Lyžařský běžecký ráj

Lyžařský běžecký ráj
Běžkaři jedou na výlet z Velkých Karlovic.
Autor snímku Valachy
SDÍLEJ:

Česko je zemí zaslíbenou pro lyžování na běžkách. Na cestách nehrozí laviny, kopce nejsou malé ani velké a krajinu protínají tisíce kilometrů turistických značek. Nabízíme pár tipů pro inspiraci, kam vyrazit.

V posledních letech se prudce zvýšila kvalita upravených stop. Rolby a sněžné skútry letos pravidelně projíždějí kolem tisíce kilometrů běžkařských tras. Navíc se dá v případě nehody nebo únavy vždycky dojet do civilizace za dvě-tři hodiny.

HORSKÁ KLASIKA

Šumava

Mekka českých běžkařů nabízí široké lyžařské magistrály na mírně zvlněných lesnatých hřebenech. Pod horami funguje promyšlený systém skibusů, které ráno rozvážejí a večer svážejí lyžaře do městeček a vesnic, kde jsou ubytování.

* Zadov: Domovské středisko nejlepší české běžkyně Kateřiny Neumanové je známé především jako centrum závodního a kondičního běhání na lyžích. Bruslařské i klasické tratě jsou zde velmi náročné.

* Železná Ruda: Centrum turistického lyžování leží mezi nevyššími šumavskými horami. Jednoduše se odtud dá dostat na vrcholové pláně a rašeliniště, kde si výletník připadá jako za polárním kruhem. Jen kdyby nepotkávat stovky stejných nadšenců, jako je on sám.

Krkonoše

550 kilometrů pravidelně upravovaných stop v nejvyšším českém pohoří mluví za vše. Reklamní slogan Lyžařský běžecký ráj vůbec nepřehání.

* Magistrála a hřebenovka: Běžkařské Krkonoše mají dvě páteře. Kondiční běžci využívají především trasu Krkonošská Magistrála, která se táhne od Harrachova přes pramen Labe, Mísečky, Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou do Žacléře. Je protahovaná širokými rolbami a vyhovuje tedy bruslařům i klasikům. Navíc vede co nejvíce v lese a závětří, a dá se tedy v téměř celé délce využívat i za špatného počasí. Turisté, kterým jde v první řadě o daleké výhledy a zdolané hory, jezdí o něco výš na hraniční hřeben s Polskem. Na cestě mají Violík, Stříbrný hřeben, Sněžku a Svorovou horu. Stopa tady bývá často zapadaná sněhem, odfoukaná až na ledový podklad, nebo naopak rozrytá od lyžařů, kteří v prudkých sjezdech berou běžky na ramena.

* Mísečky: Na Horních Mísečkách se lze svézt na nejlepším běžkařském stadionu. Standardní tratě bývají dějištěm domácích i mezinárodních závodů, kdy jsou na pár hodin zavřené, ale ve všech ostatních dnech jsou přístupné pro veřejnost. Je jen potřeba pouštět před sebe rychlejší běžce.

* Pořád z kopce: Díky lanovkám je v Krkonoších několik turistických tras, které vedou mnoho kilometrů pořád dolů. Při jejich zdolávání není téměř potřeba píchnout hůlkami. Nejlehčí vede z Lysé hory nad Rokytnicí před Dvoračky do Harrachova. Od konečné autobusu na Špindlerovce se dá před Davidovky sjet do Špindlerova Mlýna. Z Čertovy hory nad Harrachovem se přes Studenov sjede po loukách do Rokytnice. Všechny sjezdy měří okolo deseti kilometrů.

Krušné hory

Sudetské hory jsou kvůli studeným větrům od Baltu drsnější než Krkonoše. Čekejte tady časté mraky, vítr a náledí.

* Krušnohorská magistrála: Přes všechny nejvyšší vrcholky včetně Klínovce vede upravovaná široká stopa pro klasiku i bruslení. Je příjemné, že často míjí hospody a obce, kde se dá schovat před nečasem.

* Boží Dar: Centrem západočeských běžkařů je Boží Dar. V jeho okolí jsou protahovány závodní běžecké tratě a dají se odtud podnikat turistické výlety do všech stran. Pozor ovšem na zdejší pláně, protože na nich lze jednoduše ztratit orientaci a zmrznout. Každý rok se to někomu stane.

Jizerské hory

Ideální hory pro běžkaře! Sice se prudce zvedají nad údolími, ale nahoře, kam se dá dostat autem nebo autobusem, se z nich stává rovina. Nevelké výškové rozdíly tisíc metrů nad mořem jsou terénem pro běžecké lyžování jako z pohádky.

* Jizerka: Jediná vesnice uprostřed hor je spojená s podhůřím autobusem. Odtud se jezdí na desítky kilometrů dlouhé túry s návratem zpět na Jizerku, nebo dlouhými sjezdy někam do civilizace.

* Ještědský hřeben: Doslova městské hory se vypínají na Libercem. Přímo na Ještěd jezdí od konečné stanice tramvaje lanovka. Běžkaři se buď nechají nahoru vyvézt a pokračují mírným dlouhým sjezdem do Hodkovic, nebo na Ještěd vystoupají po lesní silničce od Křižan přes Přípřež a potom se teprve napojí na sjezd. Vše je dobře dostupné vlakem, autobusem nebo městskou hromadnou dopravou.

 

HŘEBENOVKY

Klasické hřebenové túry nabízejí kromě nejznámějších hor také další pohoří. Buď jsou upravované jako v Jeseníkách a Orlických horách, nebo bývají aspoň projeté od předchozích lyžařů.

Beskydy

Často se jezdívá autobusem nebo lanovkou na Pustevny a potom na lyžích po hřebeni okolo sochy bájného Radegasta na Radhošť ke kapli Cyrila a Metoděje a dlouhým sjezdem do Rožnova nebo až dál do Valašského Meziříčí.

Javorníky

Od Beskyd k Bílým Karpatům se lyžaři probíjejí po turistických značkách pořád nahoru a dolů podél státních hranic se Slovenskem. Javorníky nemají jasnou hřebenovku, ale na trase se překonávají desítky kopců jeden za druhým. Záležitost pro milovníky samoty a zimní nedotčené přírody.

Bílé Karpaty

Pokud napadne dost sněhu, je hřebenovka zážitkem na celý život. Od hornatých Javorníků sjíždíme po travnatých kopcích stále níž až k rovinám u Bratislavy. Nejznámějším vrcholem Bílých Karpat je Velká Javořina, kde se konávají národní česko-slovenské slavnosti.

Jeseníky

Druhé nejvyšší tuzemské hory nabízejí pravidelně rolbovanou hřebenovku přes Šerák, Červenohorské sedlo a Praděd.

Orlické hory

Často a dobře upravované běžecké trati vedou těsně pod hlavním hřebenem Orlických hor. Centrem lyžování je tu Deštné v údolí a Šerlich na hřebeni. Bez přerušení se dá ovšem dojet až do Bartošovic na druhé straně hor.

Český les

Hřebenovka západního pokračování Šumavy je jen pro silné nátury. Stopu si budou muset vyšlapat sami a do nejbližších městeček je to z hor daleko. Začíná se obvykle na hraničním přechodu Folmava, potom se stoupá na Čerchov, klesá k Rozvadovu, zase stoupá na Dyleň a nakonec sjíždí do Chebu. Dá se jet buď přímo po hranicích, které kopírují hlavní hřeben, nebo po cestách podél bývalého pohraničního plotu. První možnost je romantičtější, druhá rychlejší a pohodlnější. Kdo chce najít něco kratšího, může se podívat na boční hřebeny Opičích a Halštravských hor u Bělé nad Radbuzou.

Lužické hory

Lužické hory nemají stejně jako Javorníky hřebenovku v pravém smyslu slova. Jsou tvořeny samostatnými kopci nasázenými na hranicích jeden za druhým. O co je tady běžkování namáhavější, o to jsou tu krásnější výhledy.

KDE LIŠKY DÁVAJÍ DOBROU NOC

Vysočina

Českomoravská vrchovina je pro běžecké lyžování krajem zaslíbeným. Sněhu tu napadne každým rokem hodně a leží tu dlouho. Kopce jsou tak akorát, abychom se nahoru zapotili a dolů pořádně svezli. Jenže až na Nové Město, kde se jezdí světové poháry, to tu znají jen místní lyžaři. Pokud pojedete na Vysočinu autem, nezapomeňte naložit sněhové řetězy, lopatu, lano a pytlík s pískem. Ne všechny silnice jsou tu vždycky dobře sjízdné.

* Křemešník a Čeřínek: Oba vršky v lesích nedaleko Jihlavy vystupují z krajiny jako dvojčata. Pupeční šňůra mezi nimi je turistická značka a zároveň běžkařská trasa. V okolí Čeřínku vede několik závodních okruhů a i pod Křemešníkem jsou vyznačené různě dlouhé trasy. Pravidelná úprava zdejších stop je ovšem jenom snem. Zajímavější je dvanáctikilometrová turistická trasa mezi oběma vrchy. Cesta sice vede nahoru-dolů, ale většinou širokými lesními průseky nebo svážnicemi, kudy se v létě vozí dřevo. Nemusíme se tedy bát ani v případě, že úzká prkénka neovládáme zcela dokonale.

* Nové Město na Moravě V okolí města jsou pravidelně upravované standardní běžecké tratě. Kromě amatérů na nich často trénují sportovní oddíly a před významnými závody je zkoušejí i reprezentanti věhlasných jmen.

Česká Sibiř

Území mezi Benešovem a Táborem je zmenšená Vysočina. Je tu nejchladněji v Čechách, ač tady žádné velké hory nenajdete, a obvykle i spousta sněhu.

* Prčice: Nejlepší běžkování najdete v okolí Prčice. Je to tam, kde v létě končí populární turistický pochod. Nad obcí jsou dva malé skiareálky a nad nimi vede několik dobře prošláplých stop do opuštěné krajiny, mezi jejímiž kopci čas od času narazíte na nějakou vesnici.

Slavkovský les

Skrze pusté hory na západě Čech vede jen několik silniček a pár turistických tras. Vydávat by se sem měli je otrlí turisté spoléhající se na vlastním síly a zásoby.

* Kladská: Centrem Slavkovského lesa je lesní zámeček Kladská u stejnojmenného rašeliniště. Sem na lyžích přijede každý, chce poznat zdejší drsnou přírodu.

TAJNÉ TIPY

Brdy

Pražané jezdí na lyže s tramvajenkou v kapse. Hned od konečné autobusu na Zbraslavi míří turistická značka do lesa, aby je provázela padesátikilometrovou hřebenovou túrou. Nejprve se trasa houpe z údolíčka do údolíčka přes populární vrch Cukrák k Černolicím. Za nimi začíná ničím nepřerušovaný hlavní brdský hřeben zvaný Hřebeny, který končí nejvyšším vrcholem Plešivcem, z něhož následuje parádní sjezd do Lochovic na vlak. Zatímco Hřebeny jsou vyloženě turistickou záležitostí, po vodorovných lesních cestách na úpatí hor se prohánějí kondiční běžkaři. Projeté bývají především stopy pro klasiku.

Golfová hřiště

Oblíbenými tradičními terény pro běhání na lyžích i pomalé lyžařské vycházky jsou golfová hřiště. Nejznámější je v tomto ohledu mariánskolázeňské, protože je rozlehlé a běžkaři si vyjíždějí okruhy mezi roztroušenými lesíky. Často je lyžuje i na hřišti v Karlových Varech a letos se uměla zasněžovala trať pro světový pohár na golfovém hřišti u Karlštejna.

Praha

Hlavní město se hned jak napadne první sníh, promění na běžkařské eldorádo. Jezdí se všude, kde je trochu trávy a volného prostoru. Nejvyužívanější jsou přírodní parky v Divoké a Tiché Šárce, okolí Hostivařské přehrady, Milíčovský háj a především obrovský park okolo obory Hvězda.

Brno

Moravská metropole nabízí běžkařské terény především v Útěchově, Líšni, Ořešíně, Kuřimi a na letišti v Medlánkách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

vysocina
to co se tady pise o Vysocine je naprosto scestne amuze odradit. Trasy jsou skvele jak pro bruslare (Ski hotel / vc stadionu cca 10 km jeden SP okruh nahoru dolu .. je dobre si to zkusit) tak pro klasiky (napr. na frysavu od Ski hotelu a zpet)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 3.3.2006 22:33
Reaguj
Velká Javořina
Máte někdo tip na trasu kolem Velké Javořiny, např. z Javorníku, Nové Lhoty apod.
 • Autor Jitka
 • Datum a čas 7.2.2006 17:39
Reaguj
Re: NovéMěstona Moravě
A nejen hospůdky, ale v každé obci je také infostojan s přístupem na internet zdarma, takže se můžete podívat na mapu i cestou :-) Ukažte mi jiné středisko, kde mají takový servis.
 • Autor vrabcak
 • Datum a čas 5.2.2006 19:31
Reaguj
Tip na okolí Jičína
Máte prosím někdo tip na klasickou stopu v okolí Jičína, resp. Valdic?Díky
 • Autor Aleš
 • Datum a čas 26.1.2006 15:34
Reaguj
Běžky a české hory
Zajezdit si na běžkách představuje pro mne mít možnost využít síť upravovaných stop.Riziko, že se někudy vydám mimo stopu a skončím a budu se muset vracet nepovažuji za zábavu.Proto nejvýše stavím Jizerky, tam je to super. V Krkonoších to považuji za špatné:málo PRAVIDELNĚ upravovaných stop, přehledné + JEDNOTNÉ značení mi chybí, slavná magistrála je slabota.Některé úseky jsou o držku (Výrovka-Pec).Kdo nezná, bloudí (rozcestí za Chaloupkou a dále na Dvorskou b.)Po stopách jezdí skůtry.Jeseníky: znám jen okolí Paprsku a cesty směr Sněžník,Ramzová... už tam nepojedu, vyjít si na Sněžník jde spíš v létě... Krušné hory:slabé značení, v podstatě jakýsi průtah zhruba od Klínovce směr Jelení,ale z takové krajiny se dá udělat víc.Bruslit se dá jen v okolí Božáku,jinde je rozteč klasických stop úzká.Šumava (bohužel jsem si odbyl první a poslední zkušenost v Ž.Rudě)mě nenadchla.Všude mi chybí přehledné mapy v terénu(opce tras, označení, kde člověk je) a snaha obcí se starat o běžkaře a ne jen vybírat parkovné.Jak říkám, vedou Jizerky, jsou bohužel malé a co mě tam taky drtí (jezdím jenom tam a do Krušných hor), je stres v restauracích a chování personálu. Ale to je jiné téma... Na víkend jsou české hory OK, protože blízko, jinak se vyplatí jet jinam.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 21.2.2005 23:57
Reaguj
Re: NovéMěstona Moravě
Svata pravda ja sem rodak z NMnM a je to tu super hlavne ted po vydatnem snezení - 150 km frérovaných stop = Ráááj
 • Autor Drozdik
 • Datum a čas 2.2.2005 09:04
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Moravské hory
Hotel Sulov na Bílém kříži není slovenský, právě druhé zařízení Hotel Kysuca je na slovenské straně. Ale ono to je jedno. V posledních dvou letech je v Beskydech také kolem 300 km udržovaných stop, částečně na to přispívá krajský úřad. Fajn je například stopa kolem "skoro celé" Lysé hory, nejvyššího to kopce Beskyd. Podrobnosti např. na www.beskydy.com
 • Autor Petr
 • Datum a čas 1.2.2005 21:30
Reaguj
Hostýnské vrchy
Ahoj jestě chybí Hostýnky. Na běžkách lze dojet z Bystřice pod Hostýnem do Valašského Meziříčí cca 30 km.
 • Autor pavel
 • Datum a čas 31.1.2005 15:14
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moravské hory
Já nejsem příliš znalec Beskyd (mám to tam cca 400 km)a tak budeš mít spíše pravdu Ty. Jen si myslím, že je třeba trasu plánovat v Beskydech pečlivěji, než třeba v Jizerkách. Např. představa, že z Lysé sjedu do Ostravice přes Lukšinec a chytnu autobus (vždyť je to po turistické značce) byl kdysi dávno můj první beskydský omyl. Skol a howgh! :oD
 • Autor husky
 • Datum a čas 27.1.2005 13:48
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moravské hory
Nějak se mi nezdá že by situace byla tak dramatická jak popisuješ. V Beskydech znám všechny hřebeny, i když ne aktuálně. Některé sjezdy z nich stojí trošku odvahy, ale to se najde v každých horách. Našel jsem stránky HS sekci - Beskydy http://www.horskasluzba.cz/main.htm Je tam zajímavé aktuální zpravodajství vhodné pro každého kdo do hor jede. Taky tam píšou, že běžecké tratě na hřebenech jsou upraveny. Skol !
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 27.1.2005 11:41
Reaguj
Celkem 23 příspěvků v diskuzi


Safe stay in Croatia / Bezpečný pobyt v Chorvatsku

Safe stay in Croatia / Bezpečný pobyt v Chorvatsku

Projekt Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvatsku) představila ministryně cestovního ruchu a sportu Chorvatska Nikolina Brnjac a ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić.... celý článek

Loužecká ukořistila v Rusku 3. místo v ledovém lezení

Nejvyšší kopce českých, moravských a slezských okresů

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

SKI GUIDE V Brdech zase po letech leží dost sněhu na pořádné lyžování! To si nemohu nechat ujít. Beru horské kolo, skialpové lyže a vyrážím na nejvyšší horu Tok (865 m).
Strie - drobné jizvy na těle

Strie - drobné jizvy na těle

Strie představují jeden z nejčastějších kosmetických problémů. Jsou to drobné jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky. Jejich zabarvení se s věkem mění od jasně červené až po bílo-stříbřitou barvu. Není možné
Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal has been a worldwide adventure destination in Himalayan. Since 1960 Col Jimmy Robert's had done organized the trek and Nepal succeeded in attracting the world by beautiful trekking regions.
Úplně zbytečné hledání

Úplně zbytečné hledání "ztraceného" v Krkonoších

V neděli 31. ledna v podvečerních hodinách přijala policie oznámení od horské služby, která začala pátrat po 33letém muži. Pohřešování oznámila jeho přítelkyně, s níž a jejím bratrem byl muž v Krkonoších na výletě. Okolo
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Příbraz je zapadlá jihočeská vesnice, kam nevede cyklostezka a dokonce ani turistická značka. Jediná pamětihodnost byl do nedávna Husův sbor z roku 1925 a před šesti lety k němu přibyla katolická kaple Nejsvětějšího Srdce

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Modřanská 60 - běh Praha, Modřany 6.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 9.-12.3. Virtuální veletrh 9.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč ZRUŠENO! 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.

Diskuse

Značka “ Zákaz vjezdu jí... bi, 3.3.2021 11:48, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Lukas B., 3.3.2021 10:00, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... ČEMBA, 2.3.2021 20:41, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 12 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků
Nesmysly Michael Beranek, 27.2.2021 10:24, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ITB Berlin NOW Convention Horydoly , 2.3.2021 20:50
Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56