Sněžka sólo (nejištěné!)

Sněžka sólo (nejištěné!)
SDÍLEJ:

Jednou jsem v novinách uzřel inspirativní článek o tom, že horský vůdce Václav K. už několikanásobně pokořil Sněžku. Rozhodl jsem se opustit svou rodnou jeskyni kdesi uprostřed Evropy (minimálně uprostřed nějakého orgánu Evropy) a napodobit neohrožené domorodce žijící na předhůří jednoho z okrajových himalájských hřebenů zvaného Krkonoše.

Jak na to

Resumé

Sněžka, v domorodém jazyce Shnesh-kcha, je mohutná hora vypínající svůj hrdý vrchol vysoko nad oblaka, až do výše 1602 metrů nad mořem. Pro svůj výstup jsem zvolil málo prostoupený jihovýchodní hřeben z území himalájského státečku Čéer (domorodci píší Cheers a připíjejí si pivem).

Poznámky

[1] Původně zde trvale bydlelo jen několik dělníků stavějících rekreační objekty pro zmlsané Pražany. Svou trudnou práci si zpříjemňovali požíváním alkoholických nápojů, v důsledku čehož docházelo k množství pracovních úrazů. V protokolech spřátelených policistů, které se vyplňovaly pro zdravotní pojišťovny, se pak velmi často objevovala formulace""krokve noše uklouzl na schodech." V důsledku dalšího komolení v průběhu let se pak dělníkům začalo říkat Krkonoše a později stejné jméno dostal i zdejší horský hřbet.

[2] Někteří z nich jsou možná potomky čínské výpravy, o které mluvím později.

[3] Ano, skutečně mořskou nemocí. Tento zkušený borec se v horách pohyboval celý život, horská nemoc ho tudíž nemohla překvapit. Tak vysoko nad mořem však ještě nikdy předtím nebyl a při pohledu dolů, na nedalekou zvlněnou mořskou hladinu, se mu udělalo velmi nevolno. Přivolaný lékař později diagnostikoval mořskou nemoc a doporučil pacientovi klid na lůžku.

[4] Podle své neodbytnosti dostaly později jméno rovněž neodbytné přenašečky spavé nemoci chr-chr, mouchy tse-tse.

No řekněte sami, jak neohrožení musejí být, když i jejich prezident jim jde svým odhodláním a odvahou příkladem. Pokusím se tedy i já. Mnohaletý tvrdý trénink mám za sebou, snad se svým výkonem alespoň zdálky přiblížím nezdolným šerpům – Krkonošům[1].

Napsal jsem závěť

Sepsal jsem závěť, od maminky nafasoval tři vlněné pletené svetry. Čepici samozřejmě taky, palčáky, tři řízky mezi chleby a něco drobných v domácí měně. Rozloučil jsem se s přáteli a nasedl do otřískaného malého dopravního letadla, které mne po desetihodinovém letu středem těch nejstrašnějších turbulencí a po ztrátě levého vyrovnávacího křídla doneslo na malé letiště nedaleko základního tábora – Pece pod Sněžkou (tak nějak to alespoň zní v naší řeči).

No, letiště, znáte to: pás udupané hlíny, všude se povalují prázdné barely od kerosinu a hned po příletu se na vás sesypou šikmoocí osmahlí domorodci[2], tahající vás do svých obchůdků s nápisy jako ASIA SHOP, CHEAP SPORTSWEAR a pod.

Za lákavou cenu jsem nakoupil balíček pěti náhradních slipů v různých barvách, došel za město, kde jsem nazul sněžnice, a vyrazil na svůj první sólový průstup velkou horskou stěnou.

Richtrovky po Němcích

Po mnohahodinovém úsilí míjím tzv. Richterovy boudy. Jsou to dnes vesměs neobyvatelné dřevěné chatrče, které zde po sobě zanechala německá výprava roku 1956 při svém neúspěšném pokusu o prvovýstup z této strany. Své jméno boudy získaly po vedoucím výpravy Reinhardu von Richterovi.

Ten při ústupu po dosažení nadmořské výšky 1450 metrů náhle onemocněl mořskou nemocí[3]. Jeho věrní druhové pro něj okamžitě zbudovali srub z tlustých kmenů okolo stojících sekvojí. Později připojili i několik menších budov pro účely skladování zásob a ubytování podpůrných týmů. Jejich snaha však vyznívá naprázdno. Neohrožený vůdce umírá pět dní po dokončení podzemních garáží – poté, co spatřil předložené faktury.

Nechávám bohem zapomenuté boudy po levici a stoupám do prudkého kopce, zkrášleného množstvím závějí, převějí a nebezpečných lavinových svahů. Podaří se mi dokonce zahlédnout i dva exempláře vzácné kočky sněžné (na nádrži mají napsáno „snow-cat“).

Čínská Výrovka

Jejich zlostné, nenávistné vrčení jsem uslyšel jen několik metrů za svými zády a věřte, že jsem měl co uskakovat, aby mne tyto mohutné, mrštné šelmy, vybavené pásy s protiskluzovou úpravou, nesrazily ze mnou budované stezky. Šrámy jsem naštěstí neutržil, jen obláček výfukových plynů zůstal po nich ještě drahnou chvíli ve vzduchu.

Po mnoha hodinách neskutečného utrpení, plahočení, strádání a odříkání se dostávám na úroveň dalších trosek. Tentokrát jde o bývalou základnu čínských horolezců. Vláda Čínské lidové republiky sem v šedesátých letech poslala výpravu o několika stech hlavách s úmyslem dokončit prvovýstup na Shnesh-kchu jihovýchodním hřebenem za každou cenu.

To se jí po několika týdnech, s velkými ztrátami na životech i materiálu, skutečně podařilo. Mezi domorodci se proslýchá, že od té doby je toto místo proklaté a za tichých letních nocí sem chodí strašit velmi neodbytní duchové nepřeživších poskoků Mao-Tse-Tse-Tunga[4].

Soudek irské whiskey

Velmi zajímavý je ovšem vznik názvu této chaty Výrovka. Jedna z verzí mluví o vůdci čínských nosičů, jistém Irovi jménem Weer O´wka. Toho si prý Číňané najali jakožto jednoho z nejzkušenějších mužů planety. A prý nebyl ani moc drahý. Měl si říct o tři sudy Guinnesse (osmdesátilitrové) a o malý, pětilitrový dubový soudek dvanáctileté irské whiskey Jameson.

Uvažoval jsem, že nebýt nárůstu té zpropadené inflace od těch dob, mohl bych si po několikaletém šetření takového profesionálního druha také dovolit. Mně osobně však připadá pravděpodobnější druhá verze vzniku názvu chaty.

Jistý poblouzněný genetik prý za své celoživotní úspory nechal boudu vystavět jako pomník výsledku své práce – prvnímu uměle odchovanému viru ptačí chřipky na světě, který odolával i velmi nízkým teplotám. Pozdějším horolezcům se však zdálo, že jeho název Virovka není příliš humánní a neodpovídá současným estetickým standardům. Přejmenovali ji tedy na současnou Výrovku, kromě jiné i na památku několika desítek výrů malých (Bubo minibubo), kteří podlehli zmiňovanému viru.

Vrtulníkem na Luční

Následují zdlouhavé traverzy zmrzlých vedlejších hřebenů. Ty nejsou tak fyzicky náročné jako předchozí úseky (sklon svahu klesá na 75°), o to více však dostává zabrat psychika. Za naprostého vyčerpání, s vynaložením posledních zbytků řízků a tatranek (dar slovenských horolezců) se dostávám k Luční boudě.

Tu záměrně míjím velkým obloukem, i když už pouze po čtyřech, v důsledku nevýslovné psychické i fyzické zátěže. Tato bouda žije bujarým bezstarostným životem. Plno zahraničních turistů, mládeže, ba i opilců. Došlo tady totiž, podobně jako například v tibetské Lhase, k velmi paradoxní situaci: Ačkoli by se sem většina z osazenstva nikdy nedostala vlastními silami, přiváží je sem za úplatu vrtulníky z údolí.

Americké armádní vrtulníky sem před několika lety vyvezly většinu stavebního materiálu, aby podpořily spojenecké investice v zahraničí. Luční je totiž v obchodním rejstříku zapsána jako majetek společnosti Holiday Inn. Počasí značně komplikovalo další postup.

Military zone

Poslední úsek výstupu probíhá po hraniční linii s militantní Polskou lidovou republikou. Každých padesát metrů stojí jeden polský zelený mužíček s ruským kovovým mužíčkem značky Kalašnikov v rukou, aby mohl přísně potrestat každého neukázněného návštěvníka, který by nedovoleně překročil hranici.

Sklon svahu dále roste (blíží se 90°), vrstvy tvrdého ledu značně ztěžují další postup. Několikrát mne nutí budovat postupové štandy, vrávorat v poryvech větru a upřímně litovat, že jsem si na tak náročnou expedici nevzal svoje bazarové mačky.

Za pomocí loktů, kolen a zubů se nakonec drápu až na vrchol. Jen několika vyvoleným se dostalo té cti (pokud samozřejmě nebudeme počítat zkušené domorodce a horského vůdce V. K.). Na vrcholu jsem učinil pár fotografií jednookou digitální zrcadlovkou po prababičce a… Náhle jsem ustrnul. Na vrcholu přistála meziplanetární mimozemská kosmická loď!

Fotografovat mimozemšťany zakázáno

Měl jsem štěstí. Béšestsettřinácťané už nesbírali vzorky hornin, flóry a fauny. Toho pozemského bordelu už prý mají doma plné botanické i zoologické zahrady, ba i popelnice. Můj život tedy nebyl ohrožen. Velitel lodi mě naopak přátelsky poplácal po rameni a promluvil ke mně i několik slov v mém rodném jazyce, zbytek pak dokomunikoval téměř plynnou angličtinou.

Má angličtina však byla spíše skupenství tuhého, tak doufám, že jeho poselství zde přetlumočím zcela správě: "Nepropadejte panice a pozdravujte ode mě Jirku Grigara!" Nebo tak nějak.

Fotografovat mimozemšťany nebo jejich loď mi velitel zakázal. Dělal jsem však, že jsem mu nerozuměl – a vyfotil při startu alespoň jejich loď. Když se na snímek zadíváte pozorněji, uvidíte zážeh piezoelektrického křesadla, pomocí něhož se do chodu uvádějí plazmové motory čtvrté generace. Pozornější z vás si všimnou záblesku piezo-zapalovače.

Vztyčil jsem na vrcholu vlajku své rodné země a upaloval k domovu. Cestou mi ještě hlavou začala vrtat teorie o vymření dinosaurů. Určitě si ještě pamatujete na ten blábol o dopadu meteoritu, který způsobil prudké ochlazení zemské atmosféry. No jo, ale vysvětlete mi někdo, jak se sem dostala ta zmrzlá žirafa!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: BTW
s tým Popradským plesom, sa Ti to podarilo, smial som dve minúty.
 • Autor re JXo
 • Datum a čas 5.4.2006 14:31
Reaguj
Nikdy bych se ani zdánlivě neodvážil přirovnávat své chabé výkony ke Sváťovy z Pulců. Uvědomme si, přátelé, že tento borec strčil do kapsy i Reinholda Mesmera (povšimněte si správného tvaru jeho příjmení - od něj byl odvozen název jedné alternativní léčebné metody, tzv. mesmerismus) nebo bratry Huberovy, ačkoli na to byli dva! Věřím, že Milešovka je zářivým vrcholem tužeb většiny z nás!
Reaguj
Nikdy bych se ani zdánlivě neodvážil přirovnávat své chabé výkony ke Sváťovy z Pulců. Uvědomme si, přátelé, že tento borec strčil do kapsy i Reinholda Mesmera (povšimněte si správného tvaru jeho příjmení - od něj byl odvozen název jedné alternativní léčebné metody, tzv. mesmerismus) nebo bratry Huberovy, ačkoli na to byli dva! Věřím, že Milešovka je zářivým vrcholem tužeb většiny z nás!
Reaguj
Chtělo by to ....
Článek je naprostá senzace a strašně jsem se u něho nachechtal.Ovšem, pane kolego, chtělo by to pokusit se o přemožení Petřína. Já již jednou jeho vrcholu téměř dosáhl, ale pak jsem zjistil, že držím mapu obráceně a lezu na Vyšehrad...
Reaguj
Furiantský výkon, ale do Sváti Pulce máš ještě daleko! Teprve Milešovka Tě opravdu prověří ;-)
 • Autor zbynja
 • Datum a čas 29.3.2006 18:40
Reaguj
Re: BTW
To jsou takovy pradni kopce. Predstav si, ze vyjdes treba na Popradske pleso a vys uz chodit nemusis, protoze to ani nejde.Dekuju za clanek, konecne takovy normalni cteni.
 • Autor jx0
 • Datum a čas 29.3.2006 15:27
Reaguj
Re: BTW
To víš,když vykoukneš za okraj zemljanky, třeba to zjistíš. Pokud ovšem umíš počítat víc, než do tří. To jako- tajedna, tadva, tatri....
 • Autor Lada
 • Datum a čas 29.3.2006 10:21
Reaguj
Blahopreji
Jmenem nas vsech, kteri vzhlizi k fotrovi hor, starymu Snezkovi a neodvazuji se pokuset stesti pokusem o zdolani hory hor... Gratulujem!!!

Brdsti osadnici a zlatokopove z Brd
 • Autor dag
 • Datum a čas 28.3.2006 17:22
Reaguj
BTW
a čo sú to vlastne tie Krkonoše?
 • Autor jano
 • Datum a čas 28.3.2006 16:59
Reaguj
Hmmmm
Ma ucta, kvalitni prispevek (i kdyz, pravda nevim jestli na tento web). Ale aspon to jasne rika, ze je to legrace, narozdil od spousty dalsich kravin zde uverejnenych, ktere se snazi vypadat duveryhodne...
 • Autor Vojta
 • Datum a čas 28.3.2006 16:30
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


TEST Ponožky Moira Thermo set

TEST Ponožky Moira Thermo set

Od podzimu do jara navlékáme turistické ponožky Moira Thermo. Je to poněkud neobvyklá sada slabších a velmi silných ponožek pro nejchladnější zimu a největší zátěž. Oblíbili jsme si je tak, že nosíme... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Poslední jarní lyžařská túra z Pomezní boudy do Svobody

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2021

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2021

KRÁDEŽE JÍZDNÍCH KOL Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

SNĚŽKA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Ke Ski areálu Razula v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích se díky sněhové nadílce uplynulých dnů vrátili lyžaři. V sobotu a neděli se tu opět pohybovali skialpinisté a běžkaři, kteří se snažili využít překvapivou
České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Statistika nehod ve švýcarských horách 2019

Statistika nehod ve švýcarských horách 2019

54 osob zahynulo při vysokohorské turistice ve Švýcarsku, 27 při lyžařské túře, 18 při alpinismu ve vysokých horách. 10 osob zahynulo při lyžařských sjezdech v terénu mimo kontrolované oblasti, 4 se zabili

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
Calzedonia - otevření prodejny Ostrava, Outlet Arena Moravia 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22
Střední Čechy: Muzea, gal... Horydoly , 3.5.2021 0:21
Běžecké závody 2021 Horydoly , 24.4.2021 23:38
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04