Každý dáme Katce dvě stovky všimného

Každý dáme Katce dvě stovky všimného
Kateřina Neumannová ve SkiParku Chuchle.
Autor snímku TONO agency
SDÍLEJ:

Ministryně školství Petr Buzková (ČSSD) ujistila v roce 2004 vládu, že na přípravu a pořádání lyžařského Mistrovství světa v Liberci 2009 nebudou požadovány prostředky státního rozpočtu. Přesto o rok později požádala vládu o peníze a pokračovali v tom i její následovníci Miroslava Kopicová (bezpartijní ve vládě ODS), Dana Kuchtová, Matin Bursík a Ondřej Liška (všichni Zelení). Do konce října loňského zaplatili daňoví poplatníci více než 1,6 mld. korun. Každý z nás včetně důchodců a kojenců tedy dal Katce Neumannové necelých dvě stě korun. To je hlavní zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Dodejme, že podobné prostředky plynou do akcí, které s mistrovství souvisejí, ale úřad je zatím nekontroloval.

Jak na to

Komentář HORYDOLY

Nejvyšší kontrolní úřad jenom potvrdil, co každý soudný člověk v Česku věděl předem. Liberec a lyžaři vydojí z peněz obyčejných lidí, co se dá.

Ústy Petry Buzkové slíbili, že nic nebudou chtít, ale pak vytáhli z našich peněženek miliardy korun. Politická reprezentace v čele se sociálními demokraty jim šla na ruku. Občanští demokraté ani zelení jim v tom následně nezabránili.

Co z toho budeme mít? My nic. Liberec slávu, Technická univerzita koleje, stavební firmy výborné výdělky, pár šíbrů si napakuje kufry plné peněz a každý, kdo chodí do práce, jim na to pošle pár stovek.

Přijde vám to spravedlivé?

Prvním zmocněncem vlády pro Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci byl Jiřím Paroubkem jmenován poslanec Michal Kraus. Později se na něj provalila kaková aféra a musel z politiky ustoupit.

Uveřejňujeme zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu o výsledcích šetření.

Čteme v ní tak závažné skutečnosti, jako jsou obcházení zákonů, poskytování nepravdivých informací a bezdůvodné navyšování nákladů.

Dodejme, že Nejvyšší kontrolní úřad podal v souvislosti se kontrolní akcí trestní oznámení na neznámého pachatele.

Stáhněte: PODROBNOSTI O KONTROLNÍ AKCI (5 MB, PDF)

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření s prostředky státního rozpočtu poskytnutými statutárnímu městu Liberec (SML) a Technické univerzitě Liberec (TUL) v souvislosti s pořádáním mistrovství světa 2009 (MS 2009).

Předmětem této kontroly nebyly prostředky státního rozpočtu poskytnuté statutárnímu městu Liberec na výstavbu chráněných bytových domů a prostředky poskytnuté Organizačnímu výboru MS 2009.

Neposkytoval pravdivé informace

"Výsledek kontrolní akce odpovídá tomu, že se jednalo o kontrolu nedokončených akcí. Průběh kontroly, zejména časový harmonogram, byl ovlivněn tím, že byla zjištěna řada nedostatků a nejasností, ke kterým kontrolované osoby poskytovaly nepřesné a neúplné informace, které pak musely být opakovaně došetřovány. TUL nám nepředkládala doklady a informace v požadovaných termínech s odůvodněním, že je nemá k dispozici a musí si je nejprve vyžádat od mandatáře. Mandatář v mnoha případech neposkytoval úplné a pravdivé informace a nepředkládal doklady v dohodnutých termínech a požadovaném rozsahu. Kontrolní akce proto musela být prodloužena o pět měsíců," řekl prezident NKÚ František Dohnal.

Ministerstvo mnohokrát chybovalo

V materiálu z roku 2004 Vyjádření státní podpory kandidatuře na pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v České republice MŠMT ujistilo vládu, že na přípravu a pořádání MS 2009 nebudou požadovány prostředky státního rozpočtu. Přesto v dalších letech opakovaně žádalo o jejich poskytnutí a následně i navýšení.

K 31. říjnu 2008 byly v souvislosti s pořádáním MS 2009 ze státního rozpočtu uvolněny finanční prostředky ve výši přes 1,6 mld. korun.

Kontrole byly podrobeny finanční prostředky ve výši přes jednu miliardu korun. Činnost MŠMT provázela řada pochybení.

Nikdo nevěděl, kolik a za co se bude platit

Ministerstvo zahájilo financování podprogramu Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny pro pořádání MS v klasickém lyžování v roce 2009 v ČR, přestože nebyl zřejmý celkový rozsah investic, které mají být pořízeny.

Jednotlivé akce nebyly dostatečně připraveny a v průběhu realizace podprogramu docházelo ke slučování a zařazování dalších akcí. Ministerstvo dále při přidělování dotací překračovalo schválený státní podíl při realizaci výše uvedeného podprogramu.

V průběhu realizace jednotlivých akcí měnilo na základě žádostí SML závazné technické parametry akcí, a to i v případech, kdy požadavek nebyl dostatečně zdůvodněn.

Erár cáloval stále víc a víc

V případech, kdy byl snížen rozsah realizovaného díla, neupravilo celkové náklady akce a výši poskytnuté dotace. Navyšovalo finanční prostředky určené TUL, přestože ve zdůvodněních požadavků na navýšení byly uváděny nesprávné údaje, které mnohdy zakrývaly chyby v přípravě akce a v zadávacím řízení.

Se zvyšujícími se náklady na rekonstrukci kolejí rostly pouze výdaje státního rozpočtu, výše vlastního podílu TUL se nezměnila.

"MŠMT stanovilo v rozhodnutích o poskytnutí dotace pro akci TUL–SKI technické parametry tak, že budou splněny i v případě, že nebude dodržen investičním záměrem stanovený rozsah rekonstrukce. Ministerstvo neupravovalo závazné parametry, přestože v průběhu akce byly navýšeny celkové náklady i přidělené prostředky. Ministerstvo dále neodhalilo nedostatky v průběhu přípravy a realizace akcí a nedodržení podmínek stanovených pro poskytnutí a čerpání dotace ani neprokázalo provádění kontrol. Umožnilo také, aby město a univerzita, až na výjimky, nehradily z vlastního rozpočtu stavební práce, a to i přesto, že řada vybudovaných investic bude sloužit nejen v době konání MS 2009, ale je předpokládáno jejich komerční využití i v dalších letech," řekl prezident Dohnal.

Město Liberec obešlo zákon o veřejných zakázkách

Statutární město Liberec účelově rozdělilo přípravu i budování sportovních areálů pro MS 2009 na více veřejných zakázek a při jejich zadávání obcházelo zákon o veřejných zakázkách.

Zadávací řízení neprovádělo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a dokumenty nedokládaly skutečný průběh zadávacích řízení. Město v roce 2007 neoprávněně čerpalo prostředky státního rozpočtu v celkové výši přes 800 tisíc korun na úhradu neprovedených prací a dodávek a tím porušilo rozpočtovou kázeň.

V rozporu se smlouvami o dílo přijalo město faktury s neuplatněnou pozastávkou a uhradilo v roce 2006 pozastávky v celkové výši přes 4,4 milionu korun a v roce 2007 v celkové výši přes dva miliony korun.

Technická univerzita byla přinucená vrátit část peněz

echnická univerzita v Liberci neprováděla zadávací řízení v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a vyhlásila zadávací řízení na dodatečné práce, které již byly z větší části provedeny.

Univerzita nezadala zakázku na dodávku nábytku jako samostatnou veřejnou zakázku, a nedodržela tak postup stanovený zákonem. V letech 2006 a 2007 neoprávněně čerpala prostředky státního rozpočtu v celkové výši přes 13,6 milionu korun na úhradu neprovedených prací a dodávek a tím porušila rozpočtovou kázeň.

Na základě zjištění NKÚ, že práce na akci TUL–SKI nebyly fakturovány podle skutečných dodávek, začala univerzita v květnu 2008 vracet od počátku roku neoprávněně vystavené faktury. Následně přijímala faktury, ve kterých byly zpětně měněny fakturované práce.

Kontrolovaným obdobím byly roky 2006–2007 a rok 2008 do doby ukončení kontroly, v případě věcných souvislostí byly kontrolovány i roky předcházející. Kontrola byla prováděna v době od října 2007 do listopadu 2008. Kontrolovanými osobami byly Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, statutární město Liberec a Technická univerzita v Liberci.

Mezititulky jsou dílem redakce Horydoly.

Horydoly.cz Zlatá Katka na Horydoly

Co dělá zkrachovalá Neumannová? Valí do nás svoje moudra.

Dluhy se nebezpečně lepí na Katku

Kateřina Neumannová stále propaguje Trentino

Dluhy ať splatí Katka s Jindrou

Neumannová je z toho zatím venku

Neumannová chce záruky

Zaplatili Neumannové, aby vychvalovala Trentino

Každý dáme Katce dvě stovky všimného

Bém se asi zbláznil

Bursík nepojede do Liberce

Neumannová škodí běžkařům

Organizátoři Světového poháru v Liberci dělají běžkařům medvědí službu

Běžkování v Liberci

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Ani jeden do toho nevidíte, a hned odsuzujete nastrčenou figurku . A co takhle Dalík poradce atd,tam hledejte
 • Autor malec
 • Datum a čas 27.1.2011 00:50
Reaguj
TUNEL
Ani jeden do toho nevidíte ,a odsuzujete nastrčenou figurku, Co takhle Topolánek a jeho poradce Dalík atd. otamtud fouká vítr.Jo tam to začalo !!
 • Autor malec
 • Datum a čas 27.1.2011 00:49
Reaguj
Hlavní cíle ta akce přece splnila né? Především se spřízněné stavební a dodavatelské firmy pořádně napáply, úředníci rozhodující o přidělení zakázek rovněž.:-) O tom žádná. No a pro řadového občana snad jediná pozitivní věc a sice ta, že se v menším měřítku snad dostatečně jasně ukázalo, jak by to u nás asi dopadlo s pořádáním olympiády. :-)
 • Autor Martin
 • Datum a čas 16.2.2009 16:34
Reaguj
ok
... hm, tak se mějte. Začnou lítat sprostá slova a do toho nejdu.
 • Autor z
 • Datum a čas 13.2.2009 21:23
Reaguj
Re: Jsme tragédi?
Mistrovství světa není Nojmanová, je to jeden velkej libereckej tunel a nikoho se na ty dvě kila neptali. Papoušovi to nevadí, nějaká medajle za dvě miliardy. Nojmanová do toho vlezla dobrovolně, aby totálně projebala projebala zbytky své popularity. V Liberci se o ní říká že je .....(viz ilustrační foto k článku o mrtvým snowbordistovi - výše).
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 13.2.2009 20:59
Reaguj
Re: Re: Jsi blázen?
Nejsem, dík za optání. V poho .....
 • Autor Z
 • Datum a čas 13.2.2009 19:00
Reaguj
Re: Jsi blázen?
Bohužel NEHLEDÁME špatné, ale DĚLÁME špatné. Nebo si myslíš že máme přehlídnout 1,6 mld Kč? Další prachy zahučely určitě v tom co nekontrolovali
 • Autor JN
 • Datum a čas 13.2.2009 16:35
Reaguj
Jsme tragédi?
Mistrovství světa přece není Neumanová. Vždyť se každý jiný civilizovaný stát snaži, aby u něj mistrovství bylo. A my furt hledáme to špatné. Jsme fakt takoví tragédi?Fandím tomu, aby mistrovství dopadlo dobře a když bude nějaká medaile, bude to paráda :o)
 • Autor Z
 • Datum a čas 13.2.2009 16:29
Reaguj
Re: 200
Tomu říkáš, že se zasloužila o stát? Že celej život lítala po kopcích na párátkách a na bicyglu a my jsme jí to platili v drahý elektrice a daních na Duklu?
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 13.2.2009 10:22
Reaguj
200
Ale tak Kateřina se přeci jenom zasloužila o stát, takže těch dvou kil mi líto neni. Asi líp utracený peníze než je narvat do chřtánu nějakýmu nepřizpůsobivýmu. Možná to mohlo stát míň, ale snad bude mejdánek aspoň povedenej a Lukyn Bauerů urve nějakou medajli :-)
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Norská letecká společnost Flyr zbankrotovala. Létala pouhých 19 měsíců jako nízkonákladový přepravce. Pak došly peníze a investoři se nenašli.... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Flybe je už podruhé v insolvenci

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Outdoorshops.cz sjednocuje prodejní weby

Outdoorshops.cz sjednocuje prodejní weby

Prodej outdoorového zboží v Říčanech.
Prague City Tourism slaví 65. narozeniny

Prague City Tourism slaví 65. narozeniny

Prague City Tourism, dříve fungující pod názvem Pražská informační služba, slaví 65. výročí své existence. K oslavě je připravena řada zajímavých akcí a tematických programů, zvýhodněné vstupné na pražské věže, mimořádné projížďky
Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Ve Švýcarsku vyjel na trať zbrusu nový vlak GoldenPass Express v barvách železniční společnosti MOB. Po 150 letech se podařilo přivést k životu plán železničního propojení tří známých a turisty vyhledávaných údolí Montreux,
Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Sazby za opotřebění / amortizaci auta stanovuje vyhláška Ministerstva práce sociálních věcí vždy k 1. lednu. Dá se podle ní rozpočítat nejen služební cesta, ale také náklady na spolujízdu mezi kamarády, kteří
Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Pokud vás zajímá, proč je platební brána Pays nejlepší na trhu, pak přeskočme úvodní vysvětlení, co je platební brána, protože s tímto termínem přicházíte do styku zřejmě dnes a denně.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 16.-19.2. Lov a rybářství 16.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 22.-26.2. 22.2.

Diskuse

Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19