Wikipedie nechce znát komunistickou minulost kantýnské Jany Nečasové

Wikipedie nechce znát komunistickou minulost kantýnské Jany Nečasové
Horský zámeček Kladská sloužil komunistickým papalášům jako lovecká základna ve Slavkovském lese.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Wikipedie je důležitým a všeobecně uznávaným zdrojem encykopedických informací. Je editována dobrovolníky, což je sice velmi demokratické a také účinné, ale zároveň tento systém v sobě skrývá jedno nebezpečné úskalí: Pokud se najde někdo, kdo chce rozhodovat za ostatní, vypracuje se v hiearchii Wikipedie dost vysoko a může ovlivňovat, co se o čem a o kom bude psát. Přinášíme další příklad sporného zásahu editora, který si říká Tlusťa.   

Posuďte sami. Do wikipedického hesla o Janě Nagyové, dnes Nečasové, jsem zanesl text, ve kterém přímý svědek Ladislav Frank Nykl popisuje její komunistickou minulost a aktivní účast vůči své osobě jako bývalému politickému vězni. K tomu jsem přiložil odkaz na původní článek na Horydoly.

Horydoly.czKomunistka, demokratka, milenka Jana Nagyová (Nečasová)

Wikipedisté formulaci o aktivistické komunistické kantýnské Janě Nagyové postupně ořezávali, až se ztratila úplně. Korunu tomu nasadil editor Tlusťa, který na závěr vymazal i odkaz na původní článek.

 

Jak přemýšlí Wikipedie?

Přečtěte si, jak uvažuje Wikipedie. Zde je záznam diskuse s editorem: 

Zdravím, mám problém s Vaším mazáním odkazu na svědectví Ladislava Nykla o Janě Nagyové-Nečasové. Je to zřejmě jediné reálné a autorizované uvedení její první pracovní funkce (kantýnská) a první politické činnosti (komunistka). Když se tohle ztratí, tak už nic nezbyde. Pokud se Vám nezdá odkaz, tak to udělejte prosím nějak jinak, ale pokud to vymažete, tak se to zřejmě navždy ztratí z paměti tohoto národa. Nebo máte nějaký jiný přístup k celé věci a já jsem ho nepochopil? Kuba Turek (diskuse) 21. 10. 2013, 15:53 (UTC)

Přečtěte si WP:EO. Článek na Vašem serveru neobsahuje nic nad rámec toho, co by se mělo zařadit přímo do článku na Wikipedii, pokud by měl rozsah a úplnost nejlepšího článku(kapitola Na co obvykle neodkazovat). Její kompletní pracovní životopis navíc již v externích odkazech je. Ani jako zdroj to použitelné není, protože odporuje WP:OV - bod 1. ve shrnutí. Spíše mi to přijde jako Vaše snaha dostat svůj server do co nejvíce článků zde. Vlastně bych to nazval spamem. --Tlusťa 22. 10. 2013, 06:56 (UTC)

Bez ohledu na to, že mi Horydoly.cz částečně patří: Tohle svědectví o komunistické minulosti a funkci kantýnské nikdo nikde jinde věrohodně nepotvrdil, než přímý svědek Ladislav Nykl. Proto ho také citovaly a odkazovaly na něj největší tuzemská média. Proto si také myslím, že minimálně ta dvě fakta by ve Wikipedii neměla chybět - nikde se v článku o kantýnské a členství v KSČ nepíše. Kuba Turek (diskuse) 22. 10. 2013, 08:02 (UTC)

Pokud to citovala uznávaná média, je rozhodne lepší použít jako referenci je. Primární zdroje jsou obecně nevhodné. --Tlusťa 22. 10. 2013, 08:18 (UTC)

Tak tomu už vůbec nerozumím. Jako vystudovaný knihovník i dlouholetý novinář jsem naučený, abych vždy používal primární zdroje, pokud to jen trochu jde. Všechno ostatní už vede jenom ke zkreslování původní informace. Prakticky mi jde ale o to, aby z Wikipedie nezmizela dost důležitá fakta, která jste smazal. Co s tím mám dělat, prosím? Kuba Turek (diskuse) 22. 10. 2013, 08:29 (UTC)

Jen bych psal již jednou napsané - opravdu si přečtěte WP:OV a WP:VZ. --Tlusťa 22. 10. 2013, 09:02 (UTC)

Ale to zase nejsem tak hloupý, abych si před mnoha lety, když jsem začal občas něco editovat na Wikipedii, nepřečetl pravidla. Vyplývá mi z toho jediné: Nepovažujete http://www.horydoly.czza důvěryhodný zdroj, a proto jste zatajil uživatelům, že Jana Nagyová začínala jako kantýnská a už od začátku své kariéry byla aktivní komunistka, která škodila politickým odpůrcům. S tím asi nemohu nic udělat. Nebo mohu? Kuba Turek (diskuse) 22. 10. 2013, 13:20 (UTC)

Ano, ve vztahu k tomu tématu jej za důvěryhodný nepovažuji. Můžete samozřejmě seznámit s problémem celou komunitu, například Pod lípou a třeba bude jiného názoru. --Tlusťa 22. 10. 2013, 13:46 (UTC)

Díky za vyjasnění. Akorát jste to mohl napsat hned, že je tohle hlavním důvodem. Ušetřili bychom si spoustu času. Kuba Turek (diskuse) 22. 10. 2013, 14:20 (UTC)

To mi nerozumíte. Důvodem pro odstranění je, že odporuje WP:EO (nerozšiřuje článek). Toto je důvod, proč se to nedá použít ani jako zdroj. --Tlusťa 22. 10. 2013, 14:44 (UTC)

Horydoly.czDalší nejasnosti na Wikipedii:

Ladislav Fajgl právě smazal Ladislava Nykla

Mrtvému horolezci se čistí minulost

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

vtip dne

Naivka Zygy

 • Autor ach jo
 • Datum a čas 14.5.2017 15:13
Reaguj
Wiki a moc nad ostatními

Wiki to máš dobře zpracované, jak pracovat s informacemi, ale bohužel si někteří rewievři dělají co chtějí a jsou namyšlení burani, kteří dostanou moc  - největší problémy dělají věční studenti PhD, kteří si myslí, že se všechno točí okolo jejich citací.

 • Autor Janka
 • Datum a čas 18.5.2015 16:06
Reaguj
vtip dne

Střelče, jak s Tebou často souhlasím, tak v tomto ohledu nemohu. U Pohraniční stráže nebyli ani na úrovni brigády, natož pak praporu, kontrarozvědčíci nějaké velké myslivny. Moc si nevybírali a jejich síto bylo celkem průhledné. Bohužel se občas dalo prohlédnout až ex post.

Ještě bych rád dodal, že dalšími tajnými spolupracovníky (agenty) Pohraniční stráže vedle kontrarozvědky byli ještě vojáci, kteří podepsali spolupráci zpravodajcům, členové KSČ automaticky, Mladí ochránci hranic (děti a mládež), Pomocníci Pohraniční stráže (civilní dospělí udavači), normální StBáci a jejich agenti, Pomocníci Veřejné bezpečnosti, všichni recepční a pokojské v hotelích, atd... Cheb, kde jsem jako dítě bydlel, potom se tam vrátil za prací jako zeměměřič, a nakonec se tam ocitnul na vojně, byl těmito lidmi doslova promořený.

Reaguj
vtip dne
Zygy, já se neospravedlňuji. V této diskusi jseme již psal Vladimírovi: "...nemohu soudit sám sebe, ale prostě mě pohraničnická kontrarozvědka dostala z mnoha různých důvodů, které jsem již mnohokrát popisoval." Snažil jsem se Ti jenom trochu osvětlit dobu, ve které jsem měl tu smůlu vstoupit do dospělosti.
Reaguj
vtip dne

Nikoho nemůže ospravedlnit že to podepsali i další. Jsou situace, ze kterých se nelze vykecat nebo vypsat.

 • Autor Zygy
 • Datum a čas 7.11.2013 12:04
Reaguj
vtip dne

VKR si adepty vybírala celkem pečlivě. Z toho, co tu Kuba Turek předvádí, je vcelku jasné, že splňoval všechny jejich nároky - hlavně ty na "morálku". A česká wikina funguje podle obdobného klíče. Narazil jsem i na tvrzení, že pod tichým vedením pánů z téže, jen lehce přelakované organizace.

 • Autor Střelec
 • Datum a čas 7.11.2013 10:19
Reaguj
vtip dne

Zdravím Zygy. Můj odhad byl, že cca 1/3 vojáků na velitelské rotě v Chebu, kde jsem dva roky sloužil, podepsala to samé, co já. Zbytek nebyl potřeba, protože to z nich kontrarozvědka dostala jednoduchými triky nebo obyčejným rozkazem, případně jim byli tito lidé k ničemu (nebyli dost chytří, komunikativní, jejich informace nebyly spolehlivé apod.)  Mladí komunisti to měli dvojitým rozkazem, protože kromě vojenského velení (nebo spíš policejního, protože Pohraniční stráž spadala pod Ministerstvo vnitra) se zodpovídali ještě politickému velení. 

Reaguj
vtip dne

Budiž pochválena nevědomost těch co nezažili.

 • Autor Aleš
 • Datum a čas 6.11.2013 15:19
Reaguj
vtip dne

Podpis není pod žádným rozkazem. Buď tužku položím a pošlu je do háje, což by udělal každej slušnej člověk, nebo s tím co podepisuji souhlasím a podškrábnu to. Mezi tím nic není.

 • Autor Zygy
 • Datum a čas 6.11.2013 13:09
Reaguj
vtip dne

Nu dobrá. Ale proč u jinejch se na tom bazíruje a u nich  pan Vladimír - mlčí. A kdo mlčí, souhlasí. Když už, tak prosím objektivně. A ne podle "záměru"  zprofanovanejch a  zakoupenejch medií.......

 • Autor Honza
 • Datum a čas 6.11.2013 07:19
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Brdy AKTUÁLNĚ 2019

Brdy AKTUÁLNĚ 2019

KALENDÁŘ TURISTICKÝCH AKCÍ Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd.... celý článek

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Slevy, akce, kódy, kupony, výhody a doprava zdarma! Internetový portál Kuponovnik.cz zpřístupňuje zákazníkům slevové kupony, kódy a akční nabídky českých internetových obchodů i kamenných prodejen. Přináší stovky slev, zvýhodněných nabídek a slevových kódů z e-shopů.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
Babia Hora - diashow Oravská Polhora, Slaná voda 22.-24.2. 22.2.
Cyklocestování - festival Frýdek-Místek, Vlast 22.-24.2. 22.2.
Horobál Frenštát pod Radhoštěm 22.-23.2. 22.2.
Rovaniemi 150 - cyklomaraton Norsko 22-28.2. Snowbike 22.2.

Diskuse

Bez peněz do chaty nelez pieda, 22.2.2019 16:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 22.2.2019 14:25, 6 příspěvků
Orthomol Pavel, 22.2.2019 13:17, 3 příspěvky
Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 6 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 6 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35