Černobílé Rumunské Karpaty vycházely v osmdesátkách

Černobílé Rumunské Karpaty vycházely v osmdesátkách
Almanach T z roku 1989.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RETRO Turistický občasník Rumunské Karpaty vycházel pár let před koncem komunismu v Československu i Rumunsko. K němu se později přidal Almanach T o turistice v socialistických zemích.

Oba časopisy byly sice spíš fanziny než opravdová média, ale pro tuzemskou horskou turistiky měly velký význam. Sjednocovaly do té doby roztříštěné znalosti o divokých pohořích, která byla častým cílem milovníků přírody z Československa.

Rumunské Karpaty vydával oddíl vysokohorské turistiky s bizarním názvem Slavoj Severotuk v Ústí nad Labem. Občasník vycházel v letech 1985-1989. Tištěný byl černobíle, s barevnou obálkou, v malém formátu.

Obsahoval především praktické aktuální zprávy od přispěvatelů, které zajímaly turisty. K nim byly přiřazeny mapky a černobílé ilustrace.

Stál za ním především regionální redaktor, organizátor a turista Leopold Kukačka. Dosah časopisu byl ovšem důležitý pro celou zemi.

Rumunské Karpaty 1985-1989.

Almanach T vydal horolezecký oddíl Klínovec v Chomutově. Podle dostupných informací vyšel pouze jednou roku 1989. 

Stejně jako Rumunské Karpaty byl vytištěný černobíle s dvoubarevnou obálkou. Formát byl ovšem už standardní časopisecký.

Obsah byl zaměřený především na turistiku v rumunských horách, ale objevil se i článek ze Sovětského svazu.

Redakci vedl také tady Leopold Kukačka.

Almanach T.

Horydoly.cz ČTĚTE VÍCE K TEMATU:

Nepískovcovým skalám je 30 let

Průvodce pro horolezectví a turistiku 80.-90. let

Doba Gustáva Husáka a Nicolae Ceausesca

V době vydávání Rumunských Karpat vládli v Československu komunista - stalinista Gustáv Husák a v Rumunsko komunista - megaloman Nicolae Ceausescu. Jednoho chránila Státní bezpečnost a druhého Securitate. Oba si jistě nepředstavovali, jak koncem roku 1989 dopadnou.

Rumun Nicolae Ceausescu se po velké demonstraci proti jemu osobně i proti komunismu pokusil uprchnout ve vrtulníku. Byl dopaden, vožen v obrněném voze po Rumunsku a nakonec odsouzen k smrti. Byl zastřelen spolu se svojí manželkou.

Slovák Gustáv Husák nebyl pověšen na kandelábr (jak se to stalo jeho myšlenkovému souputníkovi Benito Musssolinimu) ani nebyl umučen v neznámé kobce tajné policie (jak zemřelo velké množství významných komunistů), ale díky Václavu Havlovi byl pouze odstraněn z funkce. Zemřel stářím v opovržení intelektuálů a za naprostého nezájmu veřejnosti.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2026

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2026

ARCHITEKTURA Zprávy pro turisty z moravské metropole, Brněnska a Moravského krasu. Novinky a aktuality z Brna.... celý článek

Cyklonovinky 2026

Kuchyňské kalendáře: klíčové médium meziválečného Československa

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Zprávy od horolezců 2026

Zprávy od horolezců 2026

EDELRID Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?
Cyklonovinky 2026

Cyklonovinky 2026

BRATISLAVA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Kuchyňské kalendáře: klíčové médium meziválečného Československa

Kuchyňské kalendáře: klíčové médium meziválečného Československa

RETRO Kuchyňské kalendáře v meziválečném Československu nebyly jen obyčejným přehledem dní a měsíců. Pro tehdejší hospodyňky představovaly naprosto klíčové médium - kombinaci praktického rádce, kuchařky, rodinného organizátoru a lidové encyklopedie.
Hašler: Ježíšmarjá ze Sibíře hoši domů jdou

Hašler: Ježíšmarjá ze Sibíře hoši domů jdou

Karla Hašlera zabili nacisté v koncentráku Mauthausen. Evidentní je, že kdyby to neudělali hnědí levičáci, udělali by to rudí levičáci o pár let později. Populární písničkář si totiž nebral servítky. Dnes sice
Komedyjanti na kolejích v Českém lese

Komedyjanti na kolejích v Českém lese

Divadlo spojené s historickým motoráčkem vyjede do podhůří Českého lesa 15.-21. srpna. Komedyjanti přijedou vlakem a budou hrát přímo na peronu nebo před nádražím.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Folklorní festival CIOFF Plzeň 10.-14.6. 10.6.
Setkání hornických měst a obcí Příbram 12.-14.6. 12.6.
Po stopách Gočára a Machoně - exkurze Pardubice, zámek Přednáší Matěj Bekera 13.6. 13:00
Historická airshow Mladá Boleslav, letiště 13.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 29.5.-13.6. 13.6.
Muzejní noc Praha   14.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 19.-20.6. 19.6.
Peakfest Jizerka 19.-21.6. 19.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 19.-28.6. 19.6.
Tržní spektákl Německo, Bärnau, Historický park 20.-21.6. 20.6.

Diskuse

Viagra sans ordonnance 24... ThomasKatry, 9.6.2026 0:28, 47 příspěvků
Být špičkovým horolezcem ... Michael Beranek, 8.6.2026 9:08, 12 příspěvků
Inu Honza, 8.6.2026 5:16, 12 příspěvků
O latine se bohuzel neda ... Michael Beranek, 6.6.2026 10:00, 7 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 5.6.2026 13:40, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Šlojíř, 5.6.2026 12:27, 12 příspěvků
ještě trhy! Lukas B., 5.6.2026 8:43, 1 příspěvek
hanobení rasy podle Střelce? Piký, 4.6.2026 21:51, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Kuba Turek, 4.6.2026 21:45, 12 příspěvků
Rusáci tu nejsou vidět Jiří Nováček, 4.6.2026 16:25, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14