Světový pohár skončil ve Verbier

Světový pohár skončil ve Verbier
SDÍLEJ:
Švédský lyžař Henrik Windstedt a francouzský snowboardista vyhráli světový pohár ve freeeridingu. Poslední závod série se odehrál v březnu ve švýcarském zimním středisku Verbier. Na čelní pozice se tu dostali jen Švýcaři, Švédové a Francouzi. Mezi ženami dominovaly Američanky a Švýcarky.

Třicet sedm nejlepších freeriderů světa přijelo ukázat své dovednosti a poměřit své síly do Verbieru.

Pohoda za sto tisíc dolarů

Nissan O´Neill Xtreme byl posledním ze série závodů světového freeridového poháru. V poslední den závodu byli také vyhlášeni absolutní vítězové světového freeridového poháru 2008.

Napětí při posledním a nejprestižnějším contestu světového freeridového poháru bylo obrovské. Prize money v hodnotě 100 000 dolarů také nejsou běžné.

Zdolat tak náročné svahy vyžaduje duševní a psychickou rovnováhu, pořádnou dávku přemyšlení a velmi dobré zkušenosti.

Zackrisson přemýšlel půl roku

Z vítězství se radoval švédský lyžař Kaj Zackrisson. Tento výborný lyžař, který vyhrál Xtreme v roce 2006, je známý razantní a rychlou jízdou. Perfektně zvládl tři ohromné dropy ze skály a vybral si originální trasu.

"Pro mě je tento závod úplně nejdůležitější. Už když na podzim trénuji, přemýšlím nad ním. Sám na sebe jsem vyvíjel velký tlak a byl jsem opravdu hodně nervózní. Až potom co jsem vyrazil na svah, bylo všechno dobré. Vybral jsem si těžkou cestu a hodně jsem na to šlápl. Ale byla to jen a jen radost," řekl po závodě usměvavý Švéd. Tento rok vyhrál dva závody z pěti.

Cyril Neri zajel do prašanu

Snowboardisté nastoupili na scénu po lyžařích. Svahy byly již rozježděné a podmínky pro sjezd byly ztížené. Švýcar Cyril Neri si vybral trochu jinou trasu, kde bylo méně stop a tento krok se mu vyplatil. Cyril pak oslavil své první vítězství ve světovém freeridovém poháru. "Vybral jsem si dobrý sníh, zaměřil se na čisté provedení skoků a rychlou jízdu," komentoval.

Xavier de la Rue vyjel z dráhy do terénu

Francouzský snowboardista Xavier de la Rue vynikal po celou sezónu extrémně rychlým a silovým ježděním. S jedním vítězstvím a dvěma druhými místy ve světovém poháru, těsně následován Švýcarem Alexem Coudrayem a Rakušanem Flo Orleyem, je velmi spokojen.

Xavier de la Rue má velmi zajímavou minulost. Je čtyřnásobným vítězem světového poháru ve snowcrossu a v minulosti vyhrál jak Xtreme Verbier, tak i Swatch O´Neill Big Mountain Pro 2007. "Po celou dobu světové tour jsme neměli moc štěstí na dobré podmínky, pro organizátory to bylo velmi těžké, ale i tak to byl úspěch. Příští rok se to může jen zlepšit a jsem opravdu motivován posunout mé ježdění zase o kus dál."

Ženy si hlavně užívaly

V ženské kategorii vyhrála americká lyžařka Elyse Saugstad z Aljašky a dominovala na žebříčku světového poháru už od kvalifikace v Mammoth v lednu. "Začala jsem s freeridovým závody minulý rok, abych získala zkušenosti. Byl to nelehký závod a já se cítím báječně." řekla ex-juniorská olympijská vítězka v alpském lyžování.

Domácí Švýcarka Ruth Leisibach, jedna z nejagresivnějších závodnic světa a pětinásobná vítězka Xtreme opět obhájila titul. Po svém zranění ze začátku sezony se zotavila. "Opravdu jsem chtěla titul znova obhájit, ale pro mě je nejdůležitější si to hlavně užít. Projeli jsme krásné hory v průběhu tour. Bylo to zajímavé a byla to pořádná dávka adrenalinu."

Poprvé se jela světová tour

World Freeride Tour byla složená z pěti závodů, které se konaly po celém světě: v Americe, Rusku, Francii, evropských Alpách a nakonec ve Švýcarsku. Během těchto závodů byli jezdci hodnoceni podle tří kritérií: výběr trasy, kontrola a plynulost jízdy a celkový dojem.

Vítězové Nissan O’Neill Xtreme Verbier

Lyžaři: Kaj Zackrisson (Swe) – muži, Elyse Saugstad (USA) - ženy

Snowboardisté: Cyril Neri (Sui) - muži, Ruth Leisibach (Sui) - ženy

Šampióni freeridového světového poháru

Lyžaři: Henrik Windstedt (Swe) – muži , Elyse Saugstad (USA) - ženy

Snowboardisté: Xavier de le Rue (Fra) - muži, Ruth Leisibach (Sui) - ženy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

koľko?
neurekom
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 24.4.2008 12:49
Reaguj
Strašné
Zajímala by mě statistika těžce zraněných :-(
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 24.4.2008 09:45
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Horské stredisko Vysoké Tatry spoplatňuje skitouring na zjazdovkách

Horské stredisko Vysoké Tatry spoplatňuje skitouring na zjazdovkách

Spoplatnenie skitouringu / skialpu na zjazdovkách na všetkých sprístupnených výstupových skialpových trasách je novinkou vo Vysokých Tatrách.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Winter Survival 2026: mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Livigno, Bormio a Valtellina 2025/2026

Livigno, Bormio a Valtellina 2025/2026

Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

JESENÍKY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Alpy AKTUÁLNĚ 2026

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Kam v Praze na běžky?

Kam v Praze na běžky?

AKTUALIZACE Pražané každou zimu proměňují na dočasné skiareály své parky, lesoparky, louky a cyklostezky. Kde všude se běžkuje? Dejte nám vědět.
Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Moderní lyžařská bunda Columbia má nastavitelnou kapuci, do které se vejde helma. V podpaží funguje ventilace, zipy odolávají sněhu i větru. Prodloužený střih ukrývá sněhový pás. Oceníte ochranu brady, kapsu na skipas

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 10.-22.1. Mushing 10.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Vandrfest Hrádek nad Nisou, Dům kultury 17.1. 14:00
Vodácká 30 - běžky Šerlich 17.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.
Winter Survival Jeseníky 25.-30.1. Armádní závod 25.1.

Diskuse

Kareemynwxz pipep87373 pipep87373, 16.1.2026 18:23, 1 příspěvek
Kareemssxxx pipep87373 pipep87373, 16.1.2026 18:23, 1 příspěvek
Hezká vzpomínka Řež Kuba Turek, 16.1.2026 12:50, 3 příspěvky
Moc pěkně vyvydená akce Ondřej, 15.1.2026 13:14, 1 příspěvek
Zmizík bude PK, 14.1.2026 16:56, 1 příspěvek
??? Honza, 13.1.2026 15:27, 2 příspěvky
tedy chápu Lukas B., 13.1.2026 9:36, 2 příspěvky
Povely Petr Tomasek, 12.1.2026 19:29, 8 příspěvků
Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00