Lyžování v Pitztalu 2009/2010

Lyžování v Pitztalu 2009/2010
V plném tempu na sjezdovce.
Autor snímku Völkl
SDÍLEJ:

Pitztalský ledovec společně s lyžařskými středisky Rifflsee a Hochzeiger je jednou z nejrozmanitějších lyžařských ledovcových oblastí vůbec, se sjezdovkami všech stupňů obtížnosti.

Jak na to

Pitztal

Údolí Pitztal se čtyřmi obcemi - Arzl, Wenns, Jerzens a St. Leonhard - leží v Tyrolsku nedaleko Imstu a rozkládá se v nadmořské výšce od 880 do 1640 metrů. V údolí žije 7400 obyvatel a návštěvníkům je k dispozici 8700 lůžek.

Skiareál Hochzeiger (1450–2450 m n.m.): 52 km sjezdovek, z toho 12 km modrých, 32 km červených a 8 km černých, 6 km osvětlených sáňkařských drah, 9 lanovek a vleků. Lyžařská sezona: konec listopadu - duben

Skiareál Pitztalský ledovec (1650–3440 m n.n.) a Rifflsee (1640–2800 m n.m.): 51 km sjezdovek, z toho 11 km modrých, 32 km červených, 8 km černých, 13 lanovek a vleků. Lyžařská sezona: polovina září - polovina května

Doprava

Autem: Praha, Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Garmisch-Partenkirchen, Imst, sjezd Pitztal (cca 600 km)

Letadlem: z letiště Innsbruck 60 km

Vlakem: do Imstu, dále pak postbusem do Pitzalu

V celém údolí funguje bezplatné autobusové dopravní spojení, které umožňuje strávit dovolenou bez použití auta.

Všechny tři skiareály leží vysoko nad hranicí dvou tisíc metrů nad mořem, což zaručuje dostatek kvalitního přírodního prašanu.

Kromě toho je možné v případě nutnosti všech 93 km sjezdovek, obsluhovaných 23 lanovkami a vleky, kompletně zasněžovat.

Ani na samotném Pitztalském ledovci, který je svou polohou v nadmořské výšce 3440 metrů nejvýše položenou lyžařskou oblastí v Rakousku, není jistota sněhu ponechána náhodě. Světovou novinkou je zasněžovací systém, umožňující ekologickou výrobu sněhu i při teplotě +4 °C. Ledovcová lyžařská sezona se tím výrazně prodlouží a lyžuje se od září do poloviny května.

Horydoly.cz Čtěte také: První prašan v Ötztalských Alpách

Hochzeiger: slunce, ticho, rodinná pohoda

Na začátku údolí Pitztal leží lyžařské středisko Hochzeiger. Absolutní ticho, sjezdovky zalité sluncem, nejdelší sjezd je dlouhý 7 km, a přívětivost k rodinám – to jsou hlavní devizy této oblasti.

9 lanovek a vleků a celkový počet 52 výborně upravených sjezdovek však uspokojí každého lyžaře.

Mírné svahy Hochzeigeru prakticky bez porostu stromů lákají především rodiny, ale na své si zde přijdou i ti, kdo mají rádi náročnější výzvy i příznivci lyžování v hlubokém sněhu. Čekání na vlek stejně jako nedostatek sněhu jsou neznámé pojmy.

Hochzeiger je rodištěm i tréninkovou oblastí rakouské lyžařské hvězdy Benniho Raicha, a proto sjezdovka u sedačkové lanovky Rotmoos nese jeho jméno.

Pod horní stanicí lanovky se nachází závodní trať obřího slalomu, kde je možné si změřit vlastní čas jízdy, kromě toho je na Hochzeigeru možné vyzkoušet i zvláštní sjezdovku s boulemi.

NOVINKY: Zirbenbahn – nová 6místná sedačková lanovka s vyhřívanými sedátky a ochranným krytem proti nepřízni počasí, Zirbenpiste – sjezdovka dlouhá 3 km, Panoramatický sjezd – dlouhý 4 km, kompletní zasněžení - celé středisko lze zasněžit za pouhých 10 dnů, Panoramabahn – lanovka je dodatečně vybavena vyhřívanými sedátky, úschovna lyží - na dolní stanici lanovky Hochzeiger

Rifflsee: malé, ale fajnové

Rifflsee na konci údolí Pitztal je synonymem požitku s pohledem na okolní panorama třítisícovek a Pitztalský ledovec. Rozlehlá síť upravených a při tom rozmanitých sjezdovek ve výšce 2800 m n.m. je zárukou lyžařských radovánek pro milovníky carvingu, cruisery, freeridisty a pohodáře od prosince do poloviny dubna.

Útulné chaty lákají k posezení a ochutnání tyrolských specialit. Povinnou zastávkou je chata Rifflesee Hütte nebo rustikální Pitztaler Skihütte přímo na sjezdovce do údolí. Novinkou hodnou návštěvy je chata Sunna Alm u horní stanice lanovky Rifflseebahn. Jde o první projekt ekologické chaty v Alpách ve výšce 2 300 metrů, která získává energii ze zemního tepla díky solární technice. Znamená to úsporu 30 000 litrů topného oleje za rok.

NOVINKA: SunnAlm Bahn - 6místná sedačková lanovka

Pitz Regio Skipass

Se skipasem Pitz Regio Card je možné lyžovat ve čtyřech oblastech Pitztal, Hochzeiger, Rifflsee a Imst, zahrnujících celkem 120 km sjezdovek.

Rodinná dovolená

Bezplatný Bambini-Freipass se vydává pro děti do 10 let. Celodenní opatrování se nabízí už dětem od 2 let v dětské školce a pro 3-4leté v Bambini-parku. Pitztalské lyžařské školky striktně vyžadují používání ochranných přileb a zároveň si ji pro své dítě můžete zdarma vypůjčit.

Běh na lyžích

Celkem 70 km běžeckých nabízí stopu pro skating i klasickou techniku. Až do pozdního jara jsou dokonale zasněžené běžecké trasy na ledovci Pitztal s nezapomenutelným výhledem Wildspitze. Na Rifflsee vede pět kilometrů dlouhá bežecká trasa kolem přírodního jezera ve výšce 2200 m n.m. Jedinečný zážitek nabízí i Pillersattel s Hubertusovou stopou a trasa Fuchsmoosloipe.

Turistika a sáňkování

Paralelně s běžeckými trasami vedou upravené zimní stezky pro pěší turistiku. K tomu je třeba připočíst obsáhlou nabídku túr na sněžnicích, i s průvodcem.

Sáňkování je vždycky velká legrace pro rodiny a skupiny. V Pitztalu nejdeme sedm různých sáňkařských drah, dvě z nich s večerním osvětlením.

Je to dráha ve středisku Rifflsee, vedoucí od chaty Pitztaler Skihütte, a 6 km dlouhá přírodní sáňkařská dráha Jerzens na Hochzeigeru. Ve čtvrtek je osvětlená, lanovka je proto v provozu od 19:30 do 21:00hod. K sáňkařským radovánkám a zpět se hosté mohou bezplatně dopravit zvláštním sáňkařským autobusem.

Ledová arena

Pitztalský ledovec ve výšce 2800 m n.m. a čtyřicet zamrzlých vodopádů vytváří výborné podmínky pro lezení v ledu ve všech variantách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Pitztal
Lyžování na Pitztalu je opravdu super, ale moc záleží na tom, jak pracují ti pánové v rolbách. V listopadu 2008 to byla katastrofa. V neděli jedu do stejného ubytování jako Vy. Doufám, že to letos bude lepší.
  • Autor Lyžník
  • Datum a čas 20.11.2009 18:38
Reaguj
Pitztal
Ano, lyzovani v Pitztalu je ok, uz jsem letos byl, jen Hochzeiger a RiffleSee ceka na snih. Viz foto na http://www.volny.cz/honzasport/pitztal-alpenrose.htm
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Mistrovství Česka ve skialpinismu 2026

Mistrovství Česka ve skialpinismu 2026

Mistři České republiky ve skialpinismu jsou Pavel Skalický a Tereza Rudolfová. Závody se konaly ve Špindlerově Mlýně.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

6x lyžařské okruhy v Alpách

6x lyžařské okruhy v Alpách

Okružní trasy okolo skiareálů patří mezi nejlepší zážitky na sjezdovkách. Ikonická Sella Ronda není jediná. Na výběr je po celé Evropě mnoho tras, kterým se v příslušných zemích říká Runde, Ronda,
Alpy AKTUÁLNĚ 2026

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Dolomity a Julské Alpy 2026

Dolomity a Julské Alpy 2026

Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000

TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000

Zimní péřové spacáky vždy šetříme jen do nejhorších podmínek. Proto nám také dlouho vydrží. Po 35 letech tvrdé služby spacáků Freud jsme je vyměnili za za Sir Joseph Rimo II 1000.
První pražská zimní a lyžařská zápočtová cesta I. stupně obtížnosti číslo 1

První pražská zimní a lyžařská zápočtová cesta I. stupně obtížnosti číslo 1

RETRO Z České Sibiře přes Čertovu hrbatinu na Onen Svět. Na lyžích ve středních Čechách. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 19.-21.3. Skialpinismus 19.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Hančův memoriál - běžky Horní Mísečky 26.-29.3. 26.3.
Freeride World Tour Švýcarsko, Verbier 28.3.-5.4. 28.3.
Gardenissima - obří slalom Itálie, Val Gardena 6 km sjezdu 28.3.
Nordenskiöldsloppet - běžky Buš, Jílová 28.3.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 28.-29.3. 28.3.

Diskuse

Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Honza, 12.3.2026 13:26, 8 příspěvků
Pohrobci Klausovi Kladivo, 12.3.2026 10:05, 1 příspěvek
Hmm Honza, 11.3.2026 9:55, 1 příspěvek
Dobrý odkaz Kuba Turek, 10.3.2026 17:51, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 17:48, 10 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Paulse, 10.3.2026 12:42, 8 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Kuba Turek, 10.3.2026 11:58, 8 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... -OB-, 10.3.2026 11:49, 8 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Kuba Turek, 10.3.2026 10:49, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 10:28, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42