Krkonoše povolí skialpinismus

Krkonoše povolí skialpinismus
Luční bouda, Krkonoše.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Šest skialpinistických tras povolí v Krkonoších ochránci přírody. Uvedl to pro Český rozhlas ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. Kde jste byli dosud ničitelé přírody na lyžích, tam se stanete bouchnutím byrokratického razítka váženými návštěvníky národního parku. Ze dne na den se tak změníte ze zločinců na hosty. Ochránci přírody milostivě vracejí lyžařům práva, jaká měli jejich otcové, dědové a pradědové.

Jak na to

Zásluhu na opětovném povolení skialpinismu v Krkonoších má Český horolezecký svaz a Česká asociace horských vůdců, které se vložily letos do jednání s neorganizovanými skialpinisty a Správou Krkonošského národního parku.

Ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka uvedl pro Český rozhlas, že povolí šest skialpinistických tras v Krkonoších.

Končí tak jeho mediální hrátky, kdy a kde se tak stane.

Zcela jistě si vybere šest z tras ze čtyř desítek, které jsme uveřejnili na Horydoly v článku Krkonošské terénní sjezdy.

Jezdí se totiž už stovku let bez ohledu na panující režimy a obyvatelstvo. V Krkonoších se mezi tím vystřídali Sudetští Němci, Češi, Poláci, režim první Československé republiky, nacistická třetí říše, pak se o hory podělily komunistické Československo a Polsko a teď se o něj starají ochranáři národních parků z obou stran česko-polské hranice.

V Čechách se nakonec stejně všechno vykecá...

O trasy všech šesti povolených skialpinistických túr požádala redakce Horydoly dnes ráno tiskového mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného a zároveň náměstka pro komunikaci Jakuba Kašpara.

Prozatím jsme se od nich nic nedozvěděli. Přesto některé zamýšlené směry vycházejí na povrch.

První trasa, kterou ředitel Jan Hřebačka vyzradil, vede údolím Bílého Labe. Sjezd míří od Luční boudy horským údolím k boudě U Bílého Labe do Špindlerova Mlýna sjíždí po běžkařské trase k Dívčím lávkám.

Další skialpinistické trasy, které by měly být v zimě povolené, prozradila Petra Šťastná z oddělení ochrany přírody v diskusi pod tímto článkem. Má se jezdit v Labském dole, Obřím dole a ve žlabu Hrazeného potoka z Luční hory.

Horydoly.cz Skialpinismus v Krkonoších na Horydoly

Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!

Nemusíme dělat studie, abychom vám zakázali pohyb v Krkonoších

Chceme pustit skiapinisty do Krknoš, ale neřekneme kam

V máji dolů ze Studniční hory

Ski Brunnberg und Blaugrund

Rozpaky z lyžování v Rokytnici

Dobře prožitý den na lyžích

Lyžařský výlet na Lysou horu

Májové Krkonoše na skialpech

Mrtvá pod lavinou v Červinkově muldě

Na jaře ze Sněžky na sever

Sjezd severní stěny Sněžky

Vy ostatní nesmíte, já se tam ale svezla

Ještě trochu sněhu v Krkonoších

Mystérium Studniční hory

Lavina v Obřím dole

Májové Krkonoše na skialpech

Krkonoše pořád z kopce

Za dva dny přes Krkonoše

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Skialp - přejezd Krkonoš

Dobrý počin! Hřebenovka je normální, ale dobrovolně ji opuštšět a pak se na ni zase drápat, to chce celého muže :-)

Reaguj
Skialp - přejezd Krkonoš

Takhle pěkně jsme se vyřádil během dvou dnů na skialpech 

GLOBAL ADVENTURES - SKIALP KRKONOSE

 • Autor Leoš
 • Datum a čas 15.2.2013 00:16
Reaguj
Tak už je to oficiálně
http://www.krnap.cz/data/File/legislativa/oop_8_2010.pdf
 • Autor Pepa
 • Datum a čas 2.12.2010 22:38
Reaguj
Re: Re: pravomoc?
Nebo Krnap ví, že státní firma mu pokutu nezaplatí, protože nemá z čeho. Když není ani čím sypat nebo záplatovat silnice, těžko se pak ještě platěj pokuty...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 30.9.2010 14:25
Reaguj
Re: pravomoc?
Tak to nemáš pravdu a pleteš švestky s bramborama dohromady. Krnap má pravomoc po celém území Krkonoš 1, 2 i 3 zony pokutovat majitele nemovitostí za nepořádek a taky na tento pořádek dohlíží. Jenže jen na malé rybky jak už tady bylo několikrát naznačeno. Za odpadky válející se někde za chatou dává pěkně mastný pokuty. Stejný pokuty by měl dávat i silničářům, ale těch se bojí. Bojí - vlastně možná nebojí, ale silničáře potřebuje. Tam odvézd domů dřevo, tam prohrnout cestu k domu tu usipat majlinko posypu atd. Ručka ručku myje a tak se to přehlíží.
 • Autor Krakonoš
 • Datum a čas 30.9.2010 11:21
Reaguj
pravomoc?
Pláčete na špatném hrobě. Je sice pravda, že za odpad na pozemku odpovídá majitel, ale v případě že jej neodklidí, učiní tak na své náklady obec (a náklady následně vymáhá). Kontrolním orgánem ohledně nakládání s odpady je ČIŽP, rozhodně ne KRNAP (viz zákon o odpadech a zákon o ochraně přírody). Také nechápu, proč ten odpad neuklidí například nějaký hoteliér z okolí, jako se to běžně dělá jinde. Byla by to pro něho nepochybně slušná reklama, kterou se může chlubit všude v médiích.
 • Autor Kadel
 • Datum a čas 30.9.2010 09:49
Reaguj
Re: Re: Re: Krkonoše versus Alpy
A Vám to nevadí, když bydlíte v Krkonoších ? To je v tomto státě pořád nutné někoho upozorňovat, aby začal konečně dělal svoji práci. A co je na tom nejtragičtější ? Upozorňovat má jednotlivec, protože státní orgán který má tuto činnost v popisu práce nejedná. Zřejmě tohle se snaží Realista zdělit. Tak to aspoň já chápu.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 30.9.2010 09:39
Reaguj
Re: Re: Krkonoše versus Alpy
http://www.cnes.cz http://www.dv-level.cz http://www.sushk.czhttp://www.ksslk.cza můžeš to obvolat nebo obeslat,když Ti to tak vadí,realisto
 • Autor krkonosak
 • Datum a čas 30.9.2010 08:33
Reaguj
Re: Re: Krkonoše versus Alpy
Hele realisto, ty řešíš Nerudovský problém Kam s ním. Ale ty odpadky nejsou padlý sníh, ty tam někdo naházel.Volal si na SUS, říkal si to starostovi? Uklízet můžeš klidně pořád dokola, ale když budou lidi, co dělají bordel, nic nezmůžeš. Jak se tam ty odpadky dostaly? A co když je tam naházel třeba nějaký hotelier nebo majitel boudy, co má kolem chaty uklizeno jako v klícce?
 • Autor Pesimista
 • Datum a čas 30.9.2010 08:21
Reaguj
Re: Krkonoše versus Alpy
Michale s tím úklidem souhlasím. Je to přesně jak píšeš a úplně stejně to funguje i v Krkonoších. Kolem chalup a hotelů je čisto jak v klícce. To už dávno každý z nich pochopil, že když bude mít kolem boudy smetiště odpadků, tak mu tam moc turistů jezdit nebude. V tomto je to stejné v Alpách i Krkonoších. Zásadní rozdíl začíná a končí kolem silnic. V Alpách je stejně čisto kolem hotelů a chalup, stejně jako kolem silnic. Tam rakouská SUS funguje stejně jako hoteliéři. Prostě a jednoduše uklízí. A určitě to není 2x do roka. Kdo do Rakouska na hory jezdí, tak to musí vidět sám. Je klidně možné, že tam místní nevyhazují do škarp takové množství odpadků jako u nás, přesto je tam ty silničáře docela často vidět, jak tyto čistí. U nás se musí na úklid uspořádat veřejná brigáda. A místo SUS makají a uklízí děti z lyžařských, turistických, skautských a jiných oddílů včetně ochánců a milovníků přírody. Já teda nevím jak to funguje jinde, ale když to přirovnám k mému zaměstnání, tak mě za takto odvedenou práci jakou předvádí SUS v Krkonoších šéf na vteřinu vyrazí. Určitě mě nebude platit za něco, co za mě budou dělat jiní. Stejně tak v tomto směru nefunguje Krnap, protože tento bordel desítky roků klidně přehlíží a každý to vidí na vlastní oči. Pak přesně platí to, co tady napsal Budař. Krnap může stokrát změnit vedení a ředitel se může snažit jak chce, ale dokud se budou okolo příjezdových silnic do Krkonoš válet tuny odpadků, do té doby bude Krnap pouhým státním molochem, který si dokáže dupnout pouze na jednotlivce. A Krkonoše budou pouze pěknou rezervací za hromadou hnoje. Tento příměr jsem loni zaznamenal na Dachsteinu od party německých alpinistů. Ač nerad, musel jsem souhlasit. Turistům v Krkonoších vůbec nevadí Labská bouda a podobné krávoviny na kterých Krnap bazíruje a chce za ně utratit několik stovek milionů korun. Návštěvníci Krkonoš si v první řadě všimnou smetišť kolem hlavní příjezdové cesty do Pece, Špindlu, Harachova a dalších. Tady se roky řeší bourání něčeho, co nikomu kromě pár jedinců nevadí a co bude stát obrovské množství peněz a na straně druhé je problém donutit jedinou firmu, aby konečně začala dělat svojí práci za kterou je placená. To je věc, kterou nedokážu pochopit.
 • Autor Realista
 • Datum a čas 29.9.2010 21:53
Reaguj
Celkem 36 příspěvků v diskuzi


Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Velikonoční Mikulov přinese folklor a víno

Tradiční oslava jara a zmrtvýchvstání Ježíše Krista v Mikulově je v plném proudu. Mikulovská pětidenní akce s jarmarkem, hudebními i divadelními vystoupeními a různými workshopy letos připadá na 18. až 22. dubna. ... celý článek

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Velikonoce se slaví v Plzni

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.
Zimní plavání Hodonín   20.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54