Albánská vesnice Theth – ryzí srdce Prokletých hor

Albánská vesnice Theth – ryzí srdce Prokletých hor
Ledové koupání v horách Prokletije.
Autor snímku CK Mundo
SDÍLEJ:

Majestátní vápencové štíty, svěží pastviny, bukové a dubové lesy, tajemné jeskyně i třpytivé horské říčky. Tak by se dal charakterizovat národní park Theth, který se rozkládá v Albánských Alpách na pomezí tří balkánských zemí.

Albánská vesnice Theth – ryzí srdce Prokletých hor
Vesnice Theth v albánském pohoří Prokletije.
Autor snímku CK Mundo

Tyto hory jsou známé pod různými jmény, mimo jiné ze slovanských jazyků pocházející Prokletije (Prokleté). Zda se jedná o příznačný název, se můžete zajet přesvědčit třeba do vesnice Theth. Dost možná vás příjemně překvapí.

Tradiční život a zákon krevní msty

Už cesta tam je zážitkem. Terénní auto skáče krkolomnými serpentinami, z jedné strany skála, z druhé strmý sráz. Přirozená horská bariéra dlouhé věky izolovala vesnici Theth (také Thethi) od okolního světa. Dokonce i dobyvační Turci ji ponechali svému osudu. Také proto se zde po staletí udržela čistě katolická víra a rodové uspořádání se stařešinou v čele. Zásady chování, majetkové a společenské vztahy určovalo od pradávna ústní zvykové právo zvané kanun. Dané slovo bylo nedotknutelné a vážné prohřešky a křivdy si nezřídka vyžádaly krevní mstu. Ta měla ovšem jasně daná pravidla. Třeba to, že se mstitel musel zúčastnit pohřbu své oběti nebo i to, že se mohl uchýlit do bezpečí, když se následně sám stal potenciální obětí.

Prokletije.

Pro tento účel se v severní Albánii budovaly kully, bytelné kamenné věže s úzkými střílnami místo oken. Přízemí sloužilo pro skladování zásob a dřeva, odkud byl přístup do obytných pater. Až čtyřicítka mužů se tu pohromadě tísnila po dlouhé měsíce, dokud msta nebyla vykonána na někom jiném nebo nedošlo ke smíru zainteresovaných klanů. Když krevní msta ztratila na významu, kully sloužily jako sýpky a postupně chátraly. Právě v Theth máte možnost navštívit jednu z posledních zachovalých kull, která je přístupná veřejnosti. Krevní msta se nikdy netýkala návštěvníků z jiných kultur, proto není potřeba se návštěvy údolí obávat.

Romantika a pohostinnost sevřeného údolí

Kulla připomínající neúprosnou albánskou tradici není zdaleka jediným důvodem, proč se vydat do těchto končin. To, čím vesnice přitahuje pozornost, je zejména její romantický ráz. V pomyslném centru vesnice Theth stojí půvabný kostelík postavený z peněz od albánských emigrantů. Peřejky řeky Shala lemují kamenná stavení s dřevěnými střechami. Aby jejich obyvatele neopustilo štěstí, visí na zdech domů talismany v podobě zvířátek z plyše. Stejně roztomilé jsou křivé dřevěné ploty kolem drobných políček a luk, na kterých spokojeně přežvykují krávy a koně.

Prokletije.

Pohostinnost a sdílnost jsou charakteristickým rysem obyvatel vesnice Theth. I díky tomu je zde dnes hlavním zdrojem příjmů turismus. Místní vás rádi ubytují, ať už ve stanu na své zahradě, zrekonstruovaných pastýřských domcích nebo v útulných rodinných penzionech, které zde rostou jako houby po dešti. Stále větší zájem návštěvníků však naštěstí ještě autenticitu nepřeválcoval. Když se za soumraku posadíte k ohýnku a vzhlédnete k hvězdnému nebi orámovanému skalnatými štíty, pojmete pocit, že vás okolní hory objímají.

VIDEO Prokletije - první dil

Úžasným zážitkem je také zdejší kuchyně – voňavá jehněčí pečeně, čerstvě vylovený pstruh, křupavý chléb, domácí sýry i pálenka z hroznů raki, to vše pochází z místních zdrojů. Je obdivuhodné, jak jsou obyvatelé tohoto ztraceného údolí soběstační. Pěstují kukuřici, obilí, brambory, nejrůznější zeleninu a ovoce, sbírají horské bylinky a koření. Ke konci sezóny odchází většina místních strávit zimu do 70 km vzdáleného města Škodra. Přístup do údolí totiž každoročně přikryje několikametrová sněhová peřina a vesnice upadne do několikaměsíční hibernace.

VIDEO Prokletije - druhý díl

Dramatické hory a koupání v azurové nádheře

Vesnice Theth je zajímavá sama o sobě, ale především je úžasným výchozím bodem pro poznávání stejnojmenného národního parku a jeho okolí. Můžete vystoupat po kamenitých stezkách a kozích pěšinkách vzhůru do hor a užít si nedotčenou přírodu plnou zajímavých rostlin a živočichů. Pohled na vzácné orchideje či ocúny vás potěší stejně jako hrst čerstvě natrhaných borůvek. Když budete mít štěstí, můžete zpozorovat třeba mloka nebo orla skalního, který se jako národní symbol uhnízdil jak na státní vlajce, tak i v albánském názvu země – Shqipëria. Albánské Alpy jsou ale neprostupné hory, kde není orientace snadná a není tedy radno je podcenit. Ideální je vypravit se tam v doprovodu někoho, kdo je dobře zná.

Prokletije.

Další možností je vydat se po proudu řeky na okružní procházku kaňonem Grunas. Nabízí překrásné scenérie. Je-li zrovna horký letní den, potěší vás nevšední příležitosti koupání: kamenné vany vymodelované do pozoruhodných tvarů, 30 m vysoký vodopád Grunas, azurová vyvěračka Modré oko (neplést se stejnojmennou vyvěračkou na jihu země poblíž města Girokastra) a další bezejmenné, ale úžasně průzračné tůňky. Avšak pozor, jde o velmi chladivý zážitek, teplota vody se i v parnech pohybuje kolem 9°C. Pokud se vodnímu elementu chcete pouze obdivovat, můžete navštívit vodní mlýn, ve kterém místní stále melou kukuřici nebo vodní elektrárnu poblíž vesničky Nderlysa.

Autorka je průvodkyní cestovní kanceláře Mundo, která pořádá poznávací a turistické zájezdy do řady balkánských zemí.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Cestování s CK Mundo na Horydoly

Pro východ slunce na Adamovu horu

Cézannova hora Montagne Ste-Victoire

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.

Diskuse

INU Kuba Turek, 9.8.2022 12:44, 4 příspěvky
INU Jirka, 9.8.2022 11:59, 4 příspěvky
INU Kuba Turek, 9.8.2022 11:27, 4 příspěvky
INU Pišišvor, 9.8.2022 11:24, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:25, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:20, 4 příspěvky
propast Pišišvor, 8.8.2022 21:52, 4 příspěvky
k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41