S běžkami do Brd

S běžkami do Brd
Brdy. Stožec.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Podzimní orba je na bílé pláni jasně viditelná. Který namažeme? Červený nebo červenofialový! Nejen v těchto odpovědích se rozcházíme. Naše skupina s červenofialovou mázou to bere nejkratším směrem nehledě na hnědé kusy hlíny a žlutě kvetoucí řepku.

Lesík se přibližuje velmi pomalu. Jen na hlíně to nepodkluzuje. Skupinu taktizující s červeným klistrem bohužel pouštíme prošlapávat stopu. Sbírají před námi všechen sníh svými skluznicemi.

Přes Hřebeny nahoru a dolů

Jedeme z Radouše do Brd. Vybrali jsme si ji proto, že už na železniční zastávce nazujeme běžky. Cestu máme naplánovanou hezky.

Přes pole se máme napojit na žlutou značku, pak modrou, po červené pojedeme na Stožec, u bývalého vojenského prostoru zahneme doleva po modré, pak po neznačené lesní silnici se dostaneme na zelenou do Haloun a přes pole a lesy nejkratší cestou do Řevnic na vlak.

Po nějaké době se přes pole dostaneme s běžkami na nohou nebo v rukou, nastoupíme do stopy a jedeme až do Haloun. Asfaltové cesty se v zimě nesypou, a tak si můžeme i zabruslit.

Opuštěná země

Označení Brd pochází ze staroslovanského brdo, což bylo označení pro protáhlý zalesněný hřbet, tvoří zalesněný horský pás mezi Příbram a Zbraslaví.

Ačkoliv se vypínají ve středních Čechách, jsou neuvěřitelně liduprázdnou krajinou. V kopcích nenajdete žádná turistická centra, hotely, chatové kolonie, ba ani obydlené vesnice. Je to dáno především tím, že hory pro sebe v minulosti zabrali vojáci.

Nakonec zapršelo

Nejvyšším vrcholem Brd je Tok (865 m n.m.). Nenápadným vrchol při pohledu z dálky nijak nezaujme. Zato o samotě stojící Plešivec (654) je výrazná kupa, která přitahuje pohledy. Její tvar je za dobrého počasí dobře patrný i z Petřínské rozhledny.

Sněhová pokrývka se v Brdech obvykle drží šedesát až sedmdesát dní v roce. Průměrná roční teplota se pohybuje v rozmezí 6 až 7 °C. Brdy jsou nejchladnější oblastí středních Čech. Letos to však vypadá, že naopak trhnou rekord pro nejteplejší oblast.

Ráno běžky na mokrém sněhu podkluzovaly a teď už je nám to jedno. Utíkáme v dešti na vlak z vyhřáté hospůdky v Halounech přes louky a lesy do Řevnic.

Horydoly.cz Zima v Brdech na HORYDOLY

Hřebeny lákají běžkaře i turisty do Brd

Brdské hřebenovky

Pražské hory Brdy

Běžky na dostřel Prahy

S běžkami do Brd

Zasněžená barokní Skalka

Mrazivá brdská noc

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


5 Biggest Shoe Mistakes Making Your Summer Swelling Worse, Expert Warns

5 Biggest Shoe Mistakes Making Your Summer Swelling Worse, Expert Warns

There are many reasons as to why your feet may swell in the hotter months - the combination of rising temperatures, reduced circulation, fluid retention, and unsuitable footwear can all contribute... celý článek

Morava teče lužními lesy

TOP 5 vodních cest pro letní kajakování v České republice

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Online hraní v České republice se během posledních let proměnilo v jeden z hlavních zdrojů zábavy. Trendem se stávají nejen tradiční automaty a karetní hry, ale především originální koncepty, které dokážou oslovit nové i zkušené
Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Plánování výletu do přírody už dávno není jen o papírových mapách a kompasu. Moderní technologie nabízí řadu aplikací, které zvyšují bezpečnost, komfort i zážitek z každé outdoorové výpravy.
Ohníčkové desatero

Ohníčkové desatero

Každý zálesák, skaut i turista ví, jak uvařit na ohni v přírodě. Neškodí zopakovat 10 základních pravidel šetrného založení ohniště, vaření a nakonec opuštění tábořiště.
Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu

Plánujete vyrazit na dovolenou autem? Ať už vás láká road trip, kde je cesta sama o sobě dobrodružstvím, nebo chcete autem dojet do vybrané destinace, vlastní auto nabízí jedinečnou svobodu. Možnost
Lezecká zahrádka Nas´n u Schmidt-Zabierow Hütte

Lezecká zahrádka Nas´n u Schmidt-Zabierow Hütte

Každá alpská chata má v dosahu Klettergarten, kam se uchylují horolezci za špatného počasí. Když vládne špatné počasí na nejvyšších vrcholech Loferer Steinberge, chodí se lézt na skalky Nas´n u Schmidt-Zabierow Hütte.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 11.-17.8. 11.8.
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-31.8. 15.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 16.8.
Vltava - noční splutí Český Krumlov 16.8.
Šumava Trail Run Železná Ruda 16.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 16.8.
Přísečnická dráha - 25 let Německo, Steinbach 16.-17.8. Nostalgická železnice 16.8.
Velká a Malá Amerika autobusem Praha, Smíchovské nádraží 17.8. 10:00
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.

Diskuse

Hádky na dovolené Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek
Inu Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 20:58, 20 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 19:48, 20 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 16:26, 20 příspěvků
Celá Praha Vodák, 14.8.2025 15:33, 3 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 15:27, 20 příspěvků
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 13:55, 20 příspěvků
centrum Kuba Turek, 14.8.2025 13:52, 3 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lyžař, 14.8.2025 12:04, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44
Do Prachatic míří 1000 sp... Horydoly , 8.8.2025 1:36
Emirates mapují top letní... Horydoly , 29.7.2025 23:31
Emirates opět vítězí Horydoly , 29.7.2025 23:21