Sněžka sólo (nejištěné!)

Sněžka sólo (nejištěné!)
SDÍLEJ:

Jednou jsem v novinách uzřel inspirativní článek o tom, že horský vůdce Václav K. už několikanásobně pokořil Sněžku. Rozhodl jsem se opustit svou rodnou jeskyni kdesi uprostřed Evropy (minimálně uprostřed nějakého orgánu Evropy) a napodobit neohrožené domorodce žijící na předhůří jednoho z okrajových himalájských hřebenů zvaného Krkonoše.

Jak na to

Resumé

Sněžka, v domorodém jazyce Shnesh-kcha, je mohutná hora vypínající svůj hrdý vrchol vysoko nad oblaka, až do výše 1602 metrů nad mořem. Pro svůj výstup jsem zvolil málo prostoupený jihovýchodní hřeben z území himalájského státečku Čéer (domorodci píší Cheers a připíjejí si pivem).

Poznámky

[1] Původně zde trvale bydlelo jen několik dělníků stavějících rekreační objekty pro zmlsané Pražany. Svou trudnou práci si zpříjemňovali požíváním alkoholických nápojů, v důsledku čehož docházelo k množství pracovních úrazů. V protokolech spřátelených policistů, které se vyplňovaly pro zdravotní pojišťovny, se pak velmi často objevovala formulace""krokve noše uklouzl na schodech." V důsledku dalšího komolení v průběhu let se pak dělníkům začalo říkat Krkonoše a později stejné jméno dostal i zdejší horský hřbet.

[2] Někteří z nich jsou možná potomky čínské výpravy, o které mluvím později.

[3] Ano, skutečně mořskou nemocí. Tento zkušený borec se v horách pohyboval celý život, horská nemoc ho tudíž nemohla překvapit. Tak vysoko nad mořem však ještě nikdy předtím nebyl a při pohledu dolů, na nedalekou zvlněnou mořskou hladinu, se mu udělalo velmi nevolno. Přivolaný lékař později diagnostikoval mořskou nemoc a doporučil pacientovi klid na lůžku.

[4] Podle své neodbytnosti dostaly později jméno rovněž neodbytné přenašečky spavé nemoci chr-chr, mouchy tse-tse.

No řekněte sami, jak neohrožení musejí být, když i jejich prezident jim jde svým odhodláním a odvahou příkladem. Pokusím se tedy i já. Mnohaletý tvrdý trénink mám za sebou, snad se svým výkonem alespoň zdálky přiblížím nezdolným šerpům – Krkonošům[1].

Napsal jsem závěť

Sepsal jsem závěť, od maminky nafasoval tři vlněné pletené svetry. Čepici samozřejmě taky, palčáky, tři řízky mezi chleby a něco drobných v domácí měně. Rozloučil jsem se s přáteli a nasedl do otřískaného malého dopravního letadla, které mne po desetihodinovém letu středem těch nejstrašnějších turbulencí a po ztrátě levého vyrovnávacího křídla doneslo na malé letiště nedaleko základního tábora – Pece pod Sněžkou (tak nějak to alespoň zní v naší řeči).

No, letiště, znáte to: pás udupané hlíny, všude se povalují prázdné barely od kerosinu a hned po příletu se na vás sesypou šikmoocí osmahlí domorodci[2], tahající vás do svých obchůdků s nápisy jako ASIA SHOP, CHEAP SPORTSWEAR a pod.

Za lákavou cenu jsem nakoupil balíček pěti náhradních slipů v různých barvách, došel za město, kde jsem nazul sněžnice, a vyrazil na svůj první sólový průstup velkou horskou stěnou.

Richtrovky po Němcích

Po mnohahodinovém úsilí míjím tzv. Richterovy boudy. Jsou to dnes vesměs neobyvatelné dřevěné chatrče, které zde po sobě zanechala německá výprava roku 1956 při svém neúspěšném pokusu o prvovýstup z této strany. Své jméno boudy získaly po vedoucím výpravy Reinhardu von Richterovi.

Ten při ústupu po dosažení nadmořské výšky 1450 metrů náhle onemocněl mořskou nemocí[3]. Jeho věrní druhové pro něj okamžitě zbudovali srub z tlustých kmenů okolo stojících sekvojí. Později připojili i několik menších budov pro účely skladování zásob a ubytování podpůrných týmů. Jejich snaha však vyznívá naprázdno. Neohrožený vůdce umírá pět dní po dokončení podzemních garáží – poté, co spatřil předložené faktury.

Nechávám bohem zapomenuté boudy po levici a stoupám do prudkého kopce, zkrášleného množstvím závějí, převějí a nebezpečných lavinových svahů. Podaří se mi dokonce zahlédnout i dva exempláře vzácné kočky sněžné (na nádrži mají napsáno „snow-cat“).

Čínská Výrovka

Jejich zlostné, nenávistné vrčení jsem uslyšel jen několik metrů za svými zády a věřte, že jsem měl co uskakovat, aby mne tyto mohutné, mrštné šelmy, vybavené pásy s protiskluzovou úpravou, nesrazily ze mnou budované stezky. Šrámy jsem naštěstí neutržil, jen obláček výfukových plynů zůstal po nich ještě drahnou chvíli ve vzduchu.

Po mnoha hodinách neskutečného utrpení, plahočení, strádání a odříkání se dostávám na úroveň dalších trosek. Tentokrát jde o bývalou základnu čínských horolezců. Vláda Čínské lidové republiky sem v šedesátých letech poslala výpravu o několika stech hlavách s úmyslem dokončit prvovýstup na Shnesh-kchu jihovýchodním hřebenem za každou cenu.

To se jí po několika týdnech, s velkými ztrátami na životech i materiálu, skutečně podařilo. Mezi domorodci se proslýchá, že od té doby je toto místo proklaté a za tichých letních nocí sem chodí strašit velmi neodbytní duchové nepřeživších poskoků Mao-Tse-Tse-Tunga[4].

Soudek irské whiskey

Velmi zajímavý je ovšem vznik názvu této chaty Výrovka. Jedna z verzí mluví o vůdci čínských nosičů, jistém Irovi jménem Weer O´wka. Toho si prý Číňané najali jakožto jednoho z nejzkušenějších mužů planety. A prý nebyl ani moc drahý. Měl si říct o tři sudy Guinnesse (osmdesátilitrové) a o malý, pětilitrový dubový soudek dvanáctileté irské whiskey Jameson.

Uvažoval jsem, že nebýt nárůstu té zpropadené inflace od těch dob, mohl bych si po několikaletém šetření takového profesionálního druha také dovolit. Mně osobně však připadá pravděpodobnější druhá verze vzniku názvu chaty.

Jistý poblouzněný genetik prý za své celoživotní úspory nechal boudu vystavět jako pomník výsledku své práce – prvnímu uměle odchovanému viru ptačí chřipky na světě, který odolával i velmi nízkým teplotám. Pozdějším horolezcům se však zdálo, že jeho název Virovka není příliš humánní a neodpovídá současným estetickým standardům. Přejmenovali ji tedy na současnou Výrovku, kromě jiné i na památku několika desítek výrů malých (Bubo minibubo), kteří podlehli zmiňovanému viru.

Vrtulníkem na Luční

Následují zdlouhavé traverzy zmrzlých vedlejších hřebenů. Ty nejsou tak fyzicky náročné jako předchozí úseky (sklon svahu klesá na 75°), o to více však dostává zabrat psychika. Za naprostého vyčerpání, s vynaložením posledních zbytků řízků a tatranek (dar slovenských horolezců) se dostávám k Luční boudě.

Tu záměrně míjím velkým obloukem, i když už pouze po čtyřech, v důsledku nevýslovné psychické i fyzické zátěže. Tato bouda žije bujarým bezstarostným životem. Plno zahraničních turistů, mládeže, ba i opilců. Došlo tady totiž, podobně jako například v tibetské Lhase, k velmi paradoxní situaci: Ačkoli by se sem většina z osazenstva nikdy nedostala vlastními silami, přiváží je sem za úplatu vrtulníky z údolí.

Americké armádní vrtulníky sem před několika lety vyvezly většinu stavebního materiálu, aby podpořily spojenecké investice v zahraničí. Luční je totiž v obchodním rejstříku zapsána jako majetek společnosti Holiday Inn. Počasí značně komplikovalo další postup.

Military zone

Poslední úsek výstupu probíhá po hraniční linii s militantní Polskou lidovou republikou. Každých padesát metrů stojí jeden polský zelený mužíček s ruským kovovým mužíčkem značky Kalašnikov v rukou, aby mohl přísně potrestat každého neukázněného návštěvníka, který by nedovoleně překročil hranici.

Sklon svahu dále roste (blíží se 90°), vrstvy tvrdého ledu značně ztěžují další postup. Několikrát mne nutí budovat postupové štandy, vrávorat v poryvech větru a upřímně litovat, že jsem si na tak náročnou expedici nevzal svoje bazarové mačky.

Za pomocí loktů, kolen a zubů se nakonec drápu až na vrchol. Jen několika vyvoleným se dostalo té cti (pokud samozřejmě nebudeme počítat zkušené domorodce a horského vůdce V. K.). Na vrcholu jsem učinil pár fotografií jednookou digitální zrcadlovkou po prababičce a… Náhle jsem ustrnul. Na vrcholu přistála meziplanetární mimozemská kosmická loď!

Fotografovat mimozemšťany zakázáno

Měl jsem štěstí. Béšestsettřinácťané už nesbírali vzorky hornin, flóry a fauny. Toho pozemského bordelu už prý mají doma plné botanické i zoologické zahrady, ba i popelnice. Můj život tedy nebyl ohrožen. Velitel lodi mě naopak přátelsky poplácal po rameni a promluvil ke mně i několik slov v mém rodném jazyce, zbytek pak dokomunikoval téměř plynnou angličtinou.

Má angličtina však byla spíše skupenství tuhého, tak doufám, že jeho poselství zde přetlumočím zcela správě: "Nepropadejte panice a pozdravujte ode mě Jirku Grigara!" Nebo tak nějak.

Fotografovat mimozemšťany nebo jejich loď mi velitel zakázal. Dělal jsem však, že jsem mu nerozuměl – a vyfotil při startu alespoň jejich loď. Když se na snímek zadíváte pozorněji, uvidíte zážeh piezoelektrického křesadla, pomocí něhož se do chodu uvádějí plazmové motory čtvrté generace. Pozornější z vás si všimnou záblesku piezo-zapalovače.

Vztyčil jsem na vrcholu vlajku své rodné země a upaloval k domovu. Cestou mi ještě hlavou začala vrtat teorie o vymření dinosaurů. Určitě si ještě pamatujete na ten blábol o dopadu meteoritu, který způsobil prudké ochlazení zemské atmosféry. No jo, ale vysvětlete mi někdo, jak se sem dostala ta zmrzlá žirafa!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: BTW
s tým Popradským plesom, sa Ti to podarilo, smial som dve minúty.
 • Autor re JXo
 • Datum a čas 5.4.2006 14:31
Reaguj
Nikdy bych se ani zdánlivě neodvážil přirovnávat své chabé výkony ke Sváťovy z Pulců. Uvědomme si, přátelé, že tento borec strčil do kapsy i Reinholda Mesmera (povšimněte si správného tvaru jeho příjmení - od něj byl odvozen název jedné alternativní léčebné metody, tzv. mesmerismus) nebo bratry Huberovy, ačkoli na to byli dva! Věřím, že Milešovka je zářivým vrcholem tužeb většiny z nás!
Reaguj
Nikdy bych se ani zdánlivě neodvážil přirovnávat své chabé výkony ke Sváťovy z Pulců. Uvědomme si, přátelé, že tento borec strčil do kapsy i Reinholda Mesmera (povšimněte si správného tvaru jeho příjmení - od něj byl odvozen název jedné alternativní léčebné metody, tzv. mesmerismus) nebo bratry Huberovy, ačkoli na to byli dva! Věřím, že Milešovka je zářivým vrcholem tužeb většiny z nás!
Reaguj
Chtělo by to ....
Článek je naprostá senzace a strašně jsem se u něho nachechtal.Ovšem, pane kolego, chtělo by to pokusit se o přemožení Petřína. Já již jednou jeho vrcholu téměř dosáhl, ale pak jsem zjistil, že držím mapu obráceně a lezu na Vyšehrad...
Reaguj
Furiantský výkon, ale do Sváti Pulce máš ještě daleko! Teprve Milešovka Tě opravdu prověří ;-)
 • Autor zbynja
 • Datum a čas 29.3.2006 18:40
Reaguj
Re: BTW
To jsou takovy pradni kopce. Predstav si, ze vyjdes treba na Popradske pleso a vys uz chodit nemusis, protoze to ani nejde.Dekuju za clanek, konecne takovy normalni cteni.
 • Autor jx0
 • Datum a čas 29.3.2006 15:27
Reaguj
Re: BTW
To víš,když vykoukneš za okraj zemljanky, třeba to zjistíš. Pokud ovšem umíš počítat víc, než do tří. To jako- tajedna, tadva, tatri....
 • Autor Lada
 • Datum a čas 29.3.2006 10:21
Reaguj
Blahopreji
Jmenem nas vsech, kteri vzhlizi k fotrovi hor, starymu Snezkovi a neodvazuji se pokuset stesti pokusem o zdolani hory hor... Gratulujem!!!

Brdsti osadnici a zlatokopove z Brd
 • Autor dag
 • Datum a čas 28.3.2006 17:22
Reaguj
BTW
a čo sú to vlastne tie Krkonoše?
 • Autor jano
 • Datum a čas 28.3.2006 16:59
Reaguj
Hmmmm
Ma ucta, kvalitni prispevek (i kdyz, pravda nevim jestli na tento web). Ale aspon to jasne rika, ze je to legrace, narozdil od spousty dalsich kravin zde uverejnenych, ktere se snazi vypadat duveryhodne...
 • Autor Vojta
 • Datum a čas 28.3.2006 16:30
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


TEST Lyžařská a snowboardová helma Crivit Kilp

TEST Lyžařská a snowboardová helma Crivit Kilp

Helma Crivit Kilp s polykarbonátovým štítem místo lyžařských brýlí je naším posledním úlovkem v moři sportovního vybavení, které prodává supermarketový řetězec Lidl. Po zimním testování na sjezdovkách i ve volném terénu můžeme říci,... celý článek

Silvretta Superdurchfahrt, zapadlé údolí Klostertal

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

AKTUALIZACE Baranie sedlo (2384 m) je významné sedlo mezi rozložitým masivem Baranie rohy a Spišským štítem. Nevede přes něj turistické značení, je tedy pro turisty zakázané, ale přes to je frekventované v létě
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

UZAVŘENÉ BOUDY Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

SPIELJOCH Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

KLÍNOVEC Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polevský běh Lužické hory, Polevsko   20.4.
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Krčmár skap - konec lyžařské sezony
Chaty Pod Soliskom 27.4.
Bike Festival - veletrh Polsko, Gdaňsk 6.-7.5. 6.5.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 8.-10.5. Horské technologie 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 8.-12.5. 8.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.

Diskuse

nabízím Josef, 21.4.2019 19:08, 11 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 21.4.2019 16:03, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 21.4.2019 14:52, 6 příspěvků
Porod císařem Michala, 21.4.2019 10:38, 6 příspěvků
Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 6 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 6 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 3 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54