Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud
Dalibor Urban, Happy Bus.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku.

Daliboru Urbanovi z Budějovic hrozí 6 let vězení a Janu Linhartovi z Českého Krumlova 3 roky odnětí svobody.

20. února 2024

Účastníci měli velké problémy

Jako trasu nevhodnou pro začátečníky hodnotil s odstupem času v úterý 20. února před českobudějovickým soudem výstup v rakouských Alpách jeden z účastníků akce. "V roce 2020 to pro mě byla první feráta a nedokázal jsem obtížnost posoudit. Ale nyní s odstupem času si troufám říct, že to nebylo pro začátečníky," uvedl u soudu Martin Kňáva. "Mám relativně slušnou kondici," doplnil muž, který závodí v traitlonu. Podle jeho výpovědi ale část účastníků měla se zdoláním trasy velké problémy. Po celou dobu výstupu doprovázel pětadvacetiletou Radku, která se nakonec při sestupu zabila pádem do skalní rokle. "Odpočinek na vrcholu před sestupem měl být rozhodně delší." 

1. prosince 2023

Počasí se zhoršilo a zkušenější utekli ostatním

V listopadu proběhly výslechy organizátorů obou tragických akcí. Dnes byl naplánován výslech svědků.

Otec zemřelé Radky u soudu řekl, že původně neuvažoval o žalobě na organizátory. "Život dcery by mi to stejně nevrátilo. O ferratách jsme nic nevěděli a ani za jakých podmínek se vše stalo."

Rodina změnila postoj, když se dozvěděla podrobnosti o výstupu a také o další tragédii, jež se stala o rok dříve. Podle jeho slov měla dcera problémy už při výstupu na ferátě a na vrcholu si nestihla pořádně odpočinout. "Na Radce mělo být vidět totální vyčerpání," uvedl otec.

Vedoucí výpravy Urban u soudu už v listopadu uvedl, že na ní tak značné vyčerpání nepozoroval. "Všechny to unavilo. Nahoře jsem ji ještě fotil, usmívala se a rozpřáhla ruce. Měli jsme asi půlhodinový odpočinek." Pak popsal, co se z jeho pohledu stalo: "Cestou zpátky se šlo hlavně lesem a ona v jednom místě uklouzla a zřítila se." Pád prý přímo neviděl.

Daniel Urban už přiznal vinu v prvním případu smrti na ferátě Wildfrauensteig v červenci 2019, při kterém také během sestupu zahynula čtyřiadvacetiletá Dagmar. Zájezd tehdy připravil pro dvacet zájemců. S klienty ale nevyrazil a poslal za sebe jako hlavního průvodce Jana Linharta, který neměl oprávnění pro takovou činnost. Urban několik dní předem věděl, že se nebude moci akce účastnit kvůli nemoci.

"Vzal nadlimitní počet klientů. Zásadně porušil profesní pravidla a doporučení asociace horských průvodců. Mělo tam být maximálně šest lidí. Nemohl přenášet odpovědnost na jinou osobu," zní obžaloba státní zástupkyně Libuše Zemanové. Příliš velká skupina na jednoho průvodce vyrazila i na druhý výstup na Drachenwand, který vedl sám Dalibor Urban.

Jeden ze svědků uvedl, že skupina zkušenějších se vydala na sestup dříve než zbytek výpravy kvůli zhoršujícímu se počasí.

Soudní znalec a zároveň horský vůdce Karel Kříž měl posoudit postupy obou mužů při vedení skupiny. "Dalibor Urban vedením zájezdu pověřil jiné dva nekvalifikované průvodce, i když mu zákon nařizuje, že musí být odborně způsobilí."

11. listopadu 2023

Žaloba: dvojnásobné usmrcení z nedbalosti

Dalibora Urbana žaloba viní z dvojnásobného přečinu usmrcení z nedbalosti podle paragrafu 143 odst. I a odst. II trestního zákoníku. K prvnímu skutku, tedy že za sebe nechal 2019 vést zájezd Jana Linharta, který neměl žádná oprávnění působit jako horský průvodce, přiznal. Učinil prohlášení viny. Dál o skutku mluvit nemusel. Vzdal se tím práva na dokazování. Soudkyně uvedla, že má v plánu jeho prohlášení viny přijmout a že rozhodne o výši trestu a odškodnění. Trestní sazba je v tomto případě jeden rok až šest let vězení. 

"Dalibor Urban zcela vědomě nezajistil certifikovaného vůdce, navíc nevyhodnotil předpověď počasí, kdy byl hlášen výskyt bouřek v oblasti,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Libuše Zemanová druhý případ smrti na hoře Drachenwand. Pravidla porušil také výrazně nadlimitním počtem účastníků. "Maximální počet je šest vedených osob na jednoho certifikovaného horského vůdce, kterým ovšem Jan Linhart nebyl."

"Poškozenou nedostatečně informoval o náročnosti cesty, panovalo velmi teplé počasí a hrozila dehydratace, zařadil ji na výstup, ačkoli zjistil, že není dost zkušená a má zcela nevhodné obutí," žalovala Libuše Zemanová. Dále nevěnoval při výstupu dostatečnou pozornost jejímu stavu, i když ho ostatní účastníci výstupu opakovaně upozorňovali, že není schopna bez pomoci pokračovat, a z cesty ji nevrátil. Vysílená Radka se při sestupu zřítila ze skály.

Horydoly.czSOUD: Smrtelná neštěstí českých turistek budou potrestána

Drachenwand Klettersteig, Mondsee, Salzkammergut.

Dalibor Urban z Českých Budějovic, který prostřednictvím své společnosti Happy Bus vodil turisty na feráty, měl způsobit dvojí usmrcení z nedbalosti na vrcholech Bosruck (feráta Wildfrauensteig) a Drachenwand (feráta stejného jména).

Jan Linhart z Českého Krumlova byl pověřen Daliborem Urbanem, aby místo něj vedl túru na Wildfrauensteig, a při jím vedené akci zemřela jedna žena.

Dalibor Urban byl horský průvodce, ale když porušil bezpečnostní pravidla a v jejich důsledku zemřela jeho klientka, byl vyloučen z Českého spolku horských průvodců. Jan Linhart žádné oprávnění k vodění na hory neměl.

Soudním znalcem pro tento případ je metodik České asociace horských vůdců Karel Kříž.

Horydoly.cz2019 BOSRUCK: 24letá žena zahynula při sestupu

Horydoly.cz2020 DRACHENWAND: 25letá žena zahynula při sestupu

Happy Bus.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?... celý článek

Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

AKTUALIZACE Povolení od císaře pána najde ve vídeňském archivu jihočeský stavitel. Praví se v něm, že je možné postavit jezy na Vltavě a Křemžském potoce pod Dívčím Kamenem a prorazit štolu ve skále. Řekne
Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

FOTOGALERIE Ve středočeském městečku Kostelec nad Černými lesy se každoročně konají vyhlášené Keramické trhy.
Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku.
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Lazy Tele Day Rakousko, Hochkar Telemarking 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.
Valašsko, domov můj - fotovýstava Praha, Leica 19.1.-3.3. Fotografoval Josef Vrážel 3.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 5.-7.3. 5.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 6.-9.3. 6.3.
Ski Tour - běžky Harrachov 8.-9.3. 8.3.

Diskuse

Утепление фасада дома под... ppu-prof_kt, 1.3.2024 7:36, 1 příspěvek
duvqg ypwoy okezh Bobbygooms, 1.3.2024 6:55, 127 příspěvků
shaor urbua cbxhv Bobbygooms, 1.3.2024 5:11, 127 příspěvků
qmlyqwej semaglutide weight loss, 1.3.2024 3:59, 2 příspěvky
wwwzhkta semaglutide 14mg tablets, 1.3.2024 2:37, 127 příspěvků
lquko ywyxd ekgdq Bobbygooms, 1.3.2024 1:52, 127 příspěvků
vjgww hbosv yhwmv Bobbygooms, 1.3.2024 0:07, 127 příspěvků
ptita qnvrr beqjl Bobbygooms, 29.2.2024 22:23, 127 příspěvků
jtyfu kqstq cqigk Bobbygooms, 29.2.2024 20:36, 127 příspěvků
The most artistically pla... Michaelgak, 29.2.2024 19:32, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57