Anděl strážný na Kriváni

Anděl strážný na Kriváni
Kriváň.
Autor snímku Ivo Janík
SDÍLEJ:

Měl jsem toho dost na oslavování. Kulaté narozeniny, profesní úspěch a tím i vyhlídky na trošku pohodlnější život. Jediným důstojným místem, kde oslavuji nějaké významnější věci, jsou vždy hory. Tentokrát jsem si vybral Kriváň.

Anděl strážný na Kriváni
Vysoké Tatry. Pohled na Kriváň z Liptova.
Autor snímku Klaster Liptov
Jak na to

Kriváň (2495 m) je nejvýraznějším štítem Vysokých Tater. Trasa: Štrbské Pleso (červená značka) - Jamské pleso (modrá) - Daxnerovo sedlo - Kriváň). Doba výstupu 3:30 h, přechod na Tri Studničky celkem 5:45 h.

atmos1.jpg

Radost z dosažení vrcholu však záhy vystřídaly pocity nevolnosti, slabosti a celkové krize. Poprvé po dlouhé řadě let mne doběhla diabetická příhoda.

Než jsem stihl ztratit vědomí, objevil se u mne jako anděl strážný lékař letecké záchranné služby. V naprostém klidu mě naložil do vrtulníku a odvezl do nemocnice. Bylo to ale tak prosté?

Národní vrchol

První ověřený výstup na Kriváň provedl 4. srpna 1772 Jonáš Andrej Czirbesza ze Spišské Nové Vsi. 16. srpna 1841 se zde konala první Národná púť za účasti Ľudovíta Štúra a Milana Hodži. Od té doby je Kriváň považován za slovenský národní vrchol.

Cesta vede ze Štrbského Plesa. Trochu jsme trnuli, zda bude červená stezka již průchodná. Loňská větrná smršť dala zdejším lesům pořádně zabrat, ale neprůchodný je naštěstí pouze úsek Tri Studničky – Jamské pleso.

Měsíční záře

Je zrovna denní doba, při které se zahajuje nástup do stěn v Alpách, když opouštíme Štrbské pleso. Jeleni trénují finálové skladby na svou říjnovou superstar, hvězdy a hlavně měsíc svítí o sto šest.

Je chladno. Jdeme nejdřív k Jamským plesům a pak kosačkou nahoru a pořád nahoru až pod Malý Kriváň. Díky měsíční záři, ne svitu, ale opravdové záři, v pohodě překonáváme záludnosti výstupu, aniž bychom potřebovali čelovky.

Potom zdoláme pár metrů dolů na Daxnerovo sedlo a poslední výšvih na vrchol. Ještě je šero, ale nový den už je ve vzduchu. Vrcholu dominuje dvojitý slovenský kříž. Obloha má barvu tmavošedou, ale světla je už dost, abychom pozorovali okolní štíty.

Nemůžu popadnout dech

Nějak se mi nedostává dechu, ale prozatím v tom nic zvláštního nevidím. Však jsme skoro přes tři hodiny stoupali. Sedáme, choulíme se do spacáků a čekáme na rozednění. Pořád nemůžu polapit dech, začíná se mi točit hlava. Dýchám těžce a proto si raději lehám.

Následuje kolotoč různých nechutných osobních záležitostí, které bych na Kriváni a úctě k němu, raději nikdy nedělal. Po pár hodinách jsem tak zesláblý, že pro jakýkoliv úkon se musím přemlouvat. Vedle mne je v polosedě Pavla. Je vyděšená, ale drží se. Neví co je se mnou, neví co má dělat.

Je to záchvat cukrovky!

Svítá hrozně pomalu. Krásu vznikajícího dne už nevnímáme ani jeden. Pořád doufám, že se můj stav zlepší. Pavla vymýšlí, jak mi bude pomáhat při sestupu. Já se ji prozatím bojím říct, že na to už nemám. Neustále se mnou lomcuje zimnice. Získávám čas. Už tuším, co mi je.

Jako dlouholetý diabetik jsem byl dnes poprvé dostižen svou nemocí. Že by to měli na svědomí ti skřítci? Pomocí glukometru zjišťuji vysokou hladinu krevního cukru. Nechápu to. Po námaze z výstupu by se tato hladina měla silně snížit, ne zvyšovat. Zkouším si píchnout dávku inzulínu, ale ani to už nepomáhá. Navíc nejsem schopný přijmout ani kapku vody. Všechno je hned venku.

Dívám se z hrobu ke kříži

Ležím. Nad hlavou kříž a pak už jen nebe. Zvláštní, výhled jako z hrobu. Takové pitomosti mne napadají do té doby, než spatřím, jak si na tom, co jsem vyvrátil, pochutnávají vrabci. Pavla připomene nějaký nechutný vtip, nálada se uvolní a já se směji. Já se směji? Tak to není ještě tak špatné.

Pořád čekáme na zázrak. Zázrak, o kterém víme, že se nestává. Pavla vyčkává nějaké turisty, co by pomohli, ale já jsem v tomhle skeptický. Pokud nejsou stejně trhlí jako my, nebudou tu dřív než v deset hodin. Pochybuji, že se bude někdo nějak moc snažit pomoci. Je něco po osmé, když se snažíme dovolat horskou službu. Telefon však hlásí, že číslo neexistuje.

Po několika marných pokusech voláme dědkovi do Ostravy. Ten informuje o nás horskou službu přímo z Česka. Po další pár minutách nás kontaktují. Dispečer nás uklidňuje a oznamuje, že mne vyzvedne vrtulník. Následuje komunikace s lékařem ve vrtulníku. Vždy velice problematická a zdlouhavá, neboť zde silně kolísá signál.

Horydoly.czTOPO: Vysokohorské lyžovanie okolo Kriváňa

Kriváň ráno, v poledne a večer.

Zásah z nebe

Slyšíme rámus rotoru a už se pod námi objevuje silueta vrtulníku. Posílám Pavlu umístit fléru z toaletního papíru na kříž jako pomoc pilotovi k odhadnutí síly a orientace větru. Ten se neustále mění. Jednou z východu, jednou z jihu. Není silný, ale je nárazový. Napadá mne, že pilot bude mít co dělat.

Pavla v červeném oblečení stříhá předpisové "Y" . Nejsem schopný pohybu, takže ani nevidím, jak vypadají pokusy o přiblížení. Jen vždy, když pilot obrátí stroj od vrcholu a kus poodletí, aby se srovnal, se mi sevře srdce. Strašně se bojím, že to nezvládne a vzdá. Museli bychom čekat na pomoc pěšáků horské služby, což by znamenalo minimálně další dvě hodiny trápení.

Je jasné, že vrtulník na vrcholu nemá kde přistát. Proto zahajuje přípravu na spust lékaře. Ten visí na lanku pár metrů pod strojem, houpe se v prostoru na hlubinami okolních dolin. Po dvou náletech, které sleduji jen sluchem, se napotřetí podařilo lékaři uchytit pár metrů pod vrcholem.

Krabice s cukrem je k ničemu

Pak vidím velkou bílou přilbu, zarostlou tvář a naprosto klidné oči. Už vím, že je vše v pohodě. Bez jakýchkoliv připomínek, bez výčitek, bez zbytečných slov. Jen s povzbuzováním proběhla první prohlídka. Škoda, že zásah byl ohlášen díky problematické komunikaci jako problém diabetika, což ve většině případů znamená nedostatek cukru v krvi. Lékař měl plnou krabici glukózy, která nebyla k ničemu.

Vyvstala otázka, jak mne dostat do vrtulníku. Pokus o můj přesun mými vlastními silami selhal. Takže si mě lékař hodil jako by nic na záda a zkušeně přešel přes několik skalních ploten k plošině, kterou určil pro mé vyzvednutí. Vážím skoro sto kilogramů!

S komunikací jsme neměli potíže jen my, ale i lékař. Vysílačka selhávala, nefungoval ani mobil. Až po dlouhé době se podařilo vrtulník přivolat zpět. Opět několikeré nalétávání, které sleduji ležíc v připravené síti. Kladka klesá, lékař nás připíná. Lehce se zvedáme a vzápětí cítím, jak se propadáme kdesi do údolí. Po krátkém sestupu nás stroj pokládá na loučku a sedá vedle nás.

Jsem přeložen na obyčejné nosítka, napíchnut na kapačku a připojen na kyslík. Pak jsem trošku s problémem díky své výšce šoupnut do útrob vrtulníku a už letíme do popradské nemocnice.

 

Děkuji posádce vrtulníku i horské službě

Chtěl bych touto cestou poděkovat posádce vrtulníku Letecké záchranné služby a doktoru Zajacovi zvlášť. Přes to, že podmínky nebyly ideální a zásah se odehrával v poměrně velké výšce, předvedli naprosto profesionální výkon. Chtělo to umění, odvahu a obětavost. Nic z toho těm borcům nechybělo, navíc to uměli i rozdávat.

Zároveň chci poděkovat horské službě Vysoké Tatry. Z minulosti i z mnoha současných článků vím o mnohdy nelichotivé kritice jejich práce. Já se setkal s opakem. Borec z horské doběhl Pavle pomoc s batohy. Ostatní pak vše vyřešili v klidu a bez jakýchkoliv problémů. Byli jsme pro ně lidi v průseru a oni nám pomohli. Tak jak to mají v popisu práce. Přidali však něco navíc, co nemuseli. Pochopení, účast a přátelství. Všem ještě jednou DÍKY!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Mobilne spojenie
Ivoš, čo to znamená - nešlo dovolať ? nebol signál, padal hovor, bolo halali ? Na ktore z uvedených čísel ste volali ? Toto by sa dalo riešit aj s operátormi. Minule na Gerlachu vobec nebol signal T-mobile SK ani na SMS, pritom Orange SK bol v pohode. Mozno bol nejaky vypadok vysielaca alebo presmerovanie? Neviem, nevyznám sa v tom.
 • Autor Peter
 • Datum a čas 25.10.2005 16:09
Reaguj
Re: Re: zásah HS v Jizerkách
Na zmíněných stránkách je pouze emotivní pohled jedné strany. Neobhajuju ani jednu stranu sporu (jsou tři - aktéři tragedie, HZS a LZS). Jen chci říct - Třeba je všechno jinak
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 17.10.2005 16:10
Reaguj
Re: tomášovi
Na horskou záchranou službu jsme měli správné kontakty. Čísla nosím v mobilu pořád. Dovolat se ale nešlo. A co víc. Problémy s komunikací měl i zasahující lékař. Používal vysílačku i mobil. Ono když kolísá signál, tak můžeš mít číslo i na pánaboha a nedovoláš se.
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 17.10.2005 10:20
Reaguj
tomášovi
Hodiny sú vymedzené na chodníkoch so sezónnym uzáverom v čase, keď uzáver neplatí. Keď platí, tak sa tam nemá chodiť vôbec.Ináč som sa podivil nad zmätkami s telefonickým nahlasovaním nehôd na HZS v tomto prípade aj pri tragédii na Čiernom štíte. Číslo na HZS 18300 je snáď na každom strešníku v Tatrách, LZS má 18155, ak si nespomeniem, tak potom 112. Najlepšie je uložiť si to do mobilu. O mobiloch na horách aj u nás na svts.sk - metodika ("no nezabili by ste ho ?)
 • Autor Peter
 • Datum a čas 17.10.2005 08:02
Reaguj
Re: zásah HS v Jizerkách
Pozor, negativne sa nepise o tatranskej Horskej sluzbe (HZS), ale o sukromnej leteckej zachrannej sluzbe (LZS) ATE, ktora ma v sucasnosti monopol na letecku zachranu na Slovensku a su vyhrady voci nim pri urcitych zasahoch. Treba si pozriet www.sirokaveza.sk. Tam je problematika rozpisana zosiroka.
 • Autor JozoS
 • Datum a čas 16.10.2005 21:42
Reaguj
zásah HS v Jizerkách
musím se podělit o zážitek z této neděle 9.10. kdy jsem byla s rodinkou na kolech v Jizerkách a namotali jsme se k zásahu horské služby.Dojeli jsme k místu nedaleko Šámalovy chaty, kde havaroval starší pán-cyklista, ošklivě krvácel na hlavě a ležel v bezvědomí v příkopě.Nikdo se nesnažil s ním moc hýbat.Starší pán, který volal záchranku říkal, že posílají horskou službu.Byli tam za pár minut a z jejich fungování jsem měla perfektní pocit.Seběhlo se to hrozně rychle, ale každý z nich dělal něco a než jsme se vzpamatovali, měli toho člověka obvázaného na nosítkách v té jejich modré sanitce.Hlavně ale byli přátelští, toho pána uklidňovali a vůbec mu nevyčítali, že neměl na kole přilbu a pravděpodbně by se mu nic nestalo kdyby ji měl, atd.Pak ho ještě odvezli k vrtulníku, který nedaleko přistál a zmizeli.Opravdu perfektně a profesionálně odvedená práce.I za toho pána bych jim chtěla poděkovat i když ani nevím jak to dopadlo, protože vypadal velice špatně.Moc příjemně mě překvapili, po tom, co se občas o horské - hlavně tedy té tatranské - píše.
 • Autor Věra
 • Datum a čas 13.10.2005 09:19
Reaguj
Re: uzávěra
No, to by nemelo moc smysl, kdyz sezonna uzavera zakazuje vstup zcela. Ctu to tak, ze casove omezeni se vztahuje na stezky, na ktere se take vztahuje sezonna uzavera a to v dobe, kdy sezonna uzavera neplati. Ale moc srozumitelne to na prvni pohled neni.

Zrovna jsem koukal, kam bych se jeste na par dni vypravil a narazil jsem na stranky narodniho parku Gesause. Taky se tam nesmi vsechno, ale da se k tomu pristupovat i civilizovane. Schvalne, porovnejte: http://www.nationalpark.co.at/nationalpark/cz/aktivitaeten.php?navid=19

 • Autor mike
 • Datum a čas 6.10.2005 21:46
Reaguj
uzávěra
Na území národného parku sa nachádzajú turistické, náučné a kúpeľné chodníky uvedené v prílohe č. 3, po ktorých sa môžu návštevníci pohybovať v čase od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka. Toto časové obmedzenie platí len na chodníkoch, na ktoré sa vzťahuje sezónny uzáver. ..." Sezónne uzávery turistických a náučných chodníkov v "národnom parku od 1. novembra do 31. mája" - pokud čtu dobře, tak tam byly v období kdy uzávěra neplatí, ne??
 • Autor tomas
 • Datum a čas 6.10.2005 15:58
Reaguj
Re: Dobrý postřeh
Vždyť to přece muselo být každému jasný. Chybí tam totiž ta fotka "IVO JANÍK V POHODĚ NA VRCHOLU" s doutníkem v tlamě. Ta v dalších článcích ale nesmí chybět!!!!!
 • Autor Marek
 • Datum a čas 5.10.2005 12:44
Reaguj
Mohlo to dopadnut aj horsie.
Uz sa dufam v LZS poucili, lebo to mohlo dopadnut aj horsie.Pozrite si reportáž "Čakanie na záchranu" vo videoarchíve STV1 z 3.10.2005 tykajucu sa zachrannej akcie na Širokej veži 30.07.2005.http://www.stv.sk/archiv.php?prog=REPORTERI
 • Autor JozoS
 • Datum a čas 4.10.2005 13:50
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Borkovická blata u Soběslavi

Borkovická blata u Soběslavi

Kde najdeme domov vzácného bělopáska tavolníkového, masožravky bublinatky jižní, kuňky obecné, jeřába popelavého či vážky jasnoskvrnné? Na Borkovických blatech, které dostaly druhou šanci. Vytěžené rašeliniště se dočkalo komplexní obnovy, která... celý článek

Bílé Karpaty AKTUÁLNĚ 2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19