Xavier de la Rue vyhrál na celé čáře

Xavier de la Rue vyhrál na celé čáře
SDÍLEJ:
Xavier de la Rue vyhrál letošní ročník Swatch O\'Neill Big Mountain Pro, když byl zvolen nejlepším snowboardistou a záoveň celkovým vítězem. Dvanáct nejlepších freeriderů světa na snowboardech i na lyžích tentokrát hledalo nejlepší prašan v Rakousku. Na rozdíl od minulých ročníků hodně chodili pěšky a stoupali na zasněžené štíty po svých.
Jak na to

Big Mountain Pro 2009

Koncepce závodu zůstala stejná: 12 nejlepších světových freeriderů měří své síly v obtížném přírodním terénu. Atraktivní formát soutěže zajišťuje samotným jezdcům možnost zmapovat prostředí a vybrat co nejlepší místo pro svou jízdu.

Závod se v tomto roce přesunul do Rakousko do oblasti Saalbach-Hinterglemm. Letošní ročník měl pro závodníky připravenou dobrodružnou novinku. Závodníci hikovali v odlehlých vysokohorských oblastech a museli kempovat v horských chatách.

Kdy: 3. - 10. února
Kde: Rakouské Alpy
Startovní místo: St. Anton, Arlberg
Cílové místo: Saalbach-Hinterglemm
Kdo: 12 nejlepších freeridových závodníků světa, z toho 6 lyžařů a 6 snowboardistů
SNOWBOARD: Jeremy Jones, Fredrik Evensen, Mitch Toelderer, Xavier de le Rue, Eric Themel, Thomas Eberharter
SKI: Arnaud Rougier, Cody Townsend, Jeremie Heitz, Loris Falquet, Richard Permin, Thomas Diet

O vítězích rozhodovali sami jezdci hlasováním podle videa.

Xavier myslel, že nevyhraje

"Když jsem sem přijel, myslel jsem, že Cody Townsend bude celkovým vítězem," řekl Xavier. "Ale když jsme společně s ostatními sledovali záběry z jízd, bylo super, že všechny mé sklidily dost velký ohlas. V tu chvíli jsem začal uvažovat, že bych to mohl celé vyhrát."

Díky vítězstvím v obou kategoriích si Francouz připsal 20 000 USD, které použije na dovolenou s rodinou.

Jeremy byl letos druhý

Loňský vítěz Jeremy Jones skončil letos druhý a byl šťastný, že zvítězil jeho velký kamarád. "Byl to nádherný týden a Xavierovy jízdy byly naprosto úžasné," komentoval letošní ročník Jeremy Jones.

Cody nejlépe lyžoval

Rodák ze Santa Cruz Cody Townsed vyhrál v kategorii lyžařů díky super plynulým a rychlým jízdám. "Plno lidí říkalo, že můžu vyhrát, než jsem na Big Mountain Pro poprvé dorazil. Předloni když jsem přijel, tak jsem skončil druhý a byl z toho překvapený. Minulý rok čtvrté místo, které bylo malým zklamáním. Letos to konečně vyšlo a je to výborné," komentoval své vítězství.

Následně ještě dodal: "Myslím, že jsem se za poslední dva roky na této soutěži mnoho naučil. Moc závodů se nezúčastním, ale každý podobný mě hrozně posune kupředu."

Lajny okolo Saalbachu

Letošní ročník byl díky podmínkám v okolí Saalbachu tím nejlepším. Neshodli se na tom jen organizátoři, ale především i jezdci a to i navzdory tomu, že poslední finálový den závodu byl zrušen z důvodu difuzního světla.

Podařilo se odjet čtyři velmi odlišné session. Prezident závodu Nicolas Hale Woods to komentoval: "Pro mě to byl bezpochyby nejlepší ročník a to především díky sněhovým podmínkám. Nemuseli jsme tolik pracovat s počasím a jezdit tolik za sněhem. V Rakousku jsme byli vítáni a jezdci po celou dobu byli usměvaví a spokojení a to je to nejdůležitější."

VIDEO

Stáhněte BIG MOUNTAIN PRO 2009 - TRAILER (53 MB, MOV, 1:39 min)

Stáhněte BIG MOUNTAIN PRO - THE BEST (191 MB, MPG, 4:17 min)

Stáhněte BIG MOUNTAIN PRO - REPORT DAY 3 (20 MB, WMV, 3:14 min)
Podívejte na YouTube:

Stáhněte BIG MOUNTAIN PRO - REPORT DAY 5 (21 MB, WMV, 3:20 min)
Podívejte na YouTube:

Frederik nikdy neplánoval, teď musel

Pro Frederika Evensena to bylo první setkání s Big Mountain Pro, ale také i s freeridovým závodem. "Byla to sranda," říká. "Byla to pro mě ohromná zkušenost. Nejzábavnější bylo, že jsem si musel naplánovat svoji lajnu dopředu. Je to poprvé, co jsem něco takového dělal a plánoval, kam pojedu. Bylo pro mě docela překvapení, když jsem v první jízdě místo čtyř plánových oblouků udělal jen jeden a musel lehce improvizovat," dodává.

"Když jezdím freestyle, tak neřeším žádné bezpečnostní opatření. Bylo fajn si to takto v reálu vyzkoušet. Horám nyní rozumím podstatně více a chtěl bych se nadále věnovat freeridu. Freestyle je sice to, čemu se primárně věnuji, ale věřím, že se to změní. Už jsem trošku unavený dělat deset let stejný trik. Chci zkusit něco nového a nejsem si jistý, že chci dělat něco úplně šílenýho. Ježdění v lese, to je to co sem si zamiloval. Tam se vidím."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

KARPACZ Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Najšikovnejší lyžiar prelyžoval 7000 km

Jarní skialpová túra přes vysoká sedla v Hohe Tauern od Glockneru ke Klockerin

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jarní skialpová túra přes vysoká sedla v Hohe Tauern od Glockneru ke Klockerin

Jarní skialpová túra přes vysoká sedla v Hohe Tauern od Glockneru ke Klockerin

SKI GUIDE Do království sněhu, ledu a zimy se vydáváme v polovině května. Nejlepší podmínky vládnou v Hohe Tauern pod Grossglocknerem (Velkým Zvoníkem). Míříme na tři dny k jeho ženě Klockerin (Zvonice). 
Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

VAL D´ISERE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

KARPACZ Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Najšikovnejší lyžiar prelyžoval 7000 km

Najšikovnejší lyžiar prelyžoval 7000 km

Lyžiarska sezóna je za nami. S výnimkou rakúskeho ľadovca Mölltaler Gletscher trvala v strediskách TMR najdlhšie v najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku v Jasnej 142 dní. Aj keď bola o 9 dní kratšia ako pred

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.
Letem světem Nečtiny 13.-15.6. Cestovatelský festival 13.6.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 18.-20.6. Železnice 18.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 18.-20.6. 18.6.
Peakfest Jizerka 20.-22.6. 20.6.
Wallz - streetart Plzeň, Depo2015 21.-27.6. 21.6.
Letní slunovrat Česko 21.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 25.-29.6. Cyklistika 25.6.

Diskuse

Štěstí Bambulezizib, 9.6.2025 15:53, 2 příspěvky
Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 2 příspěvky
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Honza, 7.6.2025 11:04, 5 příspěvků
Inu Honza, 6.6.2025 13:21, 1 příspěvek
Gočár Šlojíř, 5.6.2025 22:04, 4 příspěvky
platí Kuba Turek, 5.6.2025 17:18, 4 příspěvky
platí Véna, 5.6.2025 11:59, 4 příspěvky
hrdý vlastenci Matylad, 5.6.2025 11:57, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26