Koňská kyselka (Koňský pramen) nadvakrát
Za třicetileté války jeli vojáci s povozem pro vodu k prameni poblíž Mariánských Lázní. Do sudů nabrali lahodnou minerálku, vůz ztěžkl a propadl se do bažin i s koňmi.
Na Mariánskolázeňsku bylo evidováno 140 minerálek, mezi známé, upravené a více-méně dostupné se řadí v současné době asi třicet z nich. V okolí Vlčího pramene divoce vyvěrají Hájenský a Balbínův pramen, voda jde ze země i nedaleko vyschlého Medvědího pramene. U mnohých pramenů jsou dnes k dispozici hrníčky, ale nezapomeňte vzít s sebou na výlet vlastní skleničku nebo hrnek a případně i lahev. Chuť přírodních železitých minerálek za to stojí.
Pověst se dochovala dlouhých čtyři sta let a pramenu se dosud říká Koňská kyselka. Potíž je v tom, že v lesích u Mariánských Lázní vyvěrají dva prameny, které se stejně jmenují a ke kterým se váže stejná pověst.
Dva prameny stejného jména
Historici si pochvalují, že pravděpodobnost události se dvojím podáním zvyšuje, ale co si má počít turista, který si chce s navštíveným pramenem ztotožnit dávnou historii? Navštívit obě a sám se rozhodnout!
Obě kyselky původně vyvěraly v rašeliništích u potůčků, kam vedly staré cesty z nedalekých vesnic. V pozdním středověku byl okolo nich zřejmě vyklučený les. Dnes je jejich okolí zarostlé a jen nadšenci z okolí udrželi prameny v použitelném stavu.
Jedna Koňská kyselka vyvěrá u Chotěnova a druhá u Klimentova. Oba prameny jsou zachyceny ve starých vykotlaných pařezech. Je to již pár set let osvědčená technika, protože dřevo pařezů je pevné a v železité vodě nasycené bublinkami kysličníku uhličitého téměř nehnije.
Chotěnovské kyselky
Lépe dostupná je Koňská kyselka půl kilometru severovýchodně od Chotěnova. Vede k ní značená odbočka od červené značky Mariánské Lázně - Chotěnov - Chodová Planá - Planá.
Z návsi jdeme do kopce, mineme rozpadající se hospodářská stavení, vrakoviště ojetin a přes pastviny dojdeme k lesu. Přicházíme k místu, kde zřejmě dříve vyvěrala pravá Pferdesäuerling (Koňská kyselka). Dnes do potůčku divoce vyvěrá mineralizovaná voda z podmáčených břehů, které se barví do železitých okrů a červení. Tento pramen byl totiž kdysi zasypán, ale cestu ven si samozřejmě stejně našel.
Jdeme lesem ještě pár set metrů a narazíme na přístřešek kryjící pramen, kterému se dnes říká Koňský, ale původní název je Bergtalsäuerling. Nejstarší záznamy o obou pramenech pocházejí již z roku 1790. Pilo se z nich ještě dlouho po druhé světové válce, ale později jakoby zanikly. Teprve v roce 1996 se k němu znovu prokopali lidé z chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a s překvapením našli v bahně starý a dodnes funkční dutý kmen. V tom samém roce postavili přístřešek a zároveň bylo okolí vyhlášeno za chráněné území.
Je jenom škoda, že spodní pramen je zasypaný. Zatímco horní dává litr minerálky za minutu, dolní byl šestkrát vydatnější.
Rezervujete ubytování v Mariánských Lázních:
Vlčí prameny
Vlčí prameny jsou dostupné špatně. Ještě před třiceti lety k nim sice mířily rodinné vycházky, ale dnes cesty zarostly, potoky zbažinatěly a turistické značky tam nevedou.
Název Vlčí pramen pochází bez historické návaznosti od českých novousedlíků po druhé světové válce. Staré jméno je buď Schlackensäuerling podle německého jména Klimentovo - Schlacken nebo Pferdesäuerling.
Druhá Koňská kyselka vyvěrá sice necelý kilometr severovýchodně od Klimentova, ale obvykle se k ní chodí z Mariánských Lázní přes vyschlý Medvědí pramen. Od hlavní křižovatky jdeme Tyršovou ulicí podél zimního a plaveckého stadionu pokračujeme k aktivnímu pramenu Medvídě a vyschlému Medvědímu prameni.
Tam uhneme doprava do lesa a po půl kilometru k železniční trati (velmi frekventovaná!), překročíme ji, nebo podlezeme skrze malý viadukt podél potůčku, a stojíme u Rašeliništního potoka. Na jeho levém břehu jsou pár metrů od sebe studánka a vývěr z upraveného pařezu.
Ještě nedávno nad studánkou stával přístřešek, ale ten před dvěma lety vandalové zničili. Oba vývěry Vlčího pramene mají vydatnost po jednom litru minerálky za minutu.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Čtěte další články: Nádherné Mariánské Lázně (historie hotelů), 5 nejoblíbenějších hotelů v Mariánských Lázních (hotely v současnosti), Německé Mariánské Lázně (Vánoce), Žijí s námi ještě Židé? (synagoga), Sjezdovky, běžky a lázně (zimní sporty), Sjezdovky v Mariánkách (zimní sporty), Koňská kyselka na dvakrát (turistika), Koloběžka v Mariánských Lázních (koloběžky)
Diskuse
Diskuze k článku
Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?
Ledopády ve Štolpichu v Jizerských horách nabízejí podmínky pro horolezectví
Nejčtenější články
Zamrzlé Malvíny - eldorádo pro bruslaře
Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu
Tromsø: lov polární záře v Norsku
Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná
Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| Benátský karneval | Benátky, Itálie | 31.1.-17.2. | 31.1. | |
| Historické adventní kalendáře - výstava | Praha, Muzeum Karlova mostu | 25.11.-2.2. | 2.2. | |
| 3 póly - diashow | Police nad Metují, Pellyho domy | Přednáší Petr Horký | 3.2. | 19:00 |
| IMTM - veletrh | Izrael, Tel Aviv | 3.-4.2. Cestovní ruch | 3.2. | |
| Vírský cepín | Vír | Ledové lezení na rychlost | 4.2. | 17:00 |
| Kanada, Nepál, divadlo - přednášky | Praha, Národní Muzeum | Přednáší Stanislav Bernard, Miroslav Donutil, Lukáš Hanulák | 4.2. | 19:00 |
| Reisen - veletrh | Německo, Hamburg | 5.-8.2. Turismus a karavaning | 5.2. | |
| Balttour - veletrh | Lotyšsko, Riga | 6.-8.2. | 6.2. | |
| Vysoké Hory - festival | Pohronský Inovec, chata Inovec | 7.2. | 16:30 |
Diskuse
| Микрозаймы онлайн - рабоч... | cntbank-ru, 2.2.2026 21:10, 124 příspěvků |
| Как сделать шумоизоляцию... | ShumoizolyaciyaAvtomix, 2.2.2026 20:00, 124 příspěvků |
| Новые онлайн казино | Frankpiora, 2.2.2026 19:35, 124 příspěvků |
| рабочая ссылка чудовище k... | Anthonynoula, 2.2.2026 18:50, 1 příspěvek |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Skiák, 2.2.2026 16:44, 68 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Apuka, 2.2.2026 16:41, 68 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Tom, 2.2.2026 15:59, 68 příspěvků |
| Apuka | Tom, 2.2.2026 15:49, 68 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Apuka, 2.2.2026 15:48, 68 příspěvků |
| Apuka | Kuba Turek, 2.2.2026 15:25, 68 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Kam za vínem v únoru? | Horydoly , 29.1.2026 21:11 |
| Jazz at Lincoln Center oz... | Horydoly , 29.1.2026 16:43 |
| FITUR Madrid | Horydoly , 27.1.2026 23:33 |
| Re: Po dlouhém pracovním ... | freide freide, 23.1.2026 15:57 |
| Po dlouhém pracovním dni ... | jonas williams, 23.1.2026 15:56 |
| Slušný ředitel Lesů ČR Ša... | Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30 |
| Re: Důvěra ve odborníka | jonas williams, 12.1.2026 21:57 |
| Důvěra ve odborníka | freide freide, 12.1.2026 21:55 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH