Mandelinka bramborová: Americký brouk

Mandelinka bramborová: Americký brouk
Ondřej Sekora má výstavní síň ve Sladovně Písek.
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

Pro ty, kteří si to buď už nepamatují, anebo ještě nebyli na světě: Mandelinka bramborová byla v padesátých letech označena komunistickou propagandou za tajnou zbraň kapitalistů, namířenou proti budování komunismu. Dobře si vzpomínám, že jsme jezdili se školou na různá pole v okolí Karlových Varů a sbírali do úmoru pruhované brouky.

Sběr amerického brouka zapadl do celkové protiamerické psychózy. Například jsme jako děti pochodovali v průvodu na 1. máje a sborem vykřikovali: "Ten kdo stojí na chodníku, podporuje Ameriku!" Bylo vidět, jak potom davy na chodnících prořídly. Někteří raději vyšli s průvodem a zbytek se rozprchnul, aby na něm nebylo znát, že stáním na chodníku se projevuje proti socialistickému zřízení.

Ondřej Sekora kreslil imperialistické nepřátele

Téhle odporné propagandě se nevyhnul v roce 1950 ani Ondřej Sekora, autor populárního Ferdy Mravence. Možná vás překvapí příběh, který tento autor sám napsal a ilustroval. Vypráví o americkém brouku Bramborouku, kterého, podle dobové propagandy, nad naším území rozšiřovala americká imperialistická letadla, aby zničila naši úrodu brambor.

V pozdějších letech už se o tomhle nechutném činu dál nezmiňoval a tak se o tom skoro neví. Taky se není čím chlubit! Byl to všechno nesmysl a mandelinka bramborová k nám nebyla nikým úmyslně deportována. Ale stále se hledal třídní nepřítel, hlavně v našich řadách.

Viz třeba první tajemník Komunistické strany Československa Rudolf Slánský, kterého popravili jako nepřítele a špióna cizí rozvědky i když se velice zasloužil o výstavbu jáchymovských lágrů. Asi netušil, že je buduje také pro jeho další soudruhy, zatímco on byl pozván na "kravatový večírek," jak se kdysi říkalo na Divokém Západě.

Komunisté: Říkáme lidem pravdu

Vraťme se do těch šílených let. Vybíráme z publikace Ústředního výboru Komunistické strany Československa z července 1950. Název: Říkáme lidem pravdu. Podtitul: Materiál pro osobní agitaci na vesnici.

"Do boje proti mandelince! Světový tábor míru je nepřemožitelný! Do boje proti mandelince - americkému brouku! Mandelinka bramborová se objevila náhle, během několika dnů, hromadně a současně ve všech západních a jihozápadních oblastech republiky, které hraničí se západním Německem, okupovaným americkými imperialisty. A jak se objevila! Nejen na polích, ale převážně okolo cest a silnic, na náměstích, ulicích a domovních dvorech měst. Byly dokonce nalezeny krabičky a lahvičky, naplněné tímto broukem! To všechno je nezvratným důkazem, že se u nás mandelinka bramborová nerozšířila přirozeným způsobem, ale že k nám byl tento škůdce uměle, záměrně a hromadně dopraven zvenčí.

Již před několika dny imperialistické krysy takto napadly Německou demokratickou republiku a západní území Polska. Nad řadou okresů demokratického Německa byla mandelinka svržena americkými letadly. Po přeletu amerických letadel byly hromady sto i více parasitů nalezeny přímo v městských obvodech. K nám byl tento americký brouk dopraven podobným způsobem, pomocí větru a mraků, i pomocí záškodnických agentů, k nám vyslaných.

V poslední době jsme vícekrát pocítili nepřátelství amerických imperialistů. Dosud jsme však nezažili tak sprostý, záškodnický útok, jako je hromadné zanesení mandelinky na naše území. Dnes již všichni rolníci vidí, že v době, kdy ve světě probíhá boj proti takovým zavilým nepřátelům lidstva, jak jsou američtí imperialisté, nikdo nemůže zůstat stranou. Zde platí jen jedno: Všichni dohromady, rolníci s dělníky a všemi pracujícími naší vlasti, spolu s pracujícími celého světa do boje proti podněcovatelům války, do boje za trvalý mír! Zmaříme zákeřný útok imperialistů!

Naše vláda již učinila potřebná opatření v krajích, které jsou americkým broukem nejvíce ohroženy: jsou to v první řadě Karlovy Vary, Plzeň a České Budějovice, dále Ústí nad Labem, Liberec, Praha, Pardubice, Brno, Jihlava a Bratislava."

Posel amerických nepřátel

Když se v roce 1950 se objevila mandelinka bramborová a příslušníci Sboru národní bezpečnosti (policie) kontrolovali, kdo nebezpečí amerického brouka podceňoval. Přesto byly bramborové porosty zaplaveny mandelinkou bramborovou i v roce 1954. Příčina její invaze byla pro československou komunistickou vládu jasná: "Mandelinku na území Československa dopravila letadla americké zpravodajské služby CIA, aby rozvrátila zásobování obyvatelstva!"

Boj proti mandelince bramborové jako "boj proti americkým imperialistům a jako boj za mír" byl veden pod heslem: "Na stráži míru".

Po celém státě byly pořádány hledací akce, jichž se museli povinně zúčastnit nejen všichni zemědělci, ale také všichni žáci a studenti, důchodci, ženy z domácnosti, úředníci i někteří dělníci. Sdělovací prostředky denně o průběhu hledacích akcí důkladně informovaly. Bylo běžnou praxí, že v pracovní době pomáhali na polích zaměstnanci z průmyslových závodů, zatímco jézeďáci v té době odjeli na dovolenou.

V roce 1952 vyšly vyhlášky, které vyzývaly občany k účasti na Celokrajské hledačce tohoto posla amerického imperialismu, aby tento byl zničen a bylo mu zabráněno dalšímu pronikání k našim východním spojencům. Každé dítko školou povinné nafasovalo obal od krabičky zápalek a vydělalo si tenkrát za jednu nasbíranou krabičku broučků jednu korunu.

Ministr zemědělství vydal oficiální prohlášení: "Ukládám organizovat na neděli 11. července 1954 za pomoci všech složek Národní fronty Den boje proti mandelince bramborové s úkolem prohlédnout za účasti všeho obyvatelstva všechny bramborové porosty."

Leptinotarsa decemlineata

Mandelinka bramborová pochází ze Severní Ameriky, kde původně napadala některé lilkovité rostliny. Její rozšíření se nijak nekrylo s oblastmi Jižní Ameriky, kde se po staletí pěstovaly brambory.

Teprve koncem 19. století, když se brambory vyšlechtily a raketovou rychlostí rozšířily do celého středního podnebného pásu od Ameriky, přes severní Afriku, Evropu až do Asie, mandelinka se na ně vrhla.

Do Česka se masivně dostala při dovozu bramborových hlíz a rozmnožila se hlavně při velkoplošném pěstování brambor. Mandelinka dokáže zničit listy rostliny během krátké doby a tím zlikvidovat úrodu brambor.

Boj je nutný. Ideologie k ničemu.

Boj proti ní je možný na malé ploše prostým ručním sběrem brouků a jejich vajíček pod listy. Na větších plochách přichází v úvahu jen chemické hubení (například i později zakázaným DDT), nebo v moderním zemědělstvím nasazením jejich předátorů nebo speciálních druhů hub.

Je odpovídající, že obě extrémně levičácké diktatury, které v Evropě vládly ve 20. století, používali stejnou rétoriku a stejnou metodu na ničení mandelinky bramborové.

Když se ve 40. letech masivně rozmnožila v Německu, byl to pro nacisty americký brouk a vyslali do boje s ním dětské organizace Junkvolk a Hitlerjugend. Když o desetiletí později dorazila mandelinka do Československa, komunisté ji také nazvali americkým broukem a nechali ji likvidovat Pionýrskou organizací a Československým svazem mládeže. Nacisté i komunisté tvrdili, že amerického brouka záměrně do jejich zemí zavlekly USA.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

blbosti

Asi jí už nikdo nekupoval, kdo chtěl ten jí má doma?

  • Autor Ztažená z prodeje?
  • Datum a čas 21.8.2012 17:34
Reaguj
pro nevěřící blbce

tady je další důkaz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!tak nám konečně včera ve "Víkendu" zveřejnili dalšího spolupracovníka CIA, který převáděl do 49týho špiony sem tam prý byl lepší než Král Šumavy..a "získával" doklady pro tyto záškodníky státu...jako i jeho další čechozrádce ,kteří jménem komunistů v 50tých letech vraždili hlavně vojáky aby měli jejich dokumenty pro tyto špiony...můj otec sloužil jako voj. letec v té době kdy se oficíři ztráceli ..všichni je považovali za zběhy...a nakonec je našli zabitý v bunkru přímo v objektu a vysvlečený do naha samo že bez dokumentů..a po objektu se pohybovali "jiní" již převedení zrádci na jejich doklady a vetřeli se až na štáb...jméno toho "pingla" je VOJTA KLEČKA!!!!!!!!

Reaguj
blbosti

Když se v roce 1950 se objevila mandelinka bramborová a příslušníci Sboru národní ......................kde se vzala ..tu se vzala...NIKDO mi na můj dotaz nedokázal odpovědět ODKUD se vzala ...tenhle blábol..."Se objevila" stačí 3letému dítěti...na otázku odkud přišlo na svět...no a jinak ti co byli v lágrech a podobně černí baroni...od slušných lidí jsem nikdy neslyšela, že by tam byli a dost..často to bývali hlavně zloději...neboli dnešní tuneláři ve vládě...spíš už jejich nejrychlejší spermie...kteří spolupracovali...v 50tých letech s CIA už sposta se jich přiznala i ve sdělovacích prostředcích a tito lidé měli na triku i Slánského i Dr. Horákovou a jiné a jiné.....no vzhledem k tomu že se tu kecá a nedokazuje..tak zkuste sehnat tuto knihu......od Steven Stewart a žádný bolševik to nebyl...jenom novinář...takže nelžete...jako všichni co ten šmejd co tu je podporují..ano ti byli " U KOMUNISTU" ale jenom zrádci to ..byli a je záhada, že dnes když už to není výhodné v té straně nejsou.....no potěš vás koště jestli ji seženete...neb ve svobodě slova - státu byla stažena pro jistotu z prodeje..JÁ ji mám!!!!!

Obsah: Výbušnina
Výbušnina: Operace CIA Splinter Factor
Mezinárodně politická atmosféra "studené války" a podíl zahraničních zpravodajských služeb na inscenaci politických procesů z konce 40. a počátku 50. let v zemích socialistického bloku. Kniha vypráví o přímém podílu americké CIA na procesech v padesátých letech v Maďarsku, Polsku, Bulharsku a v Československu. Odhaluje, proč právě Československo bylo nejkrutěji postiženo v zájmu globální strategie americké politiky.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Už se mi to nelíbí · · Zrušit sledování příspěvku · Sdílet · Odstranit
Tohle se vám líbí.

ta kniha nevím proč v demokratickém...nebo jakém vlastně...není k sehnání...to je záhada komu vadila že????
14. srpen 2011 v 13:03 · Už se mi to nelíbí · 1

http://www.knihovnicka.net/kniha/49538-vybusnina-steven-stewart/uryvky/

Výbušnina - Steven Stewart - úryvky z knihy | diskuze | knihovnicka.NET
www.knihovnicka.net
Výbušnina - Steven Stewart - úryvky ke knize - knihovnicka.NET

Reaguj
CIA a její praktiky

Napřed nás prodali sovětům a potom nás napadali mandelinkou !Ti co zabíjeli Slánského a Horákovou byli stejní, jak ti z Komise pro neamerickou činnost.Ti ,zabíjeli při podezření z komunismu.

  • Autor Qido
  • Datum a čas 13.8.2012 14:05
Reaguj
Ne, není to stejná propaganda
Milý Střelče, zdá se mi, že nějak střílíš vedle. Anebo jsi nepochopil co chtěl Frank tím článkem říct? Když si ten text pozorně přečteš tak Ti snad dojde, že z pohledu dneška, aspoň pro některé, ta doba byla skutečně odporná, když už zmiňuješ Jáchymov. Také propaganda, týkající se mandelinky, neboli amerického brouka, byla prolhaně odporná a odsouzeníhodná. Na to nikdo nemusí listovat v archivech. Ti kteří to, jako Frank zažili, to vědí a je zásluhyhodné, že se to pokoušejí dál zprostředkovat dalším, možná dost nevědoucím generacím.
Reaguj
Ne, není to stejná propaganda
Milý Střelče, zdá se mi, že nějak střílíš vedle. Anebo jsi nepochopil co chtěl Frank tím článkem říct? Když si ten text pozorně přečteš tak Ti snad dojde, že z pohledu dneška, aspoň pro některé, ta doba byla skutečně odporná, když už zmiňuješ Jáchymov. Také propaganda, týkající se mandelinky, neboli amerického brouka, byla prolhaně odporná a odsouzeníhodná. Na to nikdo nemusí listovat v archivech. Ti kteří to, jako Frank zažili, to vědí a je zásluhyhodné, že se to pokoušejí dál zprostředkovat dalším, možná dost nevědoucím generacím.
Reaguj
Stejná propaganda
Každým kdo je u koryta, používá prakticky stejnou demagogii, jen přebarvenou podle momentální politiky. To je bohužel nepopiratelná historická skutečnost. Rád bych touto cestou panu Nyklovi doporučil, aby navštívil Státní oblastní archiv v Plzni a nahlédl do původních materiálů KSČ, ŠM/SSM a případně i Národní fronty. Přístupná je mimo jiné i stranická dokumentace z Jáchymova. I když to je nudné a nikdy moc hezké čtení, rozhodně to není tak černobílé, jako zdejší propaganda.
  • Autor Střelec
  • Datum a čas 20.2.2012 11:34
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Zprávy od horolezců 2022

Zprávy od horolezců 2022

GRANTY Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?... celý článek

Koupací lom Kojetice se nachází pouhých 15 kilometrů od Prahy

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Čochtanova Třboň Třeboň 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.

Diskuse

Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53