Dendrologická zahrada Průhonice Silva Taroucy

Dendrologická zahrada Průhonice Silva Taroucy
Praha, Dendrologická zahrada Průhonice.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Nádherná Dendrologická zahrada v Průhonicích zahájila letošní sezonu. Právě dokvétají jarní narcisy a tulipány. Začínají kvést letní rododendrony a azalky. Za měsíc mohou návštěvníci obdivat bohaté letní květy lilií. Kromě běžné otevírací doby můžete využít speciálních akcí, kdy se o květiných a stromech dozvíte více, než během své procházky.

Dendrologická zahrada v Průhonicích nemá za sebou historickou tradici. Byla založena teprve roku 1974 na pozemcích Dendrologické společnosti.

Od začátku se specializovala na parkovou a zahradní úpravu. Nejedná tedy o arboretum ve smyslu kompletní sbírky dřevin, ale spíše o přehled zahradnických možností zdejších rostlin.

Dendrologická zahrada byla otevřena pro veřejnost až roku 1990.

Provozní doba

Zahrada je otevřená od dubna do října každý den mimo pondělí. Otevírací doba pro veřejnost je 9-19 hodin. Pouze v dubnu, září a říjnu se zavírá už v šest hodin večer. Jednorázové vstupné na celá den je 70 Kč za dospělou osobu. Zahrada nabízí celou řadu slev pro rodiny, děti, seniory a stálé návštěvníky.

Od března do října je v provozu prodejna živých rostlin nedaleko hlavního vchodu.

Do zahrady není možné brát s sebou psy ani jiná domácí zvířata. Platí zde také zákaz jízdy na kole a koloběžce. Na ty je u pokladny umístěný stojan, ke kterému lze kolo připnout vlastním zámkem. Poblíž jsou v provozu kiosky s občerstvením a toalety. 

Praha, Dendrologická zahrada Průhonice.

 

Dendrologická zahrada a Průhonický park

Dendrologická zahrada je přísně vzato součástí obce Čestlice na levé straně dálnice z Prahy do Brna. Na pravé straně se rozkládá její protějšek Průhonický park. Park je o mnoho starší, neboť byl založený již roku 1885. 

Do Dendrologické zahrady Průhonice se lze dostat osobním autem od čestlického Aquapalace. Parkoviště je přímo před vchodem do zahrady.

Autobusy číslo 325, 328, 363 a 385 jezdí ze stanice metra C Opatov do zastávky Čestlice, V Oblouku.

Přijedeme na kole

Nejlepší doprava je ovšem po svých. Buď pěšky nebo na kole. Na kole podél Botiče je to zábavnější. Jedeme od stanice metra A Skalka do Hostivaře, k Hostivařské přehradě a dál po lesních úzkých stezkách proti proudu Botiče až k tenisovým kurtům, České chalupě a hotelovému komplexu Club.

Zajedeme až k brněnské dálnici a proti proudu aut pojedeme vyšlapanou cestou, v podstatě příkopem okolo plotu až k čestlickému aquaparku. Odbočíme po asfaltovém chodníku doleva, projedeme benzinovou pumpu a po levé ruce budeme mít vchod do Dendrologické zahrady.

Čtěte knihy o květinách z knihkupectví Kosmas:

Kdo byl hrabě Silva-Tarouca?

Arnošt Emanuel hrabě Silva-Tarouca (Sylva-Taroucca) / Ernst Emanuel Graf von Silva-Tarouca se narodil rolu 1860 v obci Čechy pod Kosířem a zemřel 1936 ve Schwaigernu. Patřil mu zámek v Průhonicích, který koncem svého života prodal českému státu. 

V roce 1885 se seznámil s komtesou Marií Antonií, říšskou hraběnkou Nostic-Rieneck. Ta byla majitelkou parku v Průhonicích, který je v současnosti zapsán na seznamu UNESCO. Svatba se konala v kapli Narození Panny Marie v Průhonicích. S manželkou Marií Antonií měli celkem devět dětí, ale dospělého věku se dožilo jen sedm z nich.

Silva-Tarouca byl vzděláním právník, ale zájem měl především o krajinotvorbu, dendrologii a botaniku. Patřily mu Trmice, Řehlovice, Velké Žernoseky, Vrchnice a Průhonice. Průhonický zámek přestavěl novorenesančně do dnešní podoby a pod ním založil zámecký park, ještě dnes považovaný za modelovou ukázku krajinářského komplexu.

Stal se čestným předsedou Národopisné výstavy v Praze roku 1895. Na deset let zapůjčil pražský Silva-taroucovský palác v ulici Na Příkopě (dnes palác Savarin) k umístění sbírek Národopisného muzea českoslovanského. Od roku 1908 byl prezidentem Dendrologické společnosti Rakousko-Uherska. Ačkoliv obor nevystudoval, napsal několik knih na téma dřevin. Zvláště ceněná byla obsáhlá příručka Kulturhandbücher für Gartenfreunde.

Náruživě se věnoval také myslivosti a lovu. Často střílel spolu s následníkem císařského trůnu arcivévodou Ferdinandem d’Este, knížetem Karlem Schwarzenbergem a hraběte Thunem.

Praha, Dendrologická zahrada Průhonice.

Ve volbách roku 1891 byl zvolen poslancem Říšské rady (celostátní zákonodárný sbor), kde reprezentoval velkostatkářskou kurii v Čechách. Mandát obhájil v dalších dvou volbách roku 1897 a 1901. V letech 1892-1913 zasedal jako poslanec Českého zemského sněmu také za velkostatkáře. V roce 1907 byl povolán do Panské sněmovny (horní jmenovaná komora Říšské rady), kde sloužil až do zániku Rakouska-Uherska.

Roku 1917 se stal ministrem zemědělství Předlitavska. Funkci zastával do 30. října 1918, čímž byl posledním šéfem tohoto rezortu v monarchii.

Po roce 1920 zveleboval Průhonický park. Masarykova pozemková reforma mu však způsobila finanční obtíže a roku 1927 Průhonický zámek i s parkem musel prodat státu.  

INFO: Dendrologická zahrada Průhonice


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Dendrologická zahrada Průhonice

Dendrologická zahrada Průhonice Silva Taroucy

Narcisy, tulipány, magnolie - až oči přecházejí

Rododendrony a tulipány

Letní květy a květinové koberce

Kamenné sochy ze Zimbabwe

Podél Botiče k botanickým zahradám

Cyklostezka podél Botiče

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé... celý článek

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Tři králové nebo tři mudrci

Tři králové nebo tři mudrci

6. ledna roku 1 našeho letopočtu dorazila do Betlému záhadná parta. Říká se jí Tři králové, spíše to ovšem byli kazatelé, nebo mágové, případně mudrci či dokonce učení muži. Nejspíš to
Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé
Začíná tajemný Advent

Začíná tajemný Advent

Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 3. prosince.
Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zatoužíte opustit každodenní život, užít si nedotčenou přírodu a dýchat čerstvý horský vzduch? Vydat se na procházku tichou zimní zasněženou krajinou, ozářenou sluncem, daleko od hluku velkoměsta a masové turistiky? Máme pro
Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci žijí v díle Karla Václava Raise v jakémsi Pozdětíně, což je fiktivní vesnice někde v Podkrkonoší. Spisovatel využil podrobné zápisky Věnceslava Metelky z Pasek nad Jizerou. Památník zapadlých vlastenců poskytuje vhled do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-21.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.

Diskuse

How to get an ethereum wa... mariya, 1.2.2023 6:02, 118 příspěvků
What all you can get with... Martin, 1.2.2023 5:45, 118 příspěvků
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42