Krkonoše povolí skialpinismus

Krkonoše povolí skialpinismus
Luční bouda, Krkonoše.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Šest skialpinistických tras povolí v Krkonoších ochránci přírody. Uvedl to pro Český rozhlas ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. Kde jste byli dosud ničitelé přírody na lyžích, tam se stanete bouchnutím byrokratického razítka váženými návštěvníky národního parku. Ze dne na den se tak změníte ze zločinců na hosty. Ochránci přírody milostivě vracejí lyžařům práva, jaká měli jejich otcové, dědové a pradědové.

Jak na to

Zásluhu na opětovném povolení skialpinismu v Krkonoších má Český horolezecký svaz a Česká asociace horských vůdců, které se vložily letos do jednání s neorganizovanými skialpinisty a Správou Krkonošského národního parku.

Ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka uvedl pro Český rozhlas, že povolí šest skialpinistických tras v Krkonoších.

Končí tak jeho mediální hrátky, kdy a kde se tak stane.

Zcela jistě si vybere šest z tras ze čtyř desítek, které jsme uveřejnili na Horydoly v článku Krkonošské terénní sjezdy.

Jezdí se totiž už stovku let bez ohledu na panující režimy a obyvatelstvo. V Krkonoších se mezi tím vystřídali Sudetští Němci, Češi, Poláci, režim první Československé republiky, nacistická třetí říše, pak se o hory podělily komunistické Československo a Polsko a teď se o něj starají ochranáři národních parků z obou stran česko-polské hranice.

V Čechách se nakonec stejně všechno vykecá...

O trasy všech šesti povolených skialpinistických túr požádala redakce Horydoly dnes ráno tiskového mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného a zároveň náměstka pro komunikaci Jakuba Kašpara.

Prozatím jsme se od nich nic nedozvěděli. Přesto některé zamýšlené směry vycházejí na povrch.

První trasa, kterou ředitel Jan Hřebačka vyzradil, vede údolím Bílého Labe. Sjezd míří od Luční boudy horským údolím k boudě U Bílého Labe do Špindlerova Mlýna sjíždí po běžkařské trase k Dívčím lávkám.

Další skialpinistické trasy, které by měly být v zimě povolené, prozradila Petra Šťastná z oddělení ochrany přírody v diskusi pod tímto článkem. Má se jezdit v Labském dole, Obřím dole a ve žlabu Hrazeného potoka z Luční hory.

Horydoly.cz Skialpinismus v Krkonoších na Horydoly

Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!

Nemusíme dělat studie, abychom vám zakázali pohyb v Krkonoších

Chceme pustit skiapinisty do Krknoš, ale neřekneme kam

V máji dolů ze Studniční hory

Ski Brunnberg und Blaugrund

Rozpaky z lyžování v Rokytnici

Dobře prožitý den na lyžích

Lyžařský výlet na Lysou horu

Májové Krkonoše na skialpech

Mrtvá pod lavinou v Červinkově muldě

Na jaře ze Sněžky na sever

Sjezd severní stěny Sněžky

Vy ostatní nesmíte, já se tam ale svezla

Ještě trochu sněhu v Krkonoších

Mystérium Studniční hory

Lavina v Obřím dole

Májové Krkonoše na skialpech

Krkonoše pořád z kopce

Za dva dny přes Krkonoše

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Skialp - přejezd Krkonoš

Dobrý počin! Hřebenovka je normální, ale dobrovolně ji opuštšět a pak se na ni zase drápat, to chce celého muže :-)

Reaguj
Skialp - přejezd Krkonoš

Takhle pěkně jsme se vyřádil během dvou dnů na skialpech 

GLOBAL ADVENTURES - SKIALP KRKONOSE

 • Autor Leoš
 • Datum a čas 15.2.2013 00:16
Reaguj
Tak už je to oficiálně
http://www.krnap.cz/data/File/legislativa/oop_8_2010.pdf
 • Autor Pepa
 • Datum a čas 2.12.2010 22:38
Reaguj
Re: Re: pravomoc?
Nebo Krnap ví, že státní firma mu pokutu nezaplatí, protože nemá z čeho. Když není ani čím sypat nebo záplatovat silnice, těžko se pak ještě platěj pokuty...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 30.9.2010 14:25
Reaguj
Re: pravomoc?
Tak to nemáš pravdu a pleteš švestky s bramborama dohromady. Krnap má pravomoc po celém území Krkonoš 1, 2 i 3 zony pokutovat majitele nemovitostí za nepořádek a taky na tento pořádek dohlíží. Jenže jen na malé rybky jak už tady bylo několikrát naznačeno. Za odpadky válející se někde za chatou dává pěkně mastný pokuty. Stejný pokuty by měl dávat i silničářům, ale těch se bojí. Bojí - vlastně možná nebojí, ale silničáře potřebuje. Tam odvézd domů dřevo, tam prohrnout cestu k domu tu usipat majlinko posypu atd. Ručka ručku myje a tak se to přehlíží.
 • Autor Krakonoš
 • Datum a čas 30.9.2010 11:21
Reaguj
pravomoc?
Pláčete na špatném hrobě. Je sice pravda, že za odpad na pozemku odpovídá majitel, ale v případě že jej neodklidí, učiní tak na své náklady obec (a náklady následně vymáhá). Kontrolním orgánem ohledně nakládání s odpady je ČIŽP, rozhodně ne KRNAP (viz zákon o odpadech a zákon o ochraně přírody). Také nechápu, proč ten odpad neuklidí například nějaký hoteliér z okolí, jako se to běžně dělá jinde. Byla by to pro něho nepochybně slušná reklama, kterou se může chlubit všude v médiích.
 • Autor Kadel
 • Datum a čas 30.9.2010 09:49
Reaguj
Re: Re: Re: Krkonoše versus Alpy
A Vám to nevadí, když bydlíte v Krkonoších ? To je v tomto státě pořád nutné někoho upozorňovat, aby začal konečně dělal svoji práci. A co je na tom nejtragičtější ? Upozorňovat má jednotlivec, protože státní orgán který má tuto činnost v popisu práce nejedná. Zřejmě tohle se snaží Realista zdělit. Tak to aspoň já chápu.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 30.9.2010 09:39
Reaguj
Re: Re: Krkonoše versus Alpy
http://www.cnes.cz http://www.dv-level.cz http://www.sushk.czhttp://www.ksslk.cza můžeš to obvolat nebo obeslat,když Ti to tak vadí,realisto
 • Autor krkonosak
 • Datum a čas 30.9.2010 08:33
Reaguj
Re: Re: Krkonoše versus Alpy
Hele realisto, ty řešíš Nerudovský problém Kam s ním. Ale ty odpadky nejsou padlý sníh, ty tam někdo naházel.Volal si na SUS, říkal si to starostovi? Uklízet můžeš klidně pořád dokola, ale když budou lidi, co dělají bordel, nic nezmůžeš. Jak se tam ty odpadky dostaly? A co když je tam naházel třeba nějaký hotelier nebo majitel boudy, co má kolem chaty uklizeno jako v klícce?
 • Autor Pesimista
 • Datum a čas 30.9.2010 08:21
Reaguj
Re: Krkonoše versus Alpy
Michale s tím úklidem souhlasím. Je to přesně jak píšeš a úplně stejně to funguje i v Krkonoších. Kolem chalup a hotelů je čisto jak v klícce. To už dávno každý z nich pochopil, že když bude mít kolem boudy smetiště odpadků, tak mu tam moc turistů jezdit nebude. V tomto je to stejné v Alpách i Krkonoších. Zásadní rozdíl začíná a končí kolem silnic. V Alpách je stejně čisto kolem hotelů a chalup, stejně jako kolem silnic. Tam rakouská SUS funguje stejně jako hoteliéři. Prostě a jednoduše uklízí. A určitě to není 2x do roka. Kdo do Rakouska na hory jezdí, tak to musí vidět sám. Je klidně možné, že tam místní nevyhazují do škarp takové množství odpadků jako u nás, přesto je tam ty silničáře docela často vidět, jak tyto čistí. U nás se musí na úklid uspořádat veřejná brigáda. A místo SUS makají a uklízí děti z lyžařských, turistických, skautských a jiných oddílů včetně ochánců a milovníků přírody. Já teda nevím jak to funguje jinde, ale když to přirovnám k mému zaměstnání, tak mě za takto odvedenou práci jakou předvádí SUS v Krkonoších šéf na vteřinu vyrazí. Určitě mě nebude platit za něco, co za mě budou dělat jiní. Stejně tak v tomto směru nefunguje Krnap, protože tento bordel desítky roků klidně přehlíží a každý to vidí na vlastní oči. Pak přesně platí to, co tady napsal Budař. Krnap může stokrát změnit vedení a ředitel se může snažit jak chce, ale dokud se budou okolo příjezdových silnic do Krkonoš válet tuny odpadků, do té doby bude Krnap pouhým státním molochem, který si dokáže dupnout pouze na jednotlivce. A Krkonoše budou pouze pěknou rezervací za hromadou hnoje. Tento příměr jsem loni zaznamenal na Dachsteinu od party německých alpinistů. Ač nerad, musel jsem souhlasit. Turistům v Krkonoších vůbec nevadí Labská bouda a podobné krávoviny na kterých Krnap bazíruje a chce za ně utratit několik stovek milionů korun. Návštěvníci Krkonoš si v první řadě všimnou smetišť kolem hlavní příjezdové cesty do Pece, Špindlu, Harachova a dalších. Tady se roky řeší bourání něčeho, co nikomu kromě pár jedinců nevadí a co bude stát obrovské množství peněz a na straně druhé je problém donutit jedinou firmu, aby konečně začala dělat svojí práci za kterou je placená. To je věc, kterou nedokážu pochopit.
 • Autor Realista
 • Datum a čas 29.9.2010 21:53
Reaguj
Celkem 36 příspěvků v diskuzi


Winter Survival 2019: mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji

Winter Survival 2019: mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji

27. ledna až 1. února se v Hrubém Jeseníku uskuteční 25. ročník otevřeného mezinárodního Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji. Vytrvalostní závod Winter Survival pořádá Generální štáb a organizačně zabezpečuje Univerzita obrany.... celý článek

Pražské zahrady a české železnice vyhrály anketu 2x7 map a průvodců

Ve středních Čechách se lyžuje

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vyrážíte brázdit svahy? Úraz už vás nezaskočí

Vyrážíte brázdit svahy? Úraz už vás nezaskočí

Pomalu ale jistě se za okny objevují první náznaky blížící se zimy. Už oprašujete lyžáky, voskujete skluznici svých sněžných vozítek, nebo se oblékáte na pořádnou bobovačku. Avšak i v těchto idylických chvilkách
Na sněžnicích pod Langkofel

Na sněžnicích pod Langkofel

AKTUALIZACE Přírodní park Schlern v Dolomitech je jako stvořený pro všemožné zimní dobrodružné výpravy. Vedle klasického lyžování a horolezectví jsou tu velmi populární túry na sněžnicích.
Prášilské jezero na Šumavě

Prášilské jezero na Šumavě

Prášilské jezero / Stubenbacher See se rozlévá v úctyhodné výšce 1080 metrů nad mořem. Čtyřhektarová hladina pod sebou ukrývá patnáctimetrovou hlubinu. Bývá označováno za nejkrásnější vodní plochu na Šumavě. Čertovo jezero je
Jizerská 50: Závod plný příběhů

Jizerská 50: Závod plný příběhů

KNIHY POD STROMEČEK Knížka pod vánočním stromkem je obvyklý dárek. Nechte se inspirovat minirecenzemi na poslední chvíli. Ještě je čas zajít do knihkupectví a koupit vybrané publikace. Vybíráme z knih, které vyšly letos
Až se jaro zeptá…

Až se jaro zeptá…

...co jsem dělal v zimě, odpovím mu po pravdě… Ne, neodpovím! To je výraz, který by mohl popudit ctěné čtenáře a rozhodně nepatří na seriózní stránky. A protože jsem si v teplíčku a pohodě nadával neméně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 12.-20.1. 12.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 16.-19.1. 16.1.
Lyžuj lesy Jahodová louka 16.1.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 17.-20.1. 17.1.
Pupova lednová cyklojízda Praha, Sněmovní 7 Manifestace za práva cyklistů 17.1. 18:00
Humla Karnali - diashow Jablonec nad Nisou, Na Rampě Přednáší Matěj Koudelka 17.1. 19:30
Spacák Rallye - koloběžky Praha 19.-20.1. 19.1.
Winter Trophy - cyklomaraton Stupava 19.-20.1. 19.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 19.-27.1. 19.1.
Zlatá lyže Nové Město na Moravě Běžky 19.1.

Diskuse

Klid jeho duši Karel N., 16.1.2019 8:56, 1 příspěvek
Nejlepší místa na freerid... Horydoly , 15.1.2019 21:49, 19 příspěvků
Spodni pradlo Skiák, 15.1.2019 21:38, 4 příspěvky
Snowboardová škola Skiák, 15.1.2019 21:36, 3 příspěvky
Snowboardová škola Michal, 15.1.2019 17:54, 3 příspěvky
Nejlepší místa na freerid... Petr, 15.1.2019 17:48, 19 příspěvků
Spodni pradlo Petr, 15.1.2019 14:02, 4 příspěvky
Nosič na lyže Toman, 15.1.2019 13:28, 20 příspěvků
Bez přilby? Jirka, 15.1.2019 10:38, 1 příspěvek
Střešní box Jan Malý, 14.1.2019 17:29, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Kalendář akcí Kuba Turek, 15.1.2019 22:08
Kalendář akcí Horydoly , 15.1.2019 22:06
Cyklistické závody 2019 Horydoly , 14.1.2019 0:40
Re: Slatiňany: Čína Horydoly , 14.1.2019 0:25
Go a Regiontour 2019 Horydoly , 13.1.2019 23:45
LH24 Horydoly , 13.1.2019 22:57
Re: Střední Čechy turisti... Horydoly , 13.1.2019 19:51
Hohe Jagd & Fischerei Horydoly , 8.1.2019 9:30