Ještě ke kolotoči bezduchých plků

Ještě ke kolotoči bezduchých plků
SDÍLEJ:
Soudě už jenom podle stylistiky příspěvků, jsou manželé Frauenterkovi atypičtí, nadprůměrně inteligentní provozovatelé ubytovacích a hostinských služeb. Se svým nijak ideálně umístěným objektem si uvědomují, že nevýhodu polohy musejí vyvážit kvalitou služeb. Kromě toho jsou možná taky prostě slušní lidé.
Jak na to Polemika začala koupí časopisu Horydoly v trafice v Rokytnici. Zbyněk Frauenterk nesouhlasil především s tvrzením, že Krkonoše jsou velmi drahé hory.

Lyžařský expert a bývalý sjezdový závodník Ivan Sosna reaguje na článek provozovatele chaty Na Rezku v Krkonoších Zbyňka Frauenterka nazvaný Kolotoč bezduchých plků.

Zbyněk Frauenterk před tím nesouhlasil se článkem Kam pojedete letos na lyže? od Pavla Miškovského.

I slušní lidé se v téhle branži na horách najdou, jakkoli trpí poškozováním pověsti ze strany té neslušné frakce. Nechci psát většiny či menšiny.

Příjemný Rezek

Rád věřím, že u nich Na Rezku je radost pobejt. V kombinaci s pěknou, dejme tomu loňskou zimou a s vedlejší sezonou, může být takový pobyt výtečný i pro vyznavače sjezdovek, jemuž nevadí nutnost každý den se přepravit z Rezku do Rokytnice. A bez ohledu na termín si jistě mohou libovat běžkařští turisté, na frontách nezávislí.

Chápu i snahu čelit paušalizujícím kritikům, házejícím všechny naše horské podnikatele do jednoho kořistnického a zlatokopeckého pytle. Takový primitivní vox populi je ale zejména na anonymním internetu nepřehlušitelný. Marné volání.

Kvalitní sjezdování?

Na druhé straně je třeba vidět, že i ten nejlepší hotel na světě nebude pro toho, kdo si chce kvalitně zasjezdovat, na českých horách v hlavní sezoně dostatečně zajímavý.

I kdyby Hanka na Rezku servírovala oben ohne, u plotny angažovala špičkového francouzského chefa a u tyče miss čehosi Kuchařovou, vytvoří nanejvýš perfektní hampejz, ne ale barák, kam se pohrnou lyžaři. To je snad všeobecně jasné.

Trocha demagogie

V té zanícené a docela sympatické obhajobě snad jen nemuselo být trochu zbytečné lehké demagogie:

1. "Nemáte páru, jak těžké je provozovat takový hotýlek." Mezi námi, proč bych ji měl mít? Máte vy snad páru o tom, jak těžké je fungovat jako A, B, C ... Z? Apelem na platícího klienta tím, jak to mám těžké, si – možná bohužel - spíš získám nálepku bolestína než sympatie. Zákazníka nezajímají vaše problémy, nýbrž vaše služby.

2. Stejně tak ho nezajímá rozdíl v dotační politice jihotyrolské nebo rakouské na jedné straně a naší na druhé. Jistě, je to z vašeho pohledu nespravedlnost, ale zákazník k vám nepřijíždí srovnávat podporu podnikání, nýbrž konzumovat službu. Vy se při kasírování taky nestaráte o to, jak lehce či těžce si vydělal peníze, které mu účtujete. A on zase ne o to, jak hodně či málo vás stát nebo region podporuje.

3. A do třetice: na vaše "Buďte trpěliví" se úplně logicky přihlásila reakce (mike): "Proc bychom meli byt trpelivi? Nevidim jediny duvod. Socialismus skoncil a hlasujeme nohama." Neboli: ze svého pohledu jaksi máte pravdu, naše hory se vyhrabávají z mizerného výchozího stavu. Jenže zákazník není ekonomický analytik. Zajímá ho onen zmiňovaný poměr cena/výkon. Upřímně řečeno, "buďte trpěliví, probojovat nové stojí oběti" do nás hustili v bývalém režimu, když potřebovali zamaskovat nefunkčnost systému. Na tohle může být někdejší trpělivý a dnešní konečně se svobodně rozhodující klient notně alergický.

4. "Podíváte-li se do normálních katalogů, vydávaných pro západní Evropu, obvykle se nedostanete v ceně za jednu noc v penzionu pod tisíc korun." Nechápu, co takovými katalogy myslíte. Znám především Rakousko. Tam existují seznamy ubytovatelů, zahrnující každou oficiální postel od ***** hotelů po Privatzimmer, ubytování bez stravování a kempy. Ještě nikdy jsem neviděl verzi pro západní Evropu a jinou pro nezápadní. Nevím, co přesně myslíte penzionem, ale pod 35 euro/noc bez stravování, ale se snídaní se dostanu hravě. To už musí být sakra kvalita! Jak mnohý nerozhazovačný našinec dávno ví, v privátu se někde dostanete i pod 15 euro, ve Ferienwohnungen při velkém počtu osob i znatelně níže.

5. Možná je to tím, že až takový přehled nemáte. Sice tvrdíte: "Do hor jezdím dlouho a často, hlavně do Alp, takže mám osobních zkušeností hafo," ale současně "Já se dostanu jednou či dvakrát za rok na lyže do Rakouska a Itálie." Jednou dvakrát za rok není až tak moc. Víte, kolikrát tam za sezonu od října do června vyjedou třeba závodníci? Proto je snad i vaše výsledné know-how omezené. Ve vlastním zájmu bych na vašem místě takovou frekvencí moc neoperoval.

Dobrá pověst českých hor

Navzdory těmto připomínkám ale máte moje sympatie. Slušné a poctivé ubytovatele naše hory potřebují jako sůl. Obdobu těch, u nichž si tak libujeme v Alpách, u nás zahubily historické peripetie. Podepsal se na tom odsun Němců, nové osídlení hor, hraniční pásmo a znárodnění.

Až u nás bude víc Frauenterků, budou mít i pobyty na našich horách, a tedy i hory, lepší pověst.

Pokud do vaší oblíbené trafiky dochází i časopis Snow, kupte si i nejnovější číslo 31. Najdete tam kromě jiného dosti obsáhlý článek na probírané téma. Budu rád, když na něj na web časopisu zareagujete.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Studie
Ahoj Zbyňku (vykat si na turistickým webu mi nesedí, kromě toho si uzurpuju nárok na tykání starce mladším),to, co jsem napsal, není proboha žádný „téměř profesionální rozbor“. Jen pár připomínek, původně zamýšlených jen jako příspěvek do diskuse, pak ale narostlých do takové délky, že jsem dal k úvaze Kubovi, jestli by to nechtěl publikovat samostatně. Trochu více „rozboru“ bys našel právě v tom článku ve SNOW, kde jsem si na problematiku vyjednal sice ne dostatek, ale přece jenom víc prostoru.Jak jistě víš/víte (myslím tím na manželku), mají horští podnikatelé mizerný image, srovnatelný snad s pedofily a poslanci. (Teď neřeším, zda a nakolik oprávněně.) V takové situaci může i nešikovné užití jednoho slova („buďte trpěliví“ místo asi vhodnějšího „shovívaví“, navrhovaného „loajální“ apod.) narazit. Ale život je boj a těch, kdo jsou ve vatě a už jenom řeší problém, jestli vyrazit dosavadního kapitána své jachty, nebo mu dát ještě šanci, asi na tomto serveru i mezi vašimi návštěvníky nebude mnoho. Ty máš své problémy, my ostatní taky, všichni se s nějakými pereme. Naštěstí jde většinou jde o naše možnosti a volby.Jak jsem už psal, každý slušný a na své hosty myslící podnikatel na horách má moje sympatie. Jako člověk, který tam i žil a pracoval, a to i nefalšovaně s lopatou a vercajkem, se podle možností snažím usměrňovat názory a bludy, neopřené o fakta.Až se někdy dostanu do Rokytnice (letošní naplánovaná soustředění bohužel ztroskotala na sněhu), budu se snažit předem ohlásit a u vás na Rezku se zastavit.
 • Autor ivan
 • Datum a čas 28.2.2007 13:15
Reaguj
Re: Buďte trpěliví
To je další věc - vzájemná finanční podpora podnikatelů a obcí! Stát zařídil (přesněji ODS a potom to ještě zhoršila ČSSD), aby peníze z daní nezůstávaly v místě podnikání. Naprostá většina dani se totiž přerozděluje podle složitých pravidel přes státní rozpočet a místní podnikání skoro nemá vliv na jejich množství pro region. A ten zbyteček, který regionu zůstane, se počítá podle sídla firmy (většina firem v Krkonoších má z různých důvodů sídlo v Hradci Králové nbo v Praze).
Reaguj
Studie
Jsem potěšen velkým množstvím reakcí na můj nesouhlas s článkem v magazínu Horydoly. Většinou jsem dostal přes kušnu. Příspěvek se stal předmětem rozboru téměř profesionálního od p. Sosny a děkuji alespoň těm několika, kteří článek pochopili a vyjádřili se k jádru obsahu. Děkuji vám, pane Sosno. Měl bych připomínky k těm vašim pár bodům, ale to už by nebylo přínosné. Vadí mně spíš to, jak málo se ozvalo hostinských a ubytovatelů, o to více nespokojených lyžařů, hojně navštěvujících se salámy a kořalkou nádhernou alpskou přírodu. Snad ještě k té četnosti návštěv Alp. Chápu, že vy jste, jako závodník, brázdil svahy tak často, jak já nemohu! Mluvil jsem však jak o zimní, tak i o letní sezoně. Určitě však dost často na to, abych si vzhledem k " profiúchylce " všímal cen i kvality služeb. Chce-li někdo za každou cenu hledat nízké ceny, budiž. A aby bylo jasno, já nefňukám, jak se někteří mylně domnívají. Tak, jako Češi jezdí do Alp, tady je nahradí evropané ze severu. Proto nám někteří spílají, je to však přirozené, hledáme náhradu. Mnohdy jsou objektivnější, než našinec. Jsou to dobří hosté. Multievropanství to pomůže, když se to tady hezky zamíchá. Vámi uváděný časopis neznám, ač hlavní tituly outdoor a ski znám, však ve své oblíbené trafice v Rokytnici se optám a ozvu se. Skol, pardálové. Starej Rezek
 • Autor Ybyněk z Rezka
 • Datum a čas 21.2.2007 19:34
Reaguj
Buďte trpěliví
Spíš loajální. Ale ke komu. Na JZ od naší kotliny bohatí hoteliéři podporují své městečko, region, místní zase podporují (útratou) je. Ze spokojených návštěvníků se někdy stávají "místní" (štamgasti). Ale na to je třeba vytvořit dojem, že majiteli nejde jen a jen o obsah šrajtofle.
Nebo to tak jen bývalo? Také nevím, jak to platí v ski-průmyslu.
Mám pocit, že u nás většinou převládla snaha zbohatnou rychle a na všem, všechno zaúčtovat, rychle nasadit "světové ceny" a se zákazníkem se moc ne*at. Rychle ho odbavit, zkasírovat, vykopnout.
A tak zůstává vzájemná nedůvěra, podezíravost mezi zákazníkem a provozovatelem. Pak volat po trpělivosti je sranda. I když zrovna třeba tenhle volající by si tu trochu trpělivosti, loajality k "našinci" zasloužil. Možná ano, ale veze s ostatními.
 • Autor dag
 • Datum a čas 19.2.2007 10:16
Reaguj
Re: Re: Asi se zbláznili
Ohledně parkování mám nepříjemnou zkušenost z předloňského Špindlu. Za parkování tam chtěli myslím 200 Kč. No dobrá, ale nenamáhali se plochu parkoviště ani upravit rolbou nebo proházet. Některá auta po najetí na parkovací místa zapadla, obsluha parkoviště jim ochotně přivolala traktor, za který si nechala samozřejmě zaplatit. Nějaký Němec nám říkal, že pak po něm chtěli za ten traktor dalších 500 Kč.
 • Autor Horác
 • Datum a čas 16.2.2007 12:50
Reaguj
ROH
Jak jsem se již vyjádřil, pro normální smtelníky chybí podniková ubytovací zařízení, jako byly chaty bývalého ROH. Většinu jich totiž prostituovali vlivní soukromníci (a mnohdy za pakatel) a teď by chtěli dolovat zlato....
 • Autor Honza
 • Datum a čas 16.2.2007 09:44
Reaguj
A ty inkasované peníze z luxusu tedy pak jdou kam ?
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 16.2.2007 08:55
Reaguj
Re: Asi se zbláznili
Ta cena je ale za parkoviště na vrcholu hor těsně pod vrcholem Pradědu tzn. platí se luksus jet autem v chráněné oblasti atd. Normálně se parkuje v údolí a nahoru se jezdí kyvadlově autobusem ...( i v létě)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 16.2.2007 07:03
Reaguj
Re: Asi se zbláznili
Ta cena je ale za parkoviště na vrcholu hor těsně pod vrcholem Pradědu tzn. platí se luksus jet autem v chráněné oblasti atd. Normálně se parkuje v údolí a nahoru se jezdí kyvadlově autobusem ...( i v létě)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 16.2.2007 07:03
Reaguj
Asi se zbláznili
Vím,že to sem úplně nepatří, ale teď jsem prohlížel web o lyžování na Pradědu a parkovný chtějí 360Kč - kdo tam jede asi upadl čelem na obrubník...
 • Autor Kaktus
 • Datum a čas 16.2.2007 02:38
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Lyžařská dovolená v létě

Lyžařská dovolená v létě

Rádi lyžujete? Svého oblíbeného sportu se nemusíte vzdávat ani v létě. Na některých ledovcích se totiž dá lyžovat po celý rok. A nemusíte ani jezdit mimo Evropu. Letní lyžování totiž nabízí hned... celý článek

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře

15. června slaví katolická církev svátek ochránce horolezců, lyžařů a obyvatel Alp. Svatý Bernard de Menthone, též zvaný Svatý Bernard z Aosty či Svatý Bernard z Mont-Joux se angažoval v christianizaci zapadlých alpských údolí. Jeho
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

KRKONOŠSKÁ KAUZA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.
Lyžařská dovolená v létě

Lyžařská dovolená v létě

Rádi lyžujete? Svého oblíbeného sportu se nemusíte vzdávat ani v létě. Na některých ledovcích se totiž dá lyžovat po celý rok. A nemusíte ani jezdit mimo Evropu. Letní lyžování totiž nabízí hned

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Lyžařský přejezd Krkonoš Vítkovice v Krkonoších 26.-29.12. Běžky 26.12.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48