Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud
Dalibor Urban, Happy Bus.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku. Hlavní líčení skončí nejdříve v září.

Daliboru Urbanovi z Budějovic hrozí 6 let vězení a Janu Linhartovi z Českého Krumlova 3 roky odnětí svobody.

19. března 2024

Dalibor přikázal sundat ferátové sety

Před soudem vypovídala Kateřina Gergelová, dříve Prejzková. Patřila jí polovina společnosti Happy Bus a byla přítelkyní Dalibora Urbana. Zúčastnila se jako pomocná síla komerčního výstupu na ferátu Drachenwand, kdy zahynula Radka.

Jejím klíčovým sdělením bylo, že popřela, že by naváděli ostatní účastníky ke lžím, když se smrtelná nehoda stala. Radka podle její výpovědi noc před smrtí ponocovala a v době neštěstí měla menstruaci, čemuž Kateřina přičítá oslabení.

"Tehdy jsme byli životní partneři, rozešli jsme se zhruba před rokem a půl z mojí iniciativy," odpověděla na otázky soudkyně Kristíny Neradové. "Vycházíme spolu dál dobře." Společně prý nepodnikali, jen s ním jezdila na hory a pomáhala mu, když bylo potřeba.

Podle ní se tragédia stala takto: "Na začátku cesty Dalibor řekl, že první úsek je místem, na kterém se rozhoduje, jestli výstup účastníci zvládnou, a že kdo se na to necítí, měl by se otočit a vrátit se. Nikdo toho nevyužil. Radka řekla, že chce jít v poslední skupince se svými kamarádkami, která šla vzadu se mnou, Dalibor šel s první skupinou, kde měli být začátečníku. Po prvním úseku se ukázalo, že by měla jít s Daliborem a pokračovat s pomalejší skupinou.“

Na otázku soudkyně dodala: "V prvním úseku, kde jsem byla já, problémy neměla, jen byla pomalejší. Pak už šla s Daliborem, vyměnila jsem se pak s ním a šla jsem místo něj první, on šel na konci. Přišli všichni společně, bylo to odhadem půl hodiny po nás, já tam s naší skupinkou byla první."

Co se dělo na vrcholu? "Radka byla červená, zpocená, unavená. Byla na tom viditelně hůř než ostatní. Nahoře se občerstvila, sedla si do skupiny, svačilo se, odpočívalo se. Je to dlouhá feráta, nahoře je unavený asi každý. Dalibor řekl, že si můžeme sundat ferátové sety a že si je nandáme na jednom těžším úseku při sestupu." 

Popsala tragickou chvíli: "V okamžiku pádu jsem byla před Radkou a čekali jsem před úsekem, kde si měli všichni znovu nasadit ferátové sety a jistit se. Jsou tam schody, kde se dá připnout, ten úsek je docela exponovaný. Čekali jsme tam a dva tři lidi za námi někdo zakřičel Dalibore!" 

Dalibor Urban, který sestupoval až za Kateřinou Gergelovou, se rozběhl a pak slezl dolů ze skalky. Gergelová zavolala horskou službu. "Radka ležela v takové tůňce, nebylo v ní moc vody, a Dalibor už poskytoval první pomoc, tak jsem se k němu přidaly s jednou zdravotní sestrou, která byla také účastnicí výpravy."

"Dalibor masíroval srdce, já se snažila na Radku mluvit, zdravotní sestra jí dávala dýchání z úst do úst. Radku si pak do péče převzali záchranáři. Ještě v té strži nám sdělili, že to Radka nezvládla.

Na dotaz soudkyně popřela Kateřina Gergelová, že by ona nebo Dalibor Urban nabádali účastníky výpravy k tomu, aby lhali, že nebyli organizovaná skupina. "Vím, že to někteří svědkové tvrdili, ale není to pravda. Obzvláště jedna z účastnic byla později velmi nepříjemná."

20. února 2024

Účastníci měli velké problémy

Jako trasu nevhodnou pro začátečníky hodnotil s odstupem času v úterý 20. února před českobudějovickým soudem výstup v rakouských Alpách jeden z účastníků akce. "V roce 2020 to pro mě byla první feráta a nedokázal jsem obtížnost posoudit. Ale nyní s odstupem času si troufám říct, že to nebylo pro začátečníky," uvedl u soudu Martin Kňáva. "Mám relativně slušnou kondici," doplnil muž, který závodí v traitlonu. Podle jeho výpovědi ale část účastníků měla se zdoláním trasy velké problémy. Po celou dobu výstupu doprovázel pětadvacetiletou Radku, která se nakonec při sestupu zabila pádem do skalní rokle. "Odpočinek na vrcholu před sestupem měl být rozhodně delší." 

1. prosince 2023

Počasí se zhoršilo a zkušenější utekli ostatním

V listopadu proběhly výslechy organizátorů obou tragických akcí. Dnes byl naplánován výslech svědků.

Otec zemřelé Radky u soudu řekl, že původně neuvažoval o žalobě na organizátory. "Život dcery by mi to stejně nevrátilo. O ferratách jsme nic nevěděli a ani za jakých podmínek se vše stalo."

Rodina změnila postoj, když se dozvěděla podrobnosti o výstupu a také o další tragédii, jež se stala o rok dříve. Podle jeho slov měla dcera problémy už při výstupu na ferátě a na vrcholu si nestihla pořádně odpočinout. "Na Radce mělo být vidět totální vyčerpání," uvedl otec.

Vedoucí výpravy Urban u soudu už v listopadu uvedl, že na ní tak značné vyčerpání nepozoroval. "Všechny to unavilo. Nahoře jsem ji ještě fotil, usmívala se a rozpřáhla ruce. Měli jsme asi půlhodinový odpočinek." Pak popsal, co se z jeho pohledu stalo: "Cestou zpátky se šlo hlavně lesem a ona v jednom místě uklouzla a zřítila se." Pád prý přímo neviděl.

Daniel Urban už přiznal vinu v prvním případu smrti na ferátě Wildfrauensteig v červenci 2019, při kterém také během sestupu zahynula čtyřiadvacetiletá Dagmar. Zájezd tehdy připravil pro dvacet zájemců. S klienty ale nevyrazil a poslal za sebe jako hlavního průvodce Jana Linharta, který neměl oprávnění pro takovou činnost. Urban několik dní předem věděl, že se nebude moci akce účastnit kvůli nemoci.

"Vzal nadlimitní počet klientů. Zásadně porušil profesní pravidla a doporučení asociace horských průvodců. Mělo tam být maximálně šest lidí. Nemohl přenášet odpovědnost na jinou osobu," zní obžaloba státní zástupkyně Libuše Zemanové. Příliš velká skupina na jednoho průvodce vyrazila i na druhý výstup na Drachenwand, který vedl sám Dalibor Urban.

Jeden ze svědků uvedl, že skupina zkušenějších se vydala na sestup dříve než zbytek výpravy kvůli zhoršujícímu se počasí.

Soudní znalec a zároveň horský vůdce Karel Kříž měl posoudit postupy obou mužů při vedení skupiny. "Dalibor Urban vedením zájezdu pověřil jiné dva nekvalifikované průvodce, i když mu zákon nařizuje, že musí být odborně způsobilí."

11. listopadu 2023

Žaloba: dvojnásobné usmrcení z nedbalosti

Dalibora Urbana žaloba viní z dvojnásobného přečinu usmrcení z nedbalosti podle paragrafu 143 odst. I a odst. II trestního zákoníku. K prvnímu skutku, tedy že za sebe nechal 2019 vést zájezd Jana Linharta, který neměl žádná oprávnění působit jako horský průvodce, přiznal. Učinil prohlášení viny. Dál o skutku mluvit nemusel. Vzdal se tím práva na dokazování. Soudkyně uvedla, že má v plánu jeho prohlášení viny přijmout a že rozhodne o výši trestu a odškodnění. Trestní sazba je v tomto případě jeden rok až šest let vězení. 

"Dalibor Urban zcela vědomě nezajistil certifikovaného vůdce, navíc nevyhodnotil předpověď počasí, kdy byl hlášen výskyt bouřek v oblasti,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Libuše Zemanová druhý případ smrti na hoře Drachenwand. Pravidla porušil také výrazně nadlimitním počtem účastníků. "Maximální počet je šest vedených osob na jednoho certifikovaného horského vůdce, kterým ovšem Jan Linhart nebyl."

"Poškozenou nedostatečně informoval o náročnosti cesty, panovalo velmi teplé počasí a hrozila dehydratace, zařadil ji na výstup, ačkoli zjistil, že není dost zkušená a má zcela nevhodné obutí," žalovala Libuše Zemanová. Dále nevěnoval při výstupu dostatečnou pozornost jejímu stavu, i když ho ostatní účastníci výstupu opakovaně upozorňovali, že není schopna bez pomoci pokračovat, a z cesty ji nevrátil. Vysílená Radka se při sestupu zřítila ze skály.

Horydoly.czSOUD: Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána

Drachenwand Klettersteig, Mondsee, Salzkammergut.

Dalibor Urban z Českých Budějovic, který prostřednictvím své společnosti Happy Bus vodil turisty na feráty, měl způsobit dvojí usmrcení z nedbalosti na vrcholech Bosruck (feráta Wildfrauensteig) a Drachenwand (feráta stejného jména).

Jan Linhart z Českého Krumlova byl pověřen Daliborem Urbanem, aby místo něj vedl túru na Wildfrauensteig, a při jím vedené akci zemřela jedna žena.

Dalibor Urban byl horský průvodce, ale když porušil bezpečnostní pravidla a v jejich důsledku zemřela jeho klientka, byl vyloučen z Českého spolku horských průvodců. Jan Linhart žádné oprávnění k vodění na hory neměl.

Soudním znalcem pro tento případ je metodik České asociace horských vůdců Karel Kříž.

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Happy Bus.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Obtížnost

Urban určitě pochybil, na druhou stranu ale ty feráty zas tak těžké nejsou. Jedna je C (varianta C/D - ale tu asi nelezli?) a druhá B/C. Zase ale jsou dost dlouhé, to se musí nechat.

Ale B/C až C je pro mnohé začátečníky ok, ale musí sedět věci jako počasí a obutí...

  • Autor asdf
  • Datum a čas 19.3.2024 20:20
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2024

Polabí AKTUÁLNĚ 2024

PARDUBICE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Vítek prodal skiareál Crans Montana

Vítek prodal skiareál Crans Montana

Společnost CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka prodala lyžařský resort Crans Montana ve Švýcarsku. Hrubá hodnota transakce je přes 100 milionů švýcarských franků (v přepočtu více než 2,5 miliardy českých
Slovinské dálniční známky 2024

Slovinské dálniční známky 2024

AKTUALIZACE Dálniční známka ve Slovinsku přijde na 16 eur za sedm dní pro osobní auta. Třicetidenní známka stojí 30 eur. 
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2024 na 2300 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Prague Pride Praha 5.-11.8. Festival homosexuálů 5.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Hodokvas rytíře Kobylky Sovinec 10.-11.8. Středověký jarmark 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Napoleonské dny Slavkov 16.-18.8. 16.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Soumrak nad Sovincem Sovinec 24.-25.8. 24.8.

Diskuse

tfqtcqbj purchase, 21.7.2024 3:57, 117 příspěvků
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38