností cestovního ruchu za rok 2018. Ocenění převezme zítra během zahajovacího ceremoniálu veletrhu Holiday World na pražském Výstavišti v Holešovicích.... celý článek

Menstruace v zimě na horách zvyšuje riziko infekce a úrazu

Novoroční běh okolo Máchova jezera

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Automatizovaný systém Linketica pro tvorbu a publikaci reklamních článků na nezávislých webech nabízí svým zákazníkům affiliate program. 10% provizi poskytuje po dobu 2 let z obratu přivedného inzerenta nebo média.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Zahradní architektura v Holandsku - přednáška Praha, Botanická zahrada Přednáší Miroslav Malý 21.2. 17:30
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Bhútán a Nepál - diashow Brno, NetBox Přednáší David Hainall  21.2. 18:00
Eskymování Vlašim, bazén 21.2. 20:00
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.

Diskuse

Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 5 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 5 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 5 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35