Koňská kyselka (Koňský pramen) nadvakrát

Koňská kyselka (Koňský pramen) nadvakrát
Koňský pramen (Koňská kyselka) poblíž Chotěnova u Mariánských Lázní.
Autor snímku Lubor Ferenc - Wikimedia
SDÍLEJ:

Za třicetileté války jeli vojáci s povozem pro vodu k prameni poblíž Mariánských Lázní. Do sudů nabrali lahodnou minerálku, vůz ztěžkl a propadl se do bažin i s koňmi.

Jak na to

Na Mariánskolázeňsku bylo evidováno 140 minerálek, mezi známé, upravené a více-méně dostupné se řadí v současné době asi třicet z nich. V okolí Vlčího pramene divoce vyvěrají Hájenský a Balbínův pramen, voda jde ze země i nedaleko vyschlého Medvědího pramene. U mnohých pramenů jsou dnes k dispozici hrníčky, ale nezapomeňte vzít s sebou na výlet vlastní skleničku nebo hrnek a případně i lahev. Chuť přírodních železitých minerálek za to stojí.

Pověst se dochovala dlouhých čtyři sta let a pramenu se dosud říká Koňská kyselka. Potíž je v tom, že v lesích u Mariánských Lázní vyvěrají dva prameny, které se stejně jmenují a ke kterým se váže stejná pověst.

Dva prameny stejného jména

Historici si pochvalují, že pravděpodobnost události se dvojím podáním zvyšuje, ale co si má počít turista, který si chce s navštíveným pramenem ztotožnit dávnou historii? Navštívit obě a sám se rozhodnout!

Obě kyselky původně vyvěraly v rašeliništích u potůčků, kam vedly staré cesty z nedalekých vesnic. V pozdním středověku byl okolo nich zřejmě vyklučený les. Dnes je jejich okolí zarostlé a jen nadšenci z okolí udrželi prameny v použitelném stavu.

Jedna Koňská kyselka vyvěrá u Chotěnova a druhá u Klimentova. Oba prameny jsou zachyceny ve starých vykotlaných pařezech. Je to již pár set let osvědčená technika, protože dřevo pařezů je pevné a v železité vodě nasycené bublinkami kysličníku uhličitého téměř nehnije.

Chotěnovské kyselky

Lépe dostupná je Koňská kyselka půl kilometru severovýchodně od Chotěnova. Vede k ní značená odbočka od červené značky Mariánské Lázně - Chotěnov - Chodová Planá - Planá.

Z návsi jdeme do kopce, mineme rozpadající se hospodářská stavení, vrakoviště ojetin a přes pastviny dojdeme k lesu. Přicházíme k místu, kde zřejmě dříve vyvěrala pravá Pferdesäuerling (Koňská kyselka). Dnes do potůčku divoce vyvěrá mineralizovaná voda z podmáčených břehů, které se barví do železitých okrů a červení. Tento pramen byl totiž kdysi zasypán, ale cestu ven si samozřejmě stejně našel.

Jdeme lesem ještě pár set metrů a narazíme na přístřešek kryjící pramen, kterému se dnes říká Koňský, ale původní název je Bergtalsäuerling. Nejstarší záznamy o obou pramenech pocházejí již z roku 1790. Pilo se z nich ještě dlouho po druhé světové válce, ale později jakoby zanikly. Teprve v roce 1996 se k němu znovu prokopali lidé z chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a s překvapením našli v bahně starý a dodnes funkční dutý kmen. V tom samém roce postavili přístřešek a zároveň bylo okolí vyhlášeno za chráněné území.

Je jenom škoda, že spodní pramen je zasypaný. Zatímco horní dává litr minerálky za minutu, dolní byl šestkrát vydatnější.

Rezervujete ubytování v Mariánských Lázních:

Vlčí prameny

Vlčí prameny jsou dostupné špatně. Ještě před třiceti lety k nim sice mířily rodinné vycházky, ale dnes cesty zarostly, potoky zbažinatěly a turistické značky tam nevedou.

Název Vlčí pramen pochází bez historické návaznosti od českých novousedlíků po druhé světové válce. Staré jméno je buď Schlackensäuerling podle německého jména Klimentovo - Schlacken nebo Pferdesäuerling.

Druhá Koňská kyselka vyvěrá sice necelý kilometr severovýchodně od Klimentova, ale obvykle se k ní chodí z Mariánských Lázní přes vyschlý Medvědí pramen. Od hlavní křižovatky jdeme Tyršovou ulicí podél zimního a plaveckého stadionu pokračujeme k aktivnímu pramenu Medvídě a vyschlému Medvědímu prameni.

Tam uhneme doprava do lesa a po půl kilometru k železniční trati (velmi frekventovaná!), překročíme ji, nebo podlezeme skrze malý viadukt podél potůčku, a stojíme u Rašeliništního potoka. Na jeho levém břehu jsou pár metrů od sebe studánka a vývěr z upraveného pařezu.

Ještě nedávno nad studánkou stával přístřešek, ale ten před dvěma lety vandalové zničili. Oba vývěry Vlčího pramene mají vydatnost po jednom litru minerálky za minutu.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

Čtěte další články: Nádherné Mariánské Lázně (historie hotelů), 5 nejoblíbenějších hotelů v Mariánských Lázních (hotely v současnosti),  Německé Mariánské Lázně (Vánoce), Žijí s námi ještě Židé? (synagoga), Sjezdovky, běžky a lázně (zimní sporty), Sjezdovky v Mariánkách (zimní sporty), Koňská kyselka na dvakrát (turistika), Koloběžka v Mariánských Lázních (koloběžky)

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Beskydy AKTUÁLNĚ 2022

Beskydy AKTUÁLNĚ 2022

HORNÍ BEČVA Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.... celý článek

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Kurská kosa v Baltském moři

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48