Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží
Zmizelé koleje, zmizelá nádraží.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelé koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.

Josef Bosáček, Petr Lapáček a Petr Ovsenák vydali všechny tři knihy v nakladatelství CPress, které v současnosti patří pod křídla Albatros media.

Železnice přinesla nejen revoluci v dopravě osob a zboží, ale také nové architektonické prvky přetvářející ráz krajiny. Publikace mapují zaniklé tratě, ukazují kam byly přeloženy, připomínají ztracená nádraží i významné železniční stanice.

Poněkud suchopárné, ale velmi důkladné texty doprovází mnoho historických fotografií, plánů a přehledových map původních i nových železničních tras.

1. díl Od prvních železnic přes lokálky ke koridorům
2019

V knihkupectví Kosmas stojí 891 Kč (papírová kniha) nebo 669 Kč (e-kniha)

První díl se zaměřuje na zrušené české, moravské a slezské lokální tratě. Zvláště probírá: 

* Pražský železniční uzel
* Zastávky zaniklé ve 20. století
* Tunely, přeložky a traťové spojky
* Trať Brno - Tišnov - Žďár nad Sázavou - Havlíčkův Brod
* Přeložky spojené s elektrizací tratí po 2. světové válce
* Přeložky tratí v Podkrušnohoří
* Severočeská transverzálka
* Přeložky na železničních koridorech 

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží.

2. díl Zavřené a otevřené hranice
2021

V knihkupectví Kosmas stojí 891 Kč (papírová kniha) nebo 669 Kč (e-kniha)

Přeshraniční železnice zanikly zhusta spuštěním železné opony po 2. světové válce. Některé z nich byly po několika desetiletích obnoveny a byl na nich opět zahájen provoz. Z obsahu vybíráme:

* Příhraniční a přeshraniční tratě
* Zrušené tratě, na kterých byl obnoven provoz
* Dráhy prodané jiným provozovatelům
* Dráhy v řízení o zrušení
* Dráhy nesjízdné 

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží.

3. díl Elektrické a lanové dráhy a zábavní železnice
2022

V knihkupectví Kosmas stojí 899 Kč (papírová kniha)

Jak z místních železnic vznikaly tramvajové dráhy? Kam vedly úzkorozchodné elektrické dráhy? Co stálo za fenoménem pionýrských železnic? V jaké podobě se budovaly významné lanovky? 

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží.

Brno, Cpress, orientační cena 800 Kč za jeden díl. Vázané.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

intenzivní agroprůmysl

To je zřejmě pravda. Ale ta intenzifikace -  zpracuje se z rostlin téměř vše,  jde zase proti oné vžité hierarchii zemědělství - ergo živočišnou výrobu (tedy alespoň u nás) což není zanedbatelné. Z pastvy vepře nevykrmíš.  A spoléhat na dovozy (už se mluví i o Argentině) není také to nejlepší. Ono těch dovozů i tam kde by nemusely být je až poříliš.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 8.1.2025 13:35
Reaguj
INU

řepa má cukernatost plusmínus podobnou už dost dlouho. ale hektarový výnos je skoro dvojnásobný a procesy v cukrovaru se výrazně zefektivnily a z těch řep se udělá víc cukru a méně ohavné smradlavé melasy, která se nehodí než k výrobě lihu.

ono přestože je zemědělství a potravinářství deformováno všelikými dotacemi, kvótami (mimochodem na cukr už nějaký pátek žádné kvóty nejsou) a dalšími netržními mechanismy, tak se jednoznačně ukazuje, že dnešní sedlák umí hospodařit mnohem lépe a efektivněji než socialistické jézédé či státní statek.

ono paradoxně ta evropa, která byla po celý středověk a první polovinu novověku sužována všelikými hladomory a měla problém uživit výrazně menší počet obyvatel, než je dnes, je v globálu obrovským vývozcem potravin.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 7.1.2025 14:07
Reaguj
intenzivní agroprůmysl

To je celkem jednoduché a odehrává se to v celém zemědělství už tisíce let. Akorát zhruba od 1. světové války se vývoj velmi zrychluje.

Šlechtí se lepší plodiny, obsahují více výživných látek, je menší odpad, až do mrtě se využívají plochy polí, zpracuje se z rostlin téměř vše, skladování je s minimálními ztrátami a doprava i obchod také.

Reaguj
INU

Asi je to pravda ale stejně tomu nerozumím. Plocha cukrovky poloviční a cukru se vyrobí víc. To jaksi nedává smysl. Ledaže by cukr měl poloviční cukernatost...

  • Autor Honza
  • Datum a čas 7.1.2025 13:21
Reaguj
INU

on ten příběh cukru ve střední evropě by zasloužil samostatný článek nebo serii článků. už od námožní blokády za napoljóna.

ano, na konci socíků tady byla spousta cukrovarů a zbylo jich jen pár. a osevní plocha cukrovky je méně než poloviční. přesto je výroba cukru plusmínus stejná jako v roce 89 a polovina z toho se vyváží.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 7.1.2025 08:31
Reaguj
INU

Česko je jeden z největších vývozců cukru v Evropě.

Reaguj
INU

Ono ve spoustě případů je to totiž také následek rušení bývalých podniků Ať už jde o nějako těžbu, vbýrobu,  či např. o ony cukrovary, kterých tu bylo dost a dnes se vše dováží. A když všichni melou o ekologii a uhlíkové stopě, tak každý si tyhle "potřebné likvidace" zhodnotí a spočítá.U nás se prostě vše dováží což jde na ruku oné dopravní lloby. Ovšem zemědělské hospodářství to pak likviduje. Někde (např. v Polsku) byli chytřejší a dnes z toho těží. A to i na naší pitomosti. 

  • Autor Honza
  • Datum a čas 6.1.2025 18:49
Reaguj
INU

Navíc je poblíž bývalé Kralovické železnice obrovské omezení pro veškerou turistiku ale i výstavbu kvůli pitné Želivce.

A ve Slavkovském lese vždycky jezdilo málo lidí. Jen co se začaly pořádně uklízet silnice a moderní autobusy získaly pořádný výkon a rychlost, a možná ubylo dlohodobě sněhu, nemá smysl se tam starat o tratě, ale pouze o autobusové zastávky.

Já s bráchou jsem sice měl najetou trať Mariánky - Vary od pěti let, když nás rodiče posílali k prarodičům, a mám k ní nostalgický vztah, ale už bych se tam dvě a půl hodiny nechtěl drkotat, zahalen ve vůni nafty.

Reaguj
INU

já rozumím, že to milovníkovi železnice a citlivému člověku trhá srdce z těla, ale rušit podobné lokálky je těžce racionální. stejně jako je racionální je pár let před zrušením nechat žít z podstaty a nechat dochátrat do nezpůsobilosti. a jestli je potom proměnit na cyklostezku, změnit na polní/lesní cestu nebo vrátit přírodě, to se dá ad hoc vymyslet. rozumějte, v Kralovicích je krásně, ale nic tamvlastně není, na jednodenní houbařinu je to moc daleko od měst, není tam pořádný rybník, skalní město nebo pořádný hrad či zámek s dvouhodinovou prohlídkou, prostě tam chcíp pes a živit trať kvůli čtyřem babičkám a třem nostalgickým parním vlakům a čtyřem párům poloprázdných víkendových osmsetdesítek fakt nedává smysl. poslední náklad tam projel někdy před čtyřiceti lety a byly to dva vagony uhlí na vytápění čekárny a deputát pro těch dvacet místních ajzmboňáků.

kdyby ty babičky jezdily ve zlatém kočáře tak by to vyšlo nepoměrně levněji. 

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 6.1.2025 15:18
Reaguj
INU

Tratě Loket - Horní Slavkov a Mladotice - Kralovice zanikly díky cílené sabotáži ze strany plzeňského ředitelství drah. nedalo se na nich rejžovat ve velkým, tak se nejprve škrtly prachy na údržbu, pak se trať zavřela pro nezpůsobilost k provozu a nakonec záměrně rozhodila náhradní doprava, aby se s přípoji míjela o pět minut a následně pro nevyužitost zrušila. Že to šlo jak proti zájmu obcí, tak proti usnesení vlády, to dodnes nikoho nezajímá. Dneska jsou ty tratě ve stavu, kdy by se rekonstrukce těžce nevyplatila - na Mladotické zůstaly koleje jen tam, kde je do půl roku od zahájení "výluky" silničáři zalili půl metru do sfaltu. Obdobně byl zrušen osobní provoz na trati Dívčice - Netolice a starosta Netolic byl poslední, kdo o tom byl informovanej (a následně Číčenice - Týn nad Vltavou, ale dnes tam aspoň rekreačně jezdí soukromníci). Tam šlo ale o šmelinu krajského zastupitele, který privatizoval ČSAD. Hlavním argumentem pro zrušení bylo, že z Tejna do Netolic nikdo nejezdí - že jde o dvě různé tratě napojené na hlavní trať na různých místech už ale nikoho nezajímalo - vyjma starostů postižených obcí.

  • Autor Střelec
  • Datum a čas 6.1.2025 14:47
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Ovládni vítr, pokoř vlny – objev wing

Ovládni vítr, pokoř vlny – objev wing

OUTDOOR V KOSTCE Na vodní hladině to vře. Slunce pálí, vítr sviští kolem a z vody se s šuměním vynořuje jezdec, který jako by se vznášel nad hladinou. Není to windsurfing. Není to kitesurfing.... celý článek

Cestování s dětmi v létě: Zážitkové pobyty u moře

Kde se natáčela komedie Jak dostat tatínka do polepšovny?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Luxusní plovoucí hotel a zároveň výletní loď Elbe Princesse byla postavena na pravidelné plavby Praha - Berlín a někdy dopluje až do Hamburku. Je to největší loď, která pluje na českých vodách.
Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi doporučuje: Salzkammergut je pro mě prázdninový cíl nejen na e-bike

Gaspi není jen ten splašený kůň, který sjíždí šílené traily a činné sopky. Je to taky táta od rodiny. Už mnoho let se vrací do rakouské oblasti Salzkammergut, kde si od
Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

CLIMBING GUIDE Vysoké Tatry nenabízejí dlouhé lezení alpských rozměrů. Jednou z čestných výjimek je Pyšný štít. Samotný dvojvrchol Pyšného a Malého Pyšného štítu je ve stínu vedlejšího Lomnického štítu, ale výstupy ze všech
Skalní lezení v Davli

Skalní lezení v Davli

AKTUALIZACE Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.
Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Hluboko v italských Alpách, obklopené horským tichem a dechberoucí přírodou, leží Livigno. Známé také jako Malý Tibet nabízí více než 1500 km značených turistických tras, které vedou od poklidných pastvin přes lesní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 5.-27.7. Silniční cyklistika 5.7.
Afrika nekouše - diashow Praha, Trmalova vila Přednáší Miluše Hendriksen 10.7. 16:00
Přejezd republiky Šatov 11.-13.7. Koloběžky 11.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 12.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 12.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 12.7.
Vajgarská saň - dračí lodě Jindřichův Hradec, Vajgar 12.7.
Řinčobraní - historický šerm Krašov 12.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Zažít pravé Japonsko - workshop Praha, Trmalova vila Přednáší Hisako Yokoyama 17.7. 16:00

Diskuse

Kyslik Kyslik, 10.7.2025 7:17, 266 příspěvků
Končím Ja, 10.7.2025 6:43, 266 příspěvků
Končím Definice horolezce a horolezectví, 10.7.2025 3:25, 266 příspěvků
Končím Cyklista, 9.7.2025 22:44, 266 příspěvků
Končím Cyklista, 9.7.2025 22:42, 266 příspěvků
Končím - klidjně si jdi Moutaineer, 9.7.2025 22:13, 266 příspěvků
Končím Pavka, 9.7.2025 22:04, 266 příspěvků
PAVKA dobrý vtip!!! V tri... Moutaineer, 9.7.2025 21:17, 266 příspěvků
WTF H, 9.7.2025 19:34, 266 příspěvků
PAVKA dobrý vtip!!! V tri... další lezec, 9.7.2025 18:48, 266 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36
Pillerseetal Horydoly , 4.7.2025 22:24
Pro zvědavce: Kino Alm, k... Horydoly Open, 4.7.2025 12:04
Třídenní trek přes Piller... Horydoly Open, 4.7.2025 12:01
Pytloun Harrachov Horydoly , 4.7.2025 11:49
Pillerseetal LavillThopy LavillThopy, 3.7.2025 19:58
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 3.7.2025 0:31