Jungfrau - letní vzpomínka na zimu

Jungfrau - letní vzpomínka na zimu
Jungfrau (4158 m n.m.), Berner Oberland.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Leze vám horko na mozek? Přemýšlíte už o zimní dovolené? Sníh, mráz, modrá obloha, lyže nebo snowboard... V duchu přebíráte možnosti: České sjezdovky zrovna dvakrát nelákají. Ve slunečné Itálii to dobře znáte. Rakousko má sice dost sněhu, ale věčně zamračené nebe. Francie je daleko. Na exotiku vás neužije, takže vyloučíte Slovensko, Ukrajinu, Írán i Bulharsko. Nakonec zbývá Švýcarsko. Berner Oberland je sice drahý, ale poskytne vám zážitky, na které budete vzpomínat do konce života.

Jungfrau - letní vzpomínka na zimu
Berner Oberland. Männlichen.
Autor snímku Jana Bečková
Jak na to

ŠVÝCARSKO

Rozloha: 41 285 km čtverečních

Nejvyšší hora: Dufourspitze (Monte Rosa) 4634 m n.m.

Nejdelší řeka: Rhein (Rýn)

Počet obyvatel: 7 782 900

Státní zřízení: Pluralitní federativní republika

Největší města: Zürich (Curych), Geneve (Ženeva), Basel (Basilej), Bern

Úřední jazyky: němčina, francouzština, italština, rétororománština

Měna: švýcarský frank = 100 centimů (francouzsky), 100 rappen (německy)

Booking.com

Region Jungfrau zahrnuje městečka Grindelwald, Wengen, Murren a Lauterbrunnen s okolní nádhernou přírodou.

Vysoká trojka

Okolní scenérie okouzlují každého návštěvníka v zimě i v létě. Impozantní vrcholy Eiger 3970 m, Mnich (Mönch) 4099 m a Panna (Jungfrau) 4158 m určují vysokohorskou atmosféru.

Dobrodružství, zážitky, putování po horských stezkách, ideální lyžování na dobře udržovaných sjezdovkách, běžky, sáňkování nebo let helikoptérou nad vrcholy švýcarských velikánů. 

Kouzelný Grindelwald

Městečko Grindelwald (1034 m) je největším zimním střediskem regionu. Tvoří ho tři oblasti: First, Kleine Scheidegg a Schlithorn proslavené výbornými sjezdovkami pro lyže i snowboard dle obtížnosti. Převažují červené a modré, lyžaře ale často láká i volný terén. 

Velkým zimním zážitkem je výlet z nádraží v Grindelwaldu, který spojuje Kleine Scheidegg a sedlo Jungfraujoch (3454). Na tento vlak platí lyžařská permanentka. Stylovým vláčkem se přibližně za osmdesát franků dopravíte za necelých padesát minut přímo na Jungfraujoch, na jehož vršku je vybudovaná observatoř s fascinujícím výhledem. 

Berner Oberland. Kleine Scheidegg pod Eigerem.

Ledovce pod vámi jsou rozprostřené jako na dlani, máte pocit jako svobodný pták, jen vzlétnout. Budete mít možnost navštívit i ledovou jeskyni a místní panoramatickou restauraci, pořídit několik unikátních snímků, kterými se můžete posléze chlubit jako velcí horolezci.

Pokud vyjdete na terasu, je potřeba se velmi obléct, dát si šálu nebo jinou přikrývku přes nos a ústa, jelikož vítr je opravdu ledový, člověku se špatně dýchá a při teplotě minus třicet stupňů opravdu není radno pobývat venku příliš dlouho. Ano v létě tu nestoupá teplota příliš nad nulu.

Stěna horolezců

Severní stěna Eigeru, proslulá díky řadě horolezců, kteří se pokoušeli zdolat tuto horu, se majestátně tyčí nad kopci a lesy. Připomíná velkou, vážnou, nebezpečnou a krutou dámu.

Právě pod ní vede železnice z Kleine Scheidegg na Jungfraujoch. Tunel je vykutaný ve skále a jen dvěma větracími štolami vychází k povrchu na severní stěně.

Mnoho dobrodruhů zaplatilo za svoji touhu dosáhnout vrcholu Eigeru životem. Pokojně odpočívají na hřbitově v Grindelwaldu. Celou historii horolezectví a mnoho dalších zajímavostí naleznete v místním muzeu.

Co se týče kulturního dění, v průběhu ledna a února se každoročně pořádá Světový sněhový festival, kdy sochaři vytvoří vznešené ledové plastiky, které sklidí vždy velký úspěch.

V Grindelwaldu fungují dvě věci dokonale - železnice a ubytování. Vlaky jsou rychlé, přesné a nadmíru čisté. Hotelů, penzionů i hostelů je ve středisku mnoho, stačí si jen vybrat.

Létat jako pták Flieger

Pro ty, kteří nemají v lásce sjezdové lyže, se otevírají bežkařské dráhy, okruhy dlouhé sedm kilometrů, většinou příjemným údolím a lesy.

Sáňkování se zde považuje za ryze adrenalinový sport, dráhy přispůsobené tomuto sportu najdete na všech přilehlých kopcích, nejlepší a zároveň nejprudší z nich vede z Firstu do údolí. Jízda je dlouhá patnáct kilometrů.

Novinkou je Flieger, dobrodružný zážitek pro nebojácné v zimě i v létě. Budete zavěšeni na pevná lana a usazeni do bezpečnostních úvazků, připoutáni přezkami a vypuštěni rychlostí 80 km/h z jednoho vrcholu kopce na druhý. Pojedete podél kabinové dráhy z Firstu na Schreckfeld dolů. 

Jungfrau. Berner Oberland.

Nejen outdoorem je člověk živ

V létě ani v zimě nemusí přát počasí každý den. Pokud je ošklivo, neváhejte si jít zasportovat do největšího indoorového sportovního centra, kam mají hosté většiny hotelů v Grindelwaldu vstup zdarma.

Najdete zde wellness, sauny, bazény, máte možnost zahrát si curling, který je ve Švýcarsku velmi populárním sportem, nebo si vyzkoušet krasobruslení na uhlazeném ledě. Pro nejaktivnější je k dispozici horolezecké centrum a nejrůznější lanové vymoženosti.

Až přijde hlad

Pro zahřátí na horách stačí vynikající rumový punč nebo ovocný punč bez alkoholu, jedno z místních lahodných piv případně káv.

Z pokrmů jsou výborné švýcarské sýry a čokolády na posilněnou, často domácí výroby, zeleninové a krémové hrnce polévek s křupavým bílým pečivem, které jsou zdravé a zasytí více než mastný řízek s hranolkami. Pochoutkou jsou sýrové špecle servírované s čerstvou zeleninou.

Brambor ani rýže se nedočkáte, americké brambory a hranolky ovládly svět.

Horydoly.czJungfrau a Aletsch na HORYDOLY

Fascinující chata Konkordia

Seven Four-thousander Peaks in less than 24 Hours

Jungfrau přišla o věneček před 200 lety

Italští tuneláři prorazili Jungfrau před stoletím

Jedenáctimetrový posun lanovky není problém

Jungfrau - letní vzpomínka na zimu

Běžecká panna Jungfraumarathon

Dva důchodci se zřítili z Mnicha

Mnich místo Eigeru

Lžou pořád a lžou záměrně. Kamzík na klouby?


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Grindelwald
Je třeba některé, faktograficky nesprávné údaje uvést na správnou míru.ŠVÝCARSKO Rozloha: 41 293 km čtverečních skutečně 41 285Nejvyšší hora: Dufourspitze (Monte Rosa) 4634 m n.m.Nejdelší řeka: Rhein (Rýn)Počet obyvatel: 7 050 000 skutečně 7 782 900 – 700 000 je už podstatný rozdílStátní zřízení: Pluralitní federativní republika Největší města: Zürich (Curych), Geneve (Ženeva), Basel (Basilej), Bern Úřední jazyky: němčina, francouzština, italština a rumantsch (rätoromanisch) Měna: švýcarský frank = 100 centimů (pojmenovaní francouzské) , 100 Rappen (oficielní pojmenování pro něměcky mluvící obyvatele) Přímo z Grindelwaldu dosáhneme tyto lyžařské oblasti : Kleine Scheidegg – Männlichen (zde je známý Lauberhorn se známým každoročním sjezdem FIS), oblast First a oblast Pfingstegg. Oblast Schilthornu není z Grindelwaldu přímo dosažitelná – Schilthorn se známou otáčivou horskou restaurací Piz Gloria 2970 m/m, kde se v roce 1968 točil známý James Bond – film, je od vlastního Grindelwaldu vzdálen 18 km. Lanovka na Schilthorn začíná ve vesničce jménem Stechelberg v udolí Lauterbrunnen. Z vrcholu Schilthornu je vidět panorama dvouset alpských vrcholů s nejlepším pohledem na grindelwaldské velikány - Finsteraarhorn, Mönch, Jungfrau a Eiger. Mezistanice Mürren na této lanovce je výchozím místem pro vysokohorskou turistiku. Stanice Jungfraujoch grindelwaldské zubatky nenabízí žádnou možnost běžného sjezdování, pouze pohyb na skialpech a horolezectví.Nazvat ty, kteří lezou nějakou cestou v severní stěně Eigeru dobrodruhy pokládám za neodpovídající. Prvnim Čechem, který prostoupil v roce 1961 známou severni stěnu Eigeru byl Radovan Kuchař a jeho parťákem byl také první Slovák Zdeno Zibrin, někdy v roce 1976 parta Jirky Šmída, Pepka Rybičky, Petra Placheckého a Sylvy Kysilkové udělala novou cestu t.zv. český pilíř – trvalo to celkem 21 dnů – v srpnu, pak v roce 1978 Jirka Šmíd, Mirek Šmíd a Jaroslav Flejberk udělali další novou cestu v severni stěně a to českou diretissimu. V roce 1985 vylezl Michal Pitelka, Jirka Šmíd a Čestmír Lukeš další novou cestu – jmenuje se „Vzpomínka na Toniho Hiebelera“. V roce 2002 vylezl Michal Pitelka a Stephan Sigrist starou cestu severní stěnou s původní vyzbrojí, bylo to i v CH – televizi – existuje film.U atrakce Flieger na svazích Firstu se nejedná o jízdu z jednoho kopce na druhý. V zavěšení člověk jede ze shora dolů 45 vteřin (takže nic moc) ve výšce až 45 metrů nad zemí a na dráze délky 765 metrů. S maximální rychlostí 84 km/hod.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současnosti dochází k přeměně průmyslových areálů. Než úplně zanikne výrobní zóna, je dobré přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu upozornit... celý článek

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

Bílá skála v Libni: lezení po hnědé skále nad modrou Vltavou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ

Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ

Pražské póly je označení nejsevernějšího, nejjižnějšího, nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího místa hlavního města Prahy. Od letoška na těchto místech stojí betonové patníky a jejich návštěva se stala turistickou atrakcí. 
Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

NOVÉ FOTKY Všichni, kdo píší o Karlových Varech, se snaží vypodobnit jejich krásu a starobylost. Vyhlídky, rozhledny i půvab lázeňských domů, jakož i celou scenérii noblesních kaváren a vináren. O divokých hospodách a nálevnách alkoholu nikdo nenapsal
Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.
Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Užívání CBD je jednoduché. Sáhnout po tom nejvhodnějším je ovšem produktu obtížnější, hlavně pokud máme dnes na trhu tak široký výběr. Dříve než zvolíte, kde nakoupit, musíte se rozhodnout, která
Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Počátkem října loňského roku prezident Miloš Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.

Diskuse

Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06