Na jaře ze Sněžky na sever

Na jaře ze Sněžky na sever
Sněžka, severní stěna na lyžích.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Severní strana nejvyšší české hory Sněžky je pro většinu tuzemských skialpinistů jako odvrácená strana Měsíce. Všichni o ní vědí, ale málokdo ji sjel. Letos je hodně sněhu, a tak jsme si ji konečně dali i my.

Jak na to

Poláci jsou dobří kšeftmani

Parkovné: 8 Zl (příjezdu na parkoviště pod lanovkou)
Vstup do národního parku: 4 Zl (pokladna pod lanovkou)
Lanovka nahoru: 18 Zl (dospělí), 15 Zl (děti a mládež)
Toalety: 2 Zl (Slezská bouda, Sněžka)

(Stav roku 2006).

Lyžařský výlet na Sněžku začíná v Karpaczi, rekreačním městečku, které je polskou protiváhou českého Špindlerova Mlýna.

Na rozdíl od Špindlu však nemůžeme platit eurem ani korunou, a od lanovky se proto vracíme do centra vyměnit české peníze za zloté. Daří se nám to v Sudetském infocentru. Ještě, že jsme tu autem.

Babička lanovka

Platíme za parkoviště, vstup do Krkonoš a lanovku. Naskakujeme na prastaré jednomístné sedačky a vezeme se na Kopu (1350 m n.m.). Sjezdovky pod námi jsou ještě zčásti v provozu, ale sníh je na nich mokrý a množství neumětelů vysoké.

Nahoře vyskakujeme za plné jízdy, naštěstí nepotřebujeme pomoc připravených vlekařů. Většinu žen a dětí ovšem musejí brát do náručí, protože by to samy nedokázaly.

Sněžka v zimě na lyžích.

Stovky výletníků

Nazouváme lyže, pásy není potřeba lepit, a za pár minut mírného stoupání jsme na Slezské boudě (1400) pár metrů od českých hranic. Zatímco z Polska se hrnou především pěšáci, z Čech přijíždějí běžkaři. Občas se objeví nějaký skialpinista, nebo turista na sněžnicích.

Je slunečný velikonoční víkend. Chodník s řetězovým zábradlím na Sněžku je plně obsazený. Lidský had se vine nahoru i dolů. Zvláště sestup po zasněžené pěšině je pikantní – kloužou po něm desítky polobotek, tenisek a běžkařských bot. Naštěstí je teplo, bezvětří a svítí slunce, takže se žádné drama nekoná, ačkoliv pohled do očí některých výletníků tomu neodpovídá.

Sněžka v zimě na lyžích.

Severní stěna

Překročíme vrchol Sněžky (1602), nazujeme lyže a kličkujeme po červené značce mezi odtálými hromadami kamení. Na rozcestí v polovině sjezdu na Svorovou horu se dáváme po polské modré turistické značce prudce doleva.

Traverzujeme severní stěnu Sněžky po letní silničce. V polovině traverzu odbočujeme doprava kolmo dolů do neznačeného žlabu. Je to nevýrazný a široký centrální žlab Sněžky. Není moc prudký, může dosahovat sklonu nějakých 35 stupňů v nejprudších místech. Vlevo i vpravo ho ohraničuje kosodřevina a suť. Žlab nad silničkou je nesjízdný, protože suť není v celé šířce Sněžky vůbec vysněžená.

Na měkkém sněhu se projevuje rozdíl ve sjezdových stylech. Oldschool (tedy já) točí krátké smýkané obloučky jeden za druhým, newschool (neboli dvanáctiletý Ondra) volí dlouhé a rychlé řezané oblouky. Za námi se řítí jako nekontrolovatelná střela lavoristka Hanka.

Sněžka v zimě na lyžích.

Pohodlně jedeme až k autu

Sjíždíme k potoku, chvíli podél něho jedeme, přejíždíme pár sněhových můstků a nakonec musíme zastavit v hustém mlází. Hodíme lyže na ramena a pěšky vystoupáme do levého svahu stovku metrů na cestu.

Mírným klesáním po červené značce se dostaneme k turistické chatě Nad Lomniczka (1012). Dá se tu najíst a napít, nebo posedět na lavičkách venku. U chaty uhýbáme doleva na cestu Dr. Orlowicza, přepínáme vázání na chůzi a mírným svahem jedeme na parkoviště pod lanovkou (750).

Je jaro, a tak je cesta už místy odtála. Lyže však musíme sundat jen třikrát, abychom je přenesli zase na sníh.

Sněžka v zimě na lyžích.

Pětihodinová výprava

Celá výprava Karpacz - Sněžka - Karpacz nám trvala v pomalém tempu a s přestávkou na oběd v létajícím talíři na Sněžce pět hodin.

S legálností pohybu mimo značené cesty v polské části Krkonošského národního parku si nejsme zcela jistí. Jeli jsme však většinou po turistické značce a klíčovou část sjezdu severní stěnou Sněžky jsme absolvovali ve stopách polského lyžaře.

Z hlediska přísné polské pohraniční policie je vhodné přijet z Polska, nebo aspoň přejít přes hranice na povoleném hraničním přechodu, který je na Slezské boudě. Nikdo vás tam ale kontrolovat nebude. Je to krystalicky čistá formalita, protože na Sněžku se stoupá společnou česko-polskou cestou, ale pohraničníci na tom trvají.

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Lyžařská výbava: raději skialpové lyžeholelyžařské botylyžařské brýlehelma. Stoupací pásy nejsou potřeba.
Turistická výbava: batoh 20 lmapalékárničkamobil.
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundarukavicefunkční prádloponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištěníkompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Krkonoše - skialpinismus na větší mapě

Horydoly.cz Sněžka v zimě

NA LYŽÍCH Severní stěna a Slezská silnice

NA LYŽÍCH Severní stěna do Karpacze

NA LYŽÍCH 5 sjezdů ze Sněžky na jih

NA LYŽÍCH Trampové na lyžích sjeli Sněžku a podívali se do Soví doliny

PÉŠKY Výstup přes Kopu

Čtěte také přehled: Skialpinistické sjezdy v Krkonoších

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Hmm, nesmí
Hmm může. Na polské straně Tater se to může. Šlus
  • Autor Petr
  • Datum a čas 24.4.2006 14:59
Reaguj
Re: Hmm, nesmí
Já to chápu tak, že jeli pořád po značkách, ale po sněhu. Nejdřív po polské silničce (tuším že je to modrá nebo zelená) a potom dolů po červené. Šel jsem tam v létě.
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 22.4.2006 00:11
Reaguj
Hmm, nesmí
ani v tatrách a ani v krkonoších se to nesmí. když budete lyžovat na zasněžených cestách, nevadí to. mimo cesty byste jezdit neměli. stopy poláka před vámi argumentem nejsou - překročil legislativu stejně jako vy.
  • Autor ranger249
  • Datum a čas 21.4.2006 23:24
Reaguj
Asi se to smí
Podle toho, že v Tatrách se to smí bych odhadoval, že se to smí i v Krkonoších, jinak dobrý typ.
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 18.4.2006 09:23
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Čeští lvi zamířili do afrického pekla. Superior Lions startují na Cape Epic

Čeští lvi zamířili do afrického pekla. Superior Lions startují na Cape Epic

V Jihoafrické republice odstartoval legendární etapový závod horských kol Cape Epic, přezdívaný Tour de France horských kol. Na startu se letos představili Adel - Neradil, český tým Superior Lions, který je v elitní... celý článek

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Den otevřených dveří Povodí Odry se koná 21. března

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Chyby na Grossglockneru = zabití z hrubé nedbalosti = 5 měsíců v podmínce

Horolezec Thomas Plamberger nechal zemřít přítelkyni Kerstin Gurtner na hřebeni Stüdlgrat na Grossglockner (3798 m) 18. - 19. ledna 2025. Soud v Innsbrucku ho odsoudil za zabití z hrubé nedbalosti. Rozsudek zní na 5 měsíců odnětí svobody s podmínkou.
Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

Česká kvalita freestyle koloběžek SKITT za férovou cenu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Když si prohlížíte freestyle koloběžku SKITT Venom s plnými hliníkovými koly, možná vás napadne otázka: Jak je možné, že koloběžka s prémiovými komponenty a českým zázemím stojí méně než srovnatelné modely
Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Jak technologie mění plánování outdoorových výprav

Plánování outdoorových výprav prošlo v posledních letech výraznou proměnou. Zatímco dříve se turisté spoléhali především na papírové mapy, tištěné průvodce a osobní zkušenosti, dnes využívají širokou škálu digitálních nástrojů.
Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Tipy, jak přežít zimu bez rýmy a kašle: Nastavte rodině zdravou rutinu

Sychravé počasí, brzká tma a všudypřítomné bacily ve školkách, školách i kancelářích. Zima dokáže dát imunitnímu systému celé rodiny pořádně zabrat. Nekonečný kolotoč rýmy a kašle se ale nemusí stát vaším každoročním údělem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Jeskyně Trucovna a Medvědí - diashow Vrchlabí, Krtek Přednáší Radko Tásler 19.3. 18:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 19.-21.3. Skialpinismus 19.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Memoriál Bedřicha Šupčíka Příbram, sokolovna Olympijský šplh 21.3. 11:30
Den vody - exkurze Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka, Žermanice 21.3.
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00
Norsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 23.3. 18:00

Diskuse

Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 3 příspěvky
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky
Pohrobci Klausovi Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky
Inu Honza, 19.3.2026 9:39, 2 příspěvky
nefungující reklamace u A... Tomáš, 18.3.2026 10:26, 3 příspěvky
špička ujela René a já, 18.3.2026 9:44, 1 příspěvek
Inu omyl Horydoly, 16.3.2026 19:23, 4 příspěvky
Inu Honza, 16.3.2026 18:56, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:42, 4 příspěvky
Peníze na důchody? KK, 16.3.2026 18:40, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42