3 tipy: Skitouring ve východních Krkonoších

3 tipy: Skitouring ve východních Krkonoších
Krkonoše. Ze Svobody na Rýchory.
Autor snímku Xantipa
SDÍLEJ:

Volná pata, tulení pásy, teleskopické hole, jízda ve volném terénu, panenská příroda a vy? Ano, máme na mysli skialpinismus.

Jak na to

Doporučené vybavení

Skialpinistické lyže+pásy+boty, teleskopické hole, prodyšné a teplé oblečení, lékárnička, jídlo a pití. Krém proti slunci, sluneční brýlemapa nebo GPSbatoh 25 l.

Skialpinistické lyže se třesou na první sníh, stoupací pásy se samy lepí na skluznici jako nadržený pes k hárající feně a teleskopické hůlky se vztyčují ...víme jako co! 

Inspirujte se třemi tipy na skitouring v Krkonoších. Zvu vás na túry ve skoro prázdné východní části Krkonoš, kde si letos poprvé můžete ověřit svoji kondici. Nebudete jí potřebovat moc, ale za to si užijete krásné zimní přírody. Také cepíny, mačky a lavinovou výbavu můžete ještě nechat doma.  

Braňo Adamec, šéf české Salewy, na skialpových lyžích (vpravo).

Po tuleních pásech na Rýchorskou boudu

Prvním vrcholem je Rýchorská bouda. Trasa je vhodná zejména pro začátečníky nebo nenáročné skialpinisty. Celý výlet lze zvládnout za 3 hodiny.

Z centra Trutnova se za pouhých 15 až 20 minut dopravíte do Svobody nad Úpou, kde nasadíte tulení pásy a můžete stoupat vzhůru. Trutnovská doprava nabízí přímé a rychlé spojení s horami. V první řadě skibus, který je určený právě pro lyžaře a zhruba každé dvě hodiny vyjíždí z autobusového nádraží ve směru Pec pod Sněžkou se zastávkou ve Svobodě nad Úpou. Další možností je využít malý vláček, se kterým se svezete až na konečnou stanici do Svobody nad Úpou.

Ze svobodského nádraží se vydáte po žluté turistické značce na Rýchory a Rýchorskou boudu. Asi po čtyřech stech metrech můžete nazout svá prkénka a pozvolným kopcem šlapat k vrcholu. První výstup na Kraví horu vás odmění výhledem na Sněžku a přilehlé kopce. Tato panoramata nelze přehlédnout a ujistí vás, že jdete správným směrem.

Před sebou máte krátkou rovinku a poslední šancí si odpočinout, potom se připravte na stoupání kolem lovecké chaty Pašovky až na Rýchorský hřeben. Rýchorská bouda nabízí občerstvení a ubytování.

Následně máte několik možností: pozvolný sjezd zpátky do Svobody nad Úpou, nebo pokračovat po hřebeni se závěrečným sjezdem do Albeřického údolí či Žacléře. Odtud opět můžete využít skibus, který vás zaveze zpátky do Trutnova.

Trasu lze samozřejmě absolvovat také  opačným směrem, a to z Žacléře na Rýchory se sjezdem do Svobody nad Úpou.

Horydoly.czRýchory na Horydoly:
Pěšky a na kole: Rýchory úplně na východě
Na běžkách: Krkonošský jarní výlet na běžkách
Na skialpech a sněžnicích: Na tuleních pásech k Rýchorám

Krkonoše v zimě.

Z Trutnova do Pece pod Sněžkou a pak na hřebeny

Následující trasy se nacházejí v 1. zóně Krkonošského národního parku, většina z nich je značená pouze tyčemi, proto je velmi důležité si před výletem řádně naplánovat trasu. Setkáte se zde s technicky náročnějšími úseky, proto následující typy doporučujeme zkušenějším skialpinistům.

K výchozím místům do Pece pod Sněžkou lze využít přímého skibusového spojení z trutnovského autobusového nádraží do Pece pod Sněžkou.

Z Pece pod Sněžkou se vydáte pozvolným výstupem po červené turistické značce do Modrého dolu. V oblasti Modrého dolu se pohybujete v terénu, kde občas padají laviny, proto dbejte na maximální opatrnost a dodržujte zásady bezpečného pohybu. Pokud je vyhlášený 1. nebo 2. stupeň lavinového nebezpečí v Krkonoších a půjdete po tyčované cestě, nemělo by se nic stát.

V  úseku z Modrého dolu na Výrovku je cesta značena pouze tyčemi. Z Výrovky pak sjíždíte po zelené značce kolem Richterových bud. Občerstvení si můžete dopřát na Výrovce či Richterových boudách. V Trutnově můžete být zpátky za 4,5 hodiny, včetně zastávky na občerstvení.

Horydoly.czRozhovor o neschopnosti lanovkářů: Propojili jsme východní Krkonoše

Lanovka na Sněžku. V pozadí Černá hora.

Z Trutnova přes Pec až na nejvyšší horu Sněžku

Opět vycházíme z oblíbené Pece pod Sněžkou a míříme po modré značce do Obřího dolu. Pozor na úsek Obří důl – Slezský dům. Je strmý a často zledovatělý. Od Slezského domu na nejvyšší vrchol Sněžku se držte červené barvy. Při výstupu podél řetězů buďte maximálně opatrní. Nejvyšší hora bývá často velmi zmrzlá.

Někdy bývá pohodlnější a bezpečnější vystoupat na lyžích po tzv. Slezské silnici, která přetíná severní stěnu na polské straně. Pokud si nejste jisti, raději zvolte klasiku po řetezech.

Sněžka je po většinu zimy nesjízdná kvůli extrémním povětrnostním podmínkám, a proto doporučujeme pěší sestup po žluté značce. Ve spodní části sjezdu můžete nasadit lyže, sjet k horní stanici lanovky na Růžové hoře a pokračovat průsekem pod lanovkou až do Pece pod Sněžkou, nebo dále po žluté do Velké Úpy.

Zastávky na občerstvení máte hned na několika místech: Bouda v Obřím dole, Bouda pod Sněžkou, Slezský dům, Poštovna na Sněžce, Děčínská bouda na Růžohorkách. Jde o časově i fyzicky nejnáročnější celodenní výlet, na který si musíte vyhradit nejméně pět hodin.

Horydoly.czSněžka na lyžích
Nová lanovka na Sněžku
Pět sjezdů ze Sněžky na jih
Severní stěna a Slezská silnice
Severní stěna do Karpacze
S dětmi na Sněžku
Krkonoše pořád z kopce
Lavina v Obřím dole

Sněžka. Zasněžená Slezská silnice na severní straně v Polsku.

Čtěte také přehled: Skialpinistické sjezdy v Krkonoších


Zobrazit místo Krkonoše - skialpinismus na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Rýchory

Fotky asi nebudou aktuální že?

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Erbovním znamením krkonošské turistiky jsou boudy. Tak se už od začátku německého osídlení ve středověku nazývají hospodářská stavení na hřebenech. Byly to vlastně jednoduché statky, které hospodařily v drsných podmínkách, kde... celý článek

Proč je vitamin C tak důležitý?

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.cz







Nejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19