Časopis Run vykradl reportáž z Jeruzaléma

Časopis Run vykradl reportáž z Jeruzaléma
SDÍLEJ:
Velmi úspěšná a atraktivní reportáž Reného Kujana z prvního Jeruzalémského maratonu měla zajímavou dohru. Převzaly ji dva běžecké weby, Idnes a také časopis Run. Zatímco elektronická média postupovala korektně, tisk článek jednoduše ukradl. Přečtěte si, jak to údajný autor Jan Štěrba udělal, a jak se ke krádeži staví vydavatel Boremi Jiří Vávra.

René Kujan byl jediným českým pozvaným vytrvalcem, který startoval v Jeruzalémském maratonu. Účastnil se ho nejen proto, aby si zaběhal na unikátním prvním ročníku maratonu v tomto historickém izraelském městě, ale také aby přinesl českým a slovenským čtenářům autentickou reportáž.

Reportáž z Jeruzalémského maratonu 2011 na Horydoly převzaly specializované weby Běhej.com a Běhy.cz. Upravená verze vyšla na webu Xman.cz, který patří do rodiny Idnes.

Právě verzi reportáže upravenou pro Xman.cz vykradl Jan Štěrba pro časopis Run a ještě měl tu drzost, že se pod ni podepsal. (O jeho existenci přitom máme oprávněné pochybnosti, protože jsme po něm neúspěšně pátrali mezi běžci i členy a spolupracovníky časopisů vydavatelství Boremi Invest.)

Vzaji jsme si jen 20 % vašeho článku

Obrátili jsme se proto na vydavatele a zároveň majitele Boremi Invest Jiřího Vávru. Reportér Horydoly mu napsal s dovětkem, že pokud nemá dostatek kvalitních spolupracovníků, nabízí mu své služby.

V podstatě to ale nebylo třeba, protože s Runem spolupracoval dříve a zdarma poskytl několik článků.

Vávrova odpověď nás tedy zarazila: "Pokud jsem se díval na článek v RUNu, jsou tam citace z Jewish Journal, dále z www.nydailynews, k tomu cca 20 % z Vašeho článku a ještě další zdroj, což je v kompilátu tohoto typu běžné, přímé citace z rozhovorů výlučně pro xman tam nejsou. Takže potud běžná praxe, a nic co by poškozovalo idnes...“

René Kujan tedy v reakci panu Vávrovi naznačil, že lže, a ukončil veškerou spolupráci s časopisem Run.

Stáhněte kopii článku v časopise RUN (Jan Štěrba) a porovnejte ho s původní reportáží na serveru Xman.cz (René Kujan).

Vždy uvádíme originální citaci, upravenou verzi časopisu RUN a případně poznámku.

Titulek: Běh mezi kulomety

Titulek: Běh pod dohledem samopalů

Tisíce závodníků na trati a stovky příslušníků ozbrojených sil podél ní. Usměvaví, milí, ale pozorní a se samopaly v rukou. Premiéra jeruzalémského maratonu byla poznamenána atmosférou nejistoty, která se nad hlavním městem Izraele vznáší.

Tisíce závodníků na trati a stovky ozbrojenců s prsty na spoušti svých samopalů. Tak vypadal letošní maraton v izraelské metropoli, Jeruzalémě.

Poznámka: Chybně použitá čárka v druhé větě, chybně použitý nominativ jmenovací.

Na nedaleké autobusové zastávce někdo odpálil nálož, kovové střepiny zasáhly desítky lidí. Jedna anglická turistka umřela. Bylo to dva dny před maratonem.

Dva dny před maratonem terorista na nedaleké autobusové zastávce odpálil smrtonosnou nálož a její střepiny zasáhly desítky lidí.

Poznámka: Při kopírování byly vypuštěny některé věty. Slovo „nedaleké“ se tak v textu nemá k čemu vztahovat (zastávka nedaleko od čeho?). Výsledkem je chybná koherence textu.

O to samozřejměji pak člověk na startu bral, že bylo kolem trati rozeseto tolik mužů i žen v zelených či modrých uniformách, ale i v civilu, s kulomety v rukou.

O to samozřejměji pak každý na startu vnímal, že kolem trati bylo mnoho ozbrojenců v uniformách i v civilu.

Ulice byly proto před startem prázdné a klidné. Naprosto bez aut. Ozbrojenci hlídkovali na každé křižovatce, na každém rohu.

Ulice byly před startem prázdné a klidné; "samopalníci" hlídkovali na každém rohu.

Jeden zásobník nasazený a připravený k použití, druhý přilepený páskou, aby se při výměně neztrácel čas.

Jeden zásobník měli nasazený ve zbrani, druhý si k ní přilepili páskou, aby se při výměně neztráceli čas.

Poznámka: Druhý zásobník samozřejmě nebyl přilepen ke zbrani, ale k nasazenému zásobníku - chybně použité zvratné sloveso.

Souhlasila-li oficiální čísla, připadal na každé dva závodníky jeden člověk z ozbrojených složek, který se podílel na zajištění bezpečnosti.

Souhlasila-li oficiální čísla, připadal na každé dva závodníky jeden člověk z ozbrojených složek, který se podílel na zajištění bezpečnosti.

Člověk si ale nakonec zvykne na všechno. Zvlášť když vám dá zatraceně zabrat trať. Jeruzalémská nebyla z těch lehčích. Závodníci překonávali výškový rozdíl až sto metrů.

Trasa závodu patřila k těm obtížnějším – účastníci se museli vyrovnat s výškovým rozdílem činícím zhruba sto metrů.

Poznámka: Převýšení tratě nebylo 100 metrů. Tento údaj se vztahuje k jednomu z mnoha stoupání.

Že závod dá sportovcům zabrat, přiznal dopředu i sám pořadatel, když kromě hlavních finančních odměn vypsal též prémii za překonání časového limitu 2 hodiny a 20 minut.

Skutečnost, že závod dá atletům pořádně do těla, předem uznali i pořadatelé, kteří kromě hlavních finančních odměn vypsali rovněž prémii za překonání časového limitu 2:20.

Věhlasný americký běžec a trenér Bart Yasso taky neváhal vyseknout účastníkům jeruzalémského závodu poklonu: "Tohle bylo to nejtvrdší, co jsem na městských maratonech zažil." A to jich má za sebou téměř dvě stovky.

Proslavený americký běžec a trenér Bart Yasso, který absolvoval přes dvě stě maratonů, s ohledem na tyto okolnosti složil účastníkům jeruzalémského závodu poklonu: "Tohle bylo to nejtvrdší, co jsem na městských maratonech zažil."

Poznámka: Bart Yasso má za sebou daleko více maratonů a ultramaratonů. Číslovka 200 se vztahuje k maratonům městským.

Jeruzalémský běh se konal v pátek 25. března a zúčastnilo se ho na osm tisíc sportovců ze 40 zemí světa. Na samotný maraton si troufla tisícovka z nich.

Závodu na maratonské trati se zúčastnilo na 1500 běžců včetně jeruzalémského primátora Nira Barkata, přes 8000 dalších pak zaběhlo půlmaraton a doprovodnou "desítku."

Poznámka: Hodnoty uvedené v originále jsou oficiální čísla pořadatelů uváděná při všech oficiálních tiskových konferencích, akcích atd. Maraton neběželo 1500 lidí, dalších běhů se neúčastnilo dalších 8000 lidí. Nir Barkat neběžel maraton.

Navzdory námaze a vysílení vám ale dojde, že v Jeruzalémě jen nezdoláváte závodní kilometry, ale běžíte historií.

Navzdory námaze a vysílení běžci cítili, že v Jeruzalémě nezdolávají jen kilometry, ale běží napříč historií.

Na necelém čtverečním kilometru tady najdete nejdůležitější místa hned tří světových náboženství, judaismu, křesťanství a islámu.

Na necelém čtverečním kilometru probíhali okolo nejdůležitějších míst tří globálních náboženství: judaismu, křesťanství a islámu.

Občas se stalo, že se trochu pomíchali běžci standardního maratonu a polovičního běhu, občas o sebe zakopávali při křížení svých tras.

Občas se stalo, že se trochu pomíchali běžci standardního maratonu a polovičního běhu, občas o sebe zakopávali při křížení svých tras.

Nikdo z toho ale nedělal vědu. Jeruzalémský maraton byl tak trochu speciální.

Nikdo z toho ale nedělal vědu. Jeruzalémský maraton byl tak trochu speciální.

Běželo se v něm i o něco docela jiného než o vítězství.

Běželo se v něm i o něco docela jiného než o vítězství.

Co ale budí úsměvy na tvářích všech běžců, kterých se to netýká, je záměna cílů třemi nejrychlejšími sportovníky. Keňané sledují vodicí vozidlo příliš dlouho, a když odbočuje, aby jim uvolnilo cestu, omylem běží za ním a probíhají cílem určeným pro půlmaraton. Ten správný byl však o něco dál, takže vlastně vítězí na poněkud kratší trati. Komisaři závodu ale dospívají k rozumnému rozřešení problému, takže se vlastně nic nestalo. Nic, co by mohlo rozházet amatérského běžce, našince.

A tak ani moc nevadilo, že tři keňští favorité omylem finišovali na cílové čáře pro půlmaraton.

Poznámka: Originální část textu nakonec při redakčních úpravách v IDNES vypadla. Informace byla buď převzata z jiného zdroje, nebo měl Jan Štěrba k dispozici původní text.

Popisek neautorizovaného fota: Jeruzalémský primátor Nir Barkat (v bílém tričku) si svůj maraton viditelně užil.

Poznámka: V bílém tričku je slepý běžec. Snadno se to dá poznat podle toho, co na svém triku má. A dále podle vodicí šňůry, kterou je spojený se svým vodičem. Nir Barkat si maraton nemohl užít, protože ho neběžel.

Prohlédněte kompletní fotogalerii z Jeruzalémskémo maratonu 2011:

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Zlodej krici: chytte zlodeja !
Pokud přebíráme zprávy, vždy uvádíme zdroj. Tak je to i v případě HZS.
Reaguj
Zlodej krici: chytte zlodeja !
Prispevky zo Slovenska v rubrike Cerna vdova pravidelne nemavaju uvedeny zdroj HZS (casto sa jedna iba o preklady), a tu sa ide pachatel hrat na svateho.
 • Autor PK
 • Datum a čas 10.7.2011 17:23
Reaguj
Re: Re: Sapík, puška, kulometčík
1) Tenhle text jsem nepsal já. 2) Nojo, když já na vojně střílel z jenom z armádní pistole (7,65 a 9, jestli se nepletu), samopalu, párkrát z kulometu, pancrfaustu a protitankového granátu. Americkou útočnou pušku jsem viděl jenom v černobílém němém filmu při politickém školení mužstva, protože s ní na nás měli zaútočit černoši od Weidenu.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 14.6.2011 14:44
Reaguj
Re: Sapík, puška, kulometčík
No, když kritizuješ takový detail, jako špatné zvratné sloveso ve větě "Poznámka: Druhý zásobník samozřejmě nebyl přilepen ke zbrani, ale k nasazenému zásobníku - chybně použité zvratné sloveso." - tak nevšimnout si, že se nejedná o kulomet, to mě opravdu pobavilo. Tím spíše, že jsi na rozdíl ode mne byl na vojně :o)
 • Autor Joe
 • Datum a čas 14.6.2011 13:27
Reaguj
Sapík, puška, kulometčík
Joe, ty mě vždycky dostaneš :-)
Reaguj
Správně! Kulomet, nebo samopal, to je, oč tu kráčí! :) Jinak navrhuju rozbor textu zařadit do testů státní maturity z ČJ! :)))
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 13.6.2011 13:31
Reaguj
Re: Re: Re: Tak kulomety nebo samopaly?
Já jsem já. Sorry;-)
 • Autor Joe
 • Datum a čas 13.6.2011 12:16
Reaguj
Re: Re: Tak kulomety nebo samopaly?
Zatímco u vojáka s M4 s focením není problém. Jo, to zní logicky:-)))
 • Autor
 • Datum a čas 13.6.2011 11:49
Reaguj
Re: Tak kulomety nebo samopaly?
Hm, že třeba vojáka s kulometem možná fotit nesmíte, Vás nenapadlo?
 • Autor Martin Liška
 • Datum a čas 13.6.2011 11:43
Reaguj
Tak kulomety nebo samopaly?
Jedni píšou, že mezi kulomety, druzí cosik o samopalu, a přitom na fotkách útočné pušky. Ale co by člověk chtěl od lifestylového média;-)
 • Autor Joe
 • Datum a čas 13.6.2011 11:07
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Když Sasové porazili Slovany a Boleslav raději zavraždil Václava

Když Sasové porazili Slovany a Boleslav raději zavraždil Václava

OLDIES BUT GOLDIES Úžasně čtivý historický román Meč proti meči od Eduarda Štorcha se odehrává v době, kdy se upevňuje český stát okolo roku 929. Spisovatel píše vymyšlené příběhy z Prahy a Staré... celý článek

Tiskové konference

7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dostaňme společně filmy 19. ročníku MFOF do kin!

Dostaňme společně filmy 19. ročníku MFOF do kin!

Mezinárodní festival outdoorových filmů existuje i díky našim milým příznivcům a návštěvníkům, již 19 let. V každém ročníku zprostředkováváme prostřednictvím dobrodružných, adrenalinových i cestopisných filmů mnoho silných filmových zážitků z horolezeckého, horského, vodáckého prostředí z celého světa.
Když Sasové porazili Slovany a Boleslav raději zavraždil Václava

Když Sasové porazili Slovany a Boleslav raději zavraždil Václava

OLDIES BUT GOLDIES Úžasně čtivý historický román Meč proti meči od Eduarda Štorcha se odehrává v době, kdy se upevňuje český stát okolo roku 929. Spisovatel píše vymyšlené příběhy z Prahy a Staré

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00

Diskuse

Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06