Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?
Lyžování je krásný a trochu i rizikový sport.
Autor snímku ARCHIV Evisions
SDÍLEJ:

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit vyčlenit vždy v tom měsíci, kdy je zrovna potřebujete měsíci.

Pomoci si můžete půjčkou na lyžařské vybavení, ale opatrně. Nevrhejte se do ní bezhlavě!

Co je půjčka na lyžařské vybavení?

Půjčka na lyžařské vybavení může mít dvě základní podoby:

 • běžný (neúčelový) spotřebitelský úvěr– osobní půjčka, kde získané peníze využijete na pořízení lyžařského vybavení. Půjčka vám přijde na účet, za lyže a další věci pak zaplatíte kartou přímo u obchodníka. Nebo si vyberete hotovost v bankomatu a nákup uhradíte hotovými penězi. Půjčku si můžete vyřídit ve výši, jakou právě potřebujete

 • nákup na splátky – vázaný spotřebitelský úvěr, ale peníze z něj se k vám vůbec nedostanou. Za pořízené vybavení zaplatí poskytovatel půjčky. Výše půjčky bude přesně taková, kolik pořízené lyže, boty a další věci budou stát. Někdy lze uhradit část ze svého, a tím snížit částku půjčky. Nelze si ovšem vzít peníze navíc, nad cenu kupovaného vybavení.

  Žena na lyžích.

Kde najít vhodnou půjčku? Vybírejte z celého trhu, jde to z jednoho místa

Že je trh s půjčkami velký, o tom jistě nepochybujete. Na jedné straně nabídka bank, na straně druhé půjčky od nebankovních společností. A k tomu ještě nákupy na splátky. Dohromady ke stovce licencovaných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Ale nezoufejte, i v tak široké nabídce se dá vyznat poměrně dobře.

Slyšeli jste už o odborných recenzích půjček? Jsou založeny na jednotném hodnocení, podle jednotné škály kritérií a vah. Ukazují, jak výhodné jsou které půjčky, nakolik jsou bezpečné a také jak jsou svým nastavením vstřícné ke klientům.

Setkat se můžete například:

 • jen s výslednými žebříčky, kde se dozvíte, jak se která z půjček umístila. A základní důvody, proč tomu tak je. Typickým příkladem je Index odpovědného úvěrování od organizace Člověk v tísni.

 • anebo s podrobnými recenzemi půjček, kde vedle celkového hodnocení najdete i podrobnou analýzu půjčky, včetně přístupu poskytovatele k případným změnám ve splácení, včetně možnosti pojištění splátek, či dostupnosti úvěru o víkendech, kdy je na výběr lyžařského vybavení nejvíc času a klidu.

Nezměrnou výhodou takovýchto žebříčků a recenzí je jednak přehled o značné části trhu, jednak "překlad" obchodních podmínek bank a nebankovních společností do běžné řeči, také "vychytání" háčků a skrytých nevýhod, na které byste jinak přišli třeba až příliš pozdě.

A co nákupy na splátky? I ony jsou jen spotřebitelskou půjčkou, ovšem bez možnosti výběru. Zavázat ke splácení se můžete jen u té finanční instituce, s níž daný prodejce právě spolupracuje. Nikde jinde.

Kdy má smysl se zadlužit kvůli lyžím?

Vybavení na lyže na dluh není vždycky dobrým nápadem. Jde o luxusní záležitost, bez níž se dá snadno obejít. A tak se půjčka většinou nedoporučuje. Ale: výjimky najdeme i tady. Nakoupit si lyže, hůlky, boty, helmu a další nezbytné lyžařské potřeby na dluh, se vyplatí, pokud:

 • jezdíte lyžovat pravidelně a vybavení opravdu využijete

 • pořizujete kvalitní věci, které vydrží mnoho sezón

 • pojistíte sebe i pořízenou výbavu.

Zkrátka: lepší než jezdit na levných a nekvalitních lyžích, ohrožovat své zdraví a bezpečnost ostatních, je půjčit si na pořízení výbavy kvalitní. Výbavy, která dlouho vydrží a dobře poslouží.

Grossarltal v zimě.

Kdy si nechat na lyže z půjčky zajít chuť?

Ve všech ostatních případech, než co je uvedeno o kapitolku výše, se na půjčku na lyže "vykašlete". A raději ještě rok spořte, nebo se poohlédněte po bazarové nabídce. Sjezdové lyže jsou stále lepší, příští rok můžete za podobnou cenu pořídit zase ještě o něco „vychytanější“ model.

Do půjčky se nepouštějte, ani když s lyžemi/snowboardem a spol. teprve začínáte a nevíte, jestli vás budou jako sport naplňovat. Pro začátek zvolte levnější výbavu, která se pak dá nabídnout na bazaru, ale s nižší ztrátou, než byste utrpěli prodejem výbavy značkové. Podívejte se třeba na test lyžařské a snowboardové helmy Crivit Kilp.

Půjčku odložte, i pokud si nejste jistí svým budoucím příjmem a celkově schopností pravidelně hradit splátky v plné výši a včas. Než se vydat na pospas vymáhání z nespláceného úvěru, raději jeden rok hory vynechejte a našetřete si do dalšího roku na výbavu z vlastního.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Teď zrovna není správný čas

jo, to jedině. vzpomínám, že svoji první lednici do domácnosti jsem si koupil na splátky, byla to jakási akce nějakej ochodníků s chudobou a exekucemi, kdy bylo nulové úročení a jedna splátka odpuštěná (takže místo osmi tisíc jsem zaplatil jen 7200) a vnutili mi k tomu kreditní kartu, abych si nakoupil další a další nepotřební krámy, a tuto jsem ihned po příchodu domů rozstříhal a ekologicky zlikvidoval. takové nákupy samozřejmě smysl dávají

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 20.3.2024 13:42
Reaguj
Teď zrovna není správný čas

ale před Covid-19 byly půjčky tak levné, že bylo výhodnější si půjčit než brát z úspor. Možná se to zase vrátí.  

Reaguj
je to nesmysl

Instagramerka, influencerka a švihák lázeňský to chtějí taky :( 

 • Autor Skiák
 • Datum a čas 20.3.2024 10:18
Reaguj
je to nesmysl

pokud lyžovat umíme, víme co chceme, a pokud chceme lyže, na kterých se slušně svezeme, a nemáme prachy, potom není žádná ostuda vydat se do (slušného specializovaného) bazaru, a koupit lyže pořádné, tedy žádné pěnovky, dřevěné jádro a k tomu nějaký ten titanal shora a zdola, takové lyže se "nevypráskají" a jejich vlastnosti vydrží bez problémů 10-15 let. velmi slušné desetileté lyže kategorie sportovní/závodní shora hnusné, ale s konstrukcí v pořádku, s dostatkem hran a skluznice na desítku servisů s původní cenou okolo dvaceti tisíc se dají koupit za málo jednotek tisíc. podobně lyžařské boty. 

pokud chceme vybavení kategorie začátečnické, pak jsme zřejmě začátečník, nechceme nic speciálního (třeba vůbec netušíme proč a jak chceme naúhlované hrany) a potom je v případě nedostatku peněz vhodné využít služeb půjčovny (ať už ve městě nebo přímo pod svahem, každé má svoje výhody a nevýhody), půjčí nám na den za třetinu ceny celodenní permice lyže hezké (dokonce i podle barvy si vemereme), skoro nové, vhodné a naservisované. 

oblečení může být "z tržnice", "z lidele" nebo "z outdorového supermarketu". 

velmi pěkně o tom píše třeba jeden z podkrkonošských bazaristů - snad to není nic proti ničemu, když sem umístím odkaz: http://www.sport-suchanek.cz/bazarove-lyze.html

 

jediný případ, kdy je omluvitelné si koupit lyžařské vybavení na splátky je v případě, že je to investice. tedy pokud se chystáme vydělávat si jako lyžařský instruktor, nebo pokud jsme na lyžích na lovu milionářů nebo bohatých paniček.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 20.3.2024 08:42
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

AKTUALIZACE Dravce a šelmy, které někdo otrávil, našli ornitologové u Jesenice na Příbramsku koncem února. Případ vyšetřovali kriminalisté a našli 52letého pachatele. Policie se zabývá nálezem dvou uhynulých orlů mořských, lišky a dalších šelem.... celý článek

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Velmi si vážíme podpory od širokého spektra oddílů napříč celou republikou, která nás ujistila, že v problémech, které nás trápí, nejsme osamoceni. Snaha vyvinutá před Valnou hromadou Českého horolezeckého svazu je startovacím
Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci jízdních kol mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl o třetinu a některé firmy musely snížit výrobu nových kol. Nepovedlo se doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23 a to i přes různé slevové
Pražský hrad je nám drahý?

Pražský hrad je nám drahý?

ANALÝZA Pražský hrad je symbol hlavního města i historie našeho státu, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Vloni jej prohlédlo více než dva miliony návštěvníků. Od prvního března nachystali novinku: návštěvníci

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.

Diskuse

Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 10 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09